Radio Białystok | Gość | prof. Izabela Kraśnicka - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

4.11.2020, 07:59, akt. 12:31

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z prof. Izabelą Kraśnicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tematem dnia na całym świecie są dzisiaj wybory w USA. Kto wygra - demokrata Joe Biden czy republikanin Donald Trump?

Z prof. Izabelą Kraśnicką z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Bardzo emocjonujący wyścig i niesamowita końcówka w wykonaniu Donalda Trumpa.


prof. Izabela Kraśnicka: Pełna zgoda. Słyszałam na państwa antenie wypowiedź prof. Lewickiego i zgadzam się z nim w całej rozciągłości, że o ile większość kampanii nie była tak naprawdę dobrym prognostykiem dla urzędującego prezydenta, o tyle końcówka okazała się bardzo dobra i już widać jej znaczący wpływ na wyniki.


Ostatnie dane wskazują, że Joe Biden ma 220 głosów a Donald Trump 213. Kiedy się to dokładnie wyjaśni?


Rzeczywiście jest blisko. Do zwycięstwa potrzeba 270 głosów. Ale kiedy poznamy ostateczne wyniki, naprawdę trudno powiedzieć. Proszę pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych obowiązuje 50 różnych systemów wyborczych. Każdy stan ma to opracowane według własnych reguł, według własnych legislacji, w związku z tym w każdym stanie również jest inny system liczenia głosów. W niektórych stanach głosy, które spłynęły wcześniej, mogą być liczone od razu, w innych stanach mogą być liczone od rana w dniu wyborów, a w jeszcze innych - po zakończeniu głosowania w lokalach wyborczych.

W związku z tym zgodnie z przewidywaniami ogłoszenie ostatecznego oficjalnego wyniku wyborów może się przeciągnąć i do końca tygodnia, a nawet parę dni później.


Przy okazji wyjaśnijmy, czym są stany swingujące.


Słowo "swing" oznacza "huśtawkę" i to najlepiej oddaje klimat tego powiedzenia. Są to stany, które nie mają w swojej historii takiej pewnej linii głosowania. Tak jak Kalifornia od zawsze głosuje na kandydata demokratycznego czy jak stany południowe głosują od zawsze na kandydata republikańskiego, tak stany swingujące to te, w których nie jest to nigdy do końca pewne. Raz wyborcy głosują tak, raz inaczej, przez kilka wyborów z rzędu będą to stany republikańskie, przez kilka demokratyczne. W związku z tym to od nich i od tego, ile mają głosów elektorskich do ugrania w tych stanach obaj kandydaci, zależą de facto wyniki wyborów. Z 50 stanów wyniki zależą w tej chwili dosłownie chyba od siedmiu.


To rzeczywiście niewiele. Można by było się skupić na tych siedmiu stanach i spróbować wygrać.


Prawda. I kandydaci robili co w ich mocy, żeby się na tych siedmiu stanach skupić, ale z drugiej strony skupienie się na kilku stanach mogłoby oznaczać, że uśpi się czujność tam, gdzie jest się od lat pewniakiem.

Proszę zwrócić uwagę, że w zeszłych wyborach ten błąd zdaje się popełniła Hillary Clinton - pewna zwycięstwa w Pensylwanii zagłosowała na Donalda Trumpa. Jak pokazują szczątkowe wyniki wyborów w tej chwili, z policzonych 71 proc. głosów w Pensylwanii 56 proc. ma Donald Trump, chociaż to Joe Biden urodził się w tym stanie i był tam chyba jeszcze wczoraj.


Jeszcze niedawno sondaże wskazywały, że Joe Biden będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Miał nawet 10-procentową przewagę, która bardzo stopniała. Co się stało?


Wydaje mi się, że po ostatnich wyborach w Stanach Zjednoczonych powinniśmy byli odrobić lekcje. Różnica procentowa w sondażach przedwyborczych musiałaby sięgnąć 25 proc., żebyśmy byli pewni tego, że badania wskazują faktycznego zwycięzcę.

Stany Zjednoczone to potężne państwo. Uprawnione do głosowania są przecież nie dziesiątki a setki milionów ludzi, w związku z tym nie da się tak naprawdę przeprowadzić sondaży w sposób szczegółowy. Ale najważniejszą przyczyną jest to, że amerykański system wyborczy rozkłada się w czasie. W zasadzie mniejszość głosowała wczoraj w lokalach wyborczych. Większość głosów została oddana we wcześniejszych głosowaniach - czy w lokalach, czy drogą pocztową. W związku z tym wyniki sondażowe nie do końca oddają rzeczywistość. W szczególności dlatego, że wielu Amerykanów tę decyzję zostawia jednak na ostatnią chwilę, dlatego te 40 czy 30 proc. głosów wyborczych, które padają w ostatnim momencie, jest ściśle skorelowane z dosłownie ostatnimi dniami kampanii.

A w tych ostatnich dniach chyba bardziej widoczny był Donald Trump. Widoczna może nie tyle statystycznie była jego obecność co zmiana formatu. Z pewnego chaosu, z koronawirusa, z izolacji, z bezsilności i takich wręcz drgawek emocjonalnych wszedł w fazę kampanijnego wyścigu, odwiedził mnóstwo stanów, tańczył, obiecywał, że dopiero teraz zacznie się to, co naprawdę dobre. I najwyraźniej większość Amerykanów idących w ostatniej chwili do wyborów w to uwierzyła.


Pandemia także zamieszała w tej kampanii wyborczej.


Tak. Natomiast dzisiaj oceniamy to z perspektywy już istniejącej, szalejącej pandemii. Nie mamy pojęcia, jakie czynniki wpłynęłyby na wynik wyborów czy na kampanię wyborczą, gdybyśmy żyli - mówiąc kolokwialnie - w normalnych czasach.

Tak naprawdę pandemia pokazała, co jest dla Amerykanów najważniejsze. Kiedy wczoraj podano pierwsze sondażowe wyniki nie liczby głosów tylko tego, co było dla Amerykanów najważniejsze podczas podejmowania decyzji o głosowaniu, wirus nie był na pierwszym miejscu. Pandemia była na drugim miejscu, a na pierwszym sytuacja ekonomiczna kraju.

To jest znowu silny związek między sytuacją gospodarczą, między dobrobytem, w który przecież Amerykanie tak bardzo wierzą i który mają obiecany, a koronawirusem, który sprawił, że Stany z państwa silnego, o bardzo niskim bezrobociu stały się państwem - tak jak większość na świecie - z poturbowaną gospodarką i z dużymi problemami. W związku z tym w tym wymiarze na pewno miało to wpływ na wybory. I oczywiście w wymiarze reakcji obu kandydatów na zagrożenie wirusem. Od nonszalancji Donalda Trumpa, przez chorobę, krótką niepewność po buńczuczne hasła walki z obcym wrogiem, jakim jest pandemia. Tego Amerykanie na pewno potrzebują.

Joe Biden w tym kontekście wydawał się stabilny, nie prowokował żadnych emocji, nosił maseczkę, mówił wyraźnie i konsekwentnie o tym, że trzeba słuchać naukowców. To nie wpisywało się w realia amerykańskiego show, którego głodni są i wyborcy, i obserwatorzy.


Ważniejszy dla Polski byłby wybór Bidena czy Trumpa?


To zależy, kogo pan zapyta tak naprawdę. Wydaje mi się, że generalnie dla jednego i dla drugiego kandydata w tej chwili Polska jako partner zagraniczny nie jest na liście priorytetów. Mają większe problemy i istotniejszych partnerów, przede wszystkim handlowych, ale także w sferze bezpieczeństwa, z którymi muszą się ułożyć.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok