Radio Białystok | Gość | Andrzej Szumowski [wideo] - ojciec 15-latka z autyzmem

Andrzej Szumowski [wideo]

ojciec 15-latka z autyzmem

2.04.2019, 08:06, akt. 11:38

- Jako społeczeństwo powinniśmy mieć w sobie taki gen humanitaryzmu. (...) Nie możemy definiować się tylko na zasadzie, kto jest sprytniejszy, kto lepiej sobie radzi, ten wygrywa, tylko powinniśmy okazywać solidarność z osobami słabszymi, które wymagają pomocy.

Andrzej Szumowski, fot. Joanna Szubzda
Andrzej Szumowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Andrzejem Szumowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obok raka, cukrzycy czy AIDS autyzm uznany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Od kilku lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dniem szczególnym jest 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Na placu przed białostockim Teatrem Dramatycznym spotkają się osoby z autyzmemO tym, czym jest to zaburzenie, z Andrzejem Szumowskim - ojcem 15-latka z autyzmem, członkiem Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Białymstoku - rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Czym jest autyzm? To choroba?


Andrzej Szumowski: Nie, to jest zaburzenie rozwoju. To tak jak na przykład leworęczność. Człowiek rodzi się z pewnymi symptomami, które w różnym stopniu, z różnym nasileniem się rozwijają. W przeciwieństwie do choroby na autyzm nie można  zachorować i z autyzmu nie można się wyleczyć. Ale można zniwelować jego skutki.


Czy wiemy, jakie są przyczyny autyzmu?


Nie, nie wiemy właśnie. I to jest problem - żeby coś leczyć, trzeba przede wszystkim wiedzieć, skąd się to bierze. Jest parę różnych teorii, które nie są jeszcze wiarygodnie sprawdzone, żeby można było mówić, że są pewne czynniki, które predysponują autyzm.


Jedna z tych teorii mówi o tym, że autyzm mogą powodować szczepionki.


Tak, to jest jedna z teorii. Ale tutaj bym nie poszedł, bo to może być ślepa uliczka, bo tak samo szczepionki, antybiotyki, gorączka - jest taka teoria, że te czynniki mogą być różne u każdego z dzieci.

Podobno gen, który predysponuje do autyzmu, ma około 40 proc. populacji uszkodzony, a nie ma 40 proc. autystów w społeczeństwie. Czyli jest podłoże genetyczne, dzieje się coś, co na przykład uruchamia jakąś lawinę, jakiś kamyk i organizm zaczyna inaczej przetwarzać bodźce, mózg zaczyna się rozwijać inaczej. Jakie są to czynniki? Mogą być różne u różnych ludzi.


Eksperci alarmują - autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i osób z autyzmem każdego roku będzie przybywać. Można powiedzieć, że jest to problem społeczny, cywilizacyjny.


Jak najbardziej. Problem, którego nie da się już nie zauważyć, nie da się zamieść pod dywan. Na razie to jest tak, że mamy bardzo dużo osób z autyzmem, małych dzieci. Natomiast z autyzmu się nie wyrasta. Za jakiś czas będą to dorosłe osoby, którym będzie trzeba jakoś pomóc w organizacji życia.

Osoby wysokofunkcjonujące z autyzmem w jakiś sposób sobie poradzą, ale również trzeba zauważyć i stworzyć im odpowiednie warunki do pracy. Czasem to nie będzie praca samodzielna. Osoby niskofunkcjonujące będą wymagały opieki. Dopóki są to małe dzieci, zazwyczaj mają rodziców. Kiedyś tych rodziców zabraknie.


Czyli może być różny poziom tego autyzmu. Osoby mogą funkcjonować lepiej bądź gorzej. A czy u nas osoby z autyzmem mogą liczyć na dużą pomoc poza rodzicami?


Placówek na terenie Białegostoku i okolic przybywa. W przeciągu ostatnich lat jest już ich nawet kilkanaście. Organizacji, a to nie są wszystkie, które wspólnie z nami organizują dzisiejsze obchody, jak dobrze pamiętam, naliczyłem 14 różnych: organizacji, poradni, przedszkoli, szkół. Są to czasem oddziały integracyjne w szkołach masowych.

Natomiast dzieci, które wymagają opieki, też jest dużo i ta opieka czasem w różnym stopniu jest potrzebna. Dzieci niskofunkcjonujące powinny chodzić do placówek specjalnie dla nich przeznaczonych, bo nie odnajdują się w szkołach masowych.

Natomiast dla osób wysokofunkcjonujących czasem dobrym rozwiązaniem są tak zwane treningi umiejętności społecznych, gdzie młodzież, dzieci uczą się, jak radzić sobie w społeczeństwie, w którym nie za każdym razem potrafią się odnaleźć.


Pana syn Jędrek, którego też mam zaszczyt znać, ma 15 lat. Kwiecień jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu obchodzony jest od 12 lat. Czy w tym czasie coś się zmieniło, jeżeli chodzi o społeczny odbiór osób z autyzmem? Czy spotykacie się z tolerancją, akceptacją, czy jednak nadal z brakiem zrozumienia?


W przypadku Jędrka wydaje mi się, że czasem jest nawet łatwiej niż w przypadku osób wysokofunkcjonujących. Zachowanie mego syna jest na tyle różne, na tyle dające się rzucić w oczy, że bardzo często ludziom zapala się lampa: aha, okej to jest osoba, która ma jakiś problem, jakiś deficyt. Może  niekoniecznie autyzm, ale da się to zauważyć.

Natomiast kiedy te zachowania są subtelne, kiedy na przykład osoba jest mówiąca, ale drażnią ją dźwięki albo drażni migająca świetlówka i zachowuje się dziwnie, to jest to czasem problem, żeby osoby wokół zaakceptowały inność tej osoby.


Dlaczego tak ważna jest społeczna akceptacja osób z autyzmem?


Dlatego że jako społeczeństwo powinniśmy mieć w sobie taki gen humanitaryzmu. Nie możemy definiować się tylko na zasadzie wyścigu szczurów, kto jest lepszy, kto jest sprytniejszy, kto lepiej sobie radzi, ten wygrywa, tylko powinniśmy - tak uważam - jako społeczeństwo okazywać solidarność z osobami słabszymi, które wymagają pomocy.


A jak my jako społeczeństwo, jako zwykli ludzie możemy taką solidarność wyrazić? Niekoniecznie tylko dzisiaj.


Przede wszystkim trzeba zauważać. Druga rzecz - trzeba zrozumieć, bo jeżeli się czegoś nie rozumie, to zazwyczaj włącza się postawa obronna w człowieku; boję się tego, więc na wszelki wypadek może nie będę dotykał, bo może autyzm jest zaraźliwy - już tak przesadzam.

Zrozumieć, zauważać i nie oceniać. Te ceny są bardzo trudne dla nas jako rodziców dzieci z autyzmem.

Właśnie, skąd moje niebieskie włosy? Kiedyś doradziłem na jakimś forum internetowym, na którym się wypowiadały rodziny osób z autyzmem. Jedna mama napisała, że dla niej najtrudniejsze jest to, jak jedzie autobusem i czuje, że gdy jej dziecko zrobi coś dziwnego, kiedy jest pobudzone, wtedy wszyscy się na nią patrzą, czuje, że wszyscy ją oceniają. Ona mówi: zżera mnie taki potworny strach, taki stres.

Zaproponowałam jej wtedy: musisz kontrolować tę sytuację. Zrób coś dziwnego, żeby ludzie na ciebie się patrzyli wtedy, kiedy jesteś na to przygotowana. Pomaluj sobie włosy, zrób jakąś dziwną fryzurę, przećwicz to w sobie, poukładaj to sobie w głowie, żeby umieć z tym się pogodzić.


Dziś wszystko jest na niebiesko. Będziemy się starać używać tego koloru przez cały dzień. "Zaświeć się na niebiesko" to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Co roku obchodzona jest właśnie 2 kwietnia. Również Białystok się przyłącza. Przed Teatrem Dramatycznym odbędzie się festyn. Czego możemy się spodziewać?


Przede wszystkim chcemy jako środowisko osób z autyzmem, czyli osoby z autyzmem, ich rodziny, terapeuci, nauczyciele, chcemy się pokazać, że jesteśmy, że istniejemy. Dwa - chcemy zaprosić osoby, które chcą okazać solidarności z osobami z autyzmem, chcą wyrazić swoje zrozumienie, chcą być może czegoś się dowiedzieć, bo będzie okazja porozmawiania z terapeutami, ze specjalistami. Będzie dużo różnych atrakcji dla dzieci, także zapraszamy całe rodziny.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Łukasz Kobeszko, fot. prywatne

Łukasz Kobeszko [wideo]

Ośrodek Studiów Wschodnich
6.02.2023

"Ten list można traktować jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie do wszystkich Polaków, ale też licznych Ukraińców przebywających w Polsce jako uchodźcy wojenni, jako migranci, ale wiemy, że to całego problemu nie załatwia" - mówi Łukasz Kobeszko.

fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
3.02.2023

"W przypadku i produkcji piekarniczej i produkcji cukierniczej, obserwuję na przestrzeni ostatniego roku bardzo mocny wzrost cen. I można oczekiwać też, że ze względu na tłusty czwartek ceny będą niestety wysokie" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekonomista dr Arkadiusz Niedźwiedzki.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.

Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.


fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.


Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.

Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.


fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.


Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.


Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.

Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.


Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.


Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.

fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.


abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.

prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok