Radio Białystok | Gość | prof. Izabela Kraśnicka - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

4.11.2020, 07:59, akt. 12:31

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z prof. Izabelą Kraśnicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tematem dnia na całym świecie są dzisiaj wybory w USA. Kto wygra - demokrata Joe Biden czy republikanin Donald Trump?

Z prof. Izabelą Kraśnicką z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Bardzo emocjonujący wyścig i niesamowita końcówka w wykonaniu Donalda Trumpa.


prof. Izabela Kraśnicka: Pełna zgoda. Słyszałam na państwa antenie wypowiedź prof. Lewickiego i zgadzam się z nim w całej rozciągłości, że o ile większość kampanii nie była tak naprawdę dobrym prognostykiem dla urzędującego prezydenta, o tyle końcówka okazała się bardzo dobra i już widać jej znaczący wpływ na wyniki.


Ostatnie dane wskazują, że Joe Biden ma 220 głosów a Donald Trump 213. Kiedy się to dokładnie wyjaśni?


Rzeczywiście jest blisko. Do zwycięstwa potrzeba 270 głosów. Ale kiedy poznamy ostateczne wyniki, naprawdę trudno powiedzieć. Proszę pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych obowiązuje 50 różnych systemów wyborczych. Każdy stan ma to opracowane według własnych reguł, według własnych legislacji, w związku z tym w każdym stanie również jest inny system liczenia głosów. W niektórych stanach głosy, które spłynęły wcześniej, mogą być liczone od razu, w innych stanach mogą być liczone od rana w dniu wyborów, a w jeszcze innych - po zakończeniu głosowania w lokalach wyborczych.

W związku z tym zgodnie z przewidywaniami ogłoszenie ostatecznego oficjalnego wyniku wyborów może się przeciągnąć i do końca tygodnia, a nawet parę dni później.


Przy okazji wyjaśnijmy, czym są stany swingujące.


Słowo "swing" oznacza "huśtawkę" i to najlepiej oddaje klimat tego powiedzenia. Są to stany, które nie mają w swojej historii takiej pewnej linii głosowania. Tak jak Kalifornia od zawsze głosuje na kandydata demokratycznego czy jak stany południowe głosują od zawsze na kandydata republikańskiego, tak stany swingujące to te, w których nie jest to nigdy do końca pewne. Raz wyborcy głosują tak, raz inaczej, przez kilka wyborów z rzędu będą to stany republikańskie, przez kilka demokratyczne. W związku z tym to od nich i od tego, ile mają głosów elektorskich do ugrania w tych stanach obaj kandydaci, zależą de facto wyniki wyborów. Z 50 stanów wyniki zależą w tej chwili dosłownie chyba od siedmiu.


To rzeczywiście niewiele. Można by było się skupić na tych siedmiu stanach i spróbować wygrać.


Prawda. I kandydaci robili co w ich mocy, żeby się na tych siedmiu stanach skupić, ale z drugiej strony skupienie się na kilku stanach mogłoby oznaczać, że uśpi się czujność tam, gdzie jest się od lat pewniakiem.

Proszę zwrócić uwagę, że w zeszłych wyborach ten błąd zdaje się popełniła Hillary Clinton - pewna zwycięstwa w Pensylwanii zagłosowała na Donalda Trumpa. Jak pokazują szczątkowe wyniki wyborów w tej chwili, z policzonych 71 proc. głosów w Pensylwanii 56 proc. ma Donald Trump, chociaż to Joe Biden urodził się w tym stanie i był tam chyba jeszcze wczoraj.


Jeszcze niedawno sondaże wskazywały, że Joe Biden będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Miał nawet 10-procentową przewagę, która bardzo stopniała. Co się stało?


Wydaje mi się, że po ostatnich wyborach w Stanach Zjednoczonych powinniśmy byli odrobić lekcje. Różnica procentowa w sondażach przedwyborczych musiałaby sięgnąć 25 proc., żebyśmy byli pewni tego, że badania wskazują faktycznego zwycięzcę.

Stany Zjednoczone to potężne państwo. Uprawnione do głosowania są przecież nie dziesiątki a setki milionów ludzi, w związku z tym nie da się tak naprawdę przeprowadzić sondaży w sposób szczegółowy. Ale najważniejszą przyczyną jest to, że amerykański system wyborczy rozkłada się w czasie. W zasadzie mniejszość głosowała wczoraj w lokalach wyborczych. Większość głosów została oddana we wcześniejszych głosowaniach - czy w lokalach, czy drogą pocztową. W związku z tym wyniki sondażowe nie do końca oddają rzeczywistość. W szczególności dlatego, że wielu Amerykanów tę decyzję zostawia jednak na ostatnią chwilę, dlatego te 40 czy 30 proc. głosów wyborczych, które padają w ostatnim momencie, jest ściśle skorelowane z dosłownie ostatnimi dniami kampanii.

A w tych ostatnich dniach chyba bardziej widoczny był Donald Trump. Widoczna może nie tyle statystycznie była jego obecność co zmiana formatu. Z pewnego chaosu, z koronawirusa, z izolacji, z bezsilności i takich wręcz drgawek emocjonalnych wszedł w fazę kampanijnego wyścigu, odwiedził mnóstwo stanów, tańczył, obiecywał, że dopiero teraz zacznie się to, co naprawdę dobre. I najwyraźniej większość Amerykanów idących w ostatniej chwili do wyborów w to uwierzyła.


Pandemia także zamieszała w tej kampanii wyborczej.


Tak. Natomiast dzisiaj oceniamy to z perspektywy już istniejącej, szalejącej pandemii. Nie mamy pojęcia, jakie czynniki wpłynęłyby na wynik wyborów czy na kampanię wyborczą, gdybyśmy żyli - mówiąc kolokwialnie - w normalnych czasach.

Tak naprawdę pandemia pokazała, co jest dla Amerykanów najważniejsze. Kiedy wczoraj podano pierwsze sondażowe wyniki nie liczby głosów tylko tego, co było dla Amerykanów najważniejsze podczas podejmowania decyzji o głosowaniu, wirus nie był na pierwszym miejscu. Pandemia była na drugim miejscu, a na pierwszym sytuacja ekonomiczna kraju.

To jest znowu silny związek między sytuacją gospodarczą, między dobrobytem, w który przecież Amerykanie tak bardzo wierzą i który mają obiecany, a koronawirusem, który sprawił, że Stany z państwa silnego, o bardzo niskim bezrobociu stały się państwem - tak jak większość na świecie - z poturbowaną gospodarką i z dużymi problemami. W związku z tym w tym wymiarze na pewno miało to wpływ na wybory. I oczywiście w wymiarze reakcji obu kandydatów na zagrożenie wirusem. Od nonszalancji Donalda Trumpa, przez chorobę, krótką niepewność po buńczuczne hasła walki z obcym wrogiem, jakim jest pandemia. Tego Amerykanie na pewno potrzebują.

Joe Biden w tym kontekście wydawał się stabilny, nie prowokował żadnych emocji, nosił maseczkę, mówił wyraźnie i konsekwentnie o tym, że trzeba słuchać naukowców. To nie wpisywało się w realia amerykańskiego show, którego głodni są i wyborcy, i obserwatorzy.


Ważniejszy dla Polski byłby wybór Bidena czy Trumpa?


To zależy, kogo pan zapyta tak naprawdę. Wydaje mi się, że generalnie dla jednego i dla drugiego kandydata w tej chwili Polska jako partner zagraniczny nie jest na liście priorytetów. Mają większe problemy i istotniejszych partnerów, przede wszystkim handlowych, ale także w sferze bezpieczeństwa, z którymi muszą się ułożyć.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bartosz Marczuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Bartosz Marczuk

wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju
27.11.2020

Od stycznia można starać się o wsparcie z kolejnej tarczy finansowej PFR - to pomoc dla niemal 40 najbardziej dotkniętych branż. Pieniądze powinny trafić do przedsiębiorców średnio po 2-3 dniach od złożenia wniosku - zapowiada wiceprezes PRF.

Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Zabielska-Cieciuch

specjalistka medycyny rodzinnej
26.11.2020

"Przed paniką powinniśmy się ratować zdrowym rozsądkiem i naszą logiką, dlatego że osoby zestresowane, z dużym poziomem lęku będą miały obniżoną odporność i one są najbardziej podatne na zakażenia. " - mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch.

Ewa Zgiet, fot. Monika Kalicka

Ewa Zgiet

dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy
25.11.2020

- Wydaje mi się, że szpitalowi najbardziej przydałby się wzrost finansowania. (...) Placówka ma problemy z pokryciem kosztów realizacji świadczeń. Udało się zwiększyć to finansowanie w pewnym stopniu, jednak nie jest to satysfakcjonujące - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
24.11.2020

"Mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć jak się to rolnictwo w trakcie 10 lat zmieniło" - mówi Dorota Wyszkowska.

Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl

Marcin Smolik

dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
23.11.2020

Będzie mniej materiału do matury i egzaminu ósmoklasisty. - Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, pomimo tego, że nauczyciele robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są uczniowie i rodzice, nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne - mówi dyrektor CKE.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
20.11.2020

"Bardzo wielu młodych twórców nie może się przebić, a Niebieski Mikrofon może dać im szansę pokazania się szerszej publiczności" - mówi Artur Kosicki.


Violetta Cylwik, fot. Sylwia Krassowska

Violetta Cylwik

rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izby Adwokackiej w Białymstoku
20.11.2020

"Funkcjonariusz policji powinien nam podać swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, jednostkę, w której służy i przyczynę podjętych czynności w stosunku do nas" - mówi Violetta Cylwik.

Dariusz Kuć, fot. Marcin Mazewski

dr Dariusz Kuć

lekarz z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
19.11.2020

Książka "Niedługie życie" jest zbiorem 21 wywiadów z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci, które były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci - mówi dr Dariusz Kuć.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
19.11.2020

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska

z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
18.11.2020

"Dwa lata temu zebraliśmy podczas licytacji w Radiu Białystok 7 tys. zł, rok temu około 10 tysięcy zł - słuchacze są ofiarni" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim
18.11.2020

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Antoni Kołakowski

poseł
17.11.2020

Dokładnie dwa miesiące temu w Sejmie głosowano nad poprawkami w ustawie o ochronie zwierząt. Konsekwencją wyłamania się grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko tym propozycjom, było zawieszenie ich w prawach członków ugrupowania.


Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
17.11.2020

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.

Lech Chyczewski, fot. Marcin Gliński

prof. Lech Chyczewski

rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
16.11.2020

"Jeżeli próbek będzie bardzo dużo, to planujemy całodobową pracę" - mówi rektor WSM.

dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda

doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
13.11.2020

"Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach. Jeśli pacjent trafia na intensywną terapię, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni" - mówi doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
12.11.2020

"Z całą mocą i stanowczością wdrażamy przepisy, które na nas spadają. (...) Z nauką zdalną są jednak problemy, ale staramy się pomagać - będą 4 mln zł na komputery" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
10.11.2020

- Zdarzają się sytuacje, że zespoły oczekują na przyjęcie, że są odsyłane z jednego szpitala do drugiego z powodu braku miejsc, więc zdarza się, że pacjent przebywa na pokładzie ambulansu do kilku godzin. Takie sytuacje u nas też miały miejsce - mówi dyrektor.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
9.11.2020

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
6.11.2020

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
5.11.2020

- Jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa - podkreśla prof. Zajkowska.

Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka

Andrzej Duda

burmistrz Kolna
5.11.2020

Zmiana metody naliczania opłat pozwoliła uszczelnić system i dzięki temu większa liczba mieszkańców będzie płaciła za wywóz śmieci - przekonuje Andrzej Duda.


foto: Monika Kalicka

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
4.11.2020

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.11.2020

- Mamy określony potencjał opieki zdrowotnej i musimy sobie w tych trudnych czasach próbować tymi dostępnymi środkami radzić. W tej chwili zmierzamy do tego, żeby ok. 35-40 proc. naszego potencjału medycznego przesunąć na walkę z Covidem - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Sebastian Wysocki

dyrektor Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie
3.11.2020

Grajewski szpital nie jest gotowy na przekształcenie go w placówkę tylko dla zakażonych koronawirusem - mówi jego dyrektor Sebastian Wysocki.


foto: Monika Kalicka

sierż. szt. Katarzyna Kulesz

z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
3.11.2020

"Nie daj się zwieść". Rozpoczyna się akcja profilaktyczna "Senior dla seniora", która ma m.in. ustrzec osoby starsze przed oszustwami "na wnuczka" czy "na policjanta".

foto: Monika Kalicka

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech
2.11.2020

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

ks. Andrzej Dębski

ks. Andrzej Dębski

rzecznik Archidiecezji Białostockiej
30.10.2020

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk
30.10.2020

Polacy są już zmęczeni pandemią i chcieliby wrócić do normalnego życia, dlatego nie wszyscy przestrzegają obostrzeń - mówi prof. Jerzy Kopania.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem
29.10.2020

"Żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do stacjonarnej nauki".

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.10.2020

"Lockdown zbliża się do nas wielkimi krokami i jeśli do piątku nic się nie zmieni, to obawiam się, że to się stanie" - mówi ekonomista.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok