Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

10.10.2023, 08:19, akt. 08:37

"Uniwersytet w Białymstoku to istotna część nie tylko miasta, ale i regionu. Zatem to, co się dzieje na Uniwersytecie ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia studentów czy pracowników, ale również całego otoczenia w którym Uniwersytet się znajduje" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor UwB, prof. Robert Ciborowski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Robertem Ciborowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uniwersytet w Białymstoku inauguruje nowy rok akademicki. Przed jakimi wyzwaniami stoi uczelnia w najbliższych miesiącach i latach? 



Adam Janczewski: Uniwersytet w Białymstoku inauguruje rok akademicki. Inauguruje go wykładem pt. "Dylematy postępu", który wygłosi prof. Krzysztof Zanussi. To jakie dylematy postępu ma Uniwersytet w Białymstoku?


Robert Ciborowski: Przede wszystkim myślimy o Uniwersytecie w kontekście dydaktyki, nauki. Bo po to jesteśmy, żeby studentów uczyć, ale również patrzymy na to w kontekście pewnej takiej roli kulturotwórczej. Uniwersytet to istotna część nie tylko miasta, ale i regionu. Zatem to, co się dzieje na Uniwersytecie ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia studentów czy pracowników, ale również całego otoczenia w którym Uniwersytet się znajduje. A zatem ten postęp to przede wszystkim poprawa warunków. Przede wszystkim stwarzanie większych możliwości do tego, żeby osiągać sukcesy naukowe, lepiej prowadzić dydaktykę, ale żeby i jeszcze lepiej wpisywać się w to otoczenie miasta czy regionu,. I to są chyba te dylematy, jak to wszystko razem połączyć. 

I swoją postawą i swoją działalnością artystyczną profesor wpisuje się w te odwieczne pytania dotyczące istoty uczelni, roli, a przede wszystkim celów do jakich dążymy.


Jeden z nich pan wymienił pan - chodzi o poprawę warunków. Widzimy ją na kampusie przy ulicy Ciołkowskiego. A co z budynkami przy placu NZS?

To już mój poprzednik, pan profesor Etel zawsze mówił, że celem Uniwersytetu jest zagospodarowanie kampusu. Tam jest nasze miejsce, i wszystko, co mamy porozrzucane - mówiąc tak kolokwialnie - po mieście, powinniśmy się tego pozbywać i przenosić jak najwięcej rzeczy do kampusu. 


To co z Domem Partii?

Jeśli chodzi o Dom Partii i Wydział Ekonomii na ulicy Warszawskiej, to są te dwa najbardziej kluczowe przypadki. I na to mamy pieniądze. Zarówno budowa Wydziału Humanistyki szeroko rozumianej, która dzisiaj zajmuje pomieszczenia w dawnym Domu Partii, jak i Wydział Ekonomii i Wydział Zarządzania - też na to mamy środki, aby przenieść wydziały do kampusu. A więc tych budynków będziemy się pozbywać. 

Jeśli chodzi o Dom Partii i budynek po drugiej stronie, czyli Neofilologii, bo to są dwa budynki - mamy w tej chwili kontrahenta, uzgadniamy szczegóły. Myślę że w ciągu paru tygodni będzie to już ogłosić publicznie, że pozbyliśmy się tych budynków. Oczywiście pod warunkiem, że wyprowadzimy się w momencie, kiedy budynek Wydziału Humanistyki będzie gotowy. 


To jest jeden nabywca. 

Tak, to jest jeden nabywca.


Dobrze płaci? 

Nie narzekamy. Jest dobry moment do sprzedaży nieruchomości. Zawsze jak jest inflacja trochę wyższa, to ktoś, kto ma pieniądze ucieka gdzieś tam w rejony nieruchomości, ale co ważne - już lada moment będziemy rozpoczynali budowę Wydziału Humanistyki w kampusie. Projekt jest gotowy, dopinamy szczegóły. Myślę że dosłownie w przeciągu paru miesięcy ta inwestycja się zacznie. A więc w przeciągu trzech lat powinna się skończyć. 

Jeśli chodzi o ekonomię - to sześć miesięcy później. Pieniądze dostaliśmy trzy, cztery miesiące temu no i musimy przygotować projekt. I też w kampusie znajdzie się miejsce dla Wydziału Ekonomii i Wydziału Zarządzania, a więc będziemy powoli ten kampus zabudowywać. Mamy tam dużo przestrzeni. 

Zresztą, mamy szereg innych pomysłów. Na dobrą sprawę w mieście zostanie tylko Wydział Prawa na ulicy Mickiewicza. Tam warunki są dobre, ale ja myślę, że też warto myśleć w przyszłości o tym, żeby ten wydział przenieść. Nie wiem, czy się pozbywać budynków na Mickiewicza, bo one są bardzo dobrej jakości. Byłyby przydatne pewnie Uniwersytetowi. Ale sam wydział - wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie też powinniśmy szukać środków na to, żeby cały kampus zamknąć tam. Czyli Świerkowa plus Ciołkowskiego i mamy jednolity Uniwersytet. 


A co ze sprzedażą budynków przy ulicy Warszawskiej?

Ja nie wiem, czy my będziemy je tak wprost sprzedawać, bo są trudne do sprzedaży. Bo to jest XIX-wieczny zabytek. Natomiast rozmawiamy z różnymi przedsiębiorcami, instytucjami i zobaczymy co z tego wyjdzie. Z jednej strony trochę chcemy to sprzedać, nie jest to łatwe, a z drugiej strony rozmawiamy również z niektórymi instytucjami i być może uda się to w trochę inny sposób zrealizować. Chodzi o przeznaczenie tego budynku. 


Kiedy?

Myślę że to jest kwestia miesięcy. Po nowym roku pewnie będziemy mieli już uporządkowane wszystko i będziemy mogli chwalić się tym, że Uniwersytet się rozwija na kampusie. 


Kolejnym wyzwaniem są sukcesy naukowe. Ostatnio był taki ranking opublikowany w Times Higher Education. Podobno obok szanghajskiego rankingu to jedno z ważniejszych zestawień ocen uczelni. Są dwie uczelnie z Białegostoku - Politechnika i Uniwersytet Medyczny. Zabrakło tam Uniwersytetu w Białymstoku. 

Rankingi jak to rankingi. W jednych jesteśmy lepsi, w drugich może troszeczkę gorsi. Ja zawsze patrzę na ranking, który jest najbliższy mojemu sercu - QS. Jesteśmy jedyną uczelnią z regionu, która się tam znalazła. Dzięki głównie naszym naukom ścisłym, a więc tutaj bym dyskutował. W jednych jesteśmy, w drugich nie jesteśmy. Robimy swoje i mam nadzieję, że robimy to na takim poziomie, że będziemy mogli co jakiś czas pokazywać nasze sukcesy. Bo takich mamy bardzo wiele. Proszę zobaczyć, że sześciu naszych naukowców jest w dwóch procentach najlepiej cytowanych naukowców w Polsce. To są niewątpliwie osiągniecia o których warto mówić. 


A czy ta cytowalność i te osiągniecia naukowe - czy to ma jakiś wymiar praktyczny później w biznesie, na rynku?

To różnie. Jeżeli mówimy o typowo ścisłej nauce - np. fizyka czy chemia, to nie zawsze da się wprost przełożyć na tę praktykę, bo to jest bardzo kosztowne. Myślę że jeśli chodzi o region województwa podlaskiego, bardzo mało było firm, które mogłyby wprost zainwestować tak ogromne środki. A więc tu skupiamy się na badaniach podstawowych.

Natomiast w wielu innych dziedzinach, dyscyplinach - tak. Współpracujemy i to z ogromnymi sukcesami. Bo zarówno wydziały nauk społecznych jak i niektóre wydziały humanistyczne mają swoje związki z praktyką gospodarczą.


Macie dobrą kadrę naukową, ale czy macie kogo uczyć? Bo na studiach pojawia się niż demograficzny. I z tym sobie trzeba radzić. Ponad 600 miejsc na studiach pierwszego stopnia i ponad 350 na studiach drugiego stopnia. Taka była rekrutacja uzupełniająca - prawie tysiąc wolnych miejsc po pierwszej rekrutacji. 

Zgadza się. Stoimy przed dwoma bardzo istotnymi wyzwaniami. I to nie tylko nasz Uniwersytet - wszystkie uczelnie wyższe. Po pierwsze - niż demograficzny, który tak najbardziej nas uderzy za jakieś trzy, cztery lata. Ale jest drugi proces. Coraz mniej młodych ludzi chce studiować drugi stopień. A przynajmniej dziennie. Idą do pracy - co nie jest dziwne, bo dziś mamy taki rynek pracy, że właściwie wchłania wszystkie - szczególnie w tych bardzo popularnych - dyscypliny. 

My o tym myślimy. Staramy się modyfikować chociażby programy studiów, tworzyć nowe kierunki. Ale od pewnych tendencji nie uciekniemy i myślę, że w przekroju tych paru lat trzeba będzie sobie dosyć poważne pytania stawiać jak dalej funkcjonować, żeby i zachęcać młodych ludzi do studiowania i przedstawić im taką ofertę, która byłaby mocno kompatybilna z tym, co się dzieje w gospodarce, w świecie. To nie jest łatwe. 


Czy trzeba będzie skurczyć tę ofertę naukową, dydaktyczną?

Na pewno trzeba będzie inaczej stawiać akcenty. Dzisiaj to jest tak, że mamy sześć semestrów studiów pierwszego stopnia i cztery semestry drugiego. Być może warto pomyśleć o tym, żeby nieco wydłużyć studia pierwszego stopnia, które są ciągle popularne. Ja myślę, że tu się wiele nie zmieni. I na przykład trochę okroić studia drugiego stopnia, ale przygotowywać na tych studiach przede wszystkim te osoby, które w większości chcą dalej swoją karierę naukową ciągnąć - czyli na przykład robić doktoraty, habilitacje, ale również pracować naukowo. 

Proszę zobaczyć, że w Europie Zachodniej prawie 80 procent studentów kończy edukację na pierwszym stopniu. 


Jakim kierunkami - pańskim zdaniem - w tym roku udało się przyciągnąć studentów? 

Na pewno bardzo popularne stały się stosunki międzynarodowe. Ale to zawsze tak się dzieje jak mamy takie zmiany geopolityczne. Tu wojna, tutaj jakieś problemy o charakterze nierównowagi międzynarodowej. Wtedy widać, że młodzież się garnie. Nigdy nie mamy problemów z kierunkami typu prawo czy administracja, bo to zawsze jest potrzebne. 

Ale warto zwrócić uwagę, że mamy rosnące zainteresowanie chociażby naukami fizycznymi. Fizyka to dosyć trudny kierunek, zawsze tych studentów było niewielu. Okazuje się, że od paru lat ta liczba studentów rośnie. 


Jakiś kierunek jest panu szczególnie bliski? Oczko w głowie na całej uczelni?

Ja oczywiście patrzę na wszystkie kierunki w ten sam sposób, bo uważam, że Uniwersytet musi tworzyć jednolitość. Co więcej, w wielu wypadkach te kierunki powinny się uzupełniać. Zresztą tak jest. My razem częstokroć tworzymy i projekty naukowe i badania naukowe, ale i kierunki. Bo mamy sporo kierunków, które prowadzimy wspólnie. Chociażby ekonomia z prawem, biologia z ekonomią i szereg innych dyscyplin.

A więc ta interdyscyplinarność być może też jest warta zastanowienia. Czy nie zgłębić tego rozwiązania. Uniwersytet to jedna wielka całość - 8,5 tysiąca studentów. Ponad 1300 pracowników. I tworzymy taką wspólnotę, która się wzajemnie wspiera, razem funkcjonuje, ma jasne cele, żeby ten Uniwersytet był lepszy. I myślę że będzie tylko lepiej. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok