Radio Białystok | Gość | Jerzy Leszczyński - marszałek województwa podlaskiego

Jerzy Leszczyński

marszałek województwa podlaskiego

3.11.2017, 08:52, akt. 09:37

- Pas startowy, który się buduje, przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy - mówi marszałek Leszczyński.

Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka
Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka

Z Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski

Radni Białegostoku zgodzili się na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany. Będzie miał długość ponad 1300 metrów. Czy to oznacza koniec marzeń o lotnisku regionalnym? O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Jerzym Leszczyńskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Muszę przyznać, że niezły biznes pan zrobił. Za niecałe 2% załatwił pan sprawę lotniska dla Podlasia, 2 procent kwoty, która była planowana na wydanie - przypomnijmy - to było około 700 mln złotych na lotnisko regionalne.


Jerzy Leszczyński:  Tak to prawda. Lotnisko regionalne kosztowałoby co najmniej 10 razy więcej, oczywiście miałoby inne możliwości. Natomiast lotnisko lokalne, ten pas startowy, który się buduje, też przyniesie możliwość rozwoju dla Białegostoku i dla województwa, ponieważ z niego będą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy. Zresztą rada przedsiębiorczości przy marszałku województwa ostatnio też jednoznacznie poparła i to są - myślę dodatkowe miejsca pracy, podatki, ale przede wszystkim poprawa atrakcyjności inwestycyjnej województwa, bo jesteśmy w kraju na szarym końcu.


Przeciętny mieszkaniec województwa podlaskiego raczej z tego nie skorzysta. 


Myślę, że na razie pewnie nie, ale w przyszłości jest szansa, że to lotnisko będzie się rozwijać, może ruch też i czarterowy, a oczywiście mniejsze samoloty, będą z tego korzystać chociażby lotnictwo sanitarne, sportowe i wojskowe. Możliwości jest wiele. To jest bardzo ważny pierwszy krok.


Ale powróćmy do pytania kluczowego - czy to oznacza, że rezygnujemy w ogóle z budowy lotniska regionalnego? Prognozy między innymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wskazują, że za 20 parę lat w Polsce będą latać aż 94 miliony ludzi. Tylu pasażerów będzie korzystało z samolotów, to oznacza, że jakiś ruch będzie, nawet z Białegostoku mógł być tworzony.


Na pewno w przyszłości lotnisko duże miałoby rację bytu, ale na dzień dzisiejszy samorządu województwa nie stać ani na budowę, ani na utrzymanie lotniska. Zresztą ta kwestia była nieraz poruszana, w poprzedniej perspektywie była decyzja, że z powodów środowiskowych przede wszystkim nie powstało lotnisko.


Ale to trzeba się było wtedy uprzeć i zbudować.


Ale sprawy środowiskowe nie pozwoliły na rozpoczęcie budowy, pieniądze nie zostały zmarnowane - zostały zbudowane drogi. W tej perspektywie ze środków unijnych nie możemy skorzystać na lotnisko. Jedyne myślę zmarnowane pieniądze to były pieniądze na referendum w tym roku, te 4 miliony. Myślę, że to nic nie dało.


Nie tylko, także na raporty środowiskowe.


Ale raporty były potrzebne, żeby w ogóle rozpocząć proces ubiegania się o budowę.


Ale obowiązuje nadal decyzja środowiskowa do 2022 roku - czyli lokalizacja w Topolanach. Skorzystacie z tego?


Tak, mamy tę decyzję. Do 2022 roku ja nie widzę możliwości, żeby województwo skorzystało, ponieważ planujemy inwestycje drogowe, w szpitale, jednostki kultury i po prostu nas, samorządu nie stać na to, żeby w tej chwili rozpoczynać budowę lotniska, może w przyszłości. Myśmy zwrócili się do rządu po referendum, pani premier odpowiedziała, że nie ma takiej możliwości wsparcia naszych działań. 


Teraz rząd będzie budował lotnisko centralne pomiędzy Łodzią a Warszawą. W związku z tym nie będzie nawet zainteresowany wspieraniem takiego lotniska lokalnego.


Tak myślę, dlatego ten pas startowy to jest ważny etap, żeby zacząć w ogóle tworzenie lotniska lokalnego, przystosować go do takich możliwości, żeby tutaj te mniejsze samoloty, nawet regularne linie bądź taksówki powietrzne w przyszłości mogły startować i lądować. Natomiast lotnisko regionalne, myślę że w dalszej przyszłości.


Jak pan sądzi - w ogóle powstanie?


Trudno mi powiedzieć, bo jest to perspektywa kilkunastu lat dopiero, a co będzie za kilkanaście lat to czas pokaże.


W międzyczasie zrobimy drogę szybkiego ruchu do Warszawy, zrobimy kolej szybką w miarę do Warszawy i wtedy może się okazać, że tematu nie będzie?


No być może. 


Z punktu widzenia rachunków wojewódzkich to byłoby dobrze. 700 milionów dołożyć to dużo, to prawie 2 budżety województwa.


Na pewno trzeba powiedzieć jednoznacznie, że lotnisko jest potrzebne dla rozwoju, by pomogło rozwijać się w różnych obszarach, natomiast róbmy to, co możliwe - lotnisko i w Białymstoku, i w Suwałkach, jeżeli będą jeszcze inne mniejsze inicjatywy - też trzeba je wspierać. Myślę, że realnie do tego trzeba podchodzić.


Realnie mówiąc lotniska regionalnego nie będzie?


W najbliższym czasie, tak jak powiedziałem, nie ma możliwości. Natomiast w dalszej perspektywie może ten temat będzie możliwy i może takie lotnisko powstanie.


A te 16 mln zł to z czego dopłacicie Białemustokowi do pasa startowego? Bo gdzieś musieliście zabrać - pierwsza wersja to było 8 milionów, później zwiększone do 16 mln. Gdzieś te pieniądze trzeba było ukręcić.


Trzeba będzie ograniczyć wydatki na chociażby inwestycje drogowe, które żeśmy planowali w większym zakresie.


Przed wyborami, to nie samobójczy ruch? Inwestycje drogowe wiadomo jak wspierają głosowania - bardzo intensywnie. Nie boi się pan?


Myślę, że takiej tutaj obawy nie ma. Na pewno te pieniądze w jaki sposób znajdziemy. Oczywiście to, co powiedziałem wcześniej - czekają nas duże inwestycje, one są zaczęte na drogach wojewódzkich, ale też i w szpitalach, a to powoduje duże wydatki budżetowe, bo musimy mieć co najmniej 15%,  a w niektórych przypadkach więcej, by dołożyć do tych środków unijnych. Województwo będzie musiało po prostu skorzystać z kredytu na najbliższe lata. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
20.07.2018

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Lidia Piekarska, fot. Sylwia Krassowska

Lidia Piekarska

z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów
19.07.2018

Dwa dni koncertów i dużo dobrej muzyki. Na polanie Boryk koło Gródka, już w piątek (20.07) rozpoczyna się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza".

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska, fot. Katarzyna Cichoń

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska

psycholog
18.07.2018

Czy jesteśmy w stanie spędzać wakacje bez swoich telefonów, tabletów, czy komputerów...


Agnieszka Dworakowska i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

16.07.2018

Coraz młodsze dzieci, ze starszych klas podstawówki, używają środków odurzających. Najczęściej zdobywają te środki przez internet - ostrzegają policjanci.

Dariusz Bayer i Ivan Runje, fot. Monika Kalicka

Dariusz Bayer i Ivan Runje

komentarze po finale Mundialu
16.07.2018

"Mundial był historycznym sukcesem naszej drużyny, możemy być dumni z naszego zespołu"- mówi Ivan Runje.

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
12.07.2018

"Celem naszej Fiesty jest przybliżenie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego i oczywiście dobra zabawa. Tę gwarantować mają nie tylko przeloty balonów, ale też pokazy spadochronowe, paralotni i zabytkowych motocykli" – zachęcają organizatorzy.


Grzegorz Sandomierski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Sandomierski

bramkarz Jagiellonii Białystok
11.07.2018

- Faworyta nie wskażę. Zawsze powtarzam, że jestem za dobrą piłką i tego się trzymam. Ale będę kibicował Chorwacji - mówi piłkarz przed meczem Chorwacja - Anglia.

fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival
10.07.2018

Od lat jest najważniejszą osobą Suwałki Blues Festival.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł, kandydat na prezydenta Białegostoku
10.07.2018

- Nie jestem w stanie pogodzić się z sytuacją, w której Białystok - zamiast być metropolią - jest największym prowincjonalnym powiatowym miastem w Polsce.


Ernest Konon, fot. Monika Kalicka

Ernest Konon

były piłkarz, trener
10.07.2018

"Uważam, że z tych dwóch drużyn jedna będzie mistrzem" - mówi Ernest Konon.

Tomasz Organek, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Organek

muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów
9.07.2018

W niedzielę dał świetny koncert na Suwałki Blues Festival. Jak mówi, bardzo chciał tu wystąpić.


fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
6.07.2018

W swoim dorobku ma już dwie bardzo dobrze przyjęte powieści grozy "Gałęziste" i "Grzesznika"

Hermes

były zawodnik Jagiellonii Białystok, trener
6.07.2018

Przez 2 dni odpoczywaliśmy od emocji związanych z piłkarskim Mundialem w Rosji, ale w piątek i sobotę (06-07.07) nie powinno ich zabraknąć.


fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
4.07.2018

- Jedna z gwiazd zażyczyła sobie ręczniki w kolorze czarnym - mówi Alicja Andrulewicz.

Bożena Olizarowicz, fot. Joanna Szubzda

Bożena Olizarowicz

aktorka i wokalistka
4.07.2018

Pochodząca z Suwałk wokalistka promuje swoją najnowszą płytę. To utwory z autorskiego spektaklu muzycznego "Matka Polka od wszystkiego".

Grzegorz Kuczyński, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
3.07.2018

Za niecałe 2 tygodnie w Szelmencie odbędzie się Hero Run, czyli bieg z przeszkodami - naturalnymi i sztucznymi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok