Radio Białystok | Gość | prof. Oksana Voytyuk - politolog z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Oksana Voytyuk

politolog z Uniwersytetu w Białymstoku

12.04.2022, 07:31, akt. 23:18

"Ukraińcy czują się Europejczykami i chcą być w tej Wspólnocie" - mówi prof. Oksana Voytyuk.

prof. Oksana Voytyuk, fot. Sylwia Krassowska
prof. Oksana Voytyuk, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Oksaną Voytyuk rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rozpoczęły się rozmowy o kwestionariuszu akcesyjnym dla Ukrainy - poinformował ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Matti Maasikas. Dyplomata podkreślił, że kwestionariusz będzie podstawą dla przyszłej opinii Komisji Europejskiej w sprawie ukraińskiego wniosku o akcesję w Unii. Kiedy Ukraina będzie mogła przystąpić do Wspólnoty i co może dać to obu stronom? O tym z politolog prof. Oksaną Voytyuk z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Śledzi pani ukraińskie media społecznościowe. Co wydarzyło się na Ukrainie minionej nocy?



prof. Oksana Voytyuk: Z Ukrainy minionej doby spłynęły niepokojące wiadomości. Pojawiła się informacja o tym, że ponoć Rosjanie, przy użyciu drona, zastosowali broń chemiczną, ale to jeszcze jest niepotwierdzona informacja. Informacje są bardzo sprzeczne, więc trzeba chwilę na potwierdzenie zaczekać.



Jeżeli potwierdziłyby się takie informacje, co to oznacza dla tego konfliktu, dla tej sytuacji?



Z jednej strony to oznacza, że Rosja znów łamie wszystkie możliwe zasady prawa międzynarodowego, z drugiej strony to pokazuje też słabość rosyjskiej armii, dlatego że oni nie mogą wybić obrońców Mariupola z pułku "Azow" i dlatego udają się właśnie do takich drastycznych metod.



Czekamy na oficjalne potwierdzenie tej informacji. Przejdźmy zatem do unijnych aspiracji Ukrainy. Od rewolucji z 2014 roku, która była taką deklaracją chęci przystąpienia Ukraińców do wspólnoty, minęło 8 lat. Ukraina nie dołączyła w tym czasie do Unii Europejskiej. Dlaczego teraz miałoby być inaczej?



Może zacznijmy od tego, że te aspiracje ukraińskie zaczęły się o wiele wcześniej, jeszcze od rewolucji pomarańczowej. Wtedy Wiktor Juszczenko od razu odpowiedział, że Ukraina wybiera proeuropejski kierunek rozwoju. Później na chwilę był okres, kiedy do władzy doszedł Wiktor Janukowycz i wszystkie te nadzieje, plany runęły, co doprowadziło do "rewolucji godności". Nie możemy powiedzieć, że Ukraina nic w tym kierunku nie zrobiła po 2014 roku, bo jednak rozmowy z Unią Europejską trwały, Ukraina uzyskała reżim bezwizowy, zaczęła wdrażać reformy. Oczywiście, że to nie było łatwe ze względu na aneksje Krymu, ze względu na wojnę w Donbasie, ale mimo wszystko Ukraina robiła postępy. Może nie tak wielkie, ale jednak to było zauważalne. 

Natomiast teraz Ukraina ma jeszcze większe wyzwania, dlatego że jest niestety zrujnowana wojną, a ta wojna się jeszcze nie skończyła. Odbudować Ukrainę będzie bardzo trudno. Widzimy nawet teraz, jak wygląda sytuacja pod Kijowem, że władze robią wszystko, by jak najszybciej te miasteczka Bucza, Irpień, Borodzianka i inne wróciły do normalnego życia, do normalności. Mam nadzieję, że w kierunku reform, w kierunku drogi do Unii Europejskiej Ukraina też będzie działać szybko i sprawnie. Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że to nie będzie łatwa i szybka droga, bo są pewne zasady, warunki, które Ukraina zaczęła wdrażać. Można powiedzieć, że mieli już kilka sukcesów przed wojną, jak na przykład reforma samorządowa, natomiast niektórych reform nie można było zrealizować. Roboty jest bardzo dużo. Ukraińskie społeczeństwo po raz kolejny przekonało się, że jedyne wyjście to droga do Unii Europejskiej.



Czy to nie jest jednak tylko gest ze strony Unii Europejskiej w czasie wojny po to, by wesprzeć Ukrainę i po to, by osłabić Rosję? Po 2014 roku zarzucano Ukrainie, że ma za słabą gospodarkę, by wstąpić do Wspólnoty. Teraz widzimy, że ta gospodarka będzie zdecydowanie jeszcze bardziej osłabiona. Mówiono też o niejasnym statusie Krymu, teraz nie wiemy, co będzie z Krymem, co będzie z Donbasem. Widzimy, że Rosjanie też dążą do wybicia tego korytarza pomiędzy Krymem a Donbasem.



Krym będzie ukraiński, to na pewno, i Donbas będzie ukraiński. Ukraina po prostu teraz walczy o swoją niepodległość, o swoje bycie we wspólnocie Europejskiej. Ukraińcy udowodnili wielokrotnie, że są narodem europejskim i po zakończeniu wojny będziemy mogli rozmawiać, jaki jest stan gospodarki ukraińskiej, jaki przemysł został, co zostało zniszczone. Ukraińska gospodarka będzie musiała wpłynąć na zupełnie inne tory, może niektóre dziedziny gospodarki w ogóle już się nie odrodzą, a może pojawią się nowe dziedziny gospodarki. Na chwilę obecną bardzo trudno przewidzieć jak to będzie, bo musimy doczekać się zakończenia tej wojny.



Na razie trwają rozmowy o kwestionariuszu akcesyjnym, dopiero później przyjdzie czas na formalny wniosek o akcesje. Zgodnie z przepisami, kiedy Ukraina najwcześniej mogłaby przystąpić formalnie do Unii Europejskiej? Załóżmy taki scenariusz najbardziej optymistyczny dla Ukrainy.



To nawet ten optymistyczny scenariusz bardzo trudno przewidzieć, dlatego że my nie wiemy, jak zakończy się wojna. Jeżeli popatrzymy na praktykę państw, które wcześniej kandydowały i jaka była ich droga, to tutaj możemy przytoczyć różne państwa, na przykład państwa bałkańskie czy na przykład Turcja, która już przez bardzo długi czas kandyduje, więc w tej chwili jeszcze nie wypadałoby podawać jakichś terminów.



A co dałoby Ukrainie członkostwo w Unii Europejskiej?



Przede wszystkim to, że Ukraina należy do wspólnoty europejskiej. Oczywiście możliwości rozwoju, możliwości jeszcze większej integracji. Ukraińcy czują się Europejczykami i chcą być w tej Wspólnocie.



Z drugiej strony, co Unii Europejskiej dałaby Ukraina we Wspólnocie?



Ukraina to jest bardzo duży kraj, pod względem terytorium to jest największe państwo w Europie. Ukraina jest krajem bogatym, posiada różnego rodzaju zasoby surowcowe i uważam, że Ukraina też może dać bardzo dużo dla Europy, poza tym Ukraina jest jednym z głównych eksporterów zboża na rynki światowe, więc to też jest nie mniej ważne nawet w tej sytuacji, którą dzisiaj mamy.



Co warte podkreślenia, przynależność do Wspólnoty Ukrainy nie oznacza żadnych gwarancji militarnych.



Jeśli chodzi o gwarancję militarną, to też na pewno będzie to trudna dyskusja i wszystko będzie zależało od tego, jak bardzo Europa będzie odważna, na ile państwa członkowskie NATO będą odważne. My już widzimy w tej sytuacji, że jeżeli nie zatrzymamy Putina, to on pójdzie dalej i kto wie, jakie państwo może być zaatakowane jutro.



To już na koniec, wczoraj doszło do pierwszego od wybuchu wojny spotkania Władimira Putina z europejskim przywódcą. Do Rosji poleciał kanclerz Austrii Karl Nehammer, nie wrócił z dobrymi wieściami. Powiedział, że trwa przygotowanie ofensywy na wschodnią Ukrainę z wielkim rozmachem. Dodał, że rozmowa z Putinem nie napawa go optymizmem i że nie wierzy w szybkie zakończenie agresji Rosji na Ukrainę. Wizytę austriackiego kanclerza w Rosji skrytykował premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że na tym etapie rosyjskich działań wojennych na Ukrainie nie powinno się rozmawiać z Putinem.



Wydaje mi się, że jeżeli jest jakakolwiek mała szansa, żeby w jakiś sposób przekonać Putina, to trzeba z nim rozmawiać. Mówił nawet o tym sam prezydent Zełenski, że on jest gotowy spotkać się z Putinem i porozmawiać. To, że te rozmowy nie przynoszą żadnych skutków, to wiemy, bo wcześniej też rozmawiał Emmanuelem Macronem, Olafem Scholzem, chociaż może to nie były wizyty, ale rozmowy telefoniczne, ale wiemy, że oni ciągle są w kontakcie. Natomiast z drugiej strony to jest bardzo dobre, dlatego, że Austriacy przekonali się o tym, kim jest Putin, jakie są jego plany i też, że on nie zamierza się poddać. W jego mniemaniu nie powinno być państwa ukraińskiego, nie powinno być Ukrainy. Jak mówi Putin, Ukraina to "niedopaństwo". Propaganda rosyjska zawsze wystawiała Ukraińców w bardzo negatywnym świetle. Ta wojna pokazała, kim są Rosjanie, a kim są Ukraińcy i gdzie jest ukraińska kultura, a gdzie jest kultura rosyjska.



Dziękuję bardzo za rozmowę.

 

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok