Radio Białystok | Białoruś | Obywatelka Szwajcarii skazana za ściągnięcie kominiarki z twarzy OMON-owca

Obywatelka Szwajcarii skazana za ściągnięcie kominiarki z twarzy OMON-owca

7.12.2020, 16:50, akt. 16:56

Obywatelka Szwajcarii, która ściągnęła kominiarkę z twarzy OMON-owca, została w poniedziałek (7.12) skazana przez sąd w Mińsku na dwa lata i sześć miesięcy kolonii karnej - poinformował portal Tut.by. Kobietę zatrzymano 19 września na marszu kobiet.

TonyRecena - Fotolia.com
TonyRecena - Fotolia.com

Funkcjonariuszowi OMON-u przyznano odszkodowanie 

Natalia Hersche jest Białorusinką, która od 12 lat żyje w Szwajcarii.

Mieszkam w europejskim demokratycznym kraju, w którym demokratyczne zasady i wolności są warunkiem koniecznym dla sprawowania władzy na wszystkich poziomach władzy. Gdzie wolność słowa i zgromadzeń są określone przez konstytucję i są gwarantowane przez państwo. Gdzie policjanci nie ukrywają twarzy przed pokojowymi demonstrującymi. Właśnie taką widzę moją ojczyznę - Białoruś przyszłości, wolną Białoruś

 - powiedziała Hersche na sali sądowej. 

Jej wypowiedź przywołuje portal Tut.by. Hersche została skazana z artykułu kodeksu karnego dotyczącego stawiania oporu funkcjonariuszom organów spraw wewnętrznych. Funkcjonariuszowi OMON-u przyznano odszkodowanie w wysokości 1000 rubli (ok. 1430 zł).

Na sali rozpraw obecny był ambasador Szwajcarii

Jak informuje Tut.by, po ogłoszeniu wyroku bliscy Białorusinki zaczęli krzyczeć "Hańba!", a jej brat zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Na sali był obecny ambasador Szwajcarii w tym kraju, który wyraził ubolewanie z powodu decyzji sądu i zapowiedział dalsze wsparcie dla Hersche w ramach ochrony konsularnej.

W protokole stwierdzono, że Hersche podczas zatrzymania nie podporządkowała się poleceniom funkcjonariuszy, próbowała uciec, a kiedy udaremniono próbę ucieczki, schwyciła jednego z funkcjonariuszy za twarz, podrapała i ściągnęła kominiarkę, uszkadzając umundurowanie.

Kobieta nie zgadza się z zarzutem dotyczącym udziału w nielegalnym mityngu i uszkodzenia ciała. Przyznaje, że brała udział w pokojowej akcji protestu i próbowała ściągnąć kominiarkę - pisze Tut.by.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: surowe kary dla uczestników demonstracji

20.11.2020, 15:01

Na Białorusi zapadają kolejne surowe wyroki sądowe wobec uczestników demonstracji. Największe kary otrzymują ci, oskarżeni o sprzeciwianie się funkcjonariuszom służb specjalnych w czasie protestów.


Wyroki kolonii karnej za konfrontację ze służbami bezpieczeństwa na Białorusi

19.11.2020, 08:44

Na cztery lata kolonii karnej skazał w środę (18.11) sąd na Białorusi młodego człowieka, który rozpylił gaz pieprzowy w kierunku dwóch milicjantów. Wyrok trzech lat kolonii karnej zapadł zaś wobec mężczyzny, którego uznano na winnego napaści na funkcjonariusza sił OMON


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.


Białoruś: wyrok 4 lat kolonii karnej za rzucenie butelką w milicjanta

4.11.2020, 21:18

Na 4 lata kolonii karnej skazał w środę sąd w Żłobinie na południowym wschodzie Białorusi mężczyznę, który rzucił w milicjanta butelką podczas akcji protestacyjnej – poinformowało białoruskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.


Białoruś: ordynator oddziału transfuzjologii skazana na grzywnę za udział w demonstracji

7.10.2020, 08:41

Ordynator oddziału transfuzjologii Centrum Naukowego Onkologii Dziecięcej Inessa Daronina została skazana na grzywnę wysokości 675 rubli białoruskich (1000 zł) za udział w opozycyjnej demonstracji w Mińsku – poinformował we wtorek (6.10) niezależny portal tut.by.


Białoruś: Zmarł mężczyzna, który mówił, że pobito go w areszcie

4.10.2020, 09:02

41-letni mężczyzna, który twierdził, że pobito go w areszcie, zmarł w sobotę (3.10) w szpitalu w Mińsku – poinformował niezależny białoruski portal tut.by.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok