Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: nie będę prezydentem za nowej konstytucji

Łukaszenka: nie będę prezydentem za nowej konstytucji

28.11.2020, 13:56, akt. 14:00

Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek (28.11) , że nie będzie prezydentem Białorusi po przyjęciu przez kraj nowej konstytucji. Powiedział o tym na spotkaniu z personelem jednego ze szpitali w Mińsku.

Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]

"Nie robię pod siebie żadnych konstytucji. Przy nowej konstytucji nie będę już z wami współpracować jako prezydent" - oznajmił Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA.

Łukaszenka zapewnił, że nigdy nie dopuści do tego, by przyjmując nową konstytucję, „ktoś spartaczył albo żeby potem ktoś sfałszował wybory odbywające się według nowej konstytucji”.


"Nawet jeśli będę wiedzieć, że to nie to, co chcę. Dlaczego? Dlatego że naród białoruski powinien przejść to, co powinien. Lepiej teraz, bez wojny. Gorzej, jeśli nam te wojnę podrzucą" – oświadczył.


Łukaszenka skomentował też postulaty, by wybory parlamentarne przeprowadzać według list partyjnych, co oznaczałoby tworzenie nowych partii. Wyraził przekonanie, że doprowadziłoby to do rozłamu w społeczeństwie i powstania grup o różnych interesach.


"Wszystko to ładnie, jak się to ogląda u innych – listy partyjne i temu podobne. Ale jeśli będziecie tego chcieli i zagłosuje za tym naród, to tak będzie" – oznajmił.


Skrytykował przy tym protestujących, którzy "atakują głównie prezydenta i władze".


"Niech będzie demokracja, wszyscy powinni być wybierani… Przechodziliśmy to za (Michaiła) Gorbaczowa. Wybieraliśmy wtedy wszystkich: szefów przedsiębiorstw, dyrektorów. No i co, nawybieraliśmy się? I kraj straciliśmy, i rozpadł się Związek (Sowiecki). Teraz też chcą nam podrzucić to paskudztwo" – powiedział.


Łukaszenka oświadczył w połowie listopada, że 70-80 procent pełnomocnictw prezydenta mogą na Białorusi przejść rząd i inne organy. Zmiany w konstytucji - przekonywał - są wyjściem z sytuacji, gdy "naród i społeczeństwo chcą przemian".

O reformie ustawy zasadniczej Łukaszenka zaczął mówić po wybuchu protestów przeciwko jego rządom w sierpniu br. Tymczasem opozycja, która oskarża go o sfałszowanie wyborów prezydenckich z 9 sierpnia, domaga się nie modyfikacji konstytucji, a nowych wyborów.

Przed miesiącem Łukaszenka zadeklarował, że informacje o zmianach konstytucji będą ogłoszone na Ogólnobiałoruskim Zjeździe Ludowym, który odbywa się co pięć lat. Poprzedni zjazd odbył się w 2016 roku.

Po potajemnym zaprzysiężeniu Łukaszenki na prezydenta Białorusi 23 września br. Unia Europejska i USA zadeklarowały, że nie uznają go za prawowitego prezydenta i wprowadziły sankcje wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białorusin brutalnie pobity w Mińsku przez policję chce śledztwa na Litwie

27.11.2020, 19:02

Maksim Charoszyn, właściciel sklepu w Mińsku, który został brutalnie pobity przez policję w czasie antyrządowych demonstracji w tym mieście i wyjechał na Litwę, wystąpił w piątek (27.11) do litewskiej prokuratury o wszczęcie śledztwa ws. doznanego uszczerbku i tortur.


Swiatłana Cichanouska zaproszona na spotkanie z Joe Bidenem

27.11.2020, 17:47

Amerykański prezydent elekt Joe Biden przysłał liderce białoruskiej opozycji Swiatlanie Cichanouskiej zaproszenie na spotkanie. Poinformowała o tym w piątek (27.11) sama Cichanouska w wywiadzie dla telewizji Biełsat.


Polska upraszcza formalności dla Białorusinów, którzy będą chcieli podjąć pracę w naszym kraju

27.11.2020, 13:14

Od początku grudnia obywatele Białorusi, posiadający wizę humanitarną, będą zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę - wyjaśnia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Dotyczy to lekarzy i pielęgniarek, a także białoruskich specjalistów IT przyjeżdżających do Polski w ramach programu Poland Business Harbour.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok