Radio Białystok | Gość | dr Oksana Voytyuk [wideo] - z Katedry Polityki Międzynarodowej UwB

dr Oksana Voytyuk [wideo]

z Katedry Polityki Międzynarodowej UwB

23.04.2019, 08:44, akt. 09:55

"Zełenski jest dobrym aktorem, dobrym showmanem, ale w ogóle nie ma pojęcia co to jest polityka" - ocenia dr Oksana Voytyuk.

Oksana Voytyuk, fot. Monika Kalicka
Oksana Voytyuk, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z dr. Oksaną Voytyuk rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kierujący przez ostanie 5 lat Ukrainą Petro Poroszenko przegrał w niedzielę drugą turę wyborów. Nowym prezydentem tego kraju będzie showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski. O wynikach wyborów na Ukrainie z dr. Oksaną Voytyuk z Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Jarosław Iwaniuk.




Jarosław Iwaniuk: Oficjalne wyniki wyborów będą ogłoszone dopiero 4 maja. Według tych wstępnych na Poroszenkę zagłosowało zaledwie 24% Ukraińców, jego rywala Wołodymyra Zełenskiego poparło ponad 73%. To chyba nokaut. Co skłoniło Ukraińców do wyboru komika na nowego prezydenta kraju?


dr Oksana Voytyuk: Ja myślę, że skłoniły zmiany, na które społeczeństwo ukraińskie czeka i dąży do tych zmian i też brak reform społecznych przede wszystkim, ogromny poziom korupcji, z którym prezydentowi Poroszence niestety nie udało się uporać.


Zarzutów o korupcję nie uniknął też w trakcie kampanii wyborczej sam prezydent Poroszenko.


Tak, to prawda, chociaż jeżeli mówimy o tej kampanii wyborczej, to była to bardzo brudna kampania. Jeżeli porównamy nawet z poprzednimi kampaniami, to tyle brudu, ile wylało się akurat w tej kampanii, to chyba Ukraina jeszcze nie widziała w poprzednich kampaniach wyborczych.


Te zarzuty wobec Petra Poroszenki są trafne, prawdziwe, można się z nimi zgodzić?


Ja myślę, że nie ze wszystkimi, dlatego że społeczeństwo ukraińskie dotychczas nie rozróżnia jakie są kompetencje prezydenta, jakie są kompetencje parlamentu i rządu, więc wszystko co jest złego w Ukrainie, to wszystko jest wina prezydenta. Ja obawiam się, że nowy prezydent elekt Zełenski będzie miał za kilka lat, a może nawet miesięcy to samo. I społeczeństwo będzie mu zarzucać, jeżeli nie będą jakieś oczywiste zmiany odbywać się na Ukrainie, to społeczeństwo będzie mu zarzucać to samo, co ostatnio zarzucało Poroszence, bo faktycznie to się zarzuca od wyborów do wyborów.


Bohater jednego z takich skandali korupcyjnych, były bliski współpracownik Poroszenki - Oleg Gładkovski - pierwszy zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i jego synowi zarzucono sprzedaż ukraińskim firmom zbrojeniowym pochodzących z przemytu rosyjskich części po skandalicznie zawyżonych cenach. Ten skandal mógł Poroszence zaszkodzić, mimo że Gładkovskiego szybko zdymisjonował?


Ten skandal oczywiście zaszkodził dość mocno, on tak jakby jeszcze dorzucił do tych wszystkich zarzutów, które były wobec Poroszenki dodatkowo. I to też w pewnym stopniu odbiło się, bo wojsko na Ukrainie jest nienaruszalne, trzeba pomagać, wspierać, bo oni są tam na Wschodzie, oni walczą w ciężkich warunkach i tak dalej, więc tutaj to na pewno właśnie wpłynęło na jego ranking.


Czy ma jakieś znaczenie to, że Poroszenko cieszył się największym poparciem na zachodniej Ukrainie, a Zełenski otrzymał najwięcej poparcia na wschodzie kraju?


Ja myślę, że na zachodzie Ukrainy, ogólnie rzecz biorąc jeżeli popatrzymy na historię Ukrainy - wszystkie protesty, wszystkie rewolucje, one gdzieś tam miały korzenie jednak na zachodzie i później one przenosiły się do Kijowa, bo tam jest takie można powiedzieć patriotyczne jądro całej Ukrainy, dlatego właśnie tam było to największe poparcie.


Czego możemy się spodziewać po nowym prezydencie Ukrainy?


Ciężko powiedzieć, dlatego że faktycznie jego kampania była kampanią milczącą, on nagrał kilka filmików w internecie i faktycznie nie odpowiadał na żadne pytania. Nie wiemy kto będzie w jego zespole, nie wiemy kto będzie jakie stanowiska obejmował, to wszystko wciąż trzyma się, można powiedzieć, w ścisłej tajemnicy. Natomiast zobaczymy jak to będzie, dokąd będzie pierwsza wizyta, jakie będą pierwsze rozporządzenia nowego prezydenta, bo na razie wypowiadają się członkowie jego zespołu, natomiast prezydent milczy. Mam nadzieję, że uczy się języka ukraińskiego.


A pani czego się spodziewa po nowym prezydencie, gdzie pojedzie z pierwszą wizytą?


Ja myślę, że pojedzie jednak na zachód, czy to będą Stany Zjednoczone, czy to będą Niemcy, czy to będzie Francja - trudno powiedzieć, ale wydaje się, że w tym kierunku.


Czyli zarzuty Petra Poroszenki, o to że europejska i euroatlantycka strategia Ukrainy jest zagrożona są bezpodstawne?


Nie do końca, dlatego że są obawy, bo nie wiemy, kto stoi do końca za Zełenskim, zarzuca się mu to, że za nim stoi jeden z oligarchów Kołomojski. Też widzimy, że poparcie, gratulacje dla niego złożyli Ramzan Kadyrow i inne osoby.


Również Donald Tusk, prezydent Andrzej Duda.


Ale też prezydent uciekinier Janukowycz także pogratulował, więc to wszystko wskazuje na to, że Partia Regionów i ogólnie rzecz biorąc ta była władza - oni chcą zrewanżować się i oni liczą na to, że Zełenski będzie słabym prezydentem. 

Oczywiście on nie ma żadnego doświadczenia politycznego, on jest dobrym aktorem, on jest dobrym showmanem, ale on w ogóle nie ma pojęcia, co to jest polityka, więc tutaj wszystko będzie zależało od tego, kto będzie w jego zespole, czy uda się mu stworzyć swoją własną partię, która już faktycznie jest, tylko właśnie jeszcze jest słaba i też nie do końca wiemy, kto będzie w tej partii i czy on będzie sam decydował i sam podejmował decyzje, czy jednak ktoś będzie mu wskazywał, co ma robić i co ma mówić.


Zełenski mówi - "Nie zawiodę waszych oczekiwań". Jakie są oczekiwania Ukraińców wobec nowego prezydenta?


No na pewno zaprzestanie wojny w Donbasie, to przede wszystkim, dlatego że ona niestety zbiera swoje żniwo w postaci ludzkich żyć. Po drugie na pewno polepszenie sytuacji ekonomicznej, gospodarczej w kraju, bo sporo osób, szczególnie młodych osób wyjeżdża za granicę i większość z nich niestety nie wraca. Jeśli chodzi o korupcję - walka z korupcją, bo korupcja jest na wszystkich szczeblach, nie tylko na tym szczeblu najwyższym, ale też właśnie na najniższym i myślę, że tutaj też właśnie samo społeczeństwo też powinno myśleć o tym jak to zmienić, bo nie może prezydent zmienić  stosunku do korupcji, bo ktoś bierze, ktoś daje. Tutaj też powinny nastąpić zmiany społeczne.


Nie może zmienić stosunku do korupcji, a może przerwać konflikt z Moskwą?


My wiemy, że problem w Donbasie można rozwiązać i ten problem może rozwiązać tylko Putin i tutaj nieważne kto będzie prezydentem. Oczywiście, jeżeli pójdziemy na ustępstwa Kremla, to rzeczywiście ten konflikt można będzie zażegnać, ale chyba nie po to był ten Majdan i nie po to było 5 lat właśnie prezydentury Poroszenki, który jednak społeczeństwo zjednoczył uważam, bo w 2014 roku, kiedy mieliśmy wybory, jednak on uzyskał poparcie i wschodu i zachodu i faktycznie dzisiaj na Ukrainie to już nie mówi się, że ten jest ze wschodu, ten jest zachodu, już nie ma tych różnic, nie ma takich podziałów, chociaż właśnie są, jak widzimy podziały polityczne, bo te wybory bardzo podzieliły społeczeństwo, więc faktycznie było bardzo wybuchowo, emocjonalnie szczególnie, kiedy właśnie wszystkie sondaże wskazywały na to, że wygra Zełenski - osoba, która nie ma doświadczenia, osoba o której bardzo mało wiemy i osoba, która za bardzo nie wypowiadała się. On nawet nie chciał debatować z prezydentem Poroszenką, dlatego że chyba najprawdopodobniej nie miał co powiedzieć, bo jest młody i niedoświadczony i musi jeszcze krok po kroku wchodzić w tą politykę i na pewno nie będzie mu łatwo, biorąc pod  uwagę, że państwo jest w stanie wojny.

| red: mak




ZNAJDŹ NAS




dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.


Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.


Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.


Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
22.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.


Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.


Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.


Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.


Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.


Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.

Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.

mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.


mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok