Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

24.09.2020, 08:01, akt. 09:01

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

Z dr. Maciejem Białousem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wciąż niejasna jest sytuacja w koalicji rządzącej. Liderzy partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy próbują dojść do porozumienia, dyskusje trwają też wewnątrz poszczególnych struktur. Jak będzie wyglądała rządowa koalicja, czy czekają nas przedterminowe wybory i czy lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wejdzie w skład rządu? – m.in. o to socjologa z Uniwersytetu w Białymstoku dr. Macieja Białousa pyta Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Półtorej godziny trwały wieczorne rozmowy prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Po tym spotkaniu nie mamy żadnych przełomowych wieści, a brak wieści to także wieści. Co to oznacza?


dr Maciej Białous: To znaczy, że tak naprawdę musimy się przygotować jeszcze na kolejne odcinki tego serialu pod tytułem "Kryzys w strukturach władzy", chociaż niewiele wiemy, to tak naprawdę jakieś informacje, które między wierszami się pojawiły, czy to w mediach elektronicznych, czy na Twitterze. Wydaje się, że powoli jednak ten kryzys zmierza do takiego pokojowego, można powiedzieć, rozwiązania raczej niż w stronę jakiegoś gwałtownego kryzysu w rodzaju zerwania koalicji rządowej.


A to serial oparty na faktach czy starannie wyreżyserowany?


Wydaje mi się, że raczej zdecydowanie to drugie. Jesteśmy chyba wszyscy obserwatorami takiego poważnego spektaklu teatralnego, który dzieje się w elitach władzy. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że z punktu widzenia wyborcy, z punktu widzenia przeciętnego Polaka tak naprawdę te kwestie, które teraz są omawiane tak gorączkowo przez polityków, to są w istocie drugo- czy trzeciorzędne. Przede wszystkim mówimy tutaj teraz o takim przesileniu wewnątrz elity władzy.


To jakimi kartami może grać Zbigniew Ziobro w tej rozgrywce? Sondaże dla jego ugrupowania co bezlitosne - między 1 a 2% w przypadku samodzielnego startu w wyborach.


Myślę, że sondaże tutaj są jednym z takich wskaźników pokazujących, że to Zbigniew Ziobro czy Jarosław Gowin o wiele bardziej potrzebują Jarosława Kaczyńskiego, niż to działa w drugą stronę. Natomiast oczywiście ten długi czas już, w jakim funkcjonuje Zbigniew Ziobro w polityce, ale też jego umocowanie bardzo silne w strukturze władzy, myślę tutaj o ministerstwie sprawiedliwości, o funkcji prokuratora generalnego, ale też ludziach, przyjaciołach politycznych, którzy zajmują różne istotne stanowiska, wiadomo, że jest to bardzo poważny kapitał polityczny, który może szkodzić, może podgryzać. 

Mieliśmy, czy cały czas też mamy gdzieś na uboczu trochę na przykład sprawę Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, który troszeczkę jakby spuszczony ze smyczy, jeżeli mogę się tak brzydko wyrazić, czy poluzowawszy trochę układy ze swoim środowiskiem politycznym, może być groźny. Na podobnej zasadzie pewna autonomia Zbigniewa Ziobry może być niebezpieczna dla PiS-u, czy dla Jarosława Kaczyńskiego.


A co z Porozumieniem Jarosława Gowina, to ugrupowanie zdaje się, stoi chyba trochę na uboczu tego konfliktu?


Na to wygląda. Natomiast też Jarosław Gowin pokazał już wielokrotnie, że jest wybitnie pragmatycznym politykiem i wydaje mi się, że tutaj on też jest spokojny o to, że ustawi się odpowiednio do stron konfliktu i nie wyjdzie specjalnie poszkodowany. Jestem o niego raczej spokojny. 


Czy w pańskiej ocenie w ogóle którakolwiek ze stron koalicji rządzącej na poważnie rozważa wcześniejsze wybory, bo często padają hasła przedterminowych wyborów, czy to zwykły straszak w negocjacjach?


Myślę, że straszak, chociaż być może było to jeszcze kilka dni temu realne ryzyko. Wydaje się i tutaj już powołaliśmy się na sondaże, że w zdecydowanie uprzywilejowanej sytuacji wówczas byłoby Prawo i Sprawiedliwość, które - wszystko na to wskazuje - w tych przedterminowych wyborach i tak wygrałoby dosyć spokojną większością głosów, również z tego względu, że opozycja cały czas jest totalnie niezorganizowana.


Choć padają deklaracje, że i Prawu i Sprawiedliwości przedterminowe wybory również nie są potrzebne.


Oczywiście, po pierwsze jest to zawsze pewne ryzyko, po drugie są to koszta. Już sprawa wyborów, które się nie odbyły, cały czas też rezonuje w społeczeństwie i to ile to kosztowało, więc oczywiście wizerunkowo na przykład nie jest to idealne rozwiązanie. Natomiast gdyby do takich wyborów doszło, to na pewno lepsze to by było dla PiS-u niż dla Solidarnej Polski.


Co w ogóle oznacza ten konflikt dla regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, czy może cokolwiek się zmienić w lokalnej układance w podlaskich strukturach władzy, czy chociażby w sejmiku województwa?


Odpowiedź na to pytanie przypominałaby trochę wróżenie z fusów, bo z jednej strony rzeczywiście otrzymujemy takie informacje, że może dojść to jakichś przetasowań, natomiast jak czytałem dzisiaj rano bodajże w Dzienniku Gazecie Prawnej, z jakichś przecieków, środowisk zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości, o ile może dojść na przykład do przetasowań w spółkach skarbu państwa, o tyle te struktury regionalne raczej mają pozostać nietknięte. Tak więc ta dynamika, ten balans pomiędzy koalicjantami powinien być zachowany. Zobaczymy, co pokażą najbliższe dni.


To jak będzie wyglądać rekonstrukcja rządu? O tym mówi się od dawna, teraz jeszcze o to toczy się cała ta gra, czy czekają nas w pańskiej ocenie duże zmiany?


Na pewno jakieś zmiany, chociażby związane z tą restrukturyzacją resortów w ogóle, to wydaje mi się bardzo istotne i bardzo ciekawe z punktu widzenia prowadzenia polityki, ale to jest bardziej długofalowa kwestia. Jak rozumiem, tutaj bardziej rozmawiamy o nazwiskach, czy o kierunku tych zmian. Znowu - trudno jest powiedzieć, szczególnie że kilka takich kluczowych resortów wydaje się być jeszcze bez faworyta, na przykład resort rolnictwa, czy edukacji narodowej.


Chyba tutaj w tym pierwszym przypadku los ministra Ardanowskiego wydaje się być przesądzony po tym ostatnim głosowaniu.


Tak, to prawda. Ale też chyba takim głównym tematem, czy najgorętszym tematem ostatnich dni, czy godzin to jest to potencjalne wejście do rządu Jarosława Kaczyńskiego i to, w jakiej roli on mógłby do tego rządu wejść. Szczerze mówiąc, wydaje mi się to dosyć mało prawdopodobne, wydaje mi się, że Jarosław Kaczyński nie ma na to ochoty. Natomiast, znowu, stawia się tę jego potencjalną kandydaturę jako pewnego rodzaju straszak. Jarosław Kaczyński byłby takim człowiekiem, który po prostu nadzorowałby czy pokazywał palcem na przykład tak zwanym "ziobrystom" w rządzie, co mają robić.


Pojawiły się doniesienia, że miałby być wicepremierem, który nadzoruje ministerstwo sprawiedliwości, ministerstwo obrony narodowej i ministerstwo spraw wewnętrznym i administracji.


Oczywiście wszystko jest możliwe w polskiej polityce, ale  szczerze mówiąc, wydaje mi się stosunkowo mało prawdopodobny scenariusz, bardziej przemawiają do mnie te przypuszczenia, że na przykład w ministerstwie sprawiedliwości pojawia się wiceministrowie z PiS-u, którzy będą mieli niejako kontrolować to, co robi minister. 


Zbliżają się też nowe wybory w Prawie i Sprawiedliwości, mówi się o tym, że Mateusz Morawiecki ma zostać wiceprezesem tego ugrupowania.


I też mówi się o tym oczywiście, że jest jedna z przyczyn całego tego kryzysu, to znaczy w pewnym sensie rywalizacja pomiędzy Mateuszem Morawieckim i Zbigniewem Ziobrą o pozycję na prawicy. Na pewno coś tutaj jest na rzeczy i trzeba bardzo uważnie przyglądać się tej dynamice sił wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości, bo tak jak można przeczytać Mateusz Morawiecki, który jest coraz bliżej Jarosława Kaczyńskiego i który wydaje się mieć coraz mocniejszą pozycję, co jest naturalne, ze względu na to, że jest premierem, też z punktu widzenia niektórych działaczy cały czas jest człowiekiem dosyć nowym w PiS-ie, człowiekiem trochę z zewnątrz, w jakiś sposób też skażonym, można powiedzieć, współpracą dawniejszą z takimi bardziej liberalnymi środowiskami, czy doradzaniem Donaldowi Tuskowi.


A czy opozycja może wykorzystać w jakiś sposób zamieszanie w Zjednoczonej Prawicy? Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wicemarszałek Senatu przedstawiciel opozycji Michał Kamiński z koalicji PSL i Kukiz '15 wyraził przekonanie, że to ruch, który służy konsolidacji Zjednoczonej Prawicy.


Wydaje mi się, że absolutnie nie ma na to szans. Proszę zwrócić uwagę też na to jak media przedstawiającą całą sprawę i o czym my dzisiaj rozmawiamy. Oczywiście rozmawiamy przede wszystkim o PiS-ie, rozmawiamy o Solidarnej Polsce, o Zbigniewie Ziobrze, gdzieś tam o opozycji wspominamy na 3 sekundy, pod koniec rozmowy. To nie jest przypadek, to pokazuje po prostu, że opozycja niestety nie potrafi nadal wykorzystać tych sytuacji, które im daje los i odpowiednio ich rozgrywać. Oczywiście wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry wydaje się całkiem naturalne w tej sytuacji, natomiast chyba nikt nie traktuje tego jako coś więcej niż tylko symboliczny gest.


Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło z kolei piątkę dla rolników. Widać, że Władysław Kosiniak-Kamysz chyba nie może wciąż znaleźć pomysłu na wizerunek partii - od popierania małżeństw jednopłciowych po popieranie uboju rytualnego.


To prawda, ale wydaje mi się, że to jest ilustracja szerszego problemu. Przez ostatni tydzień skupiamy się tak naprawdę na politycznych, stricte osobistych tarciach pomiędzy członkami obozu władzy, natomiast absolutnie jesteśmy gdzieś obok najistotniejszych dla Polski spraw. Tak więc rzeczywiście fajnie by było, gdybyśmy zaczęli rozmawiać bardziej poważnie, na przykład o sytuacji pandemii w Polsce, o polityce zdrowotnej, o polityce gospodarczej, o tym czy rząd zamierza przestać na przykład szczuć na osoby LGBT, jest bardzo wiele ważnych tematów do poruszenia, o których nie mówimy znowu, ponieważ interesują nas zupełnie personalne kwestie.


Czekamy cierpliwie na te rozwiązania Zjednoczonej Prawicy, dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.


Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.


Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.

Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.


nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.


Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.

Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.


Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.

Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.


foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.

Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".


Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.


prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?

Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.


Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok