Radio Białystok | Gość | Jerzy Leszczyński - marszałek województwa podlaskiego

Jerzy Leszczyński

marszałek województwa podlaskiego

3.11.2017, 08:52, akt. 09:37

- Pas startowy, który się buduje, przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy - mówi marszałek Leszczyński.

Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka
Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka

Z Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski

Radni Białegostoku zgodzili się na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany. Będzie miał długość ponad 1300 metrów. Czy to oznacza koniec marzeń o lotnisku regionalnym? O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Muszę przyznać, że niezły biznes pan zrobił. Za niecałe 2% załatwił pan sprawę lotniska dla Podlasia, 2 procent kwoty, która była planowana na wydanie - przypomnijmy - to było około 700 mln złotych na lotnisko regionalne.


Jerzy Leszczyński:  Tak to prawda. Lotnisko regionalne kosztowałoby co najmniej 10 razy więcej, oczywiście miałoby inne możliwości. Natomiast lotnisko lokalne, ten pas startowy, który się buduje, też przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy. Zresztą rada przedsiębiorczości przy marszałku województwa ostatnio też jednoznacznie poparła i to są - myślę dodatkowe miejsca pracy, podatki, ale przede wszystkim poprawa atrakcyjności inwestycyjnej województwa, bo jesteśmy w kraju na szarym końcu.


Przeciętny mieszkaniec województwa podlaskiego raczej z tego nie skorzysta. 


Myślę, że na razie pewnie nie, ale w przyszłości jest szansa, że to lotnisko będzie się rozwijać, może ruch też i czarterowy, a oczywiście mniejsze samoloty, będą z tego korzystać chociażby lotnictwo sanitarne, sportowe i wojskowe. Możliwości jest wiele. To jest bardzo ważny pierwszy krok.


Ale powróćmy do pytania kluczowego - czy to oznacza, że rezygnujemy w ogóle z budowy lotniska regionalnego? Prognozy między innymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wskazują, że za 20 parę lat w Polsce będą latać aż 94 miliony ludzi. Tylu pasażerów będzie korzystało z samolotów, to oznacza, że jakiś ruch będzie, nawet z Białegostoku mógł być tworzony.


Na pewno w przyszłości lotnisko duże miałoby rację bytu, ale na dzień dzisiejszy samorządu województwa nie stać ani na budowę, ani na utrzymanie lotniska. Zresztą ta kwestia była nieraz poruszana, w poprzedniej perspektywie była decyzja, że z powodów środowiskowych przede wszystkim nie powstało lotnisko.


Ale to trzeba się było wtedy uprzeć i zbudować.


Ale sprawy środowiskowe nie pozwoliły na rozpoczęcie budowy, pieniądze nie zostały zmarnowane - zostały zbudowane drogi. W tej perspektywie ze środków unijnych nie możemy skorzystać na lotnisko. Jedyne myślę zmarnowane pieniądze to były pieniądze na referendum w tym roku, te 4 miliony. Myślę, że to nic nie dało.


Nie tylko, także na raporty środowiskowe.


Ale raporty były potrzebne, żeby w ogóle rozpocząć proces ubiegania się o budowę.


Ale obowiązuje nadal decyzja środowiskowa do 2022 roku - czyli lokalizacja w Topolanach. Skorzystacie z tego?


Tak, mamy tę decyzję. Do 2022 roku ja nie widzę możliwości, żeby województwo skorzystało, ponieważ planujemy inwestycje drogowe, w szpitale, jednostki kultury i po prostu nas, samorządu nie stać na to, żeby w tej chwili rozpoczynać budowę lotniska, może w przyszłości. Myśmy zwrócili się do rządu po referendum, pani premier odpowiedziała, że nie ma takiej możliwości wsparcia naszych działań. 


Teraz rząd będzie budował lotnisko centralne pomiędzy Łodzią a Warszawą. W związku z tym nie będzie nawet zainteresowany wspieraniem takiego lotniska lokalnego.


Tak myślę, dlatego ten pas startowy to jest ważny etap, żeby zacząć w ogóle tworzenie lotniska lokalnego, przystosować go do takich możliwości, żeby tutaj te mniejsze samoloty, nawet regularne linie bądź taksówki powietrzne w przyszłości mogły startować i lądować. Natomiast lotnisko regionalne, myślę że w dalszej przyszłości.


Jak pan sądzi - w ogóle powstanie?


Trudno mi powiedzieć, bo jest to perspektywa kilkunastu lat dopiero, a co będzie za kilkanaście lat to czas pokaże.


W międzyczasie zrobimy drogę szybkiego ruchu do Warszawy, zrobimy kolej szybką w miarę do Warszawy i wtedy może się okazać, że tematu nie będzie?


No być może. 


Z punktu widzenia rachunków wojewódzkich to byłoby dobrze. 700 milionów dołożyć to dużo, to prawie 2 budżety województwa.


Na pewno trzeba powiedzieć jednoznacznie, że lotnisko jest potrzebne dla rozwoju, by pomogło rozwijać się w różnych obszarach, natomiast róbmy to, co możliwe - lotnisko i w Białymstoku, i w Suwałkach, jeżeli będą jeszcze inne mniejsze inicjatywy - też trzeba je wspierać. Myślę, że realnie do tego trzeba podchodzić.


Realnie mówiąc lotniska regionalnego nie będzie?


W najbliższym czasie, tak jak powiedziałem, nie ma możliwości. Natomiast w dalszej perspektywie może ten temat będzie możliwy i może takie lotnisko powstanie.


A te 16 mln zł to z czego dopłacicie Białemustokowi do pasa startowego? Bo gdzieś musieliście zabrać - pierwsza wersja to było 8 milionów, później zwiększone do 16 mln. Gdzieś te pieniądze trzeba było ukręcić.


Trzeba będzie ograniczyć wydatki na chociażby inwestycje drogowe, które żeśmy planowali w większym zakresie.


Przed wyborami, to nie samobójczy ruch? Inwestycje drogowe wiadomo jak wspierają głosowania - bardzo intensywnie. Nie boi się pan?


Myślę, że takiej tutaj obawy nie ma. Na pewno te pieniądze w jaki sposób znajdziemy. Oczywiście to, co powiedziałem wcześniej - czekają nas duże inwestycje, one są zaczęte na drogach wojewódzkich, ale też i w szpitalach, a to powoduje duże wydatki budżetowe, bo musimy mieć co najmniej 15%,  a w niektórych przypadkach więcej, by dołożyć do tych środków unijnych. Województwo będzie musiało po prostu skorzystać z kredytu na najbliższe lata. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Katarzyna Turosieńska-Durlik, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Turosieńska-Durlik

dyrektor Białowieskiego Ośrodka Kultury
17.01.2018

- Przygotowaliśmy wiele warsztatów angażujących dzieci, to warsztaty jednodniowe, więc można w nich uczestniczyć, nawet jeśli wpadnie się do Białowieży na jeden dzień - zachęca dyrektor BOK.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
17.01.2018

- Mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które mamy - mówi Janina Mironowicz o programie "Bon edukacyjny".

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.


Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.

Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.


Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.


Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?

Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.


Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.


Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.

Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok