Radio Białystok | Gość | Anna Zalewska - minister edukacji narodowej

Anna Zalewska

minister edukacji narodowej

4.06.2018, 08:30, akt. 08:18

"Zrobiliśmy dużo, żeby małe szkoły ratować dlatego, że to nie tylko centra edukacyjne, ale i cywilizacyjne. Z badań wynika, że tam powinni uczyć się dorośli".

Anna Zalewska, źródło: www.men.gov.pl
Anna Zalewska, źródło: www.men.gov.pl


0:00
0:00
Z Anną Zalewską rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minister edukacji w ten weekend rozmawiała z mieszkańcami Choroszczy, Moniek, Augustowa i Suwałk w ramach spotkań Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna". Mówiła m.in. o wyprawkach szkolnych, kumulacji roczników, wzbogacaniu placówek oświatowych w szerokopasmowy internet, nowoczesne pomoce. Ponadto o działaniach rządu wspierających rozwój Polski lokalnej. Z minister edukacji narodowej - Anną Zalewską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Reforma bardzo zaawansowana, ale problemy zostały. Tak jak słyszeliśmy na przykład w Mońkach - część nauczycieli ma problemy z zatrudnieniem, w Kruszewie bo likwidowana jest szkoła.


Anna Zalewska: Kłopoty, o których pan redaktor wspomina nie wynikają z reformy edukacji. To są stałe kłopoty i stałe zakusy samorządowców do tego, żeby likwidować małe szkoły. My zrobiliśmy dużo, żeby małe szkoły ratować dlatego, że to nie tylko centra edukacyjne, ale i cywilizacyjne. Mało tego, z badań wynika, że tam powinni uczyć się dorośli, zdobywać dodatkowe kompetencje. 

Dlatego daliśmy taki instrument prawny kuratorom, żeby wetowali decyzje samorządowców i zwiększyliśmy subwencje, żeby wesprzeć samorządowców w utrzymywaniu tychże szkół. Jesteśmy z kuratorami przy tych najtrudniejszych sytuacjach dlatego, że małe szkoły, to jedna trzecia systemu. Trudno sobie wyobrazić, że jedna trzecia systemu zniknęłaby właśnie poprzez to, że to właśnie małe szkoły. Chcę też powiedzieć, że samorządowcy powinni w czasie wyborów też rozmawiać z mieszkańcami i uczciwie im powiedzieć, że oni za to odpowiadają. Dlatego, że jesteśmy ustawowo i finansowo podzieleni. Samorządowcy odpowiadają za inwestycje, za budynki, za wyposażenie tychże budynków, bo tak mówi przepis i dlatego też między innymi samorządowcy mają procentowy udział w podatku PIT chociażby.


Ale problemy z zatrudnieniem jednak są, bo zmiana struktury powoduje, że wśród nauczycieli są kłopoty ze znalezieniem pracy.


Wszystko jest policzone i zaplanowane. Mogliśmy stwierdzić i potwierdzić, że prawie 18 tys. pojawiło się dodatkowych etatów i pojawi się kolejne wraz z przedmiotami, które są w klasie ósmej. A każdy nauczyciel zyskał jedną godzinę dodatkowo, godzinę nadliczbową. Jesteśmy oczywiście pokorni wobec sytuacji lokalnych, bo przecież jest niż demograficzny i to on jest powodem tego, że nauczyciele mają kłopoty z etatami, ale chcemy przypomnieć, że liczba uczniów się nie zmieniła, więc liczba nauczycieli będzie jeszcze większa potrzebna. 

Jesteśmy umówieni z powiatami, które zadeklarowały, że w sposób oczywisty będą przyjmować nauczycieli z przekształcanych gimnazjów. Dbamy, aby nauczyciele wracali do systemu, na przykład potrzebujemy doradców zawodowych, pojawił się nowy zawód. Przypilnowaliśmy pensum pedagogów, psychologów i logopedów, ustaliliśmy że wszyscy mają takie samo. Ustaliliśmy pensum nauczyciela wspomagającego, co w szkołach, które w tej chwili wchodzą w taki cywilizacyjny rozwój edukacji włączającej - też są bezwzględnie potrzebni, więc proszę zauważyć, że możliwości zatrudnienia właściwie się zwiększają.


Te małe szkoły i dorośli - do tej pory problem seniorów nie był dostrzegamy, a przecież wokół tychże seniorów zmieniła się kompletnie rzeczywistość, już niedługo będą wymagane i nowe kompetencje, i nowe umiejętności.


Tak rzeczywiście tak się wydarzyło, potwierdzają to badania, bo Instytut Badań Edukacyjnych  zastanawiał się i badał, dlaczego Polacy tak niechętnie się uczą w swoim  dorosłym życiu. 


Albo tak szybko przechodzą na emeryturę, bo boją się tej nowej wiedzy, tych nowych wyzwań, które niesie za sobą nowoczesna gospodarka.


Ale nawet na emeryturze dorośli będą musieli zdobywać nowe umiejętności, nowe kompetencje. Takim klasycznym przykładem jest rejestracja do przychodni. Za 3-4 lata inaczej nie będzie można się zarejestrować, jak on line. Z tych badań wynikało, że nie wychodzi edukacja dorosłych dlatego, że jest za daleko w urzędach pracy, że jest słabo dedykowana i sprofilowana na określoną grupę i w związku z tym wskazano i z badań to wynikało, że jeżeli będzie to mała szkoła, gdzie wnuczek pójdzie z dziadkiem, to zacznie to działać. 

I my mamy już przykłady - prowadzimy program LOWE - Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji i rzeczywiście mamy 75-latków, którzy zaczynają świetnie poruszać się  w komputerze, oni się nie krępują, są wśród swoich i nie wstydzą się powiedzieć, że potrzebują pomocy i nauki.


Zderzenie roczników - ósma klasa jak się skończy za rok, to dwa roczniki, czyli ten z gimnazjum zamkniętego i ten z nowej podstawówki spotkają się w liceach, w szkołach średnich. Jak to zderzenie roczników, czy ta kumulacja roczników zostanie przyjęta?


To też jest zaplanowane i policzone, bo przecież planując prawo oświatowe musieliśmy to rozpisać na 10 lat, pokazać skąd weźmiemy pieniądze i policzyć zwyczajnie miejsca w szkołach średnich, w szkołach ponadpodstawowych. I mamy jednoznaczną informację, przypominam mamy system informacji oświatowej, gdzie widzimy wszystko, że jest 50 tys. wolnych miejsc. Chcę przypomnieć, że mamy niż demograficzny, to nie są te roczniki, które my jeszcze pamiętamy, to są roczniki powyżej 300 tys. Liczymy, że będzie po zakończeniu ósmej klasy i gimnazjum powyżej 620- 630 tys. uczniów i dla nich są gotowe miejsca w szkołach. Konsekwentnie przez ostatnie 2 lat nie pozwalaliśmy na to, żeby likwidować licea, technika i szkoły branżowe, wiedząc że właśnie taka sytuacja się zdarzy.


Poradzimy sobie z tą kumulacją?


Nie tylko sobie poradzimy, ale przy tym będziemy. Ja już w maju nie chcąc wcześniej zaczynać takiej kampanii informacyjnej, wystosowałam list do rodziców - nauczyciele na ostatnich spotkaniach rodziców ten list odczytali, gdzie po pierwsze zapowiadamy całą kampanię informacyjną od września, infolinie i będziemy liczyć gminę po gminie, powiat po powiecie.


Co dalej z reformą -  czy unowocześnimy szkoły, czy spowodujemy, że dzieci nie będą chodziły do szkoły jak do pracy na 8 godzin tylko krócej, ale intensywniej, na przykład pracując w grupach, a nie ucząc się pewnych rzeczy na pamięć, bez przerwy - czyli tak jak się uczyliśmy my chodząc do szkoły.


Pan redaktor mówi o szkole, którą zmieniam właśnie. W nowych podstawach programowych w klasie pierwszej, czwartej i siódmej, bo to są reformowane klasy - jest ta nowoczesność. W klasie pierwszej podstawy programowania, gra w szachy, która wzmacnia matematykę i 20% obowiązkowych zajęć projektowych. Jednocześnie musimy wspierać samorządowców w tym jak ta szkoła wygląda, stąd szerokopasmowy internet w każdej szkole w ciągu najbliższego półtora roku, multimedialny sprzęt właściwie w każdej klasie - są na to pieniądze, laboratoria szkolne. Reforma - pierwszy jej etap mamy za sobą, to etap bardzo udany. Rok 2019 - spokojnie przeprowadzimy rekrutacje i egzamin po ósmej klasie i rozpoczynamy budowanie czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum.


A z tymi ciężkimi tornistrami - walczymy od wielu lat i nic się w tej sprawie nie zmienia.


Bardzo dużo się zmieniło, trzeba być po prostu konsekwentnym przy rozmawianiu z dyrektorami i nauczycielami. Dlatego, że rozporządzenie jest jednoznaczne - w rozporządzeniu dotyczącym między innymi warunków pracy, jest mowa o tym, że dyrektor odpowiada za to, że tornistry nie mogą być ciężkie. Jeżeli nie ma szafek, a w 90% w szkołach samorządowych są szafki, to ma obowiązek takiej organizacji pracy, żeby dziecko tego tornistra ciężkiego nie nosiło. 

Skończyliśmy cykl debat i dyskusji z rodzicami, dyrektorami, sanepidem we wszystkich  województwach, czekam teraz na wnioski jak to jeszcze usprawnić, jak zaostrzyć, żeby to rozporządzenie działało. Sanepid będzie z nami w szkołach, ale zachęcam rodziców do tego, żeby byli z wychowawcami i byli z nauczycielami. Naprawdę i mówię to jako doświadczony nauczyciel, można tak zorganizować zadania domowe i zajęcia, żeby ten tornister nie był ciężki. My realizujemy podstawy programowe, a nie podręczniki. Ale myślę, że za 2 lata to już w ogóle będzie przeszłość dlatego, że z wydawcami rozmawiamy, chcemy żeby każdy podręcznik był w wersji gotowej do odtworzenia na tablicach multimedialnych, w związku z tym podręczniki po prostu będą w domu. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.


Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.


YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.


Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.


Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.


fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?


prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok