Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

15.04.2024, 07:46, akt. 09:50

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska
prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Izrael wciąż nie odpowiedział na irański atak, a świat wzywa do deeskalacji. Jak potoczy się ten konflikt i co oznacza dla Polski? 

M.in. o tym Adam Janczewski rozmawia z dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adamem Bartnickim.


Adam Janczewski: Zaognia się sytuacja na Bliskim Wschodzie. Czy jesteśmy o krok od pełnoskalowej wojny pomiędzy Izraelem i Iranem czy jednak uda się opanować te emocje?


Adam Bartnicki: Nie wiem, czy się zaognia, ona jest zaogniona od 7 października, kiedy Hamas dokonał ataku na cywilów w Izraelu. Tutaj o tyle jest sytuacja ciekawa, że mieliśmy w zasadzie duży atak dronowy, rakietowy na terytorium Izraela. Zastanawiamy się, czy jest wojna – no chyba jest, prawda, jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych.

Czy to się zaogni na skalę międzynarodową? Ciężko powiedzieć. Oczywiście mogę powiedzieć, że nie, a za godzinę coś się wydarzy na Bliskim Wschodzie, jednak jeśli miałbym przewidywać, to raczej bym przewidywał deeskalację, a nie eskalację.


Czyli w tej wojnie Izrael nie odpowie tym razem?


Nie, no chyba że ma inne cele. W zasadzie Izrael na dzisiaj, po tej ostatniej potyczce wychodzi zwycięsko. Iran pokazał, że jest w stanie przeprowadzić atak, tylko że ten atak jest całkowicie nieskuteczny. To daje do myślenia, to musi dać do myślenia – w zasadzie bez broni atomowej Iran nie ma żadnych szans, żeby ugodzić w Izrael, co jest oczywiście bardzo groźną perspektywą.


Czyli Żelazna Kopuła działa.


Działa, ale nie tylko Żelazna Kopuła, bo właśnie przejdę do sukcesów Izraela. Nie tylko samo zestrzelenie większości środków napadu, ale przede wszystkim udział, pomoc sił francuskich, brytyjskich, amerykańskich, ale też i jordańskich – państwo arabskie zestrzeliwało te drony nad terytorium jeszcze Jordanii, to jest chyba pierwszy taki przypadek, że państwo arabskie pomaga Izraelowi.


Po raz pierwszy państwo arabskie pomogło otwarcie Izraelowi i opowiedziało się przeciwko innemu państwu arabskiemu.


To znaczy akurat Iran nie jest państwem arabskim…


Oczywiście.


To są Persowie i generalnie szyici nie są powiedzmy w dobrych relacjach z państwami sunnickimi, państwami arabskimi. Jordania też rozumie, że eskalacja wojny na Bliskim Wschodzie uderzy bezpośrednio w to państwo, więc dobrze, że osłania tę granicę Izraela. No ale właśnie, co będzie dalej tutaj - to jest pytanie. 

Ja się zastanawiam nad tym pytaniem, bo w to są zaangażowane inne siły. Jest Rosja oczywiście gdzieś w tle, Stany Zjednoczone, to jest oczywiste, gdzieś tam jeszcze nam majaczą Chiny i problem Tajwanu, więc to może być globalna rozgrywka i przygrywka do globalnej rozgrywki, ale wydaje mi się, że właśnie Izrael osiągnął swoje cele na dzisiaj, czyli pokazał, że ma skuteczną obronę, ale też odwrócił uwagę opinii międzynarodowej od tych wydarzeń, które miały miejsce kilka dni temu - od ataku na konwój humanitarny, ale też na zbrodnie, których dokonuje w Strefie Gazy. Znowu światowa opinia publiczna przychyla się w stronę Izraela i to jest sukces sam w sobie.


Ale czy jednak Izrael nie powinien zrobić dwa kroki wstecz? Bo jednak właśnie, atak na konwój humanitarny, postępujące ataki w Strefie Gazy, atak na placówkę dyplomatyczną – czy to nie jest jednak za dużo?


Izrael jest państwem nie powiem, że asertywnym. Nie użyję mocniejszych słów, bo to może byłoby źle widziane, ale jest na pewno państwem agresywnym, łamiącym reguły prawa międzynarodowego, dokonującym w zasadzie zbrodni w Strefie Gazy. Tyle że Izrael też ma swoje własne kalkulacje. Musimy brać pod uwagę, że jednak Hamas przeprowadził ten atak terrorystyczny na terytorium Izraela, że jednak Hamas cały czas szantażuje Izrael nie tylko samym terroryzmem, ale też ostrzałem rakietowym. Pamiętamy o tym, że Hamas jest bezpośrednio wspierany przez Iran, a Iran wielokrotnie definiował Izrael jako głównego wroga. Pamiętam, że tam nawet swego czasu prezydent Iranu Ahmadinedżad mówił coś takiego, że „celem polityki Iranu jest wymazanie z mapy państwa Izrael”.

No tutaj coś się wczoraj stało, jednak był zmasowany atak. Wyobraźmy sobie, że lecą rosyjskie rakiety na terytorium Polski i co - i nic się nie dzieje, bo udało nam się je zestrzelić? No coś się stało.


Czy zaskoczyła pana skala uderzenia Iranu? Bo mówi się o największym w historii ataku dronowym.


To znaczy nie wiemy do końca, ile tych dronów i rakiet było. Zaskoczyła mnie tak mała skuteczność. Też nie wiemy też do końca, jaka realna była ta skuteczność, ale no właśnie - gdyby Izrael parł do wojny, to wydawałoby się, że powinien eksponować straty, pewne sukcesy tego ataku, a tutaj mówi się że jedno dziecko ranne, jakieś tam rakiety uderzyły w bazy, ale te bazy są dalej sprawne, więc w zasadzie nic wielkiego się tutaj nie stało. Słyszymy ze Stanów Zjednoczonych słowa o wsparciu Izraela, zapewnienia wsparcia z jednej strony, a z drugiej według światowych agencji Joe Biden powiedział Benjaminowi Netanjahu, że Stany Zjednoczone nie wezmą udziału w izraelskim ewentualnym kontrataku na Iran.

To znaczy ten kontratak, nie mogę go sobie wyobrazić, bo te państwa nie graniczą ze sobą - to po pierwsze. Dwa - Iran ma specyficzną geografię, to jest państwo górzyste, to są bardzo wysokie góry, Zagros ma pięć tysięcy metrów. Więc jakikolwiek atak lądowy jest w ogóle poza wyobraźnią ze strony Izraela, to może być tylko napad powietrzny. Czy on cokolwiek by dał? No też wydaje się, że nie. Oczywiście, jeśli wzięlibyśmy pod uwagę bombardowanie cywili, to tak, ale chyba nie bierzemy tego pod uwagę i mam nadzieję, że Izrael tego pod uwagę nie bierze. A jeśli chodzi o instalacje nuklearne Iranu, to one są tak głęboko schowane pod ziemią w skałach, że tutaj nie będzie większych szkód, a to znowu spowoduje konieczność kontry ze strony Iranu.

Amerykanie się oczywiście nie angażują w tę wojnę i to już kolejny prezydent, który odmawia pomocy Izraelowi w ewentualnej wojnie na Bliskim Wschodzie z Iranem, bo Amerykanie też patrzą na mapę - to po pierwsze, teraz mamy jeszcze sytuację wyborczą w USA. Jeśli Biden rozpocząłby czy pomógłby Izraelowi w wojnie przeciwko Teheranowi, to w zasadzie jego reelekcja jest niemożliwa.


Premier Donald Tusk powiedział, że „świat staje na krawędzi” - to z jednej strony, a z drugiej, że „sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski”. Ale chyba tak nie do końca nie oddziałuje na to, co w Polsce, a szczególnie nie oddziałuje na to, co na wschód od Polski, bo znowu świat kieruje swoją uwagę bardziej na Bliski Wschód niż na Ukrainę.


Z drugiej strony Iran dostarcza i drony, i amunicję stronie rosyjskiej. Możemy sobie wyobrazić, że jakiś konflikt na Bliskim Wschodzie spowoduje, że tego typu dostawy nie będą miały miejsca. Rosja otrzymuje dzisiaj amunicję głównie z Korei Północnej i z Iranu - ta z Iranu jest dużo lepszej jakości, ta koreańska jest fatalna. I to jest znacząca pomoc dla Federacji Rosyjskiej.

Ale oczywiście my się boimy, że Amerykanie, czy w ogóle świat Zachodu będzie bardziej patrzeć na Bliski Wschód a nie na Ukrainę, przy czym te konflikty - no nie oszukujmy się - są ze sobą powiązane, gdyż Iran jest dzisiaj bardzo bliskim sojusznikiem Rosji i być może Moskwa zachęca Teheran do pewnej eskalacji.

Tam jest jeszcze jeden problem, o którym nie pamiętamy. Iran ma broń rakietową, też do końca nie wiemy, jakiego zasięgu, ale Polska jest prawdopodobnie na granicy zasięgu tych rakiet. Być może jakieś południowe skrawki Polski te rakiety mogłyby dosięgnąć, ale państwa NATO na Bałkanach są w zasięgu broni rakietowej z Iranu i możemy sobie naprawdę wyobrazić taką sytuację, że Iran zaszantażuje Amerykanów, że jeśli Ameryka wejdzie do wojny, to państwa NATO zostaną ostrzelane, zbombardowane. To byłaby zupełnie inna sytuacja geostrategiczna.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok