Radio Białystok | Gość | Łukasz Kierznowski [wideo] - przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów

Łukasz Kierznowski [wideo]

przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów

31.12.2018, 08:30, akt. 10:56

- Masowość kształcenia wyższego w Polsce chyba w pewnym momencie zaszła jednak zbyt daleko i postulat mniej ilościowego a bardziej jakościowego kształcenia i studentów, i doktorantów wybrzmiewał wśród młodych ludzi.

Łukasz Kierznowski, fot. Joanna Szubzda
Łukasz Kierznowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Łukaszem Kierznowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Łukasz Kierznowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku został przewodniczącym Krajowej Reprezentacji Doktorantów. To organizacja zrzeszająca różne przedstawicielstwa około 40 tys. młodych naukowców. 

O Konstytucji dla Nauki z Łukaszem Kierznowskim rozmawia Lech Pilarski.



Lech Pilarski: Reforma szkolnictwa wyższego nabiera tempa, weszła już w życie i z tego, co do mnie dociera, wynika, że ucierpią na tym głównie studenci, bo doktoranci mogą zyskać.


Łukasz Kierznowski: Zwykle jest tak, że reforma - jeżeli już używamy tego słowa - ma wymiar całościowy, czyli można powiedzieć, że nie jest zmieniany jeden klocek w całej układance, lecz raczej ułożenie wszystkich klocków składających się na tę układankę.

I faktycznie jest tak, że każda reforma dla pewnych osób niesie profity, dla innych osób może nieść pewne straty. Czy niesie straty dla studentów? Nie powiedziałbym. Raczej upatrywałbym w tym pewnych szans na podniesienie jakości kształcenia i na zabezpieczenie pewnych praw studentów. Zwłaszcza tych, co do których były problemy z ich realizacją do tej pory na gruncie dotychczasowego stanu prawnego.

To, że niektóre uczelnie nie będą mogły dalej prowadzić pewnych kierunków studiów, to, że na niektórych uczelniach wiele będzie musiało się zmienić, aby pewne kierunki studiów mogły pozostać nie w identycznej, ale w zbliżonej chociażby formie, to już jest inny skutek tej reformy.

Zobaczymy oczywiście, jak reforma przebiegnie. Myślę, że całościowo oceniać będzie można ją dopiero po latach.


Ale wiadomości, które rozchodzą się po uczelniach, wskazują na to, że będzie się liczył bardziej naukowiec, będzie się bardziej liczyła nauka, a studenci już będę tylko w tle, bo pieniądze będą szły głównie na naukę.


To prawda. Faktycznie jest tak, że pewnym sercem tej reformy jest nowy model ewaluacji jakości działalności naukowej. A z tym z kolei związane jest profilowanie działalności uczelni pod to, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki naukowe, bo w nowej ustawie to na jakości działalności naukowej oparte są uprawnienia do prowadzenia poszczególnych kierunków studiów związanych z poszczególnymi dyscyplinami.


To może oznaczać, że będzie przyjmowanych mniej studentów, że studia staną się bardziej elitarne.


Faktycznie, jest to jeden ze spodziewanych efektów tej reformy. Ale też trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że ta masowość kształcenia w Polsce chyba w pewnym momencie zaszła jednak zbyt daleko i postulat mniej ilościowego a bardziej jakościowego kształcenia i studentów, i doktorantów jednak wybrzmiewał wśród młodych ludzi w toku konsultacji.


Czy dlatego doktoranci byli głównie za tą reformą i są największymi zwolennikami nowej Konstytucji dla Nauki?


Faktycznie jest tak, że doktoranci są zdaje się największymi beneficjentami reformy, z tego względu, że po prostu z doktorantami do tej pory było bardzo źle. Model kształcenia w ramach studiów doktoranckich istniejących jeszcze do tej pory był wysoce nieefektywny, głęboko wadliwy. Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości.

To doktorantów dotknęły tak naprawdę największe zmiany, bo model kształcenia doktorantów jest zmieniany o 180 stopni. Faktycznie, jesteśmy przekonani, że nowy model kształcenia doktorantów jest znacznie lepszy niż ten, z którym mieliśmy do czynienia dotychczas.

Z tego też względu doktoranci zrzeszeni w różnych organizacjach, w różnych ciałach w całej Polsce, poparli tę formę. Natomiast nie ma co ukrywać - reforma systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotknie wszystkich członków wspólnoty akademickiej, także studentów, także pracowników naukowych, ale i także pracowników dydaktycznych, dla których przewidziano zupełnie nową ścieżkę kariery.


To co zyskają doktoranci, na czym te zmiany będą polegały?


Zmiany doktoranckie przede wszystkim polegają na odejściu po tych kilkudziesięciu latach od istnienia studiów doktoranckich i utworzeniu w ich miejsce tzw. szkół doktorskich. Mają one być takim interdyscyplinarnymi strukturami kształcącymi doktorantów w więcej niż jednej dyscyplinie naukowej.

Oczywiście do tego trzeba dodać cały szereg uprawnień pracowniczo-socjalnych - tak to nazwijmy - których brakowało do tej pory, a które przewiduje nowa ustawa. Chodzi tu o pewne ułatwienia w zakresie urlopów macierzyńskich czy chociażby powszechny system stypendialny, czyli to, co wciąż nie jest standardem, a powinno być i na świecie jest standardem, że każdy doktorat otrzymuje stypendium pozwalające skupić się na pracy naukowej. Nie musi poszukiwać innego źródła zarobkowania.

Do tej pory było to rzadkością, tylko nieliczne uczelni mogą się pochwalić pewnymi pozytywnymi praktykami w tym zakresie. Chociażby nasz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z takich uczelni, która już dziś - mimo że wcale nie jest do tego zobowiązana - wypłaca stypendia doktoranckie, te podstawowe, wszystkim swoim doktorantom.


To ile doktoranci będą dostawali?


Doktoranci w myśl obecnych wskaźników, obecnej wysokości wynagrodzenia profesora będą otrzymywali przed tak zwaną oceną śródokresową nieco ponad 2000 zł, po ocenie śródokresowej ponad 3000 zł na rękę.


Ale to w porównaniu do otoczenia, które płaci znacznie więcej na znacznie prostszych stanowiskach, gdzie wymagane są mniejsze umiejętności, wciąż niewiele.


Oczywiście. Nie ma co ukrywać, że my traktujemy te kwoty jako pewien punkt wyjścia, jako podstawę do dalszej dyskusji. Nie ma co ukrywać, że stan obecny, w którym - przepraszam, że to powiem, bo to może jest brutalne - ale Biedronka płaci więcej niż uniwersytet, jest stanem głęboko patologicznym i wymagającym natychmiastowej zmiany.


Czyli większe nakłady na naukę? Sama zmiana formy niewiele tutaj da.


Jak najbardziej. Większe nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe w ogóle jako pewne rozwiązanie systemowe. Tutaj też trzeba uczciwie powiedzieć, że reforma to właśnie przewiduje - pewną ścieżkę dojścia do znacznie wyższego finansowania szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Mamy nadzieję, że ta reforma nie jest końcem pewnego procesu, tylko my doktoranci jako młodzi naukowcy, którzy widzą swoją przyszłość związaną z sektorem szkolnictwa wyższego i nauki, postrzegamy tę ustawę jako pewien początek.


Polska, jeśli chodzi o finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego, zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.


Zgadza się. Ten stan, który mamy obecnie w Polsce, jest wysoce niezadowalający. Z całą pewnością - podkreślam raz jeszcze - wymaga zmiany. I to też nie jest tak, że myśmy bezwarunkowo zaakceptowali tę ustawę, bo ktoś powiedział "większe pieniądze na szkolnictwo wyższe", no to my - co by nie było - to jesteśmy za. Absolutnie nie.

Krytycznie patrzymy na niektóre rozwiązania tej ustawy i to nie jest tak, że wszystkie nam się podobają i że wszystkie w 100 proc. akceptujemy. Nawet w sprawach stricte doktoranckich są takie aspekty tej ustawy, że chcielibyśmy jednak zabiegać o ich zmianę. Ale patrząc całościowo, w naszej ocenie, w ocenie środowiska, które mam zaszczyt reprezentować, jest to krok we właściwym kierunku.


Ma pan za sobą taki epizod, który powinien skłaniać do refleksji, że o swoje trzeba walczyć. Myślę tutaj o starciu z komisją egzaminacyjną, a rzecz dotyczy pańskiej matury.


Tak, faktycznie. Wszystko zaczęło się od tego, że przystąpiłem do egzaminu maturalnego i niestety spotkał mnie ten pech, który spotkał wówczas wielu młodych ludzi, a jeszcze niewiele się o tym mówiło. Mianowicie mój egzamin maturalny został nieprawidłowo oceniony i niestety wówczas nie było jeszcze procedur odwoławczych, jakie istnieją dzisiaj. Trzeba było zawalczyć o swoje bez odpowiednich przepisów prawnych w ręku, a przecież chodziło o przyszłość.


I udało się te przypisy zmienić.


Częściowo się udało. Nie nie ma co ukrywać, że później też parę wydarzeń pomogło nagłośnić problem. W szczególności sytuacja z Krakowa, gdzie jedna z maturzystek zdecydowała się zaskarżyć do sądu cywilnego okręgową komisję egzaminacyjną.

Wszystko to złożyły się na to, że o problemie nieprawidłowego oceniania matur w Polsce zaczęło być głośno. A w międzyczasie jeszcze pojawił się raport Najwyższej Izby Kontroli, który wskazywał, że spośród maturzystów, którzy ubiegają się o zmianę swojego wyniku maturalnego, co czwarty ma ten wynik podnoszony. Oznacza to, że co czwarty maturzysta, który jedzie obejrzeć swoją pracę, ma błędnie ustalony wynik egzaminu.


Czyli ten margines błędu był bardzo duży?


Tak. Okazało się, że zjawisko wcale nie jest tak niszowe, jak to by się wydawało. Skoro jest takie zjawisko, to musi istnieć też rzetelna procedura odwoławcza. Dzisiaj wydaje się, że taka procedura już istnieje, maturzyści mają narzędzia do tego, aby dochodzić swoich praw. Różnie z tym było w przeszłości, dobrze oczywiście, że coś uległo zmianie na lepsze.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.


Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.


Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.


fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?


prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok