Radio Białystok | Gość | prof. Henryk Wnorowski - ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku

12.01.2022, 07:35, akt. 09:27

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Henrykiem Wnorowskim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rząd przedstawił rozwiązania, które mają obniżyć ceny paliw, gazu, żywności i nawozów. Od lutego, przez pół roku, ma być między innymi niższy zerowy podatek VAT na żywność i niższy VAT na paliwa. O rządowej drugiej tarczy antyinflacyjnej z ekonomistą profesorem Henrykiem Wnorowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Ceny paliwa i niektórych artykułów żywnościowych już od 1 lutego powinny być niższe niż dziś czy niekoniecznie? prof. Henryk Wnorowski: Wszystko na to wskazuje, że tak będzie. Po wczorajszej konferencji prasowej pana premiera Mateusza Morawieckiego i po przekazaniu informacji co się będzie składało na drugą wersję tarczy antyinflacyjnej, to w zasadzie możemy być tego pewni. Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze.A w przypadku artykułów żywnościowych?Wszystkie podstawowe, czyli mięso, wędliny, chleb, mleko 5%. Czyli możemy się spodziewać gdzieś podobnie, chociaż tutaj pewnie będzie ta obniżka, ja tak przynajmniej oczekuję i szacuję, że będzie większa, gdyż konkurencja w obszarze dostarczania tych produktów społeczeństwu jest znacznie większa niż konkurencja w obrębie stacji benzynowych. Konkurencja spowoduje, że to mogą być nawet większe obniżki, bo prawda jest taka, że nikt i nic tak cen nie pilnuje, jak konkurencja.Myśli pan, że handlowcy po obniżeniu przez rząd VAT-u chętnie i skrupulatnie obniżą ceny na sklepowych półkach? Nawet logistycznie jest to dość duże wyzwanie. Ja tego nie wiem. Najprawdopodobniej powiedziałem tak dlatego, że ja bym tego chciał. Natomiast musimy pamiętać, że nawet ta nasza rozmowa w radiu i to wszystko, co dzieje się w ostatnim czasie, że dużo mówimy o tej inflacji, to ma swoje oddziaływanie psychologiczne — to po pierwsze. Po drugie — tak naprawdę ostatnie lata i to całkiem długie lata, może nawet dwie dekady, to był okres niskiej inflacji i takiej sytuacji, że wszyscy dostawcy tak naprawdę byli bardzo spragnieni pretekstów uzasadniających podnoszenie cen. Prawda jest taka, że z punktu widzenia sprzedawcy on jest zawsze bardziej zadowolony, kiedy sprzedaje drożej, więc jeśli już te impulsy się pojawiły, są ciągle rzeczywiste impulsy do tych podwyżek, to sprzedawcy też z tego korzystają.Czy obniżenie przez rząd podatku VAT na te artykuły to będzie też pewną formą kontroli nad cenami?Trudno to nazwać kontrolą.Premier zapowiedział kontrole, czy handlowcy obniżyli ceny.Tak, ale później tam padło jakieś pytanie jednego z dziennikarzy i premier się trochę z tego wycofał. To jest dzisiaj nie do przeprowadzenia. Premier się raczej z tego wycofał, zamienił to na apel i też powiem, że bardziej by chciał. Tak jak powiedziałem wcześniej, nic tutaj lepiej i skuteczniej nie działa jak konkurencja i ci, którzy sprzedają nam artykuły spożywcze też wiedzą, że my wiemy, że jest ten impuls 5% w postaci VAT-u, więc też będą chcieli jakoś wyglądać w naszych oczach. Ja jestem spokojny. Natomiast czy to się stanie od 1 lutego, to zobaczymy, bo są jakieś zapasy, które już są w kanałach dystrybucji. 

Te wszystkie propozycje, teraz mamy już klarowną sytuację, to są propozycje półroczne, te wcześniejsze z tarczy 1.0 także zostały przedłużone do pół roku, licząc od 1 lutego, na pewno to jest okres na tyle długi, że to wszystko, co w ramach dostępnych instrumentów rząd zadecydował, musi się przełożyć. Natomiast jakie to będzie przełożenie tak naprawdę, to się dopiero o tym przekonamy. Budżet na rok 2022 - 484 miliardy przychodów. A przychody skąd się biorą? Między innymi z tych podatków, które na konferencji premier zapowiedział obniżenie. Sam to oszacował.Ale budżet zakładał też trzykrotnie mniejszą inflację w tym roku, niż teoretycznie ma być, niż są przewidywania. Szykuje się nam nowelizacja ustawy budżetowej.Myślę, że między innymi dlatego premier tak dzielnie się zachował, bo ten budżet tak został skonstruowany, przy założeniu inflacji 3,3% ona będzie wyższa.Nawet dwucyfrowa, nawet minister finansów tego nie wyklucza.On już tyle razy różne rzeczy wykluczał, że już nie chce, żeby któreś wykluczenie się nie sprawdziło, więc jest teraz ostrożny.Jak bardzo uda się zmniejszeniem VAT-u zahamować lub zmniejszyć inflację? Jeden punkt procentowy, półtora, dwa?Ja bym to szacował 1,5 albo 2 punkty procentowe.Dzięki tej tarczy w portfelach ma być miesięcznie średnio kilkadziesiąt złotych więcej, ale są głosy, że w momencie, kiedy VAT powróci do tego poziomu, co mamy teraz to nastąpi to, co nieuniknione, tylko będzie proces spóźniony. Może to spóźnienie też jest sposobem walki z inflacją?Jakie tutaj jest rozumowanie... Jeśli potrafię wejść w mechanizm rozumowania pana premiera to to, że jest też wiele szacunku, z których wynika, że nazwijmy to, te zewnętrzne czynniki przejściowe, one gdzieś pod koniec pierwszej połowy tego roku zaczną gasnąć, skończy się zima, zapotrzebowanie na energię, na gaz, te inne czynniki. Wydaje się, że Gazprom także zrealizuje swoje cele do tego czasu, natomiast nawet jeśli zrealizuje, też specjalnie nie będzie się spieszył z obniżaniem cen gazu dlatego, że bardzo za sprawą polityki klimatycznej wzrósł popyt na gaz. To wszystko powinno przynajmniej w skali dzisiejszej, wyindukowanej przez rząd, te czynniki zewnętrzne w takiej skali gdzieś w drugiej połowie roku same powinny się obniżyć. Więc jeśli my wrócimy do takiej skali danin, to być może tam niczego nie zauważymy. 

Chciałbym podkreślić jedną rzecz, że ja nie pamiętam takiej skali prób oddziaływania na inflację przez rządzących, to trzeba docenić i po drugie musimy mieć świadomość, że rząd oddziaływuje w ramach instrumentów, które posiada. Raczej nie powinniśmy oczekiwać, że nawet po 1 sierpnia jak skończy się tarcza czy się nie skończy, że my wrócimy całkowicie do poziomu cen z połowy roku 2021, to tego już nie będzie. W zasadzie to nie ma żadnego uzasadnienia takie oczekiwanie, że tarcza 1 tarcza 2, że ona wyzeruje wszystkie skutki inflacji. Nie. 

Natomiast trzeba powiedzieć, że to jest istotna pomoc i z całą pewnością, gdyby nie te tarcze inflacja by nas zabolała bardziej. Znalazło się jedno bardzo ważne rozszerzenie, szczególnie ważne dla nas, Podlasian, regionu rolniczego, czyli zerowy VAT na nawozy sztuczne. Jest ta druga strona — polityka pieniężna. To akurat nie jest domena rządu tylko domena Banku Centralnego i, prawdę mówiąc, Bank Centralny też już pewne kroki robi. Od czterech miesięcy po każdej podwyżce znowu pojawiają się komentarze, jaki to będzie ból po stronie kredytobiorców, o ile wzrosną raty. Niestety tak jest w gospodarce, tak jest w ekonomii. 

Kiedyś taki ekonomista, przedstawiciel szkoły austriackiej, laureat Nagrody Nobla Fryderyk von Hayek, mówił tak: w ekonomii, w gospodarce, najgorsze są często te skutki ludzkich działań, które nie są efektem ich zamierzeń. Zwykle wprowadzamy jakieś narzędzie, myśląc o czymś, że coś osiągniemy, ale po drodze pojawi się zupełnie coś innego, co będzie bolało. I teraz tak jest, a ta przestrzeń, nazwijmy społeczno-polityczna, bo teraz to nawet ta inflacja stała się bardziej problemem politycznym niż gospodarczym, to nie jest dobrze, bo to także wpływa na inflację.Dziękuję bardzo za rozmowę.Dziękuję i niestety obawiam się, że jeśli pani redaktor będzie miała takie życzenie, żeby jeszcze kiedyś o inflacji porozmawiać, to jeszcze parę powodów przez jakiś czas będzie, żeby do tego tematu wrócić. Dziękuję bardzo.Oby jak najmniej.


| red: sk, bsd


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.


foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
19.04.2022

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor łomżyńskiego WORD-u
19.04.2022

"Ostatnia podwyżka opłat nastąpiła w styczniu 2013 roku. (...) Związek Województw widząc sytuację przestawił stanowisko, w którym postuluje, by opłaty z tytułu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy podnieść do kwoty, która jest w ustawie o kierujących pojazdami" - mówi Mirosław Oliferuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok