Radio Białystok | Gość | Andrzej Szumowski [wideo] - ojciec 15-latka z autyzmem

Andrzej Szumowski [wideo]

ojciec 15-latka z autyzmem

2.04.2019, 08:06, akt. 11:38

- Jako społeczeństwo powinniśmy mieć w sobie taki gen humanitaryzmu. (...) Nie możemy definiować się tylko na zasadzie, kto jest sprytniejszy, kto lepiej sobie radzi, ten wygrywa, tylko powinniśmy okazywać solidarność z osobami słabszymi, które wymagają pomocy.

Andrzej Szumowski, fot. Joanna Szubzda
Andrzej Szumowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Andrzejem Szumowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obok raka, cukrzycy czy AIDS autyzm uznany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Od kilku lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dniem szczególnym jest 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Na placu przed białostockim Teatrem Dramatycznym spotkają się osoby z autyzmemO tym, czym jest to zaburzenie, z Andrzejem Szumowskim - ojcem 15-latka z autyzmem, członkiem Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Białymstoku - rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Czym jest autyzm? To choroba?


Andrzej Szumowski: Nie, to jest zaburzenie rozwoju. To tak jak na przykład leworęczność. Człowiek rodzi się z pewnymi symptomami, które w różnym stopniu, z różnym nasileniem się rozwijają. W przeciwieństwie do choroby na autyzm nie można  zachorować i z autyzmu nie można się wyleczyć. Ale można zniwelować jego skutki.


Czy wiemy, jakie są przyczyny autyzmu?


Nie, nie wiemy właśnie. I to jest problem - żeby coś leczyć, trzeba przede wszystkim wiedzieć, skąd się to bierze. Jest parę różnych teorii, które nie są jeszcze wiarygodnie sprawdzone, żeby można było mówić, że są pewne czynniki, które predysponują autyzm.


Jedna z tych teorii mówi o tym, że autyzm mogą powodować szczepionki.


Tak, to jest jedna z teorii. Ale tutaj bym nie poszedł, bo to może być ślepa uliczka, bo tak samo szczepionki, antybiotyki, gorączka - jest taka teoria, że te czynniki mogą być różne u każdego z dzieci.

Podobno gen, który predysponuje do autyzmu, ma około 40 proc. populacji uszkodzony, a nie ma 40 proc. autystów w społeczeństwie. Czyli jest podłoże genetyczne, dzieje się coś, co na przykład uruchamia jakąś lawinę, jakiś kamyk i organizm zaczyna inaczej przetwarzać bodźce, mózg zaczyna się rozwijać inaczej. Jakie są to czynniki? Mogą być różne u różnych ludzi.


Eksperci alarmują - autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i osób z autyzmem każdego roku będzie przybywać. Można powiedzieć, że jest to problem społeczny, cywilizacyjny.


Jak najbardziej. Problem, którego nie da się już nie zauważyć, nie da się zamieść pod dywan. Na razie to jest tak, że mamy bardzo dużo osób z autyzmem, małych dzieci. Natomiast z autyzmu się nie wyrasta. Za jakiś czas będą to dorosłe osoby, którym będzie trzeba jakoś pomóc w organizacji życia.

Osoby wysokofunkcjonujące z autyzmem w jakiś sposób sobie poradzą, ale również trzeba zauważyć i stworzyć im odpowiednie warunki do pracy. Czasem to nie będzie praca samodzielna. Osoby niskofunkcjonujące będą wymagały opieki. Dopóki są to małe dzieci, zazwyczaj mają rodziców. Kiedyś tych rodziców zabraknie.


Czyli może być różny poziom tego autyzmu. Osoby mogą funkcjonować lepiej bądź gorzej. A czy u nas osoby z autyzmem mogą liczyć na dużą pomoc poza rodzicami?


Placówek na terenie Białegostoku i okolic przybywa. W przeciągu ostatnich lat jest już ich nawet kilkanaście. Organizacji, a to nie są wszystkie, które wspólnie z nami organizują dzisiejsze obchody, jak dobrze pamiętam, naliczyłem 14 różnych: organizacji, poradni, przedszkoli, szkół. Są to czasem oddziały integracyjne w szkołach masowych.

Natomiast dzieci, które wymagają opieki, też jest dużo i ta opieka czasem w różnym stopniu jest potrzebna. Dzieci niskofunkcjonujące powinny chodzić do placówek specjalnie dla nich przeznaczonych, bo nie odnajdują się w szkołach masowych.

Natomiast dla osób wysokofunkcjonujących czasem dobrym rozwiązaniem są tak zwane treningi umiejętności społecznych, gdzie młodzież, dzieci uczą się, jak radzić sobie w społeczeństwie, w którym nie za każdym razem potrafią się odnaleźć.


Pana syn Jędrek, którego też mam zaszczyt znać, ma 15 lat. Kwiecień jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu obchodzony jest od 12 lat. Czy w tym czasie coś się zmieniło, jeżeli chodzi o społeczny odbiór osób z autyzmem? Czy spotykacie się z tolerancją, akceptacją, czy jednak nadal z brakiem zrozumienia?


W przypadku Jędrka wydaje mi się, że czasem jest nawet łatwiej niż w przypadku osób wysokofunkcjonujących. Zachowanie mego syna jest na tyle różne, na tyle dające się rzucić w oczy, że bardzo często ludziom zapala się lampa: aha, okej to jest osoba, która ma jakiś problem, jakiś deficyt. Może  niekoniecznie autyzm, ale da się to zauważyć.

Natomiast kiedy te zachowania są subtelne, kiedy na przykład osoba jest mówiąca, ale drażnią ją dźwięki albo drażni migająca świetlówka i zachowuje się dziwnie, to jest to czasem problem, żeby osoby wokół zaakceptowały inność tej osoby.


Dlaczego tak ważna jest społeczna akceptacja osób z autyzmem?


Dlatego że jako społeczeństwo powinniśmy mieć w sobie taki gen humanitaryzmu. Nie możemy definiować się tylko na zasadzie wyścigu szczurów, kto jest lepszy, kto jest sprytniejszy, kto lepiej sobie radzi, ten wygrywa, tylko powinniśmy - tak uważam - jako społeczeństwo okazywać solidarność z osobami słabszymi, które wymagają pomocy.


A jak my jako społeczeństwo, jako zwykli ludzie możemy taką solidarność wyrazić? Niekoniecznie tylko dzisiaj.


Przede wszystkim trzeba zauważać. Druga rzecz - trzeba zrozumieć, bo jeżeli się czegoś nie rozumie, to zazwyczaj włącza się postawa obronna w człowieku; boję się tego, więc na wszelki wypadek może nie będę dotykał, bo może autyzm jest zaraźliwy - już tak przesadzam.

Zrozumieć, zauważać i nie oceniać. Te ceny są bardzo trudne dla nas jako rodziców dzieci z autyzmem.

Właśnie, skąd moje niebieskie włosy? Kiedyś doradziłem na jakimś forum internetowym, na którym się wypowiadały rodziny osób z autyzmem. Jedna mama napisała, że dla niej najtrudniejsze jest to, jak jedzie autobusem i czuje, że gdy jej dziecko zrobi coś dziwnego, kiedy jest pobudzone, wtedy wszyscy się na nią patrzą, czuje, że wszyscy ją oceniają. Ona mówi: zżera mnie taki potworny strach, taki stres.

Zaproponowałam jej wtedy: musisz kontrolować tę sytuację. Zrób coś dziwnego, żeby ludzie na ciebie się patrzyli wtedy, kiedy jesteś na to przygotowana. Pomaluj sobie włosy, zrób jakąś dziwną fryzurę, przećwicz to w sobie, poukładaj to sobie w głowie, żeby umieć z tym się pogodzić.


Dziś wszystko jest na niebiesko. Będziemy się starać używać tego koloru przez cały dzień. "Zaświeć się na niebiesko" to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Co roku obchodzona jest właśnie 2 kwietnia. Również Białystok się przyłącza. Przed Teatrem Dramatycznym odbędzie się festyn. Czego możemy się spodziewać?


Przede wszystkim chcemy jako środowisko osób z autyzmem, czyli osoby z autyzmem, ich rodziny, terapeuci, nauczyciele, chcemy się pokazać, że jesteśmy, że istniejemy. Dwa - chcemy zaprosić osoby, które chcą okazać solidarności z osobami z autyzmem, chcą wyrazić swoje zrozumienie, chcą być może czegoś się dowiedzieć, bo będzie okazja porozmawiania z terapeutami, ze specjalistami. Będzie dużo różnych atrakcji dla dzieci, także zapraszamy całe rodziny.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok