Radio Białystok | Białoruś | Coraz więcej Białorusinów składa wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej

Coraz więcej Białorusinów składa wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej

3.10.2020, 08:31, akt. 08:49

Wzrasta liczba Białorusinów ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej - poinformował rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Tylko we wrześniu takie wnioski złożyły 82 osoby.

Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Wśród Białorusinów posiadających zezwolenia na pobyt przeważają osoby młode

Z danych przekazanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że w latach 2017 - 2019 o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce ubiegało się ok. 40 obywateli Białorusi rocznie. W roku 2017 było to - 41 osób, w 2018 - 45, a w 2019 - 37 osób. Zauważalny wzrost liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej widać w 2020 roku. Do końca września takie wnioski złożyło bowiem 152 Białorusinów, z czego w sierpniu 40 osób, a we wrześniu 82 osoby.

Jak informuje rzecznik prasowy UdSC Jakub Dudziak, ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie 28,2 tys. Białorusinów. Większość z nich – 19,1 tys. posiada zezwolenia na pobyt stały, wydane w związku z polskim pochodzeniem lub Kartą Polaka. Zezwolenia na pobyt czasowy posiada natomiast 8,3 tys. osób.

Wśród Białorusinów posiadających ważne zezwolenia na pobyt przeważają osoby młode. Około 58 proc. to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, a 15 proc. poniżej 20. roku życia. Nieznacznie przeważają mężczyźni – 15,7 tys. osób (55 proc.), w porównaniu do 12,5 tys. kobiet 

- zaznacza Dudziak.

Wielu Białorusinów zamieszkało w Podlaskiem

Jak dodaje, najpopularniejszymi regionami wśród obywateli Białorusi są województwa: mazowieckie – 9,4 tys. osób oraz podlaskie – 6 tys.

Podane dane nie uwzględniają jednak obywateli Białorusi przebywających w Polsce na podstawie wiz.

Procedura ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku w jednostce Straży Granicznej. 

Każdy wniosek jest szczegółowo analizowany i rozpatrywany indywidualnie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Ochronę międzynarodową przyznaje się cudzoziemcowi, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia 

- wyjaśnia Jakub Dudziak z UdSC.

Rzecznik prasowy UdSC zaznacza, że urząd odpowiada za rozpatrzenie wniosków o ochronę międzynarodową, jak również za zapewnienie wnioskodawcom pomocy socjalnej, która obejmuje m.in. zakwaterowanie w ośrodkach dla cudzoziemców, wyżywienie, opiekę medyczną oraz zajęcia edukacyjne, w tym naukę języka polskiego.

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mają także możliwość samodzielnego utrzymania się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu. Pomoc jest wypłacana w miesięcznych transzach.

Obecnie z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzysta 150 obywateli Białorusi. 51 osób z tej grupy przebywa w ośrodkach.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś anuluje ważność akredytacji dziennikarzy zagranicznych

2.10.2020, 17:28

Akredytacje dziennikarzy zagranicznych pracujących na Białorusi zostają anulowane z dniem 2 października br. - podało w piątek (2.10) MSZ w Mińsku. Oznacza to, że zagraniczni korespondenci nie mogą wykonywać pracy.


Białoruś zażądała od Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów

2.10.2020, 15:40

Białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów pracujących na Białorusi - powiedział w piątek (2.10) rzecznik prasowy Anatol Hłaz, na którego powołuje się portal TUT.by.


MSZ Białorusi: my też wprowadzamy sankcje wizowe

2.10.2020, 11:30

Białoruś wprowadza od piątku sankcje wizowe w związku z sankcjami wizowymi Unii Europejskiej – poinformowało w piątek (2.10) białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych.


Wiceszef MSWiA: czterystu Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

30.09.2020, 08:10

W związku z kryzysem politycznym na Białorusi czterystu obywateli tego kraju przyjechało do Polski dzięki m.in. wizom humanitarnym lub procedurze udzielania ochrony międzynarodowej - poinformował we wtorek (29.09) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.


Rada Koordynacyjna: szóstej kadencji Łukaszenki nie uznaje większość Białorusinów

24.09.2020, 14:58

Legalności szóstej kadencji prezydenckiej Alaksandra Łukaszenki nie uznaje większość Białorusinów – napisali w czwartek (24.09) w oświadczeniu przedstawiciele opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Potępili oni środowe (23.09) brutalne rozpędzenie protestów i zatrzymania.


Motocykliści z całej Polski wspierają Białorusinów - akcja w Kuźnicy Białostockiej

20.09.2020, 15:27

Wyrażali swe poparcie dla demokratycznych przemian na Białorusi.


Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy

9.09.2020, 10:29

Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy. Cała UE wspiera naród białoruski, przedstawimy plan gospodarczy dla niego - powiedział w środę (9.09) premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


USA/ Pompeo: żądamy zakończenia przemocy wobec Białorusinów

2.09.2020, 20:01

Stany Zjednoczone żądają natychmiastowego zakończenia przemocy wobec Białorusinów oraz uwolnienia wszystkich niesprawiedliwie zatrzymanych - powiedział w środę sekretarz stanu Mike Pompeo. Zapewnił, że USA "dokładnie śledzą sytuację na Białorusi".


Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

20.08.2020, 09:16

W ten sposób chcieli wesprzeć Białorusinów i zaprotestować przeciwko przemocy i dyktaturze w tym kraju. Ponad tysiąc osób wzięło udział w Marszu Solidarności z Białorusią, który przeszedł ulicami Białegostoku

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok