Radio Białystok | Gość | dr Oksana Voytyuk [wideo] - z Katedry Polityki Międzynarodowej UwB

dr Oksana Voytyuk [wideo]

z Katedry Polityki Międzynarodowej UwB

23.04.2019, 08:44, akt. 09:55

"Zełenski jest dobrym aktorem, dobrym showmanem, ale w ogóle nie ma pojęcia co to jest polityka" - ocenia dr Oksana Voytyuk.

Oksana Voytyuk, fot. Monika Kalicka
Oksana Voytyuk, fot. Monika Kalicka

Z dr. Oksaną Voytyuk rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kierujący przez ostanie 5 lat Ukrainą Petro Poroszenko przegrał w niedzielę drugą turę wyborów. Nowym prezydentem tego kraju będzie showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski. O wynikach wyborów na Ukrainie z dr. Oksaną Voytyuk z Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Oficjalne wyniki wyborów będą ogłoszone dopiero 4 maja. Według tych wstępnych na Poroszenkę zagłosowało zaledwie 24% Ukraińców, jego rywala Wołodymyra Zełenskiego poparło ponad 73%. To chyba nokaut. Co skłoniło Ukraińców do wyboru komika na nowego prezydenta kraju?


dr Oksana Voytyuk: Ja myślę, że skłoniły zmiany, na które społeczeństwo ukraińskie czeka i dąży do tych zmian i też brak reform społecznych przede wszystkim, ogromny poziom korupcji, z którym prezydentowi Poroszence niestety nie udało się uporać.


Zarzutów o korupcję nie uniknął też w trakcie kampanii wyborczej sam prezydent Poroszenko.


Tak, to prawda, chociaż jeżeli mówimy o tej kampanii wyborczej, to była to bardzo brudna kampania. Jeżeli porównamy nawet z poprzednimi kampaniami, to tyle brudu, ile wylało się akurat w tej kampanii, to chyba Ukraina jeszcze nie widziała w poprzednich kampaniach wyborczych.


Te zarzuty wobec Petra Poroszenki są trafne, prawdziwe, można się z nimi zgodzić?


Ja myślę, że nie ze wszystkimi, dlatego że społeczeństwo ukraińskie dotychczas nie rozróżnia jakie są kompetencje prezydenta, jakie są kompetencje parlamentu i rządu, więc wszystko co jest złego w Ukrainie, to wszystko jest wina prezydenta. Ja obawiam się, że nowy prezydent elekt Zełenski będzie miał za kilka lat, a może nawet miesięcy to samo. I społeczeństwo będzie mu zarzucać, jeżeli nie będą jakieś oczywiste zmiany odbywać się na Ukrainie, to społeczeństwo będzie mu zarzucać to samo, co ostatnio zarzucało Poroszence, bo faktycznie to się zarzuca od wyborów do wyborów.


Bohater jednego z takich skandali korupcyjnych, były bliski współpracownik Poroszenki - Oleg Gładkovski - pierwszy zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i jego synowi zarzucono sprzedaż ukraińskim firmom zbrojeniowym pochodzących z przemytu rosyjskich części po skandalicznie zawyżonych cenach. Ten skandal mógł Poroszence zaszkodzić, mimo że Gładkovskiego szybko zdymisjonował?


Ten skandal oczywiście zaszkodził dość mocno, on tak jakby jeszcze dorzucił do tych wszystkich zarzutów, które były wobec Poroszenki dodatkowo. I to też w pewnym stopniu odbiło się, bo wojsko na Ukrainie jest nienaruszalne, trzeba pomagać, wspierać, bo oni są tam na Wschodzie, oni walczą w ciężkich warunkach i tak dalej, więc tutaj to na pewno właśnie wpłynęło na jego ranking.


Czy ma jakieś znaczenie to, że Poroszenko cieszył się największym poparciem na zachodniej Ukrainie, a Zełenski otrzymał najwięcej poparcia na wschodzie kraju?


Ja myślę, że na zachodzie Ukrainy, ogólnie rzecz biorąc jeżeli popatrzymy na historię Ukrainy - wszystkie protesty, wszystkie rewolucje, one gdzieś tam miały korzenie jednak na zachodzie i później one przenosiły się do Kijowa, bo tam jest takie można powiedzieć patriotyczne jądro całej Ukrainy, dlatego właśnie tam było to największe poparcie.


Czego możemy się spodziewać po nowym prezydencie Ukrainy?


Ciężko powiedzieć, dlatego że faktycznie jego kampania była kampanią milczącą, on nagrał kilka filmików w internecie i faktycznie nie odpowiadał na żadne pytania. Nie wiemy kto będzie w jego zespole, nie wiemy kto będzie jakie stanowiska obejmował, to wszystko wciąż trzyma się, można powiedzieć, w ścisłej tajemnicy. Natomiast zobaczymy jak to będzie, dokąd będzie pierwsza wizyta, jakie będą pierwsze rozporządzenia nowego prezydenta, bo na razie wypowiadają się członkowie jego zespołu, natomiast prezydent milczy. Mam nadzieję, że uczy się języka ukraińskiego.


A pani czego się spodziewa po nowym prezydencie, gdzie pojedzie z pierwszą wizytą?


Ja myślę, że pojedzie jednak na zachód, czy to będą Stany Zjednoczone, czy to będą Niemcy, czy to będzie Francja - trudno powiedzieć, ale wydaje się, że w tym kierunku.


Czyli zarzuty Petra Poroszenki, o to że europejska i euroatlantycka strategia Ukrainy jest zagrożona są bezpodstawne?


Nie do końca, dlatego że są obawy, bo nie wiemy, kto stoi do końca za Zełenskim, zarzuca się mu to, że za nim stoi jeden z oligarchów Kołomojski. Też widzimy, że poparcie, gratulacje dla niego złożyli Ramzan Kadyrow i inne osoby.


Również Donald Tusk, prezydent Andrzej Duda.


Ale też prezydent uciekinier Janukowycz także pogratulował, więc to wszystko wskazuje na to, że Partia Regionów i ogólnie rzecz biorąc ta była władza - oni chcą zrewanżować się i oni liczą na to, że Zełenski będzie słabym prezydentem. 

Oczywiście on nie ma żadnego doświadczenia politycznego, on jest dobrym aktorem, on jest dobrym showmanem, ale on w ogóle nie ma pojęcia, co to jest polityka, więc tutaj wszystko będzie zależało od tego, kto będzie w jego zespole, czy uda się mu stworzyć swoją własną partię, która już faktycznie jest, tylko właśnie jeszcze jest słaba i też nie do końca wiemy, kto będzie w tej partii i czy on będzie sam decydował i sam podejmował decyzje, czy jednak ktoś będzie mu wskazywał, co ma robić i co ma mówić.


Zełenski mówi - "Nie zawiodę waszych oczekiwań". Jakie są oczekiwania Ukraińców wobec nowego prezydenta?


No na pewno zaprzestanie wojny w Donbasie, to przede wszystkim, dlatego że ona niestety zbiera swoje żniwo w postaci ludzkich żyć. Po drugie na pewno polepszenie sytuacji ekonomicznej, gospodarczej w kraju, bo sporo osób, szczególnie młodych osób wyjeżdża za granicę i większość z nich niestety nie wraca. Jeśli chodzi o korupcję - walka z korupcją, bo korupcja jest na wszystkich szczeblach, nie tylko na tym szczeblu najwyższym, ale też właśnie na najniższym i myślę, że tutaj też właśnie samo społeczeństwo też powinno myśleć o tym jak to zmienić, bo nie może prezydent zmienić  stosunku do korupcji, bo ktoś bierze, ktoś daje. Tutaj też powinny nastąpić zmiany społeczne.


Nie może zmienić stosunku do korupcji, a może przerwać konflikt z Moskwą?


My wiemy, że problem w Donbasie można rozwiązać i ten problem może rozwiązać tylko Putin i tutaj nieważne kto będzie prezydentem. Oczywiście, jeżeli pójdziemy na ustępstwa Kremla, to rzeczywiście ten konflikt można będzie zażegnać, ale chyba nie po to był ten Majdan i nie po to było 5 lat właśnie prezydentury Poroszenki, który jednak społeczeństwo zjednoczył uważam, bo w 2014 roku, kiedy mieliśmy wybory, jednak on uzyskał poparcie i wschodu i zachodu i faktycznie dzisiaj na Ukrainie to już nie mówi się, że ten jest ze wschodu, ten jest zachodu, już nie ma tych różnic, nie ma takich podziałów, chociaż właśnie są, jak widzimy podziały polityczne, bo te wybory bardzo podzieliły społeczeństwo, więc faktycznie było bardzo wybuchowo, emocjonalnie szczególnie, kiedy właśnie wszystkie sondaże wskazywały na to, że wygra Zełenski - osoba, która nie ma doświadczenia, osoba o której bardzo mało wiemy i osoba, która za bardzo nie wypowiadała się. On nawet nie chciał debatować z prezydentem Poroszenką, dlatego że chyba najprawdopodobniej nie miał co powiedzieć, bo jest młody i niedoświadczony i musi jeszcze krok po kroku wchodzić w tą politykę i na pewno nie będzie mu łatwo, biorąc pod  uwagę, że państwo jest w stanie wojny.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Żaczek i Kamil Mokrzycki z zespołu "Sound'n'Grace", fot. Monika Kalicka

Anna Żaczek i Kamil Mokrzycki

z zespołu "Sound'n'Grace"
24.08.2019

"Gdybyśmy się zajmowali muzyką pojedynczego, indywidualnie, nikt z nas nie miałby pewnie możliwości wystąpić z tak znanymi osobistościami. Dzięki temu, że stworzyliśmy coś takiego jak Sound'n'Grace mieliśmy taką możliwość"

Plenerowe studio Polskiego Radia Białystok na Rynku Kościuszki, fot. Monika Kalicka

Mirosław Bielawski

dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok
24.08.2019

"Zapraszamy nie tylko mieszkańców Białegostoku, ale wszystkich tych, którzy chcą posłuchać dobrej muzyki i spędzić ten wakacyjny czas w sposób miły i przyjemny" - mówi Mirosław Bielawski.

Mateusz Ziółko, fot. Monika Kalicka

Mateusz Ziółko

artysta
24.08.2019

Jak Mateusz Ziółko wspomina swoje pierwsze występy na scenie?


Plenerowe studio Polskiego Radia Białystok na Rynku Kościuszki, fot. Monika Kalicka

Paweł Kwiatkowski i Wojtek Herbreder

z zespołu "Mniej Więcej"
24.08.2019

Podczas koncertu "Białystok - miasto dobrej muzyki" będzie można usłyszeć utwory z debiutanckiej płyty "Atomy" lokalnego zespołu "Mniej Więcej".

Rafał Rudnicki, fot. Monika Kalicka

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
24.08.2019

"Cieszymy się, że co roku tysiące białostoczan chętnie przychodzi tutaj, na Rynek Kościuszki, żeby posłuchać dobrej muzyki, wspólnie się bawić, świętować koniec wakacji" - mówi Rafał Rudnicki.

Mirosław Bielawski i Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Bielawski i Rafał Rudnicki [wideo]

dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok i zastępca prezydenta Białegostoku
24.08.2019

To propozycja na zakończenie wakacji z Polskim Radiem Białystok. W sobotę, 24 sierpnia, koncert "Białystok - Miasto Dobrej Muzyki".


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
23.08.2019

"Ja cały czas uważam, że białostoczanie to dobrzy ludzie, którzy tylko są czasem manipulowani przez pewne środowiska. To miasto ludzi, którzy doświadczyli różnych przeżyć w ostatnich latach i mają swoją filozofię życia, swoją wiarę" - mówi abp Tadeusz Wojda.

Iwona Łobasiuk, fot. Monika Kalicka

Iwona Łobasiuk

z Fundacji Kierunek Ultra
20.08.2019

Do 23 sierpnia trwają zapisy na Predathlon Turtul 2019 - zachęca do wzięcia udziału w biegu Iwona Łobasiuk

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.08.2019

Nasze podlaskie rolnictwo jest pewnym fenomenem na skalę ogólnokrajową - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

19.08.2019

O pracy dzielnicowych, ale też o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa opowiadają mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski.

Szymon Hołownia, fot. Radek Nowacki

Szymon Hołownia

dziennikarz, pisarz i publicysta
19.08.2019

"W rolnictwie przemysłowym bardzo wyraźnie widać brak solidarności międzypokoleniowej. Dla naszych szyneczek, kurczaczków i różnych innych rzeczy zużywamy wodę i powietrze, które jest własnością naszych dzieci, wnuków i prawnuków, dla naszych dwóch sekund smaku" - mówi Szymon Hołownia.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, szef PiS w Podlaskiem
16.08.2019

- Wynik z 2015 r. to takie wymaganie minimum, czyli 8 mandatów - tak minister Piontkowski mówi o tegorocznych wyborach do Sejmu w Podlaskiem.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

dr hab. Anna Moniuszko

kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Diletto
15.08.2019

W najbliższą niedzielę (18.07) w Białymstoku odbędzie się koncert w ramach cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.

Piotr Jankowski i Maciej Marchel, fot. Marcin Mazewski

Maciej Marchel i Piotr Jankowski

młody bokser i jego trener
14.08.2019

Jego marzeniem jest młodzieżowe mistrzostwo, a później olimpijskie złoto.

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - Fot. Robert Bońkowski

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.08.2019

Śpiewaczka, aktorka i reżyserka została nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.


szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck, fot. Monika Kalicka

szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck

z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.08.2019

Podlascy terytorialsi z żołnierzami Gwardii Narodowej USA wspierali organizację Światowego Zlotu Harcerzy "24th World Scout Jamboree".

Julia Chmielecka, fot. Monika Kalicka

Julia Chmielecka

autorka książki "Internet złych rzeczy"
10.08.2019

"Wspaniale, że mamy Internet, że dzięki niemu możemy pewne rzeczy robić szybciej, że możemy się dowiadywać, szybciej komunikować i tak dalej, ale są też jego złe strony" - podkreśla Julia Chmielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok