Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski - ekonomista, rektor UwB

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB

16.09.2021, 07:40, akt. 11:34

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Katarzyna Kozłowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wszystko drożeje i to nie koniec podwyżek, ale ważne byśmy nie reagowali na nie pochopnie - mówi ekonomista prof. Robert Ciborowski. Jego zdaniem powodem 5,5-procentowej inflacji jest między innymi pandemia.

- Znaczna część gospodarki była zamknięta. Państwo wprowadziło tak zwane tarcze ochronne dla przedsiębiorstw, które są niczym innym jak wydawaniem pieniędzy, których de facto państwo nie ma. Pieniądze się pojawiły, ale nie pojawiły się produkty, bo gospodarki były zamknięte w pandemii - tłumaczy prof. Robert Ciborowski. - Druga rzecz to sytuacja popandemiczna. Dzisiaj ludzie zaczęli kupować - przedsiębiorcy podnoszą ceny. Trzeci aspekt, to zerwane łańcuchy dostaw. Produktów nie ma, a jeśli ich nie ma czy jest ich mniej, to ceny idą w górę. Jeszcze energia, paliwa - to też zdrożeje - wymienia ekonomista.

Wielu ekonomistów liczy, że jeszcze w tym roku Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. To może uspokoić sytuację i wyhamować inflację.

O przyczynach i skutkach inflacji z ekonomistą, rektorem Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Katarzyna Kozłowska.
Katarzyna Kozłowska: Nie jestem ekonomistką, ale rekordowe 5,5 proc. inflacji nie brzmi dobrze. Czy na panu jako ekonomiście robi to jakieś wrażenie?


prof. Robert Ciborowski: Zdecydowanie robi wrażenie - negatywne, bo każdy poziom inflacji jest zły. Z tym że my jako ludzie, którzy funkcjonują na co dzień, zarabiają pieniądze, wydają, kupują różne rzeczy, przyzwyczailiśmy się, że ta inflacja jest, ale jest dosyć niska.

Zresztą patrząc na banki, przede wszystkim banki centralne, które decydują o tym, ile pieniądza jest w gospodarce, to one przyjęły sobie za cel, że inflacja może być na poziomie do 2 proc. A zatem jeśli inflacja wynosi tak jak obecnie 5,5, to licząc w procentach, jest to dwieście kilkadziesiąt procent tego, co sobie przyjęliśmy za możliwe, ale też nie dobre, nie pożyteczne tylko możliwe do zaakceptowania.

Jest to naprawdę sytuacja z punktu widzenia i dochodów, i cen zdecydowanie zła.


Czy ten wskaźnik świadczy o tym, że w finansach państwa dzieje się coś niedobrego?


Nie zawsze inflację musimy łączyć z sytuacją w finansach państwa, bo może ona wynikać z zupełnie innych przesłanek. Obecnie tak właśnie jest.

Po pierwsze oczywiście wpływ ma sytuacja pandemiczna. Przypomnę, że znaczna część gospodarki była zamknięta. Państwo wprowadziło tak zwane tarcze ochronne dla przedsiębiorstw, które są niczym innym jak wydawaniem pieniędzy, których de facto państwo nie ma, więc - mówiąc kolokwialnie - są to pieniądze dodatkowo wydrukowane. I to już powoduje pewien bodziec inflacyjny, ponieważ pieniądze się pojawiły, ale - uwaga - nie pojawiły się produkty.

Bo kiedy inflacja się pojawia? Jeśli pieniędzy jest więcej, niż wynosi wartość dóbr i usług, które mamy na danym rynku. Tych produktów nie przybyło, a nawet ich ubyło, bo przypomnę, że gospodarki były w pandemii zamknięte, a pieniędzy przybyło, i to znacznie. Zatem mamy pierwszy bodziec.

Druga rzecz to oczywiście sytuacja popandemiczna. Dzisiaj ludzie zaczęli kupować. Przez prawie 2 lat nasze zakupy były bardzo ograniczone. Teraz poszliśmy do sklepów. Co robią wtedy przedsiębiorcy? Podnoszą ceny.

Trzeci aspekt to zerwanie łańcuchów dostaw. Wiele powiązań gospodarczych, czyli dostępu do produktów i usług, zostało zerwanych. Tych produktów nie ma. Jeśli ich nie ma czy jest ich mniej, to wtedy ich ceny idą w górę.

Jeszcze kwestia różnych czynników zasobowych, z których korzystamy - energia, paliwa - to też drożeje. To nie jest tak, że w finansach państwa jest coś złego. To bardziej pewien szok, pewna sytuacja, która pojawiła się nieprzewidywalnie i my próbujemy coś z nią zrobić.


Jak to wpływa na przeciętnego Kowalskiego?


Mamy mniej możliwości kupowania, czyli nasze portfele są coraz płytsze. Jeśli inflacja wynosi 5,5 proc., to tak jakby co roku ze 100 zł traciliśmy 5,5 zł. Inflacja powoduje zmianę naszych oczekiwań. I to jest bardziej niebezpieczne niż sam poziom inflacji. Bo jeśli ona jest wysoka, to większość ludzi się spodziewa, że cały czas będzie wysoka albo będzie rosła. Oczekiwania inflacyjne wpływają wtedy na nasze zachowania. Kupujemy ponad normę, szczególnie dobra, które mają charakter długoterminowy, które mogą leżeć.


Obawiamy się, że nasze pieniądze tracą wartość.


Oczywiście. I zakładamy, że ta sytuacja będzie ciągła. No i kupujemy. Kupujemy nieruchomości, samochody, kupujemy wszystko, co się da, żeby tylko te pieniądze uciekły. W ciągu ostatnich kilku miesięcy z rachunków zwykłych ludzi ubyło około 100 miliardów złotych. To ogromne pieniądze, które trafiły głównie na rynek nieruchomości, na inne aktywa. Ludzie nawet kupują drogie obrazy czy złoto, bo gdzieś te pieniądze chcą lokować.

I tak jak powiedziałem, nasze oczekiwania co do tego, co będzie, są zdecydowanie gorsze niż sam poziom inflacji, który mamy w tej chwili. One psują rynki na przyszłość. Konsekwencje pewnie będą takie, chociaż nie wiem kiedy, ale pewnie będą takie, że spotkamy się z pewnego rodzaju korektą na rynku, to znaczy kryzysem, który wyrówna to wszystko, czyli sprowadzi do poziomu, który w tej chwili jest zbyt wysoki, jeśli chodzi o ceny.


W związku z tym, że pieniądze, które zarabiamy, tracą na wartości, to też rodzą się pewne roszczenia płacowe. Jest ich coraz więcej.


Zdecydowanie tak, dlatego że inflacja tworzy swego rodzaju spiralę. Ceny rosną, a więc ludzie widzą, że mają coraz mniej, mogą coraz mniej kupić. Występują do pracodawców o podniesienie płac. Jak pracodawcy podniosą płace, to podniosą ceny, bo musieli wydać na płace. I spirala się nakręca. Inflacja jest również niebezpieczna z tego powodu.

Wynagrodzenia w sferze budżetowej są szczególnie w miarę stałe, a zatem jeśli pojawia się inflacja, to niestety najbardziej odczuwają to ludzie, którzy pracują w sektorze publicznym. To w tych obszarach można się spodziewać chęci uzyskania wyższych dochodów, czyli wzrostu wynagrodzeń.

Inflacji nigdy nie dogonimy. Zawsze będziemy gdzieś krok za nią.


Czy będzie rosła, czy raczej się uspokoi?


To trudne pytanie. Podejrzewam, że już jesienią nastąpi pewien ruch stóp procentowych. Słychać to w wypowiedziach niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej. Na pewno inflacja troszeczkę wyhamuje.

Natomiast spodziewam się, że troszeczkę się to zatrzyma, dlatego że ceny, szczególnie niektórych aktywów, są już chyba tak wysokie, że pojawia się swego rodzaju bariera popytowa. O tej barierze mówimy wtedy, jak cena jest już tak wysoka, że ludzie może by chcieli to kupić, ale uważają, że jest to tak drogie, że dają sobie spokój. Wydaje mi się, że na niektórych rynkach ceny już chyba osiągnęły ten poziom. Popyt zacznie spadać i być może inflacja nie będzie rosła, a może nawet spadnie.

Tylko moim zdaniem musi być to połączone ze wzrostem stóp procentowych, żeby ludzie już nie zabierali pieniędzy z kont, tylko trzymali je w bankach.


Jest duże oczekiwanie, żeby NBP podniósł stopy procentowe. Dlaczego to się opóźnia?


One powinny rosnąć już dawno, bo cel inflacyjny NBP-u to około 2 proc. Mamy 5 proc. Zresztą większość banków w Europie, Bank Stanów Zjednoczonych już te ruchy w górę zrobiły.


Jak wypadamy na tle innych państwach, jeśli chodzi o inflację?


Źle. W Europie mamy, razem z Węgrami, o ile dobrze pamiętam, najwyższą inflację i to inflację, która przewyższa około 2-2,5 razy przeciętną inflację w krajach europejskich. Zatem jest to na pewno sygnał, może jeszcze nie czerwony, ale pomarańczowy, że trzeba coś z tym zrobić, bo musi przyjść korekta i ona spowoduje z kolei potężny kryzys.


Jeśli wzrosną stopy procentowe, to oczywiście kredyty będą droższe. Czy jeśli chciałabym teraz wymienić swój stary samochód na nowy, to czy to jest dobry czas?


Chce pani kupić na kredyt?


Tak, na kredyt.


To myślę, że ten moment jest lepszy, bo stopy raczej będą szły w górę.


Może się okazać, że oszczędzanie jest nieopłacalne.


Jeśli tak to porównujemy, to w tej chwili lepiej kupić samochód niż oszczędzać, bo na oszczędnościach stracimy. Trzeba pieniądze lokować w coś innego, co ma przynajmniej kilka procent dodatkowego zysku.


Może też wymusić na wielu osobach, które oszczędzają, to, że zaczną próbować inwestować w jakiejś niepewne inwestycje. Może nawet natkną się na oszustów.


Zgadza się. Niestety dziś patrzymy na świat krótkookresowo. Oczekujemy, że wszystko będzie szybko, łatwo i zaraz. Tak życie nie jest skonstruowane. Niestety czasami podejmujemy decyzje pochopne, takie, które mogą nas zaskoczyć negatywnie na koniec. To jest naprawdę rzadkie, żebyśmy tak szybciutko na czymś zarobili.


Czy już wiadomo, co na pewno jeszcze podrożeje?


Wszystko podrożeje, w mniejszym lub większym stopniu. Mało co jest w stanie utrzymać stabilnie swoją cenę. Proszę popatrzeć, że jeśli oficjalna inflacja wynosi około 5,5 proc., to taka, która dotyka nas jako indywidualnych konsumentów, jest razy trzy. Gdybyśmy stworzyli swój koszyk z rzeczy, które rzeczywiście kupujemy codziennie albo bardzo często, to nasza inflacja byłaby zdecydowanie większa.

Kiedyś funkcjonowała taka anegdota, jeszcze w czasach, kiedy byłem mały, że ludzie narzekali, że podrożało mięso. Wtedy wychodził minister i mówił: tak, mięso podrożało, ale lokomotywy staniały i w sumie inflacja nie jest wysoka. Tylko kto kupuje lokomotywy? To, co jest w koszyku GUS-u, który liczy inflację, może się diametralnie różnić od tego, co pani ma w swoim koszyku, co ja mam, co każdy inny ma w swoim koszyków.


Czyli każdy z nas ma swoją własną inflację. Miejmy nadzieję, że ona wyhamuje.


Tego sobie życzmy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".

Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Artur Gaweł, fot. Monika Kalicka

Artur Gaweł

dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
16.01.2022

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.


Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.

julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.


Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.


Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.

Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.


fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
31.12.2021

"Nie tylko sfałszowane wybory, ale też ta bezwzględna akcja rozprawiania się ze społeczeństwem białoruskim, obywatelskim doprowadziła do tego, że Białoruś zdecydowanie skręciła w kierunku autorytaryzmu" - ocenia prof. Daniel Boćkowski.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
30.12.2021

To sytuacja bez precedensu - łomżyńscy radni odrzucili przedstawiony przez prezydenta projekt budżetu na przyszły rok. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przez kilka godzin apelował o wprowadzenie poprawek i przyjęcie - tej najważniejszej dla samorządu - uchwały. Jednak nic nie wskórał.

prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda

prof. Mariusz Popławski

dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2021

Duże zmiany podatkowe od stycznia. - W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych - podkreśla prof. Popławski.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.12.2021

W Podlaskiem zwiększyła się umieralność, przyrost naturalny jest ujemny, a długość życia się skróciła. W I półroczu 2021 r. ubyło ponad 3 tys. mieszkańców województwa - takie dane przedstawia Dorota Wyszkowska z Urzędu Statystycznego w Białymstoku.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
28.12.2021

"Dla wirusa nie ma granic, na pewno Omikron będzie i prognozy nie są optymistyczne. Przy tym poziomie zaszczepienia, który mamy, wydaje się, że zakażeń będzie bardzo dużo. Optymistyczne jest to, że specjaliści cały czas pracują nad dostosowaniem szczepionek właśnie do tych nowych wariantów" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Anna Rzepko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Rzepko

z Pronaru
27.12.2021

"Mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Kiedyś to pracownicy bardzo zabiegali o pracę w różnych instytucjach, w tej chwili często to pracodawcy muszą zabiegać, a trudno jest o wykwalifikowanych pracowników" - mówi gość Radia Białystok.

dr Piotr Guzowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Guzowski

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
27.12.2021

"Wydaje mi się, że doświadczenie, które zdobywamy, pozwala ludziom już po iluś miesiącach podejmować racjonalne decyzje także w kontekście epidemii. To nie jest już tak nieznane, ludzie się z tym troszeczkę oswoili" - mówi historyk.


abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
24.12.2021

"Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek" - mówi o żołnierzach, strażnikach granicznych i policjantach abp Józef Guzdek.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
23.12.2021

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn [wideo]

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
22.12.2021

"Święta będą dniami, które nadal będą wymagały bardzo dużej czujności, monitorowania całej linii granicznej z Białorusią. Na pewno nie odpuszczamy. Nasi funkcjonariusze i żołnierze pozostaną czujni. Widzimy po działaniach służb białoruskich i części cudzoziemców, że oni są w stanie działać z dużym wyrachowaniem, często w nikczemny sposób. Spodziewamy się, że będą zainteresowani również atakami w tych szczególnych dla nas dniach".


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
22.12.2021

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W Polsce od wielu lat spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Już teraz pracodawcy mają problem, by zaspokoić potrzeby kadrowe swoich firm.

Kamil Karpowicz, fot. Marcin Gliński

Kamil Karpowicz

onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
21.12.2021

"Nie warto narażać swojego życia czy swoich dzieci dla internetowych doradzaczy, dla internetowych teorii. Życie pokazało zupełnie co innego. To jednak lekarze, którzy przekonywali, że szczepienia mogą zmniejszyć liczbę chorujących i ciężkość przebiegu choroby, mieli rację. Jeszcze nie jest za późno. Punkty szczepień cały czas przyjmują" - mówi Kamil Karpowicz.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
20.12.2021

"Angelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani 9 miesięcy temu, mamy z nimi bardzo ograniczony kontakt, nie dochodzi korespondencja, bo w więzieniu jest cenzura" - mówi Marek Zaniewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok