Radio Białystok | Białoruś | Cichanouska: będę rządzić Białorusią przez 45 dni w okresie przejściowym

Cichanouska: będę rządzić Białorusią przez 45 dni w okresie przejściowym

7.12.2020, 11:30, akt. 11:48

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapowiedziała w opublikowanym w poniedziałek (7.12) wywiadzie dla portalu Tut.by, że będzie rządzić Białorusią przez 45 dni w okresie przejściowym. Jak dodała, to minimalny czas potrzebny do przeprowadzenia nowych wyborów.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Naszym zadaniem jest jak najszybsze doprowadzenie do nowych wyborów, w których wszyscy będą mieli jednakowe warunki udziału - oznajmiła opozycjonistka. 

Według Cichanouskiej 45 dni to minimum, jakie jest konieczne do ich przeprowadzenia. Zaznaczyła, że ten okres może się przeciągnąć.

Jak dodała, wszystko rozpocznie się od rozmów z przedstawicielami władz. 

Kiedy dojdziemy do porozumienia, kiedy będą wypuszczeni więźniowie polityczni, rozpocznie się okres przejściowy - wyjaśniła.

Myślę, że wszystkie dokumenty będziemy mieć już do tego czasu ostatecznie przygotowane, będzie tam rozpisany krok za krokiem, ale znowu wszystko zależy i od negocjacji, i od tego, kto będzie za tym stołem negocjacyjnym i gdzie w tym czasie będzie były prezydent Alaksandr Łukaszenka 

- powiedziała Cichanouska.

Dlatego to, jak długo będę stać na czele Białorusi, jest otwartą kwestią. Program pomocy i projekt reformy konstytucyjnej, o których mówiłam, zaprezentujemy w najbliższych dniach 

- dodała przebywająca na Litwie opozycjonistka.

Doradca Cichanouskiej Alaksandr Dabrawolski podkreślił, że jej zespół widzi w charakterze trzeciej strony podczas negocjacji OBWE. 

Po prostu UE czy Rosja nie za bardzo pasują, bo mają swoje interesy - zaznaczył.

Pytana o to, czy antyprezydencki protest na Białorusi słabnie, Cichanouska odparła: "Nie, ponieważ protest nie słabnie w umysłach i sercach ludzi". 

Oczywiście, ludzi wychodzi mniej, bo najbardziej aktywni siedzą (za kratami), mniej aktywni, być może, starają się gdzieś pozajmować partyzantką, wychodzić co tydzień, część się wystraszyła i siedzi w domu, ale to nie znaczy, że ich to nie boli i protest się gdzieś podział 

- stwierdziła.

W jej ocenie stosowana wobec protestujących przemoc wpłynęła na masowość akcji, ale wola ludzi się nie zmieniła, "nie będą już w stanie żyć w tym bagnie".

Cichanouska odniosła się też do współpracy z Rosją i Unią Europejską. 

Połowa przekonuje mnie, że niewystarczająco pracuję z Rosją, połowa, że już zbyt uporczywie proszę ich o jakiś dialog. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to jest to nasz ból, wydaje nam się, że wszystko dzieje się zbyt wolno 

- dodała. 

Zauważyła, że UE zaczęła "bardzo ostrożnie", wprowadzając na początek sankcje wobec 15 osób. 

Teraz już nie prosimy, żądamy wprowadzenia ekonomicznych sankcji, dlatego że zdajemy sobie sprawę z tego, ilu ludzi cierpi bez powodu. Nerwy już puszczają. Pod bokiem odbywa się ludobójstwo narodu, a oni się wahają, wysyłają ambasadorów, by wręczać noty 

- oceniła Cichanouska. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef polskiego MSZ: to Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości

2.12.2020, 20:28

To Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości; pokojowa transformacja jest możliwa jedynie w wyniku negocjacji - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w środę (2.12) podczas otwarcia XVIII Forum Mińskiego, poświęconego obecnej sytuacji i przyszłym perspektywom Białorusi.


Cichanouska: zgodziłabym się na spotkanie z Putinem

28.11.2020, 19:19

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, że zgodziłaby się na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Chcemy mieć kontakt ze wszystkimi krajami - dodała.


Swiatłana Cichanouska zaproszona na spotkanie z Joe Bidenem

27.11.2020, 17:47

Amerykański prezydent elekt Joe Biden przysłał liderce białoruskiej opozycji Swiatlanie Cichanouskiej zaproszenie na spotkanie. Poinformowała o tym w piątek (27.11) sama Cichanouska w wywiadzie dla telewizji Biełsat.


Litwa: nadal będziemy wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie

24.11.2020, 19:06

Litwa aktywnie wspiera białoruskie społeczeństwo obywatelskie i będzie to robić nadal – oświadczył we wtorek (24.11) prezydent kraju Gitanas Nauseda po rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Aleksijewicz: nie można wrócić do przeszłości

21.11.2020, 14:57

Na Białorusi nie jest możliwy powrót do przeszłości, bo żadnego zrywu do przodu nie da się cofnąć do końca – oceniła białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz w wywiadzie dla Radia Swaboda.


Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

18.11.2020, 12:53

Opozycja białoruska domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała we wtorek (17.11) agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.


Współpracowniczka Cichanouskiej aresztowana na dwa miesiące

14.11.2020, 18:39

Przedstawicielka Swiatłany Cichanouskiej ds. młodzieży, członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Ałana Hiebramaryjam została w sobotę (14.11) aresztowana na dwa miesiące. Figuruje jako podejrzana w sprawie dotyczącej organizowania grupowych działań naruszających porządek publiczny.


Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok