Radio Białystok | Gość | Jerzy Leszczyński - marszałek województwa podlaskiego

Jerzy Leszczyński

marszałek województwa podlaskiego

3.11.2017, 08:52, akt. 09:37

- Pas startowy, który się buduje, przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy - mówi marszałek Leszczyński.

Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka
Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka

Z Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski

Radni Białegostoku zgodzili się na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany. Będzie miał długość ponad 1300 metrów. Czy to oznacza koniec marzeń o lotnisku regionalnym? O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Muszę przyznać, że niezły biznes pan zrobił. Za niecałe 2% załatwił pan sprawę lotniska dla Podlasia, 2 procent kwoty, która była planowana na wydanie - przypomnijmy - to było około 700 mln złotych na lotnisko regionalne.


Jerzy Leszczyński:  Tak to prawda. Lotnisko regionalne kosztowałoby co najmniej 10 razy więcej, oczywiście miałoby inne możliwości. Natomiast lotnisko lokalne, ten pas startowy, który się buduje, też przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy. Zresztą rada przedsiębiorczości przy marszałku województwa ostatnio też jednoznacznie poparła i to są - myślę dodatkowe miejsca pracy, podatki, ale przede wszystkim poprawa atrakcyjności inwestycyjnej województwa, bo jesteśmy w kraju na szarym końcu.


Przeciętny mieszkaniec województwa podlaskiego raczej z tego nie skorzysta. 


Myślę, że na razie pewnie nie, ale w przyszłości jest szansa, że to lotnisko będzie się rozwijać, może ruch też i czarterowy, a oczywiście mniejsze samoloty, będą z tego korzystać chociażby lotnictwo sanitarne, sportowe i wojskowe. Możliwości jest wiele. To jest bardzo ważny pierwszy krok.


Ale powróćmy do pytania kluczowego - czy to oznacza, że rezygnujemy w ogóle z budowy lotniska regionalnego? Prognozy między innymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wskazują, że za 20 parę lat w Polsce będą latać aż 94 miliony ludzi. Tylu pasażerów będzie korzystało z samolotów, to oznacza, że jakiś ruch będzie, nawet z Białegostoku mógł być tworzony.


Na pewno w przyszłości lotnisko duże miałoby rację bytu, ale na dzień dzisiejszy samorządu województwa nie stać ani na budowę, ani na utrzymanie lotniska. Zresztą ta kwestia była nieraz poruszana, w poprzedniej perspektywie była decyzja, że z powodów środowiskowych przede wszystkim nie powstało lotnisko.


Ale to trzeba się było wtedy uprzeć i zbudować.


Ale sprawy środowiskowe nie pozwoliły na rozpoczęcie budowy, pieniądze nie zostały zmarnowane - zostały zbudowane drogi. W tej perspektywie ze środków unijnych nie możemy skorzystać na lotnisko. Jedyne myślę zmarnowane pieniądze to były pieniądze na referendum w tym roku, te 4 miliony. Myślę, że to nic nie dało.


Nie tylko, także na raporty środowiskowe.


Ale raporty były potrzebne, żeby w ogóle rozpocząć proces ubiegania się o budowę.


Ale obowiązuje nadal decyzja środowiskowa do 2022 roku - czyli lokalizacja w Topolanach. Skorzystacie z tego?


Tak, mamy tę decyzję. Do 2022 roku ja nie widzę możliwości, żeby województwo skorzystało, ponieważ planujemy inwestycje drogowe, w szpitale, jednostki kultury i po prostu nas, samorządu nie stać na to, żeby w tej chwili rozpoczynać budowę lotniska, może w przyszłości. Myśmy zwrócili się do rządu po referendum, pani premier odpowiedziała, że nie ma takiej możliwości wsparcia naszych działań. 


Teraz rząd będzie budował lotnisko centralne pomiędzy Łodzią a Warszawą. W związku z tym nie będzie nawet zainteresowany wspieraniem takiego lotniska lokalnego.


Tak myślę, dlatego ten pas startowy to jest ważny etap, żeby zacząć w ogóle tworzenie lotniska lokalnego, przystosować go do takich możliwości, żeby tutaj te mniejsze samoloty, nawet regularne linie bądź taksówki powietrzne w przyszłości mogły startować i lądować. Natomiast lotnisko regionalne, myślę że w dalszej przyszłości.


Jak pan sądzi - w ogóle powstanie?


Trudno mi powiedzieć, bo jest to perspektywa kilkunastu lat dopiero, a co będzie za kilkanaście lat to czas pokaże.


W międzyczasie zrobimy drogę szybkiego ruchu do Warszawy, zrobimy kolej szybką w miarę do Warszawy i wtedy może się okazać, że tematu nie będzie?


No być może. 


Z punktu widzenia rachunków wojewódzkich to byłoby dobrze. 700 milionów dołożyć to dużo, to prawie 2 budżety województwa.


Na pewno trzeba powiedzieć jednoznacznie, że lotnisko jest potrzebne dla rozwoju, by pomogło rozwijać się w różnych obszarach, natomiast róbmy to, co możliwe - lotnisko i w Białymstoku, i w Suwałkach, jeżeli będą jeszcze inne mniejsze inicjatywy - też trzeba je wspierać. Myślę, że realnie do tego trzeba podchodzić.


Realnie mówiąc lotniska regionalnego nie będzie?


W najbliższym czasie, tak jak powiedziałem, nie ma możliwości. Natomiast w dalszej perspektywie może ten temat będzie możliwy i może takie lotnisko powstanie.


A te 16 mln zł to z czego dopłacicie Białemustokowi do pasa startowego? Bo gdzieś musieliście zabrać - pierwsza wersja to było 8 milionów, później zwiększone do 16 mln. Gdzieś te pieniądze trzeba było ukręcić.


Trzeba będzie ograniczyć wydatki na chociażby inwestycje drogowe, które żeśmy planowali w większym zakresie.


Przed wyborami, to nie samobójczy ruch? Inwestycje drogowe wiadomo jak wspierają głosowania - bardzo intensywnie. Nie boi się pan?


Myślę, że takiej tutaj obawy nie ma. Na pewno te pieniądze w jaki sposób znajdziemy. Oczywiście to, co powiedziałem wcześniej - czekają nas duże inwestycje, one są zaczęte na drogach wojewódzkich, ale też i w szpitalach, a to powoduje duże wydatki budżetowe, bo musimy mieć co najmniej 15%,  a w niektórych przypadkach więcej, by dołożyć do tych środków unijnych. Województwo będzie musiało po prostu skorzystać z kredytu na najbliższe lata. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maciej Rant, Ilona Karpiuk i Jędrzej Dondziło, fot. Monika Kalicka

Ilona Karpiuk, Maciej Rant i Jędrzej Dondziło

organizatorzy białostockich festiwali
19.11.2017

Dlaczego niektóre festiwale nie przyjęły się w Białymstoku i zniknęły po kilku edycjach? A inne mają się dobrze i mimo nieraz trudności finansowych, nadal się rozwijają?

Cezary Mielko, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Mielko

perkusista grupy Bright Ophidia
18.11.2017

W niedzielę 19 listopada o 18:05 na scenie w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok zagra białostocka grupa Bright Ophidia

Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.

Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.


Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?

Katarzyna Bielenia, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia

z fundacji Mam Marzenie
15.11.2017

- Każde dziecko potrzebuje pluszowego towarzysza, zwłaszcza kiedy jest chore. Najbardziej lubiane są misie - mówi Katarzyna Bielenia.

Małgorzata Zdrodowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Zdrodowska

ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
15.11.2017

- Polski transport ma trudną sytuację dlatego, że weszło na rynek polski gros firm z kapitałem zagranicznym - ocenia Małgorzata Zdrodowska.


Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

współprzewodniczący Fundacji "Dom Białoruski"
14.11.2017

Od lat mówi się o małym ruchu granicznym między Polska a Białorusią, który mógłby zintensyfikować współpracę przygraniczną w równych sferach.

Jan Siebiesiuk i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.11.2017

- Wybierają numery, wybierają "stare" imiona, dzwonią do pokrzywdzonych, rozmawiają płaczącym głosem - wyjaśnia sposób działania oszustów policjant operacyjny.

Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2017

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.


Elżbieta Cherezińska, źródło fot.: Audioteka S.A.

Elżbieta Cherezińska

pisarka
11.11.2017

- Mnie Piastowie fascynowali od zawsze. To jest nasza pierwsza dynastia królewska. Start Piastów w historię europejską był niezwykle dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia Białystok.

Andrzej Lechowski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

historyk
11.11.2017

W sobotę (11.11) obchodzimy Święto Niepodległości. Co roku uroczystości wyglądają podobnie: są oficjalne przemówienia, apele, czasem wystawy i koncerty.

Dr Maciej Korkuć, fot. Tomasz Danilecki - IPN Oddział w Białymstoku

Maciej Korkuć

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
10.11.2017

"Jeżeli państwo albo społeczeństwo nie kultywuje pamięci, to znaczy, że prowadzi politykę zapomnienia - mówi dr Maciej Korkuć.


Joanna Sikora i Źmicier Kościn, fot. Marcin Gliński

Joanna Sikora i Źmicier Kościn

reporterzy Polskiego Radia Białystok
10.11.2017

Nasi reporterzy całkiem niedawno odwiedzili Grodno. Dlaczego?

Andrzej Fiedoruk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Fiedoruk

pisarz
10.11.2017

W najnowszej książce Andrzeja Fiedoruka można przeczytać o białostockich karczmach i zajazdach.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
10.11.2017

Czy pochodzący z naszego regionu członkowie rządu przetrwają zapowiadaną rekonstrukcję?
źródło: www.radio.bialystok.pl​