Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

16.03.2023, 07:31, akt. 11:56

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ceny w lutym były średnio o 18,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Inflacja była najwyższa od 26 lat. Jakie są prognozy na kolejne miesiące?

Z ekonomistą, rektorem Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Michał Buraczewski.
Michał Buraczewski: Kiedy rok temu, po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, inflacja zaczęła gwałtownie przyspieszać, jako powód wskazywano rekordowe ceny energii, w tym gazu ziemnego. Tymczasem już od dłuższego czasu ceny gazu są niższe - teraz kosztuje on trzy razy mniej niż w dniu inwazji. To nie przekłada się na nasze portfele. Dlaczego?


prof. Robert Ciborowski: Z inflacją nigdy nie jest tak, że jeśli ona bardzo szybko rośnie, a mieliśmy właściwie od dwóch lat taką sytuację w całej Europie, a może i w znacznej części świata, to nigdy nie dojdzie do tego, że nagle, jeśli ceny niektórych kosztów, bo to są koszty dla przedsiębiorstw, wracają do swojego poziomu sprzed miesięcy czy kwartałów, to ceny również wrócą.

Proszę pamiętać, że koszty zostały przez przedsiębiorstwo już poniesione. Przedsiębiorstwa musiały kupować gaz, prąd po zdecydowanie wyższych cenach, a zwroty z tej produkcji otrzymują czasami miesiące albo kwartały później. A zatem jeśli chcemy spodziewać się spadku cen, to musimy po prostu stworzyć warunki do tego, żeby sprzedaż tych produktów w dłuższym okresie była mniejsza i wtedy przedsiębiorstwa będą ceny obniżać.

Jeśli tak się nie stanie, to niestety ceny dalej będą rosły, może w mniejszym tempie, ta dynamika wzrostu być może będzie mniejsza, ale nie spodziewałbym się tego, że nagle ceny będą niższe.


Czyli rynek musi wymóc na nas, żebyśmy żyli skromniej i kupowali mniej.


Przede wszystkim tak, bo inflacja bierze się z tego, że mamy za dużo pieniędzy w gospodarce w stosunku do tego, ile jest produktów, usług, sprzedaży. Tych pieniędzy, szczególnie po okresie pandemicznym, w świecie przybyło - o ile dobrze pamiętam - około kilku bilionów dolarów, a więc to jest ta nadwyżka popytowa w skali całego świata, która generuje wzrosty cen. I póki ta pierwsza część, czyli ta nadwyżka popytowa, nie zrówna się z tą drugą, czyli podażową, ciągle będziemy mieli inflację, być może w różnym tempie przebiegającą, ale jednak ona zawsze będzie.


W  ciągu roku najbardziej podrożała żywność. Chociażby cena cukru podskoczyła o 85 proc. Dlaczego właśnie za produkty spożywcze płacimy najwięcej?


Powodów jest wiele. Po pierwsze proszę pamiętać, że produkcja rolnicza jest bardzo rozłożona w czasie, a więc decyzje dotyczące produkcji owoców, warzyw przedsiębiorcy podejmowali kilka, kilkanaście miesięcy temu, kiedy ceny produkcji pośredniej, którą wykorzystują do swojej działalności, były zdecydowanie wyższe.

Dodatkowo, w wielu częściach Europy mieliśmy bardzo złą zimę, jeśli chodzi o produkcję dóbr rolniczych. I trzecia rzecz to jest niestety konsekwencja zmiany w pewnym stopniu polityki klimatycznej, ale i polityki związanej z rolnictwem. Ogranicza się produkcję rolną w wielu obszarach, powodując, że te ceny będą rosły. To wszystko razem się kumuluje i mamy dosyć dynamiczny wzrost cen produkcji rolnej.

Mogę powiedzieć gorzej - myślę, że ona będzie ciągle rosła, dlatego że te wszystkie elementy wciąż mają znaczenie.


Zła zima, jeżeli chodzi o produkcję rolniczą, wynikała właśnie z wysokich cen energii?


Nie, to przede wszystkim klimat. Jeśli popatrzy się na warunki we Włoszech, Hiszpanii, bo stamtąd sprowadzamy np. paprykę czy pomidory, to niestety sporo produktów wymarzło i mieliśmy z tym kłopoty. To też powoduje mniejszą podaż, a zatem wyższe ceny.


Czy w Polsce już osiągnęliśmy szczyt inflacji?


To trudne pytanie. Proszę pamiętać, że jesienią mamy wybory, mamy wojnę, mamy szereg różnych procesów geopolitycznych, bardzo ważnych, które dzieją się poza Polską. Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt.

Natomiast jak szybko inflacja będzie spadać, tego nie wiem, ale myślę, że na koniec roku jest szansa, że nie będzie już dwucyfrowa. Chociaż to też raczej oczekiwania i moje chciejstwo niż rzeczywista ocena sytuacji.


Za spadkiem cen przemawia chociażby to, że dane o inflacji powstają na podstawie porównania cen rok do roku. Rok temu już wkraczaliśmy w okres gwałtownego wzrostu cen.


Pan użył stwierdzenia "spadek cen". One nie będą spadać, będą wolniej rosły.


Spadek inflacji.


Właśnie. Spadek inflacji polega na tym, że dynamika wzrostu cen jest po prostu niższa. Myślę, że tak. Po pierwsze zmienił się troszeczkę koszyk gusowski. GUS trochę inaczej liczy inflację i myślę, że w długim okresie to będzie miało wpływ to, żeby stopa wzrostu inflacji była niższa.

Po drugie, to te najgorsze rzeczy mamy już za sobą. Można się spodziewać, że przedsiębiorcy raczej nie będą już antycypować w swoich decyzjach tego, że będzie drożej. Wręcz odwrotnie. Chociaż jeszcze raz powtarzam, mogą pojawić się różne procesy w polityce gospodarczej, w polityce międzynarodowej, które mogą te trendy odwrócić.


Czyli wskaźnik inflacji będzie niższy, ale ceny spadać nie będą, tylko będzie drożej.


No tak. Wskaźnik inflacji pokazuje, że powoli, ale ceny rosną. Ja bym się tym za mocno nie przejmował, bo od czasów, kiedy pieniądze przestały być wymienialne na złoto, mamy permanentną inflację, czyli już ponad 50 lat. Tylko że zawsze ona jest w granicach takiego bezpieczeństwa, jak to niektórzy nazywają, czyli 1-3 proc. To jest poziom, który jest akceptowalny. Natomiast teraz okazało się, że sytuacja wymknęła się trochę spod kontroli, szczególnie dla banków centralnych, no i jest kłopot.


Jaką rolę w związku z wysoką inflacją odegrała polityka, w tym działania Rady Polityki Pieniężnej i chociażby wprowadzone tarcze antyinflacyjne?


Tarcze antyinflacyjne zadziałały pozytywnie krótkookresowo. One trochę wymogły spadek cen, szczególnie surowców. Natomiast jeśli popatrzymy na politykę Banku Centralnego, to ona jest trochę niespójna. Z jednej strony, jeśli Bank Centralny ma zapisane w swoich założeniach, że ma przede wszystkim walczyć z inflacją, to wszystko inne nie powinno go interesować. Ja wiem, że to jest bolesne, bo ktoś powie: no dobra, ale są jeszcze inne elementy gospodarki jak bezrobocie, rozwój itd. Ale to nie jest przedmiotem zainteresowania polityki pieniężnej.

Jeśli Bank Centralny chce szybko zlikwidować inflację, to niestety musi bardzo mocno podnosić przede wszystkim stopy procentowe, bo to jest główny instrument, którym się posługuje. Ale również ograniczać ilość pieniądza w obiegu. I to już się dzieje, bo jeśli popatrzymy na dane NBP, to widać, że ilość pieniądza jest coraz mniejsza. Stopy pewnie są za niskie, ale ja rozumiem te kilkaset tysięcy osób, które oczywiście z pewną trwogą patrzą na to, jak się te stopy zmieniają. Trochę też więc rozumiem politykę Banku Centralnego w tym względzie. Ale jeśli one będą niskie, to trzeba się liczyć z tym, że inflacja będzie trwała dłużej.


Czy w związku z wysokimi stopami procentowymi banki się bogacą?


Oj nie. Banki teraz mają bardzo trudny okres. Zresztą proszę zobaczyć, co się dzieje w Stanach czy w Szwajcarii. Myślę, że system bankowy jest generalnie mocno przeregulowany. Mamy teraz taki kłopot, że banki skupiają się na zupełnie innych obszarach niż to, co się dzieje z naszymi kredytami hipotecznymi, chyba że są to kredyty frankowe, bo tam - jak wiemy - ciągle mamy sprawy sądowe i różne decyzje mogą w długim okresie zaważyć na tym, jak się zachowają banki.

Ale myślę, że nie należy banków traktować jako instytucji, które robią wszystko po to, żeby na tym skorzystać. One są instytucjami komercyjnymi, biznesowymi, a więc muszą zarabiać. Dlatego nie oczekujmy, że banki nagle będą o tym zapominały. Myślę, że obecna sytuacja akurat jest mało korzystna dla systemu bankowego.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok