Radio Białystok | Białoruś | Ławrow: Rosja i Białoruś mają narzędzia, by obronić swoją niepodległość

Ławrow: Rosja i Białoruś mają narzędzia, by obronić swoją niepodległość

26.11.2020, 13:27, akt. 13:30

Rosja i Białoruś spokojnie odnoszą się do prób mieszania się przez Zachód w ich sprawy wewnętrzne i dysponują narzędziami, by obronić swoją niepodległość – oświadczył w czwartek szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow po spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku.

irra_irra, Fotolia.com
irra_irra, Fotolia.com


- Widzimy, powiem wprost, wrogie nastawienie do Rosji i Białorusi. Widzimy próby aktywnego wpływania na wewnętrzne procesy w naszych krajach - oznajmił Ławrow.

Podkreślił jednak: "Przyjmujemy to ze spokojem, mamy czym się bronić, mamy jak obronić swoją niepodległość".

Zapewnił też, że Rosja jest gotowa poprzeć Łukaszenkę w realizacji wysuniętych przez niego inicjatyw dotyczących białoruskiego społeczeństwa. "Wystąpił pan z całym szeregiem inicjatyw, które, jak uważam, są bardzo ważne dla białoruskiego społeczeństwa. Prezydent Rosji Władimir Putin nie raz podkreślał, że zależy nam na tym, by inicjatywy te zostały zrealizowane. Jeśli możemy coś zrobić dla ich wsparcia, zawsze jesteśmy na to otwarci" – oznajmił Ławrow.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w czwartek (26.11) w Mińsku, że jego kraj i Białoruś mają uregulowaną współpracę dotyczącą uzgadniania swoich "czarnych list" w odpowiedzi na sankcje wobec nich ze strony krajów zachodnich.

"Zgodnie z zasadą wzajemności rozszerzyliśmy naszą czarną listę i włączyliśmy do niej przedstawicieli krajów UE, którzy aktywnie uczestniczą w zabiegach w sprawie sankcji. Dostrzegamy sprawność naszych kolegów białoruskich w przyjmowaniu działań z ich strony. Jak wiecie, od 2015 roku mamy wspólne +czarne listy+, dlatego koordynacja w tej sprawie w ramach Państwa Związkowego jest uregulowana" - podkreślił Ławrow.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bp Kasabucki nie wyklucza wszczęcia przeciw niemu sprawy karnej

25.11.2020, 13:46

Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki, który pod nieobecność abp. Tadeusza Kondrusiewicza kieruje Kościołem katolickim na Białorusi, nie wykluczył, że zostanie przeciw niemu wszczęta sprawa karna. Napisał o tym na Facebooku.


Łukaszenka: Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami

24.11.2020, 18:01

Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami – oświadczył we wtorek (24.11) Alaksandr Łukaszenka na uroczystości składania listów uwierzytelniających przez ambasadorów państw obcych. Odrzucił przy tym zewnętrzną presję polityczną i gospodarczą.


Białoruś: Marsz emerytów zakłóciły służby bezpieczeństwa

23.11.2020, 16:39

Marsz emerytów w Mińsku przeciw Alaksandrowi Łukaszence zakłóciła w poniedziałek (23.11) interwencja służb bezpieczeństwa. Idącym zagradzano drogę, zmuszając do dzielenia się na mniejsze grupy i rozejścia. Doszło do zatrzymań – podają niezależne media białoruskie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok