Radio Białystok | Białoruś | Swiatłana Cichanouska zaproszona na spotkanie z Joe Bidenem

Swiatłana Cichanouska zaproszona na spotkanie z Joe Bidenem

27.11.2020, 17:47, akt. 17:53

Amerykański prezydent elekt Joe Biden przysłał liderce białoruskiej opozycji Swiatlanie Cichanouskiej zaproszenie na spotkanie. Poinformowała o tym w piątek (27.11) sama Cichanouska w wywiadzie dla telewizji Biełsat.

shutterfil77 - Fotolia.com
shutterfil77 - Fotolia.com

Cichanouska: wielu Białorusinów mieszkających w USA zagłosowało na Bidena 

Oczywiście planujemy spotkanie z Joe Bidenem. Mamy już zaproszenie na takie spotkanie 

– powiedziała Cichanouska.

Dodała, że w najbliższym czasie planuje wizyty w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

8 listopada Cichanouska, gratulując Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich, wyraziła nadzieję na rychłe spotkanie z nim. Podkreśliła, że naród amerykański zagłosował za zmianami i nową władzą. 

Wiem, że wielu Białorusinów mieszkających w USA zagłosowało na Joe Bidena 

– oznajmiła.

Wyraziła przekonanie, że pod przywództwem nowego lidera USA będą rozkwitać, a stosunki białorusko-amerykańskie się poprawią. 

Joe Biden nie raz wypowiadał się i zajmował twarde stanowisko, wspierając naród białoruski 

– napisała.

Biden zaapelował do władz Białorusi o uwolnienie więźniów politycznych

Biden 25 września nazwał Alaksandra Łukaszenkę dyktatorem i zaznaczył, że ten "zamiast przyjąć apele o nowe wybory, reaguje na pokojowe przejawy wolności brutalną przemocą".

Ceremonię inauguracji Łukaszenki, która odbyła się 23 września, nazwał zaś "fikcyjną". Jak ocenił, "chowanie się ze strachu przed własnym narodem, odmawianie zaakceptowania woli narodu to świadectwo słabego, nielegalnego autokraty". Biden zaapelował do władz Białorusi o uwolnienie więźniów politycznych oraz o uznanie konieczności przeprowadzenia nowych, wolnych i uczciwych wyborów.

27 października powiedział zaś, że jeśli wygra wybory, zamierza wraz z europejskimi partnerami i sojusznikami opracować plan gospodarczego wsparcia "autentycznie suwerennej, demokratycznej Białorusi". Skrytykował też urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa za brak stanowiska w sprawie Białorusi. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litwa: nadal będziemy wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie

24.11.2020, 19:06

Litwa aktywnie wspiera białoruskie społeczeństwo obywatelskie i będzie to robić nadal – oświadczył we wtorek (24.11) prezydent kraju Gitanas Nauseda po rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Aleksijewicz: nie można wrócić do przeszłości

21.11.2020, 14:57

Na Białorusi nie jest możliwy powrót do przeszłości, bo żadnego zrywu do przodu nie da się cofnąć do końca – oceniła białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz w wywiadzie dla Radia Swaboda.


Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

18.11.2020, 12:53

Opozycja białoruska domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała we wtorek (17.11) agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.


Współpracowniczka Cichanouskiej aresztowana na dwa miesiące

14.11.2020, 18:39

Przedstawicielka Swiatłany Cichanouskiej ds. młodzieży, członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Ałana Hiebramaryjam została w sobotę (14.11) aresztowana na dwa miesiące. Figuruje jako podejrzana w sprawie dotyczącej organizowania grupowych działań naruszających porządek publiczny.


Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".


Rozpoczęły się strajki na Białorusi po upływie terminu ultimatum Cichanouskiej

26.10.2020, 08:43

W niektórych zakładach na Białorusi rozpoczął się w poniedziałek (26.10) strajk - donoszą białoruskie media niezależne. Nocą z niedzieli na poniedziałek upłynął termin postawionego władzom w Mińsku przez Swiatłanę Cichanouską ultimatum. Opozycjonistka ogłosiła strajk generalny.


Premier z Cichanouską m.in. o pomocy dla opozycji białoruskiej oraz osób represjonowanych

20.10.2020, 16:15

Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób represjonowanych to główne tematy poruszone podczas wtorkowego (20.10) spotkania ze Swiatłaną Cichanouską - relacjonował premier Mateusz Morawiecki.


Cichanouska planuje przyjazd na Ukrainę i dziękuje jej za twarde stanowisko

17.10.2020, 08:24

Swiatłana Cichanouska, kandydatka opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, powiedziała Radiu Swaboda, że planuje przyjechać wkrótce do Kijowa i podziękowała Ukrainie za jej twarde stanowisko wobec wydarzeń na Białorusi.


Białoruś ściga Cichanouską za wzywanie do obalenia ustroju

16.10.2020, 14:06

Białoruś wysłała list gończy za byłą kandydatką opozycji na prezydenta Swiatłaną Cichanouską za apele do obalenia przemocą ustroju konstytucyjnego; poszukiwania mają charakter międzypaństwowy - poinformowało w piątek (16.10) MSW Rosji.


Białoruskie opozycjonistki i społeczeństwo laureatami nagrody McCaina

14.10.2020, 13:17

Białoruskie społeczeństwo i opozycjonistki Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa, Weranika Capkała zostali laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina przyznawanej przez International Republican Institute. O wyróżnieniu organizacja poinformowała na Twitterze.


Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory

6.10.2020, 19:51

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała we wtorek (6.10) podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że na Białorusi konieczne jest przeprowadzenie w najbliższym czasie nowych wyborów prezydenckich.


Cichanouska chciałaby spotkać się z Putinem

6.10.2020, 08:52

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała, że chciałaby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, żeby zrozumieć, dlaczego popiera Alaksandra Łukaszenkę – poinformowano w poniedziałek (5.10) w jej sztabie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok