Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

16.03.2023, 07:31, akt. 11:56

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ceny w lutym były średnio o 18,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Inflacja była najwyższa od 26 lat. Jakie są prognozy na kolejne miesiące?

Z ekonomistą, rektorem Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Michał Buraczewski.
Michał Buraczewski: Kiedy rok temu, po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, inflacja zaczęła gwałtownie przyspieszać, jako powód wskazywano rekordowe ceny energii, w tym gazu ziemnego. Tymczasem już od dłuższego czasu ceny gazu są niższe - teraz kosztuje on trzy razy mniej niż w dniu inwazji. To nie przekłada się na nasze portfele. Dlaczego?


prof. Robert Ciborowski: Z inflacją nigdy nie jest tak, że jeśli ona bardzo szybko rośnie, a mieliśmy właściwie od dwóch lat taką sytuację w całej Europie, a może i w znacznej części świata, to nigdy nie dojdzie do tego, że nagle, jeśli ceny niektórych kosztów, bo to są koszty dla przedsiębiorstw, wracają do swojego poziomu sprzed miesięcy czy kwartałów, to ceny również wrócą.

Proszę pamiętać, że koszty zostały przez przedsiębiorstwo już poniesione. Przedsiębiorstwa musiały kupować gaz, prąd po zdecydowanie wyższych cenach, a zwroty z tej produkcji otrzymują czasami miesiące albo kwartały później. A zatem jeśli chcemy spodziewać się spadku cen, to musimy po prostu stworzyć warunki do tego, żeby sprzedaż tych produktów w dłuższym okresie była mniejsza i wtedy przedsiębiorstwa będą ceny obniżać.

Jeśli tak się nie stanie, to niestety ceny dalej będą rosły, może w mniejszym tempie, ta dynamika wzrostu być może będzie mniejsza, ale nie spodziewałbym się tego, że nagle ceny będą niższe.


Czyli rynek musi wymóc na nas, żebyśmy żyli skromniej i kupowali mniej.


Przede wszystkim tak, bo inflacja bierze się z tego, że mamy za dużo pieniędzy w gospodarce w stosunku do tego, ile jest produktów, usług, sprzedaży. Tych pieniędzy, szczególnie po okresie pandemicznym, w świecie przybyło - o ile dobrze pamiętam - około kilku bilionów dolarów, a więc to jest ta nadwyżka popytowa w skali całego świata, która generuje wzrosty cen. I póki ta pierwsza część, czyli ta nadwyżka popytowa, nie zrówna się z tą drugą, czyli podażową, ciągle będziemy mieli inflację, być może w różnym tempie przebiegającą, ale jednak ona zawsze będzie.


W  ciągu roku najbardziej podrożała żywność. Chociażby cena cukru podskoczyła o 85 proc. Dlaczego właśnie za produkty spożywcze płacimy najwięcej?


Powodów jest wiele. Po pierwsze proszę pamiętać, że produkcja rolnicza jest bardzo rozłożona w czasie, a więc decyzje dotyczące produkcji owoców, warzyw przedsiębiorcy podejmowali kilka, kilkanaście miesięcy temu, kiedy ceny produkcji pośredniej, którą wykorzystują do swojej działalności, były zdecydowanie wyższe.

Dodatkowo, w wielu częściach Europy mieliśmy bardzo złą zimę, jeśli chodzi o produkcję dóbr rolniczych. I trzecia rzecz to jest niestety konsekwencja zmiany w pewnym stopniu polityki klimatycznej, ale i polityki związanej z rolnictwem. Ogranicza się produkcję rolną w wielu obszarach, powodując, że te ceny będą rosły. To wszystko razem się kumuluje i mamy dosyć dynamiczny wzrost cen produkcji rolnej.

Mogę powiedzieć gorzej - myślę, że ona będzie ciągle rosła, dlatego że te wszystkie elementy wciąż mają znaczenie.


Zła zima, jeżeli chodzi o produkcję rolniczą, wynikała właśnie z wysokich cen energii?


Nie, to przede wszystkim klimat. Jeśli popatrzy się na warunki we Włoszech, Hiszpanii, bo stamtąd sprowadzamy np. paprykę czy pomidory, to niestety sporo produktów wymarzło i mieliśmy z tym kłopoty. To też powoduje mniejszą podaż, a zatem wyższe ceny.


Czy w Polsce już osiągnęliśmy szczyt inflacji?


To trudne pytanie. Proszę pamiętać, że jesienią mamy wybory, mamy wojnę, mamy szereg różnych procesów geopolitycznych, bardzo ważnych, które dzieją się poza Polską. Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt.

Natomiast jak szybko inflacja będzie spadać, tego nie wiem, ale myślę, że na koniec roku jest szansa, że nie będzie już dwucyfrowa. Chociaż to też raczej oczekiwania i moje chciejstwo niż rzeczywista ocena sytuacji.


Za spadkiem cen przemawia chociażby to, że dane o inflacji powstają na podstawie porównania cen rok do roku. Rok temu już wkraczaliśmy w okres gwałtownego wzrostu cen.


Pan użył stwierdzenia "spadek cen". One nie będą spadać, będą wolniej rosły.


Spadek inflacji.


Właśnie. Spadek inflacji polega na tym, że dynamika wzrostu cen jest po prostu niższa. Myślę, że tak. Po pierwsze zmienił się troszeczkę koszyk gusowski. GUS trochę inaczej liczy inflację i myślę, że w długim okresie to będzie miało wpływ to, żeby stopa wzrostu inflacji była niższa.

Po drugie, to te najgorsze rzeczy mamy już za sobą. Można się spodziewać, że przedsiębiorcy raczej nie będą już antycypować w swoich decyzjach tego, że będzie drożej. Wręcz odwrotnie. Chociaż jeszcze raz powtarzam, mogą pojawić się różne procesy w polityce gospodarczej, w polityce międzynarodowej, które mogą te trendy odwrócić.


Czyli wskaźnik inflacji będzie niższy, ale ceny spadać nie będą, tylko będzie drożej.


No tak. Wskaźnik inflacji pokazuje, że powoli, ale ceny rosną. Ja bym się tym za mocno nie przejmował, bo od czasów, kiedy pieniądze przestały być wymienialne na złoto, mamy permanentną inflację, czyli już ponad 50 lat. Tylko że zawsze ona jest w granicach takiego bezpieczeństwa, jak to niektórzy nazywają, czyli 1-3 proc. To jest poziom, który jest akceptowalny. Natomiast teraz okazało się, że sytuacja wymknęła się trochę spod kontroli, szczególnie dla banków centralnych, no i jest kłopot.


Jaką rolę w związku z wysoką inflacją odegrała polityka, w tym działania Rady Polityki Pieniężnej i chociażby wprowadzone tarcze antyinflacyjne?


Tarcze antyinflacyjne zadziałały pozytywnie krótkookresowo. One trochę wymogły spadek cen, szczególnie surowców. Natomiast jeśli popatrzymy na politykę Banku Centralnego, to ona jest trochę niespójna. Z jednej strony, jeśli Bank Centralny ma zapisane w swoich założeniach, że ma przede wszystkim walczyć z inflacją, to wszystko inne nie powinno go interesować. Ja wiem, że to jest bolesne, bo ktoś powie: no dobra, ale są jeszcze inne elementy gospodarki jak bezrobocie, rozwój itd. Ale to nie jest przedmiotem zainteresowania polityki pieniężnej.

Jeśli Bank Centralny chce szybko zlikwidować inflację, to niestety musi bardzo mocno podnosić przede wszystkim stopy procentowe, bo to jest główny instrument, którym się posługuje. Ale również ograniczać ilość pieniądza w obiegu. I to już się dzieje, bo jeśli popatrzymy na dane NBP, to widać, że ilość pieniądza jest coraz mniejsza. Stopy pewnie są za niskie, ale ja rozumiem te kilkaset tysięcy osób, które oczywiście z pewną trwogą patrzą na to, jak się te stopy zmieniają. Trochę też więc rozumiem politykę Banku Centralnego w tym względzie. Ale jeśli one będą niskie, to trzeba się liczyć z tym, że inflacja będzie trwała dłużej.


Czy w związku z wysokimi stopami procentowymi banki się bogacą?


Oj nie. Banki teraz mają bardzo trudny okres. Zresztą proszę zobaczyć, co się dzieje w Stanach czy w Szwajcarii. Myślę, że system bankowy jest generalnie mocno przeregulowany. Mamy teraz taki kłopot, że banki skupiają się na zupełnie innych obszarach niż to, co się dzieje z naszymi kredytami hipotecznymi, chyba że są to kredyty frankowe, bo tam - jak wiemy - ciągle mamy sprawy sądowe i różne decyzje mogą w długim okresie zaważyć na tym, jak się zachowają banki.

Ale myślę, że nie należy banków traktować jako instytucji, które robią wszystko po to, żeby na tym skorzystać. One są instytucjami komercyjnymi, biznesowymi, a więc muszą zarabiać. Dlatego nie oczekujmy, że banki nagle będą o tym zapominały. Myślę, że obecna sytuacja akurat jest mało korzystna dla systemu bankowego.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
24.03.2023

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.


Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok