Radio Białystok | Gość | prof. Izabela Kraśnicka - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

4.11.2020, 07:59, akt. 12:31

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Izabelą Kraśnicką rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tematem dnia na całym świecie są dzisiaj wybory w USA. Kto wygra - demokrata Joe Biden czy republikanin Donald Trump?

Z prof. Izabelą Kraśnicką z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Bardzo emocjonujący wyścig i niesamowita końcówka w wykonaniu Donalda Trumpa.


prof. Izabela Kraśnicka: Pełna zgoda. Słyszałam na państwa antenie wypowiedź prof. Lewickiego i zgadzam się z nim w całej rozciągłości, że o ile większość kampanii nie była tak naprawdę dobrym prognostykiem dla urzędującego prezydenta, o tyle końcówka okazała się bardzo dobra i już widać jej znaczący wpływ na wyniki.


Ostatnie dane wskazują, że Joe Biden ma 220 głosów a Donald Trump 213. Kiedy się to dokładnie wyjaśni?


Rzeczywiście jest blisko. Do zwycięstwa potrzeba 270 głosów. Ale kiedy poznamy ostateczne wyniki, naprawdę trudno powiedzieć. Proszę pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych obowiązuje 50 różnych systemów wyborczych. Każdy stan ma to opracowane według własnych reguł, według własnych legislacji, w związku z tym w każdym stanie również jest inny system liczenia głosów. W niektórych stanach głosy, które spłynęły wcześniej, mogą być liczone od razu, w innych stanach mogą być liczone od rana w dniu wyborów, a w jeszcze innych - po zakończeniu głosowania w lokalach wyborczych.

W związku z tym zgodnie z przewidywaniami ogłoszenie ostatecznego oficjalnego wyniku wyborów może się przeciągnąć i do końca tygodnia, a nawet parę dni później.


Przy okazji wyjaśnijmy, czym są stany swingujące.


Słowo "swing" oznacza "huśtawkę" i to najlepiej oddaje klimat tego powiedzenia. Są to stany, które nie mają w swojej historii takiej pewnej linii głosowania. Tak jak Kalifornia od zawsze głosuje na kandydata demokratycznego czy jak stany południowe głosują od zawsze na kandydata republikańskiego, tak stany swingujące to te, w których nie jest to nigdy do końca pewne. Raz wyborcy głosują tak, raz inaczej, przez kilka wyborów z rzędu będą to stany republikańskie, przez kilka demokratyczne. W związku z tym to od nich i od tego, ile mają głosów elektorskich do ugrania w tych stanach obaj kandydaci, zależą de facto wyniki wyborów. Z 50 stanów wyniki zależą w tej chwili dosłownie chyba od siedmiu.


To rzeczywiście niewiele. Można by było się skupić na tych siedmiu stanach i spróbować wygrać.


Prawda. I kandydaci robili co w ich mocy, żeby się na tych siedmiu stanach skupić, ale z drugiej strony skupienie się na kilku stanach mogłoby oznaczać, że uśpi się czujność tam, gdzie jest się od lat pewniakiem.

Proszę zwrócić uwagę, że w zeszłych wyborach ten błąd zdaje się popełniła Hillary Clinton - pewna zwycięstwa w Pensylwanii zagłosowała na Donalda Trumpa. Jak pokazują szczątkowe wyniki wyborów w tej chwili, z policzonych 71 proc. głosów w Pensylwanii 56 proc. ma Donald Trump, chociaż to Joe Biden urodził się w tym stanie i był tam chyba jeszcze wczoraj.


Jeszcze niedawno sondaże wskazywały, że Joe Biden będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Miał nawet 10-procentową przewagę, która bardzo stopniała. Co się stało?


Wydaje mi się, że po ostatnich wyborach w Stanach Zjednoczonych powinniśmy byli odrobić lekcje. Różnica procentowa w sondażach przedwyborczych musiałaby sięgnąć 25 proc., żebyśmy byli pewni tego, że badania wskazują faktycznego zwycięzcę.

Stany Zjednoczone to potężne państwo. Uprawnione do głosowania są przecież nie dziesiątki a setki milionów ludzi, w związku z tym nie da się tak naprawdę przeprowadzić sondaży w sposób szczegółowy. Ale najważniejszą przyczyną jest to, że amerykański system wyborczy rozkłada się w czasie. W zasadzie mniejszość głosowała wczoraj w lokalach wyborczych. Większość głosów została oddana we wcześniejszych głosowaniach - czy w lokalach, czy drogą pocztową. W związku z tym wyniki sondażowe nie do końca oddają rzeczywistość. W szczególności dlatego, że wielu Amerykanów tę decyzję zostawia jednak na ostatnią chwilę, dlatego te 40 czy 30 proc. głosów wyborczych, które padają w ostatnim momencie, jest ściśle skorelowane z dosłownie ostatnimi dniami kampanii.

A w tych ostatnich dniach chyba bardziej widoczny był Donald Trump. Widoczna może nie tyle statystycznie była jego obecność co zmiana formatu. Z pewnego chaosu, z koronawirusa, z izolacji, z bezsilności i takich wręcz drgawek emocjonalnych wszedł w fazę kampanijnego wyścigu, odwiedził mnóstwo stanów, tańczył, obiecywał, że dopiero teraz zacznie się to, co naprawdę dobre. I najwyraźniej większość Amerykanów idących w ostatniej chwili do wyborów w to uwierzyła.


Pandemia także zamieszała w tej kampanii wyborczej.


Tak. Natomiast dzisiaj oceniamy to z perspektywy już istniejącej, szalejącej pandemii. Nie mamy pojęcia, jakie czynniki wpłynęłyby na wynik wyborów czy na kampanię wyborczą, gdybyśmy żyli - mówiąc kolokwialnie - w normalnych czasach.

Tak naprawdę pandemia pokazała, co jest dla Amerykanów najważniejsze. Kiedy wczoraj podano pierwsze sondażowe wyniki nie liczby głosów tylko tego, co było dla Amerykanów najważniejsze podczas podejmowania decyzji o głosowaniu, wirus nie był na pierwszym miejscu. Pandemia była na drugim miejscu, a na pierwszym sytuacja ekonomiczna kraju.

To jest znowu silny związek między sytuacją gospodarczą, między dobrobytem, w który przecież Amerykanie tak bardzo wierzą i który mają obiecany, a koronawirusem, który sprawił, że Stany z państwa silnego, o bardzo niskim bezrobociu stały się państwem - tak jak większość na świecie - z poturbowaną gospodarką i z dużymi problemami. W związku z tym w tym wymiarze na pewno miało to wpływ na wybory. I oczywiście w wymiarze reakcji obu kandydatów na zagrożenie wirusem. Od nonszalancji Donalda Trumpa, przez chorobę, krótką niepewność po buńczuczne hasła walki z obcym wrogiem, jakim jest pandemia. Tego Amerykanie na pewno potrzebują.

Joe Biden w tym kontekście wydawał się stabilny, nie prowokował żadnych emocji, nosił maseczkę, mówił wyraźnie i konsekwentnie o tym, że trzeba słuchać naukowców. To nie wpisywało się w realia amerykańskiego show, którego głodni są i wyborcy, i obserwatorzy.


Ważniejszy dla Polski byłby wybór Bidena czy Trumpa?


To zależy, kogo pan zapyta tak naprawdę. Wydaje mi się, że generalnie dla jednego i dla drugiego kandydata w tej chwili Polska jako partner zagraniczny nie jest na liście priorytetów. Mają większe problemy i istotniejszych partnerów, przede wszystkim handlowych, ale także w sferze bezpieczeństwa, z którymi muszą się ułożyć.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
7.12.2022

"Współczesna armia to nie jest jakiś silny, nasterydowany komandos z maczugą, który do wszystkiego strzela. Dzisiaj walczy się głównie inteligencją i w taki sposób kształtujemy nasze wojska, które nie są mięsem armatnim - to są ludzie, którzy są świadomi tego, co robią, mają te morale bardzo wysokie" - mówi gen. Roman Polko.

mł. bryg. Piotr Chojnowski, fot. Marcin Gliński

mł. bryg. Piotr Chojnowski

rzecznik Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
6.12.2022

W ostatnie dni polscy strażacy mieli dużo pracy. W niedzielę (04.12) ugasili około 250 pożarów.

Andrzej Ambrożej, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ambrożej [wideo]

były piłkarz Jagiellonii Białystok
5.12.2022

"Mimo że to był mecz już w jednej ósmej finału mistrzostw świata, to jednak każda porażka troszeczkę boli" - mówi Andrzej Ambrożej.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
4.12.2022

"Reprezentacja Polski w short tracku od wielu lat, to jest 80 procent ludzi z Białegostoku. Taki mamy system szkolenia i udaje nam się wychować takich fajnych zawodników, z czego bardzo się cieszymy. I mam nadzieję, że tak dalej będzie. Praca jest prowadzona systematycznie i są tego efekty".

Marek Gąsiorowski, fot. Marcin Gliński

Marek Gąsiorowski

gitarzysta zespołu Gęsia Skórka, dziennikarz Polskiego Radia Białystok
2.12.2022

W sobotę (03.12) rozpoczyna się Podlaski Maraton Bluesowy. - Idea maratonu jest taka, że bijemy rekord Polski w graniu bluesa non stop w formule koncertowej. Formuła koncertowa polega na tym, że zespół gra, są oklaski i jedziemy dalej. To ma trwać 31 godzin - mówił w Radiu Białystok Marek Gąsiorowski.

Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
2.12.2022

"Temu, żeby ceny nie wzrosły gwałtownie, sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym i sytuacja na rynku ropy naftowej" - mówiła w Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.


Maciej Makuszewski, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Makuszewski [wideo]

pięciokrotny reprezentant Polski
1.12.2022

"To historyczny sukces naszej reprezentacji, po 36 latach wyszliśmy z grupy. (...) Wojciech Szczęsny na pewno będzie w jedenastce tego mundialu. Myślę, że być może jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii Mistrzostw Świata" - mówi Maciej Makuszewski.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali
30.11.2022

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.


fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.


fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.


foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".


Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.


Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.


Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.

fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.


Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.


Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok