Radio Białystok | Białoruś | Białorusin brutalnie pobity w Mińsku przez policję chce śledztwa na Litwie

Białorusin brutalnie pobity w Mińsku przez policję chce śledztwa na Litwie

27.11.2020, 19:02, akt. 19:12

Maksim Charoszyn, właściciel sklepu w Mińsku, który został brutalnie pobity przez policję w czasie antyrządowych demonstracji w tym mieście i wyjechał na Litwę, wystąpił w piątek (27.11) do litewskiej prokuratury o wszczęcie śledztwa ws. doznanego uszczerbku i tortur.

Fotolia.com
Fotolia.com

Podobne wnioski zamierzają złożyć inni represjonowani 

W ocenie Giedriusa Daneliusa, adwokata Charoszyna, represje, których ofiarą padł w Mińsku jego klient, spełniają kryteria zbrodni przeciwko ludzkości.

Jest to pierwszy wniosek obywatela Białorusi złożony w prokuraturze obcego państwa w sprawie represji, jakim poddawani są uczestnicy białoruskich protestów. Podobne wnioski są obecnie przygotowywane w Polsce, Niemczech i Holandii – poinformowano w piątek (27.11) podczas konferencji prasowej w Wilnie z udziałem poszkodowanego.

Wnioski te zamierzają złożyć inni represjonowani podczas protestów, odbywających się pod hasłem przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich, wypuszczenia więźniów politycznych i zaprzestania prześladowań opozycji.

Mężczyzna został pobity przez funkcjonariuszy OMON-u

Charoszyn, który z Mińska przybył do Wilna, 13 października został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy OMON-u. Okładany policyjnymi pałkami i pięściami, kilkakrotnie tracił przytomność.

To, co dzieje się obecnie na Białorusi, jest naprawdę przerażające 

- powiedział podczas konferencji Charoszyn. 

Zaznaczył, że walcząca Białoruś "liczy na rozgłos i międzynarodowe wsparcie".

Adwokat Białorusina uważa, że brutalne pobicie Charoszyna może być zakwalifikowane jako tortura i podlegać ściganiu na arenie międzynarodowej.

Wierzymy, że istnieje realna szansa na ściganie sprawców za naruszenie przepisów prawa międzynarodowego, i ufamy, że byłaby to dobra nauczka 

- zauważył adwokat.

Celem jest wpisanie oprawców na listę ściganych przez Interpol

Jak wskazano podczas konferencji, ostatecznym celem podjętych działań jest osądzenie osób dopuszczających się przemocy na Białorusi, natomiast celem pośrednim jest wciągnięcie tych osób na listę ściganych przez Interpol.

Alaksandr Dabrawolski, doradca przebywającej w Wilnie liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, podczas konferencji prasowej wyjaśnił, iż składanie wniosków w prokuraturach innych krajów "jest też dobrym sposobem na ponowne zwrócenie uwagi na sytuację panującą na Białorusi”.

Dabrawolski poinformował też, że w Wilnie powstanie specjalny ośrodek, które będzie gromadził informacje na temat spraw sądowych i przemocy stosowanej przez funkcjonariuszy ochrony porządku publicznego wobec obywateli białoruskich.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Parlament Europejski potępił zabójstwo na Białorusi aktywisty Ramana Bandarenki

26.11.2020, 20:11

Parlament Europejski potępił w czwartek (26.11) zabójstwo Ramana Bandarenki na Białorusi i złożył kondolencje jego rodzinie oraz wszystkim rodzinom, które straciły bliskich w wyniku represji reżimu Alaksandra Łukaszenki.


Litwa: nadal będziemy wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie

24.11.2020, 19:06

Litwa aktywnie wspiera białoruskie społeczeństwo obywatelskie i będzie to robić nadal – oświadczył we wtorek (24.11) prezydent kraju Gitanas Nauseda po rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Tysiące ludzi na nabożeństwie żałobnym za Ramana Bandarenkę

20.11.2020, 13:16

Około 5 tys. osób w piątek (20.11) wzięło udział w nabożeństwie żałobnym białoruskiego działacza Ramana Bandarenki, który zmarł w zeszłym tygodniu na skutek pobicia. Gdy go hospitalizowano po przewiezieniu z komendy milicji, był już w ciężkim stanie.


Białoruś: Dziennikarka, która pisała o zabitym działaczu, w areszcie KGB

20.11.2020, 10:30

Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KBG – poinformował w czwartek (19.11) portal Tut.by.


Białoruś: ponad 1100 zatrzymanych podczas niedzielnych protestów

16.11.2020, 08:45

Podczas niedzielnych (15.11) akcji protestacyjnych na Białorusi zatrzymanych zostało ponad 1100 osób, w tym wielu dziennikarzy - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek centrum praw człowieka Wiasna, aktualizując listę zatrzymanych.


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok