Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki - z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki

z Uniwersytetu w Białymstoku

16.02.2022, 08:23, akt. 11:48

"Władimir Putin działa metodycznie, rozbijając Unię Europejską i NATO, jedność zachodu i znajduje do tego partnerów. Wielki biznes niemiecki nie ma żadnych problemów w relacjach z Rosją" - ocenia prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki
prof. Adam Bartnicki


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rosyjskie wojska, pomimo deklaracji tamtejszych władz, wciąż koncentrują się w pobliżu ukraińskiej granicy. Tak twierdzą Stany Zjednoczone. Przywódcy wielu państw podejmują dyplomatyczne kroki, by nie dopuścić do konfliktu za naszą wschodnią granicą – między innymi o tym z prof. Adamem Bartnickim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Rosjanie zapowiadają powrót do baz po manewrach wojskowych w pobliżu ukraińskiej granicy, wysyłają sygnały, że rozpoczął się załadunek i że będą wracać do garnizonów. Czy można ufać takim deklaracjom?


prof. Adam Bartnicki: Poprzednio też jakieś 2-3 tygodnie temu mówiono, że będą wycofywane wojska, a przysłano nowe, więc na razie bądźmy uważni i nie przyjmujmy tych deklaracji na wiarę. Trzeba patrzeć, sprawdzać, zresztą samo wycofanie wojsk też nic nie znaczy, bo to może być wymiana wojsk. Zobaczymy.


Uważne są chyba Stany Zjednoczone, ponieważ prezydent USA Joe Biden poinformował, że Rosja wciąż gromadzi 150 000 żołnierzy właśnie wokół Ukrainy i że inwazja nadal jest możliwa. Podkreślił, że Stany Zjednoczone nie zweryfikowały tych doniesień, że rosyjskie wojsko wraca do bazy.


To właśnie to, co mówiliśmy. 150 tysięcy wojska, przy czym musimy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie wojska mogą brać udział bezpośrednio w akcji, ktoś musi gotować za przeproszenie grochówkę, a ktoś musi dostarczyć amunicję, więc tych sił operacyjnych jest mniej. 

Moim zdaniem jest ich za mało, żeby dokonać większej inwazji. Ukraina ma 200 tysięcy żołnierzy, też oczywiście nie wszyscy bezpośrednio mogą być wykorzystani w boju, plus do tego siły rezerwowe, plus ich obrona terytorialna, będzie mobilizacja, więc Rosja ma zbyt mało sił, żeby przeprowadzić jakąś większą akcję.


To po co jest tam Rosja?


Rosja jest po to, żeby osiągnąć swoje cele polityczne i te cele wymusza na świecie zachodnim i Ukrainie różnymi środkami. Mieliśmy presję gazową, mamy wojnę cybernetyczną, informatyczną, wczoraj mieliśmy atak bardzo duży na instytucje ukraińskie, mamy próbę dokonania przewrotu na Ukrainie, zmianę władz politycznych na przychylne Rosji, ten szantaż gazowy też dotyczący Europy, więc to są różnego rodzaju środki, które mają doprowadzić do osiągnięcia przez Rosję celów politycznych. 


Duma państwowa zwróciła się do Władimira Putina o uznanie republik ługańskiej i donieckiej, może to o to właśnie chodzi Rosji, o uznanie tych terenów za niezależne?


Niekoniecznie, ponieważ uznanie niepodległości przez republiki doniecką i ługańską nie jest korzystne dla Rosji. Dla Rosji jest korzystna implementacja porozumień mińskich, to znaczy, żeby republiki były w składzie Ukrainy na zasadzie autonomicznej, z dosyć dużym zakresem autonomii, quasi suwerenności kontrolowanej przez Rosję. To byłby taki cierń wbity w ciało Ukrainy, dzięki któremu władze w Moskwie mogły cały czas kontrolować Kijów. To jest wtedy sytuacja dokładnie jak w Abchazji i Osetii, kiedyś w Adżarii w Naddniestrzu.


Joe Biden podkreślił również, że Stany Zjednoczone i sojusznicy na całym świecie są gotowi nałożyć poważne sankcje na wymianę towarową, deklarował, że będą to bardzo dotkliwe sankcje, naruszą strategiczne, ekonomiczne filary Rosji. Zapowiedział, że może przestać istnieć między innymi gazociąg Nord Stream 2. Czy wierzy pan w takie ostrzeżenia i czy wierzy w nie przede wszystkim Władimir Putin?


Ja nie wierzę, ale moja wiara nie ma nic do rzeczy. To jest ważniejsze czy Władimir Putin w to wierzy, wydaje mi się, że też nie wierzy. 

Władimir Putin działa metodycznie, rozbijając Unię Europejską i NATO, jedność zachodu i znajduje do tego partnerów. Widzieliśmy wczoraj przemówienie kanclerza Niemiec, który cały czas wyłącza Nord Stream 2 z tej agendy sankcji. Wiemy, że wielki biznes niemiecki nie ma żadnych problemów z relacjami z Rosją i wręcz popycha Niemcy do zacieśniania tych relacji ekonomicznych. Tutaj Władimir Putin i przez Niemcy, i przez Węgry, i przez parę innych państw może cały czas rozbijać jedność zachodu, dlatego chyba się tych sankcji nie obawia.

Wracając do tego przemówienia - ono było bardzo dobre, to było najlepsze przemówienie prezydenta Bidena w ogóle.


W końcu - chciałoby się powiedzieć.


Tak, od początku kadencji takie prawdziwe, budzące pewne nadzieje, ale zobaczymy, jakie będą kroki następne. Na razie mamy słowa i nie wiemy, co będzie dalej. Nord Stream tak, ale też słyszymy o systemie Swift i tutaj też słyszymy o oporach niemieckich w kwestii wykluczenia Rosji z systemu rozliczeń finansowych, a to bardzo uderzyłoby w gospodarkę rosyjską. 


Co ważne dla Polski Joe Biden zadeklarował w tym przemówieniu, że USA będzie bronić każdego cala terytorium NATO.


To jest bardzo dobra zapowiedź, ponieważ Rosja konsekwentnie od bardzo wielu lat sączy taką narrację, że nie ma tej jedności NATO - to raz, ale że NATO nas nie będzie bronić, że jesteśmy sami. 

Rosja próbowała to pokazać, także w Gruzji, chociaż Gruzja nie jest w NATO oczywiście, czy na Ukrainie, gdzie padały pytania, gdzie jest wasze NATO, gdzie są wasi sojusznicy, kiedy terytorium Gruzji czy Ukrainy było bombardowane przez wojska rosyjskie. Każdy musiałby w swoim sumieniu rozważyć, jak to jest, czy my wierzymy w pomoc NATO i tutaj bywa różnie. To jest sukces Rosji, że my tej wiary tak do końca nie mamy i ta deklaracja Bidena jest dla nas istotna, bo my tego oczekujemy.


Eksperci podkreślają natomiast, że europejscy politycy popełniają dużo błędów w rozmowach z Rosją, traktują Rosję jako partnera równorzędnego, jako partnera demokratycznego, wyznającego te same zasady, a tak nie jest.


Ja nie wiem, czy jest jakaś wiara w demokrację w Rosji, może nie w tym kierunku, musimy zdawać sobie sprawę, że dla Francji, dla Hiszpanii, dla Holandii ta percepcja bezpieczeństwa jest zupełnie inna niż dla Polski, Finlandii czy dla Rumunii. Dla nich Rosja jest partnerem potencjalnym, bardzo dobrym partnerem handlowym, gospodarczym, być może nawet jak wypadku Francji, Francja wielokrotnie dopraszała Rosję do budowy nowej architektury systemu bezpieczeństwa europejskiego, widzimy też, że Niemcy bardzo silnie współpracują z Rosją, to nie jest kwestia tylko i wyłącznie Nord Stream 2, to jest pewien symbol, ale to jest też taka polityka, którą widzieliśmy, być może dalej widzimy wypychania w ogóle wpływów amerykańskich z Europy i orientowania się na taki duopol dwóch mocarstw, które będą tworzyły nową architekturę bezpieczeństwa, właśnie Niemcy i Rosja. 


Czyli wielu przywódcom europejskim po prostu nie zależy na twardych rozmowach z Rosją?


Nie, nie zależy, ponieważ traktują Rosję jako potencjalnego partnera, mają rozległe interesy, często interesy dogadane, to może wydawać się dziwne, ponieważ nawet te obroty handlowe niemiecko-rosyjskie nie są zbyt wielkie, są znacznie mniejsze niż obroty niemiecko-polskie, niemniej jednak to być może ideologicznie też jakieś takie przeświadczenie o tych rynkach wschodnich funkcjonuje w elitach niemieckich i mają to parcie na Rosję.


Gdzie w tej całej dyplomatycznej układance jest Polska? Czy nasz kraj ma cokolwiek do powiedzenia, czy raczej polscy politycy i dyplomaci powinni zadbać o to, by zapewnić naszemu krajowi bezpieczeństwo, a dyplomatycznie po prostu jakoś zaznaczyć swoją obecność na tej arenie międzynarodowej? 


Kwestia bezpieczeństwa jest kwestią nr 1, ale oczywiście działania dyplomatyczne prowadzą do tego, żeby poziom bezpieczeństwa był większy, a nie mniejszy. Nasza dyplomacja w ostatnich tygodniach wykonuje naprawdę świetną pracę. Być może to jest najlepszy okres polskiej dyplomacji od niepamiętnych czasów. Różnie to bywało i różnie bywało też na początku kryzysu, gdzie Biden jakby nie dostrzegał Polski, myśmy protestowali, a teraz widać, że jesteśmy w tym wąskim, bardzo twardym jądrze sojuszniczym, wszystkie decyzje są konsultowane z Polską, prezydent Duda bierze udział w spotkaniach online z prezydentem USA. Widzimy, że ten sojusz strategiczny amerykańsko-polski nabiera nowego życia i to jest z naszego punktu widzenia oczywiście bardzo cenne. 


Co warte podkreślenia - w Moskwie był szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, rozmawiał z Siergiejem Ławrowem - swoim rosyjskim odpowiednikiem. To nie częsta sytuacja w ostatnim czasie, że do takiego spotkania na tym szczeblu dyplomatycznym dochodzi  na Kremlu.


10 lat nasze ministerstwo spraw zagranicznych nie miało takie rozmowy, ale oczywiście Rau był tam jako przedstawiciel OBWE, więc to jest nieco inna forma. Docierają informacje, że było też spotkanie drugie, ale tylko plotki słyszałem, że było spotkanie drugie, już nie jako OBWE, więc nie potwierdzam.


Przyglądamy się temu, co dzieje się na Ukrainie, wokół Ukrainy. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok