Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski - ekonomista, rektor UwB

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB

16.09.2021, 07:40, akt. 11:34

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Katarzyna Kozłowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wszystko drożeje i to nie koniec podwyżek, ale ważne byśmy nie reagowali na nie pochopnie - mówi ekonomista prof. Robert Ciborowski. Jego zdaniem powodem 5,5-procentowej inflacji jest między innymi pandemia.

- Znaczna część gospodarki była zamknięta. Państwo wprowadziło tak zwane tarcze ochronne dla przedsiębiorstw, które są niczym innym jak wydawaniem pieniędzy, których de facto państwo nie ma. Pieniądze się pojawiły, ale nie pojawiły się produkty, bo gospodarki były zamknięte w pandemii - tłumaczy prof. Robert Ciborowski. - Druga rzecz to sytuacja popandemiczna. Dzisiaj ludzie zaczęli kupować - przedsiębiorcy podnoszą ceny. Trzeci aspekt, to zerwane łańcuchy dostaw. Produktów nie ma, a jeśli ich nie ma czy jest ich mniej, to ceny idą w górę. Jeszcze energia, paliwa - to też zdrożeje - wymienia ekonomista.

Wielu ekonomistów liczy, że jeszcze w tym roku Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. To może uspokoić sytuację i wyhamować inflację.

O przyczynach i skutkach inflacji z ekonomistą, rektorem Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Katarzyna Kozłowska.
Katarzyna Kozłowska: Nie jestem ekonomistką, ale rekordowe 5,5 proc. inflacji nie brzmi dobrze. Czy na panu jako ekonomiście robi to jakieś wrażenie?


prof. Robert Ciborowski: Zdecydowanie robi wrażenie - negatywne, bo każdy poziom inflacji jest zły. Z tym że my jako ludzie, którzy funkcjonują na co dzień, zarabiają pieniądze, wydają, kupują różne rzeczy, przyzwyczailiśmy się, że ta inflacja jest, ale jest dosyć niska.

Zresztą patrząc na banki, przede wszystkim banki centralne, które decydują o tym, ile pieniądza jest w gospodarce, to one przyjęły sobie za cel, że inflacja może być na poziomie do 2 proc. A zatem jeśli inflacja wynosi tak jak obecnie 5,5, to licząc w procentach, jest to dwieście kilkadziesiąt procent tego, co sobie przyjęliśmy za możliwe, ale też nie dobre, nie pożyteczne tylko możliwe do zaakceptowania.

Jest to naprawdę sytuacja z punktu widzenia i dochodów, i cen zdecydowanie zła.


Czy ten wskaźnik świadczy o tym, że w finansach państwa dzieje się coś niedobrego?


Nie zawsze inflację musimy łączyć z sytuacją w finansach państwa, bo może ona wynikać z zupełnie innych przesłanek. Obecnie tak właśnie jest.

Po pierwsze oczywiście wpływ ma sytuacja pandemiczna. Przypomnę, że znaczna część gospodarki była zamknięta. Państwo wprowadziło tak zwane tarcze ochronne dla przedsiębiorstw, które są niczym innym jak wydawaniem pieniędzy, których de facto państwo nie ma, więc - mówiąc kolokwialnie - są to pieniądze dodatkowo wydrukowane. I to już powoduje pewien bodziec inflacyjny, ponieważ pieniądze się pojawiły, ale - uwaga - nie pojawiły się produkty.

Bo kiedy inflacja się pojawia? Jeśli pieniędzy jest więcej, niż wynosi wartość dóbr i usług, które mamy na danym rynku. Tych produktów nie przybyło, a nawet ich ubyło, bo przypomnę, że gospodarki były w pandemii zamknięte, a pieniędzy przybyło, i to znacznie. Zatem mamy pierwszy bodziec.

Druga rzecz to oczywiście sytuacja popandemiczna. Dzisiaj ludzie zaczęli kupować. Przez prawie 2 lat nasze zakupy były bardzo ograniczone. Teraz poszliśmy do sklepów. Co robią wtedy przedsiębiorcy? Podnoszą ceny.

Trzeci aspekt to zerwanie łańcuchów dostaw. Wiele powiązań gospodarczych, czyli dostępu do produktów i usług, zostało zerwanych. Tych produktów nie ma. Jeśli ich nie ma czy jest ich mniej, to wtedy ich ceny idą w górę.

Jeszcze kwestia różnych czynników zasobowych, z których korzystamy - energia, paliwa - to też drożeje. To nie jest tak, że w finansach państwa jest coś złego. To bardziej pewien szok, pewna sytuacja, która pojawiła się nieprzewidywalnie i my próbujemy coś z nią zrobić.


Jak to wpływa na przeciętnego Kowalskiego?


Mamy mniej możliwości kupowania, czyli nasze portfele są coraz płytsze. Jeśli inflacja wynosi 5,5 proc., to tak jakby co roku ze 100 zł traciliśmy 5,5 zł. Inflacja powoduje zmianę naszych oczekiwań. I to jest bardziej niebezpieczne niż sam poziom inflacji. Bo jeśli ona jest wysoka, to większość ludzi się spodziewa, że cały czas będzie wysoka albo będzie rosła. Oczekiwania inflacyjne wpływają wtedy na nasze zachowania. Kupujemy ponad normę, szczególnie dobra, które mają charakter długoterminowy, które mogą leżeć.


Obawiamy się, że nasze pieniądze tracą wartość.


Oczywiście. I zakładamy, że ta sytuacja będzie ciągła. No i kupujemy. Kupujemy nieruchomości, samochody, kupujemy wszystko, co się da, żeby tylko te pieniądze uciekły. W ciągu ostatnich kilku miesięcy z rachunków zwykłych ludzi ubyło około 100 miliardów złotych. To ogromne pieniądze, które trafiły głównie na rynek nieruchomości, na inne aktywa. Ludzie nawet kupują drogie obrazy czy złoto, bo gdzieś te pieniądze chcą lokować.

I tak jak powiedziałem, nasze oczekiwania co do tego, co będzie, są zdecydowanie gorsze niż sam poziom inflacji, który mamy w tej chwili. One psują rynki na przyszłość. Konsekwencje pewnie będą takie, chociaż nie wiem kiedy, ale pewnie będą takie, że spotkamy się z pewnego rodzaju korektą na rynku, to znaczy kryzysem, który wyrówna to wszystko, czyli sprowadzi do poziomu, który w tej chwili jest zbyt wysoki, jeśli chodzi o ceny.


W związku z tym, że pieniądze, które zarabiamy, tracą na wartości, to też rodzą się pewne roszczenia płacowe. Jest ich coraz więcej.


Zdecydowanie tak, dlatego że inflacja tworzy swego rodzaju spiralę. Ceny rosną, a więc ludzie widzą, że mają coraz mniej, mogą coraz mniej kupić. Występują do pracodawców o podniesienie płac. Jak pracodawcy podniosą płace, to podniosą ceny, bo musieli wydać na płace. I spirala się nakręca. Inflacja jest również niebezpieczna z tego powodu.

Wynagrodzenia w sferze budżetowej są szczególnie w miarę stałe, a zatem jeśli pojawia się inflacja, to niestety najbardziej odczuwają to ludzie, którzy pracują w sektorze publicznym. To w tych obszarach można się spodziewać chęci uzyskania wyższych dochodów, czyli wzrostu wynagrodzeń.

Inflacji nigdy nie dogonimy. Zawsze będziemy gdzieś krok za nią.


Czy będzie rosła, czy raczej się uspokoi?


To trudne pytanie. Podejrzewam, że już jesienią nastąpi pewien ruch stóp procentowych. Słychać to w wypowiedziach niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej. Na pewno inflacja troszeczkę wyhamuje.

Natomiast spodziewam się, że troszeczkę się to zatrzyma, dlatego że ceny, szczególnie niektórych aktywów, są już chyba tak wysokie, że pojawia się swego rodzaju bariera popytowa. O tej barierze mówimy wtedy, jak cena jest już tak wysoka, że ludzie może by chcieli to kupić, ale uważają, że jest to tak drogie, że dają sobie spokój. Wydaje mi się, że na niektórych rynkach ceny już chyba osiągnęły ten poziom. Popyt zacznie spadać i być może inflacja nie będzie rosła, a może nawet spadnie.

Tylko moim zdaniem musi być to połączone ze wzrostem stóp procentowych, żeby ludzie już nie zabierali pieniędzy z kont, tylko trzymali je w bankach.


Jest duże oczekiwanie, żeby NBP podniósł stopy procentowe. Dlaczego to się opóźnia?


One powinny rosnąć już dawno, bo cel inflacyjny NBP-u to około 2 proc. Mamy 5 proc. Zresztą większość banków w Europie, Bank Stanów Zjednoczonych już te ruchy w górę zrobiły.


Jak wypadamy na tle innych państwach, jeśli chodzi o inflację?


Źle. W Europie mamy, razem z Węgrami, o ile dobrze pamiętam, najwyższą inflację i to inflację, która przewyższa około 2-2,5 razy przeciętną inflację w krajach europejskich. Zatem jest to na pewno sygnał, może jeszcze nie czerwony, ale pomarańczowy, że trzeba coś z tym zrobić, bo musi przyjść korekta i ona spowoduje z kolei potężny kryzys.


Jeśli wzrosną stopy procentowe, to oczywiście kredyty będą droższe. Czy jeśli chciałabym teraz wymienić swój stary samochód na nowy, to czy to jest dobry czas?


Chce pani kupić na kredyt?


Tak, na kredyt.


To myślę, że ten moment jest lepszy, bo stopy raczej będą szły w górę.


Może się okazać, że oszczędzanie jest nieopłacalne.


Jeśli tak to porównujemy, to w tej chwili lepiej kupić samochód niż oszczędzać, bo na oszczędnościach stracimy. Trzeba pieniądze lokować w coś innego, co ma przynajmniej kilka procent dodatkowego zysku.


Może też wymusić na wielu osobach, które oszczędzają, to, że zaczną próbować inwestować w jakiejś niepewne inwestycje. Może nawet natkną się na oszustów.


Zgadza się. Niestety dziś patrzymy na świat krótkookresowo. Oczekujemy, że wszystko będzie szybko, łatwo i zaraz. Tak życie nie jest skonstruowane. Niestety czasami podejmujemy decyzje pochopne, takie, które mogą nas zaskoczyć negatywnie na koniec. To jest naprawdę rzadkie, żebyśmy tak szybciutko na czymś zarobili.


Czy już wiadomo, co na pewno jeszcze podrożeje?


Wszystko podrożeje, w mniejszym lub większym stopniu. Mało co jest w stanie utrzymać stabilnie swoją cenę. Proszę popatrzeć, że jeśli oficjalna inflacja wynosi około 5,5 proc., to taka, która dotyka nas jako indywidualnych konsumentów, jest razy trzy. Gdybyśmy stworzyli swój koszyk z rzeczy, które rzeczywiście kupujemy codziennie albo bardzo często, to nasza inflacja byłaby zdecydowanie większa.

Kiedyś funkcjonowała taka anegdota, jeszcze w czasach, kiedy byłem mały, że ludzie narzekali, że podrożało mięso. Wtedy wychodził minister i mówił: tak, mięso podrożało, ale lokomotywy staniały i w sumie inflacja nie jest wysoka. Tylko kto kupuje lokomotywy? To, co jest w koszyku GUS-u, który liczy inflację, może się diametralnie różnić od tego, co pani ma w swoim koszyku, co ja mam, co każdy inny ma w swoim koszyków.


Czyli każdy z nas ma swoją własną inflację. Miejmy nadzieję, że ona wyhamuje.


Tego sobie życzmy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Szorc, fot. Monika Kalicka

ppłk Dariusz Szorc

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
12.08.2022

"Rekrutację do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej prowadzimy od 3 miesięcy, cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. W naszym województwie zgłosiło się około 500 kandydatów"- mówi ppłk Dariusz Szorc.

Krzysztof Frąckiel i Artur Wiatr, fot. Adam Dąbrowski

Artur Wiatr i Krzysztof Frąckiel

z Biebrzańskiego Parku Narodowego
11.08.2022

"Dziś obszar pożarzyska to jedno morze zieleni. Trwałych strat nie odnotowaliśmy także wśród biebrzańskiej fauny, a i populacja ptaków, po początkowych zmianach, wróciła już do normy" - mówi dyrektor BPN Artur Wiatr.

Marek Siniło, fot. Barbara Sokolińska

Marek Siniło

wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej
11.08.2022

"Chleb na pewno nie będzie w Polsce towarem deficytowym. Mamy wystarczającą ilość zbóż, które także eksportujemy" - mówi Marek Siniło.


Jarosław Lesiuk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Lesiuk

z Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku
10.08.2022

W przypadku, gdy kierowca autokaru łamie przepisy ruchu drogowego czy przekracza dozwolony czas pracy, można powiadomić o tym np. organizatora wycieczki - informuje Jarosław Lesiuk.

Natalia Sciepancowa, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

przedstawicielka białoruskiej diaspory
9.08.2022

"Dla większości Białorusinów to był dzień, w którym życie zmieniło się na 'przed' i 'po'. (...) Zobaczyliśmy po raz pierwszy od 20 lat jak wielu nas jest, jak dużo osób dąży do wolności" - mówi Natalia Stsepantsova.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert portalu Energetyka24.com
8.08.2022

Osoby, które ogrzewają domy węglem otrzymają po 3 tysiące złotych. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.


Karol Jakubowski, fot. Jerzy Kułakowski

Karol Jakubowski

autor książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku"
8.08.2022

Karol Jakubowski sportem pasjonuje się od dziecka i zajmuje się wieloma rzeczami. Jest m.in. instruktorem piłki nożnej, odnowy biologicznej, trenerem osobistym, a także ratownikiem WOPR. Jest też autorem książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku".

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska, fot. Wojciech Szubzda

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska

z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i z Centrum Aktywności Społecznej
5.08.2022

Organizacje pozarządowe mogą dostać do 3 tys. zł z budżetu Białegostoku na różne projekty, które mają pomóc w integracji ukraińskich uchodźców wojennych z Polakami. Można już składać oferty do konkursu ogłoszonego przez Fundację Dialog i Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Marcin Doliasz, fot. Marcin Gliński

Marcin Doliasz

prezes PKS Nova
4.08.2022

"Z 45 połączeń autobusowych zlikwidowaliśmy 32. Od pierwszego września, w zmienionej formule część tych połączeń odtworzymy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes PKS Nova Marcin Doliasz.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
3.08.2022

"W ustach Łukaszenki Polska była, jest i pewnie będzie, dopóki jeszcze rządzi, jednym z głównych wrogów dla niego. (...) Większość Białorusinów cały czas pozytywnie patrzy na Polskę" - mówi Wojciech Konończuk.

2021.06.30 Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

zambrowianka na stałe mieszkająca w USA
2.08.2022

"Regularnie przyjeżdżam do Polski i widzę, że niestety różne stereotypy dotyczące Polonii amerykańskiej, nadal się utrzymują - mówi Eliza Sarnacka-Mahoney.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
2.08.2022

"Nauczyciele to pasjonaci, wybierają ten zawód świadomie i bez względu na to, co ich spotka w szkole, chcą ten zawód wykonywać" - mówi Agnieszka Rzeszewska.


Baranovski, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Baranowski

wokalista zespołu Baranovski
1.08.2022

"Mam wiele planów do zrealizowania, dużo życzeń do samego siebie i głowę pełną pomysłów" - mówi Baranovski.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrolog z Uniwersytetu w Białymstoku
1.08.2022

"Nie potrafimy zagospodarować wody, robimy wszystko, żeby środowisko naturalne nie było w stanie i nie miało możliwości przytrzymania tej wody. Chociażby mamy miasta, które są w większości wybetonowane, np. Białystok - 70, 80 procent całej powierzchni. To są nieprzepuszczalne powierzchnie. Ta woda, która powinna inflitrować w głąb zlewni, spływa natychmiast, co powoduje określone konsekwencje dla zasobów wodnych" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Andrzej Górniak.

Krzysztof Andrzejewski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Andrzejewski

trener BAS-u Białystok
31.07.2022

"Wierzę, że umiejętności, potencjał tych chłopaków, ich zgranie zaprocentuje teraz w pierwszej lidze i to będzie sezon, który skończymy na pewno na lepszym miejscu niż dwa lata temu."


Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
29.07.2022

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy - mówi prof. Waldemar Rogowski.

Ewa Tokajuk, fot. Sylwia Krassowska

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
28.07.2022

- Masowe wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla dr Ewa Tokajuk.

mł. insp. Paweł Maciejuk, fot. KWP w Białymstoku

mł. insp. Paweł Maciejuk

naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
27.07.2022

"Wstąpienie do policji jest służbą, nie pracą. Trzeba czuć, że się chce zostać policjantem" - mówi mł. insp. Paweł Maciejuk.


Jarosław Sadowski, fot. Wojciech Szubzda

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.07.2022

- To jest pozytywny trend, który nie ukształtował się dzisiaj, a dochodziliśmy do tego latami. W pasie tzw. Polski Wschodniej jesteśmy liderem - mówi Jarosław Sadowski. W Podlaskiem stopa bezrobocia wynosi 6,5 proc. i jest najniższa ze wszystkich województw Polski Wschodniej.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa
25.07.2022

"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.


Piotr Morko i Tomasz Zubrycki, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki

prezes i wiceprezes Lowlanders Białystok
24.07.2022

Lowlanders Białystok zdobyli mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. W finale rozgrywanym w Ząbkach pokonali Kraków Kings 21:20, zdobywając decydujący punkt 38 sekund przed końcem gry.

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA, fot. Wojciech Szubzda

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz

z zespołu DAGADANA
23.07.2022

- Artysta, który nie reaguje na zło jest chyba odłączony od rzeczywistości. Ukraina jest nam niezwykle bliska sercu - mówią Daga Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski z zespołu DAGADANA.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki [wideo]

wicemistrz świata w rzucie młotem z Eugene
22.07.2022

"Troszeczkę zabrakło do pierwszego miejsca, ale wiadomo - taki jest sport. Złoty medal jest tylko jeden, a jest wielu chętnych" - mówi Wojciech Nowicki.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
22.07.2022

"Naszym podstawowym postulatem jest, by minimalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie co najmniej 50% średniego wynagrodzenia w naszym kraju" - mówi Józef Mozolewski.

foto: Monika Kalicka

Aleksander Brzózka

rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska
21.07.2022

"Na rządową dopłatę mogą liczyć osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, (...) wpisały swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub mają takie zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji. Te osoby będą mogły składać do 30 listopada wnioski o tzw. dodatek węglowy."

abp Józef Guzdek, fot. PRB

abp Józef Guzdek [wideo]

metropolita białostocki
20.07.2022

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.


por. Anna Michalska

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
20.07.2022

"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
19.07.2022

Szósta fala epidemii w Polsce już trwa, jednak ma ona inny charakter niż poprzednie. Przebiega ona łagodniej, do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
18.07.2022

"Mamy kumulację, dużą liczbę szoków podażowych, ale liczymy na to, że okres wysokiej inflacji zbliża się do końca" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
16.07.2022

- Rozmawiałem niedawno z delegacją Pazdan, Romanczuk, Zlatan i mówili, że dawno nie czuli takiej mocy i poczucia własnej wartości. To fajnie, że trener umie to w nich wzbudzić - mówi Wojciech Pertkiewicz.

Łukasz Jasina, źródło: MSZ

Łukasz Jasina

rzecznik MSZ
15.07.2022

"Łukaszenkowska propaganda bardzo mocno atakuje każdy przejaw polskiego patriotyzmu. W gruncie rzeczy niewiele możemy uczynić w takim dyktatorskim państwie, możemy tylko głośno mówić, o tym, co się dzieje - tego już Aleksander Łukaszenka nie jest w stanie powstrzymać" - mówi Łukasz Jasina.

Maciej Olesiński, fot. Marcin Gliński

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
14.07.2022

"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.


foto: Monika Kalicka

Agata Lewkowska

z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku
13.07.2022

Standard hotelu niższy niż ten, za który zapłaciliśmy, obce osoby kwaterowane w tym samym pokoju - m.in. z takimi problemami zgłaszają się białostoczanie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jak postępować w takich sytuacjach?

Wioletta Matusiak, fot. Ewa Pławska (Wikimedia Polska)

Wioletta Matusiak

wikipedystka
12.07.2022

"Wikipedia jest projektem społecznym, czyli jest tworzona przez ludzi, nieprzerwanie od 20 lat ją piszemy, twórcą może być każdy z nas" - mówi Wioletta Matusiak.

foto: Monika Kalicka

Albert Litwinowicz

wójt Białowieży
11.07.2022

O tej porze Białowieża zazwyczaj tętniła życiem. Czy tak jest i tym razem, 11 dni po zniesieniu zakazu przebywania wprowadzonego z powodu sytuacji na polsko-białoruskiej granicy? Czy goście z kraju i ze świata wracają do Białowieży po 10 miesiącach zamknięcia?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok