Radio Białystok | Gość | dr Jan Kisielewski - fizyk UwB, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW

dr Jan Kisielewski

fizyk UwB, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW

11.03.2021, 08:15, akt. 18:54

- Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, kiedy skończy się epidemia. Nawet stosując mocno wyrafinowane symulacje, trudno jest to przewidzieć, zwłaszcza że jesteśmy w trudnym momencie jeśli chodzi o modelowanie, bo mamy wiele niewiadomych.

dr Jan Kisielewski, fot. Marcin Mazewski
dr Jan Kisielewski, fot. Marcin Mazewski

Z dr. Janem Kisielewskim rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ostatnie dane wskazują na duży przyrost nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Skąd tak nagły wzrost? Czy i kiedy możemy spodziewać się spadku na przykład do kilkuset przypadków?

Z ekspertem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego doktorem Janem Kisielewskim z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Zacznę od pytania, na które odpowiedź chyba każdy z nas chciałby znać. Kiedy wrócimy do normalności?


dr Jan Kisielewski: Oj, dobre pytanie. Też chciałbym znać odpowiedź. Nawet stosując mocno wyrafinowane symulacje, ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Zwłaszcza że jesteśmy w dosyć trudnym momencie jeśli chodzi o modelowanie, dlatego że mamy obecnie wiele niewiadomych. Główną niewiadomą jest panoszący się ostatnio wariant brytyjskich.


Miesza w modelach?


Tak, miesza mocno. Wszystko na to wskazuje, że ma większą zaraźliwość, to znaczy, że jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś się zarazi po kontakcie z tym wirusem. Dużo też zależy od tego, ile jest wirusa w społeczeństwie.


Patrzymy każdego dnia z nadzieją, że kolejnych przypadków zakażeń będzie mniej. I o ile w tym tygodniu, w poniedziałek, wtorek, było odpowiednio około 6 i 10 tys., to wczoraj mieliśmy ponad 17 tys. - najwięcej w tym roku. Oczywiście patrzymy na te dane z każdego dnia, ale chyba też nie do końca powinniśmy się nimi sugerować.


Tak. Takie patrzenie z dnia na dzień rzeczywiście może budzić grozę - 6, 10 a później 17 tys. Wydaje się, że zaraz będzie koniec świata, ale należy pamiętać, że na dane trzeba patrzeć w sposób umiejętny. Od dawna już obserwujemy takie zjawisko, że wskazania zależą też od dnia tygodnia. Jest taka cykliczność tygodniowa związana w głównej mierze z całym aparatem urzędniczym, z tym, jak się ludzie zgłaszają na badania.


Czyli w weekend jest mniej badań.


Tak, co skutkuje tym, że zaraz po weekendzie też jest jeszcze mniej zgłoszeń. Od badania do zgłoszenia także pewnie mija co najmniej dzień.


Tylko w tym przypadku niepokojący był tak duży wzrost.


Tak, ale popatrzmy na przykład na uśredniony przebieg, czyli tydzień do tygodnia, wtorek do wtorku, środa do środy. Ewentualnie można jeszcze zrobić taki prosty zabieg i uśrednić wyniki z ostatniego tygodnia. Wtedy to już nie będzie tak strasznie wyglądało. Nawet można się pokusić o porównanie z tym nagłym wzrostem zachorowań, z którym mieliśmy do czynienia na jesieni, i się okaże, że o ile jesienią była mniej więcej taka tendencja, że w ciągu 10 dni, średnio rzecz biorąc, podwajała się liczba nowych dziennych przypadków, to teraz wydaje się, że przyrasta to trochę wolniej, to znaczy liczba podwaja się co dwa, może trzy tygodnie.


Razem z innymi ekspertami ICM badacie różne modele rozwoju epidemii. Co na ten moment one pokazują? W jakim kierunku zmierza pandemia?


Epidemia przyrasta. Mamy coraz więcej przypadków.


Czy ta liczba zacznie spadać, i to znaczenie, żeby na przykład było kilkaset przypadków dziennie?


Takie spadki tak od razu nie nastąpią. Epidemia jednak się rządzi swoimi prawami. W najbliższych tygodniach możemy się jeszcze spodziewać pewnych wzrostów. Przy okazji mogę zachęcić też do odwiedzenia strony internetowej covid19map.icm.edu.pl, na której publikujemy nasze prognozy. Oczywiście są one obarczone jakimś błędem. Nie wszystko wiemy i niektóre rzeczy musimy jakoś szacować, nawet może trochę zgadywać. W każdym razie mogę się pochwalić, że na przykład drugą falę, czyli tę jesienną, udało się nam całkiem dobrze przewidzieć, trochę wcześniej odwzorować. Teraz jest trochę inna sytuacja, bo mamy więcej niewiadomych.


Do jakiego poziomu liczba przypadków może wzrosnąć według tego, co prognozujecie?


Według naszych obecnych symulacji być może poprzestaniemy na poziomie trochę niższym niż jesienią. Wtedy dochodziliśmy do prawie 30 tys. przypadków dziennie. Jest szansa, że teraz w szczycie będzie może trochę mniej. Tej kulminacji możemy się spodziewać pewnie gdzieś w kwietniu.


Ale szczytu trzeciej fali spodziewamy się na początku kwietnia? Mówię to w kontekście zbliżających się świąt wielkanocnych.


Nie do końca wiadomym czynnikiem jest to, jaki jest rzeczywisty przebieg epidemii. Oprócz wykrytych przypadków są jeszcze te, które nie zostały zgłoszone. Szacuje się, że tych rzeczywistych przypadków jest około kilku razy więcej. W obecnej sytuacji im ta liczba jest większa, to w sumie tym lepiej dla nas, bo to oznacza, że więcej ludzi już przechorowało.


I nabrało odporności.


Tak. Obecnie szacunki są takie, że o ile wykrytych przypadków od początku epidemii mamy w Polsce niecałe 2 miliony, to wszystkich osób, które już przechorowały, jest 9-10 milionów, czyli może gdzieś ze cztery razy więcej.


Mówi pan o tym, że szczyt zachorowań trzeciej fali będzie w kwietniu. Czy bierzecie pod uwagę to, że ludzie spędzą święta wielkanocne w większym gronie?


Możemy oczywiście uwzględnić to, że będzie nasilenie kontaktów. Chociaż mówiąc o wynikach prognoz, to raczej nawet tego nie bierzemy pod uwagę. Oczywiście wiadomo, że każde większe skupiska czy nasilone kontakty mogą spowodować wzrost liczby zakażeń. Wtedy też szczyt się może trochę opóźnić.


Pod koniec grudnia w naszym kraju rozpoczęły się szczepienia. Wtedy z nadzieją spojrzeliśmy w przyszłość, że za chwilę wrócimy do normalności, a to też nie do końca tak jest.


Nie do końca. Szczepionki mają się dobrze, to znaczy coraz więcej ludzi zostaje zaszczepionych. Na pewno jest to czynnik, który trochę pomaga wyhamować epidemię. Z tym że jeśli wspomniane 9-10 milionów ludzi już przechorowało, do tego dodamy te nieduże kilka milionów zaszczepionych, to cały czas jeszcze epidemia ma duży potencjał. To znaczy, jest spora  grupa ludzi, która nie przechorowała i w związku z tym jest podatna.


Czy możemy powiedzieć, że każdy dzień, też dzięki szczepieniom, przybliża nas do normalności?


Zdecydowanie. Na pewno kiedyś wrócimy do normalności.


Ale to też zależy od nas i od naszego zachowania.


Zdecydowanie.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok