Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: Marsz emerytów zakłóciły służby bezpieczeństwa

Białoruś: Marsz emerytów zakłóciły służby bezpieczeństwa

23.11.2020, 16:39, akt. 16:46

Marsz emerytów w Mińsku przeciw Alaksandrowi Łukaszence zakłóciła w poniedziałek (23.11) interwencja służb bezpieczeństwa. Idącym zagradzano drogę, zmuszając do dzielenia się na mniejsze grupy i rozejścia. Doszło do zatrzymań – podają niezależne media białoruskie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Służby bezpieczeństwa utrudniały marsz

Tradycyjny poniedziałkowy marsz emerytów w Mińsku odbywał się już po raz ósmy. Emeryci jak zwykle ruszyli największą ulicą Mińska, prospektem Niepodległości. Tym razem jednak na całej trasie bardzo utrudniano im przejście do punktu, w którym ich marsze zwykle się kończyły, czyli pl. Jakuba Kołasa. Dotarła tam tylko mała grupa ludzi.

Służby bezpieczeństwa od początku nawoływały do rozejścia się, informując, że protest jest nielegalny. Po drodze kolumnie tarasowano przejście, wymuszając podział na mniejsze grupy. W rezultacie liczba protestujących, których było w pewnym momencie około tysiąca, coraz bardziej malała.

Popychano starsze kobiety, które padały na asfalt

Świadkowie i uczestnicy protestu informowali niezależne media o przypadkach popychania przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa starszych kobiet, które padały na asfalt.

Doszło też do zatrzymań. Portal tut.by poinformował, że mężczyznę, który niósł wielką biało-czerwono-białą flagę używaną przez środowiska opozycyjne, wsadzono do furgonetki. Zatrzymywano też na pl. Zwycięstwa.

Według relacji niezależnych mediów do protestów emerytów przyłączyli się też lekarze. Wiele osób niosło biało-czerwone parasole, biało-czerwono-białe flagi lub miało na sobie elementy odzieży w tych kolorach. Skandowano "Hańba", "Faszyści" i "Paszoł won, ty i twój OMON", a także "Niech żyje Białoruś".

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: opozycja organizuje "partyzanckie marsze przeciwko faszyzmowi"

22.11.2020, 10:04

Białoruska opozycja zapowiedziała zorganizowanie w niedzielę (22.11) kolejnych demonstracji. Mają one mieć nazwę "partyzanckich marszów przeciwko faszyzmowi".


Abp Kondrusiewicz: na Białorusi trwa kryzys, który może się skończyć wojną domową

21.11.2020, 20:36

Na Białorusi trwa kryzys społeczno-polityczny, który może zakończyć się wojną domową – ostrzegł w sobotę (21.11) metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, odprawiając mszę w ostrobramskim kościele św. Teresy w Wilnie.


Aleksijewicz: nie można wrócić do przeszłości

21.11.2020, 14:57

Na Białorusi nie jest możliwy powrót do przeszłości, bo żadnego zrywu do przodu nie da się cofnąć do końca – oceniła białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz w wywiadzie dla Radia Swaboda.


Białoruś: Koncern Bełaruśkalij zwolnił 49 uczestników strajku

20.11.2020, 18:35

Białoruski koncern potasowy Biełaruśkalij zwolnił 49 robotników, którzy brali udział w strajku. Ostrzegł, że tak samo zostaną potraktowani wszyscy, którzy odmówią wykonywania służbowych obowiązków, aby przyłączyć się do niezgodnego z prawem strajku.


Białoruś: surowe kary dla uczestników demonstracji

20.11.2020, 15:01

Na Białorusi zapadają kolejne surowe wyroki sądowe wobec uczestników demonstracji. Największe kary otrzymują ci, oskarżeni o sprzeciwianie się funkcjonariuszom służb specjalnych w czasie protestów.


Białoruś: Dziennikarka, która pisała o zabitym działaczu, w areszcie KGB

20.11.2020, 10:30

Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KBG – poinformował w czwartek (19.11) portal Tut.by.


Mińsk: "Marsz mądrości" emerytów

19.10.2020, 17:42

W Mińsku odbył się trzeci protestacyjny marsz emerytów, tak zwany "Marsz mądrości". Był bardziej liczny od dwóch poprzednich - uczestniczyło w nim kilka tysięcy ludzi w podeszłym wieku.


Białoruscy emeryci demonstrują, domagając się rozpisania nowych wyborów prezydenckich

12.10.2020, 17:28

Emeryci masowo wyszli w poniedziałek (12.10) na ulice Mińska, domagając się rozpisania nowych wyborów prezydenckich. Mniejsze protesty emerytów odbyły się też w innych miastach. Doszło do zatrzymań.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok