Radio Białystok | Gość | Jerzy Leszczyński - marszałek województwa podlaskiego

Jerzy Leszczyński

marszałek województwa podlaskiego

3.11.2017, 08:52, akt. 09:37

- Pas startowy, który się buduje, przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy - mówi marszałek Leszczyński.

Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka
Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka

Z Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Radni Białegostoku zgodzili się na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany. Będzie miał długość ponad 1300 metrów. Czy to oznacza koniec marzeń o lotnisku regionalnym? O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Muszę przyznać, że niezły biznes pan zrobił. Za niecałe 2% załatwił pan sprawę lotniska dla Podlasia, 2 procent kwoty, która była planowana na wydanie - przypomnijmy - to było około 700 mln złotych na lotnisko regionalne.


Jerzy Leszczyński:  Tak to prawda. Lotnisko regionalne kosztowałoby co najmniej 10 razy więcej, oczywiście miałoby inne możliwości. Natomiast lotnisko lokalne, ten pas startowy, który się buduje, też przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy. Zresztą rada przedsiębiorczości przy marszałku województwa ostatnio też jednoznacznie poparła i to są - myślę dodatkowe miejsca pracy, podatki, ale przede wszystkim poprawa atrakcyjności inwestycyjnej województwa, bo jesteśmy w kraju na szarym końcu.


Przeciętny mieszkaniec województwa podlaskiego raczej z tego nie skorzysta. 


Myślę, że na razie pewnie nie, ale w przyszłości jest szansa, że to lotnisko będzie się rozwijać, może ruch też i czarterowy, a oczywiście mniejsze samoloty, będą z tego korzystać chociażby lotnictwo sanitarne, sportowe i wojskowe. Możliwości jest wiele. To jest bardzo ważny pierwszy krok.


Ale powróćmy do pytania kluczowego - czy to oznacza, że rezygnujemy w ogóle z budowy lotniska regionalnego? Prognozy między innymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wskazują, że za 20 parę lat w Polsce będą latać aż 94 miliony ludzi. Tylu pasażerów będzie korzystało z samolotów, to oznacza, że jakiś ruch będzie, nawet z Białegostoku mógł być tworzony.


Na pewno w przyszłości lotnisko duże miałoby rację bytu, ale na dzień dzisiejszy samorządu województwa nie stać ani na budowę, ani na utrzymanie lotniska. Zresztą ta kwestia była nieraz poruszana, w poprzedniej perspektywie była decyzja, że z powodów środowiskowych przede wszystkim nie powstało lotnisko.


Ale to trzeba się było wtedy uprzeć i zbudować.


Ale sprawy środowiskowe nie pozwoliły na rozpoczęcie budowy, pieniądze nie zostały zmarnowane - zostały zbudowane drogi. W tej perspektywie ze środków unijnych nie możemy skorzystać na lotnisko. Jedyne myślę zmarnowane pieniądze to były pieniądze na referendum w tym roku, te 4 miliony. Myślę, że to nic nie dało.


Nie tylko, także na raporty środowiskowe.


Ale raporty były potrzebne, żeby w ogóle rozpocząć proces ubiegania się o budowę.


Ale obowiązuje nadal decyzja środowiskowa do 2022 roku - czyli lokalizacja w Topolanach. Skorzystacie z tego?


Tak, mamy tę decyzję. Do 2022 roku ja nie widzę możliwości, żeby województwo skorzystało, ponieważ planujemy inwestycje drogowe, w szpitale, jednostki kultury i po prostu nas, samorządu nie stać na to, żeby w tej chwili rozpoczynać budowę lotniska, może w przyszłości. Myśmy zwrócili się do rządu po referendum, pani premier odpowiedziała, że nie ma takiej możliwości wsparcia naszych działań. 


Teraz rząd będzie budował lotnisko centralne pomiędzy Łodzią a Warszawą. W związku z tym nie będzie nawet zainteresowany wspieraniem takiego lotniska lokalnego.


Tak myślę, dlatego ten pas startowy to jest ważny etap, żeby zacząć w ogóle tworzenie lotniska lokalnego, przystosować go do takich możliwości, żeby tutaj te mniejsze samoloty, nawet regularne linie bądź taksówki powietrzne w przyszłości mogły startować i lądować. Natomiast lotnisko regionalne, myślę że w dalszej przyszłości.


Jak pan sądzi - w ogóle powstanie?


Trudno mi powiedzieć, bo jest to perspektywa kilkunastu lat dopiero, a co będzie za kilkanaście lat to czas pokaże.


W międzyczasie zrobimy drogę szybkiego ruchu do Warszawy, zrobimy kolej szybką w miarę do Warszawy i wtedy może się okazać, że tematu nie będzie?


No być może. 


Z punktu widzenia rachunków wojewódzkich to byłoby dobrze. 700 milionów dołożyć to dużo, to prawie 2 budżety województwa.


Na pewno trzeba powiedzieć jednoznacznie, że lotnisko jest potrzebne dla rozwoju, by pomogło rozwijać się w różnych obszarach, natomiast róbmy to, co możliwe - lotnisko i w Białymstoku, i w Suwałkach, jeżeli będą jeszcze inne mniejsze inicjatywy - też trzeba je wspierać. Myślę, że realnie do tego trzeba podchodzić.


Realnie mówiąc lotniska regionalnego nie będzie?


W najbliższym czasie, tak jak powiedziałem, nie ma możliwości. Natomiast w dalszej perspektywie może ten temat będzie możliwy i może takie lotnisko powstanie.


A te 16 mln zł to z czego dopłacicie Białemustokowi do pasa startowego? Bo gdzieś musieliście zabrać - pierwsza wersja to było 8 milionów, później zwiększone do 16 mln. Gdzieś te pieniądze trzeba było ukręcić.


Trzeba będzie ograniczyć wydatki na chociażby inwestycje drogowe, które żeśmy planowali w większym zakresie.


Przed wyborami, to nie samobójczy ruch? Inwestycje drogowe wiadomo jak wspierają głosowania - bardzo intensywnie. Nie boi się pan?


Myślę, że takiej tutaj obawy nie ma. Na pewno te pieniądze w jaki sposób znajdziemy. Oczywiście to, co powiedziałem wcześniej - czekają nas duże inwestycje, one są zaczęte na drogach wojewódzkich, ale też i w szpitalach, a to powoduje duże wydatki budżetowe, bo musimy mieć co najmniej 15%,  a w niektórych przypadkach więcej, by dołożyć do tych środków unijnych. Województwo będzie musiało po prostu skorzystać z kredytu na najbliższe lata. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

szef PiS w Białymstoku
23.10.2018

"Chcę, żeby to województwo było jednym z najlepiej rozwijających się województw w Polsce" - mówi lider list PiS do sejmiku.

Paweł Lisicki, fot. Robert Gardziński dla Do Rzeczy

Paweł Lisicki

redaktor naczelny tygodnika "Do rzeczy"
23.10.2018

"To są wyniki remisowe, czyli każdy może interpretować po swojemu, każdy może ogłaszać zwycięstwo i każdy może ogłaszać porażkę drugiej strony" - mówi red. Lisicki.

Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo]

kandydaci na prezydenta Białegostoku
22.10.2018

Powyborcze komentarze po sondażowych wynikach exit poll.


Tomasz Maleta, fot. Monika Kalicka

Tomasz Maleta

z Kuriera Porannego
22.10.2018

"Prezydent może mieć jeszcze lepszy humor, bo po 4 latach będzie miał wreszcie większość w radzie" - mówi red. Tomasz Maleta.

kpt. Jerzy Bołtryk, fot. Joanna Szubzda

kpt. Jerzy Bołtryk

z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku
22.10.2018

- Służba w wojsku daje bardzo duże możliwości. Jednym z elementów są zarobki, ale też ogromne perspektywy rozwojowe. Jest możliwość służby w międzynarodowym środowisku - misje, kursy, refundacja nauki. Ale bycie żołnierzem to znacznie większe wyzwanie niż tylko pewna i stabilna praca, chociaż to również zapewniamy.

Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
22.10.2018

"Zebranie 100 litrów krwi jest to duże wyzwanie, bo trzeba pobrać krew od około 230 dawców, u których nie stwierdzono przeciwwskazań tego dnia" - mówi prof. Radziwon.


Natalia Siekierko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

22.10.2018

"Dbaliśmy o to, żeby bezpieczeństwo wyborów nie zostało zakłócone, ale były incydenty, m.in. pijani wyborcy" - mówią podlascy policjanci.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog
22.10.2018

"Cieszę się, że jest trend wzrostowy, bo oznaczałoby to, że Polacy bardziej interesują się polityką. Natomiast tutaj mogło zagrać kilka czynników, chociażby nawet czynnik pogodowy - aura była sprzyjająca" - mówi dr Maciej Białous.

prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
21.10.2018

"Uczestnictwo w wyborach ma także aspekt moralny, bo nie idąc na wybory, nie oddając swojego głosu, ja tym samym daję świadectwo, że nie mam poczucia odpowiedzialności" - mówi prof. Jerzy Kopania.


Krystyna Czerni, fot. Wojciech Szubzda

Krystyna Czerni

biografka Jerzego Nowosielskiego
21.10.2018

"Jerzy Nowosielski w ciągu całej swej praktyki artystycznej zaprojektował wystrój prawie 30 świątyń katolickich i prawosławnych" - pisze biografka tego artysty Krystyna Czerni.

Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny"


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.

Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.


Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.

prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok