Radio Białystok | Białoruś | Cichanouska: zgodziłabym się na spotkanie z Putinem

Cichanouska: zgodziłabym się na spotkanie z Putinem

28.11.2020, 19:19, akt. 19:20

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, że zgodziłaby się na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Chcemy mieć kontakt ze wszystkimi krajami - dodała.

Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Opozycjonistka zaznaczyła, że do tej pory nie było żadnych sygnałów ze strony Kremla o możliwym spotkaniu.

Pytana o to, czy zgodziłaby się na spotkanie z prezydentem Rosji, odpowiedziała: "Oczywiście, że byśmy się zgodzili. Chcielibyśmy mieć kontakt ze wszystkimi krajami. Oczywiście chcielibyśmy przedstawić swój punkt widzenia. Usłyszeć stanowisko Rosji w kwestii białoruskiej". "Jesteśmy sąsiadami i będziemy kontynuować nasze stosunki w przyszłości" - dodała.

W jej ocenie Rosja nie spodziewała się silnego ruchu protestacyjnego na Białorusi.

Cichanouska poinformowała też na antenie Radia Swoboda m.in., że w przypadku rozpisania nowych wyborów prezydenckich nie brałaby w nich udziału jako kandydatka.

Zapewniła, że "w najbliższym czasie" złoży wizytę na Ukrainie, jednak zaznaczyła, że nie jest znana konkretna data przyjazdu. Podkreśliła także po raz kolejny, że zgodnie z międzynarodowym prawem Krym należy do Ukrainy. Na pytanie o to, jak sytuacja wygląda według niej de facto, odpowiedziała: "mamy to, co mamy".

Od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia i potajemnego zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki na prezydenta na Białorusi dochodzi regularnie do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborczych.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 150 Białorusinom pomogła w ostatnich miesiącach białostocka fundacja Okno na Wschód

28.11.2020, 17:39

Pomagają Białorusinom w legalizacji pobytu, adaptacji w Polsce i poszukiwaniu pracy. Pracownicy białostockiej fundacji Okno na Wschód od dwóch miesięcy wspierają obywateli Białorusi, którzy musieli opuścić swój kraj.


Łukaszenka: nie będę prezydentem za nowej konstytucji

28.11.2020, 13:56

Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek (28.11) , że nie będzie prezydentem Białorusi po przyjęciu przez kraj nowej konstytucji. Powiedział o tym na spotkaniu z personelem jednego ze szpitali w Mińsku.


Białorusin brutalnie pobity w Mińsku przez policję chce śledztwa na Litwie

27.11.2020, 19:02

Maksim Charoszyn, właściciel sklepu w Mińsku, który został brutalnie pobity przez policję w czasie antyrządowych demonstracji w tym mieście i wyjechał na Litwę, wystąpił w piątek (27.11) do litewskiej prokuratury o wszczęcie śledztwa ws. doznanego uszczerbku i tortur.


Swiatłana Cichanouska zaproszona na spotkanie z Joe Bidenem

27.11.2020, 17:47

Amerykański prezydent elekt Joe Biden przysłał liderce białoruskiej opozycji Swiatlanie Cichanouskiej zaproszenie na spotkanie. Poinformowała o tym w piątek (27.11) sama Cichanouska w wywiadzie dla telewizji Biełsat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok