Radio Białystok | Gość | dr Karolina Wierel - z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Karolina Wierel

z Uniwersytetu w Białymstoku

14.02.2018, 08:23, akt. 10:52

- To od nas zależy, czy święto zakochanych będzie miało charakter komercyjny, czy też będzie osobiste i niekoniecznie związane z materialnością.

dr Karolina Wierel, fot. Joanna Szubzda
dr Karolina Wierel, fot. Joanna Szubzda

Z dr Karoliną Wierel rozmawia Jarosław Iwaniuk

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnych towarów w kształcie serduszek, a handlowcy prześcigają się w pomysłach, jak nas zachęcić czy wręcz przymusić do zakupu „walentynki”.

Czy 14 lutego to bardziej święto zakochanych czy też zwycięstwo tych, którzy rozpatrują ten dzień w kategoriach dochodu? O tym z dr Karoliną Wierel z Międzywydziałowego Instytutu Kulturoznawstwa i Sztuki na Uniwersytecie w Białymstoku rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: To święto jest obecnie świeckie, ale historią sięga do tradycji religijnych.

dr Karolina Wierel: Tak. I myślę, że jest to powód, dla którego tak łatwo zaakceptowaliśmy św. Walentego w naszej kulturze, chociaż niektórzy się buntują przeciwko temu. Ale trzeba sobie przypomnieć, że św. Walenty to święty Kościoła katolickiego, ewangelickiego, luterańskiego, także syryjskiego.

Legenda o św. Walentym jest bardzo romantyczna. W czasach, kiedy żył - na  przełomie II i III w. - cesarz wydał dekret zakazujący mężczyznom między 18. a 37. rokiem życia zawierania związków małżeńskich. Sądził on, że żołnierze, którzy nie mają rodzin, są lepszymi żołnierzami. Oczywiście nie wywołało to entuzjazmu wśród młodych i związki małżeńskie zawierali oni potajemnie.

Św. Walenty udzielał im ślubów. Został za to skazany na śmierć. Kiedy był w więzieniu, zakochał się w córce strażnika. Dziewczyna była niewidoma i podobno pod wpływem miłości i cudownych cech św. Walentego odzyskała wzrok. Nie uchroniło to jednak świętego przed śmiercią. Dzień przed egzekucją, właśnie 14 lutego, napisał podobno list do swojej ukochanej, który podpisał "Twój Walenty".


Czy jako społeczeństwo zaakceptowaliśmy to święto, czy jest ono nam w pewien sposób narzucone przez marketing?


Marketing bardzo silnie działa, aby sprawić, by było to święto jak najbardziej opłacalne pod względem sprzedaży - pojawiają się różne maskotki, batoniki, czekoladki. Ale myślę, że powinniśmy pamiętać o tradycji piania listów, która mogłaby być alternatywą, taką strategią oporu przeciwko komercjalizacji. Mogłoby to być piękną tradycją, jeśli sięgnęlibyśmy do źródeł.

Wspomnę, że oprócz tego, że święto zakochanych ma podłoże chrześcijańskie, antropolodzy kultury odnajdują także jego źródła w tradycji antycznej. Był to też czas, kiedy obchodzono święto oczyszczenia i płodności - luperkalia. Mówi się, że to było w tym samym czasie.


Może na południu to rzeczywiście jest dobry czas na święto zakochanych. Ale u nas zimą?


Może nie odczuwamy jeszcze miłości w powietrzu, ale już ptaki tak - popatrzmy na gołębie, które już łączą się w pary. Nie tylko na południu, ale i w krajach anglosaskich zaobserwowano, że w tym czasie ptaki łączą się w pary. Tradycja anglosaska mówi właśnie, że to ptaki są m.in. takim pierwszym zwiastunem wiosny i miłości.


Ale czy takie  "urzędowe" święto zakochanych nie pozbawia nas spontaniczności? Jest tu jednak trochę wyrachowania. Jeżeli jesteśmy zakochani w kimś, to na pewno obdarujemy go prezentem.


Gorzej, jeżeli nie otrzymamy prezentu. Podejrzewam, że wtedy będzie nam bardzo smutno i możemy czuć się zawiedzeni. Ale myślę, że jeżeli napisalibyśmy list albo wysłali miłego e-maila lub smsa - niekoniecznie do męża czy narzeczonego - byłoby tym bardziej przyjemnie.


Z badań wynika, że im jesteśmy starsi, tym mniej obchodzimy dzień zakochanych. Jak to jest wśród studentów?


Dwa lata temu studenci kulturoznawstwa przeprowadzili badania. Starali się odpowiedzieć na pytanie, jaki stosunek do tego święta mają ludzie młodzi. Zbadali studentów nie tylko Uniwersytetu w Białymstoku, ale także innych uczelni. Wyszło, że 8 na 10 studentów obchodzi to święto w taki lub inny sposób - np. idąc do kina, przygotowując kolację bądź kupując maskotkę.

Ale rzeczywiście pokolenie urodzone po 1989 r. traktuje Walentynki już jako część tradycji polskiej. Może w naszym regionie nie jest to święty, który jest wspominany i czczony powszechnie, nie jest tak zakorzeniony w naszej świadomości. Ale w południowych rejonach Polski jak najbardziej. Jest to przecież patron Przemyśla.


Nie jest to jedyne święto, które przyjęło się w Polsce a ściągnięte zostało z Zachodu - jest Halloween. Dyskusję na temat Walentynek jedna z moich koleżanek zakończyła argumentem: "I bardzo dobrze, że są. Wolę je niż Halloween".


Jest to święto, które mówi o jednym z najważniejszych uczuć w naszym życiu, o jednym z najważniejszych doświadczeń. To od nas zależy, czy będzie miało charakter komercyjny, czy też będzie bardzo osobiste i niekoniecznie musi wiązać się z materialnością. Zawsze mamy wybór - mieć czy być.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Michał Krzysiak, źródło: archiwum prywatne

Michał Krzysiak

dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego
23.02.2018

Niedawno został dyrektorem najstarszego w Polsce - Białowieskiego Parku Narodowego. To jeden z najbardziej znanych parków, ale i jeden z trudniejszych do zarządzania z powodu konfliktów i wielu różnych spojrzeń na ochronę przyrody.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
23.02.2018

Kolejną edycję cyklu koncertów "Muzyka Mistrzów Baroku" w tym roku otwiera koncert poświęcony twórczości mistrzów francuskich z XVII i XVIII wieku.

Arleta Godziszewska i Henryk Talar, fot. Joanna Szubzda

Arleta Godziszewska i Henryk Talar

aktorka i reżyser
23.02.2018

W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku "Zemsta" Aleksandra Fredry. - Jest to arcydzieło. Fredro jest pozornie łatwy do opanowania. Ale jeżeli wyrwie się choćby jedno słowo, jeden przecinek, to jest to fałsz wypowiadanego tekstu - mówi reżyser.


Renata Frankowska i Jan Prymak, fot. Joanna Szubzda

Renata Frankowska i Jan Prymak

z Zespołu Szkół Technicznych im. Andersa w Białymstoku
22.02.2018

Na kolei brakuje rąk do pracy. Trzeba szkolić młode kadry. Zespół Szkół Technicznych im. Andersa w Białymstoku otwiera klasy kolejowe.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

z Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
21.02.2018

"Nieważne na Białorusi, jak ludzie głosują, tylko ważne kto i jak liczy" - mówi Aleś Zarembiuk.

Paweł Mucha, fot. Marcin Gliński

Paweł Mucha

zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP
20.02.2018

Dlaczego prezydent Andrzej Duda chce zmienić konstytucję? "Niewątpliwie mamy takie obszary, w których wyraźnie widać, że konstytucja się zdezaktualizowała. Była przyjmowana przed przyjęciem Polski do NATO i Unii Europejskiej".


dr Marta Wróblewska, dr Urszula Iżbicka i Małgorzata Bielicka, fot. Joanna Szubzda

dr Marta Wróblewska, dr Urszula Iżbicka i Małgorzata Bielicka

z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku
20.02.2018

"Zaprezentujemy słuchaczom muzykę kameralną - czyli śpiew z towarzyszeniem fortepianu, ale też wiolonczeli, fletu poprzecznego i - co jest bardzo rzadko słyszane w salach koncertowych - kontrabasu".

Andrzej Piliszek i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

19.02.2018

Jak duży jest problem palenia śmieci w domowych piecach?

Dariusz Borowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Borowski

prawnik Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
19.02.2018

- Wg mnie powinien być zupełnie nowy kodeks pracy, stary jest nieczytelny dla pracowników i pracodawców - zaznacza prawnik.


prof. Włodzimierz Promiński, fot. Joanna Szubzda

prof. Włodzimierz Promiński

z Kwartetu Camerata
16.02.2018

Jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych wystąpi w piątkowy wieczór w Białymstoku.

Piotr Domagała, fot. Joanna Szubzda

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie SlowFest
16.02.2018

Prawie 15 tys. osób wzięło udział w pierwszej edycji festiwalu Podlasie SlowFest. Druga rozpocznie się w Supraślu 30 czerwca i potrwa do 12 sierpnia 2018 r.

dr Adam Adamowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Adamowicz

z Politechniki Białostockiej
16.02.2018

Na 10. Halowych Zawodach Modeli Latających w Białymstoku rywalizować będą dzieci i dorośli. Rekord na hali to około 60 sekund lotu z jednego wyrzutu.


prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Banaszuk

z Politechniki Białostockiej
16.02.2018

- Ubóstwo energetyczne jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - jest to sytuacja, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię.

Robert Sadowski, fot. Monika Kalicka

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
15.02.2018

- Pytania głównie będą koncentrować się na historii miasta, zahaczając o tegoroczny jubileusz - mówi Robert Sadowski.

Leszek Lulewicz, fot. Monika Kalicka

Leszek Lulewicz

dyrektorem Departamentu Infrastruktury i Transportu Podlaskiego
15.02.2018

"Staramy się optymalizować sieć połączeń, ale do ideału raczej nie dojdziemy. Mamy wiele uwarunkowań - finansowych, ale i technicznych" - mówi nasz gość.


dr Karolina Wierel, fot. Joanna Szubzda

dr Karolina Wierel

z Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2018

- To od nas zależy, czy święto zakochanych będzie miało charakter komercyjny, czy też będzie osobiste i niekoniecznie związane z materialnością.

Marcin Matejczuk i Wojciech Mojsak, fot. Monika Kalicka

Marcin Matejczuk i Wojciech Mojsak

organizatorzy biegu "Ultra Śledź"
13.02.2018

"Traktujemy tę imprezę jako zaproszenie do biegania ultra, 50 km czy 80 to jest dobry, delikatny wstęp".

Lech Magrel, fot. Monika Kalicka

Lech Magrel

dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM
13.02.2018

- W województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 tys. ton wyrobów azbestowych, z tego pozostało do unieszkodliwienia 90% - mówi Lech Magrel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok