Radio Białystok | Gość | Andrzej Szumowski [wideo] - ojciec 15-latka z autyzmem

Andrzej Szumowski [wideo]

ojciec 15-latka z autyzmem

2.04.2019, 08:06, akt. 11:38

- Jako społeczeństwo powinniśmy mieć w sobie taki gen humanitaryzmu. (...) Nie możemy definiować się tylko na zasadzie, kto jest sprytniejszy, kto lepiej sobie radzi, ten wygrywa, tylko powinniśmy okazywać solidarność z osobami słabszymi, które wymagają pomocy.

Andrzej Szumowski, fot. Joanna Szubzda
Andrzej Szumowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Andrzejem Szumowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obok raka, cukrzycy czy AIDS autyzm uznany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Od kilku lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dniem szczególnym jest 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Na placu przed białostockim Teatrem Dramatycznym spotkają się osoby z autyzmemO tym, czym jest to zaburzenie, z Andrzejem Szumowskim - ojcem 15-latka z autyzmem, członkiem Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Białymstoku - rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Czym jest autyzm? To choroba?


Andrzej Szumowski: Nie, to jest zaburzenie rozwoju. To tak jak na przykład leworęczność. Człowiek rodzi się z pewnymi symptomami, które w różnym stopniu, z różnym nasileniem się rozwijają. W przeciwieństwie do choroby na autyzm nie można  zachorować i z autyzmu nie można się wyleczyć. Ale można zniwelować jego skutki.


Czy wiemy, jakie są przyczyny autyzmu?


Nie, nie wiemy właśnie. I to jest problem - żeby coś leczyć, trzeba przede wszystkim wiedzieć, skąd się to bierze. Jest parę różnych teorii, które nie są jeszcze wiarygodnie sprawdzone, żeby można było mówić, że są pewne czynniki, które predysponują autyzm.


Jedna z tych teorii mówi o tym, że autyzm mogą powodować szczepionki.


Tak, to jest jedna z teorii. Ale tutaj bym nie poszedł, bo to może być ślepa uliczka, bo tak samo szczepionki, antybiotyki, gorączka - jest taka teoria, że te czynniki mogą być różne u każdego z dzieci.

Podobno gen, który predysponuje do autyzmu, ma około 40 proc. populacji uszkodzony, a nie ma 40 proc. autystów w społeczeństwie. Czyli jest podłoże genetyczne, dzieje się coś, co na przykład uruchamia jakąś lawinę, jakiś kamyk i organizm zaczyna inaczej przetwarzać bodźce, mózg zaczyna się rozwijać inaczej. Jakie są to czynniki? Mogą być różne u różnych ludzi.


Eksperci alarmują - autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i osób z autyzmem każdego roku będzie przybywać. Można powiedzieć, że jest to problem społeczny, cywilizacyjny.


Jak najbardziej. Problem, którego nie da się już nie zauważyć, nie da się zamieść pod dywan. Na razie to jest tak, że mamy bardzo dużo osób z autyzmem, małych dzieci. Natomiast z autyzmu się nie wyrasta. Za jakiś czas będą to dorosłe osoby, którym będzie trzeba jakoś pomóc w organizacji życia.

Osoby wysokofunkcjonujące z autyzmem w jakiś sposób sobie poradzą, ale również trzeba zauważyć i stworzyć im odpowiednie warunki do pracy. Czasem to nie będzie praca samodzielna. Osoby niskofunkcjonujące będą wymagały opieki. Dopóki są to małe dzieci, zazwyczaj mają rodziców. Kiedyś tych rodziców zabraknie.


Czyli może być różny poziom tego autyzmu. Osoby mogą funkcjonować lepiej bądź gorzej. A czy u nas osoby z autyzmem mogą liczyć na dużą pomoc poza rodzicami?


Placówek na terenie Białegostoku i okolic przybywa. W przeciągu ostatnich lat jest już ich nawet kilkanaście. Organizacji, a to nie są wszystkie, które wspólnie z nami organizują dzisiejsze obchody, jak dobrze pamiętam, naliczyłem 14 różnych: organizacji, poradni, przedszkoli, szkół. Są to czasem oddziały integracyjne w szkołach masowych.

Natomiast dzieci, które wymagają opieki, też jest dużo i ta opieka czasem w różnym stopniu jest potrzebna. Dzieci niskofunkcjonujące powinny chodzić do placówek specjalnie dla nich przeznaczonych, bo nie odnajdują się w szkołach masowych.

Natomiast dla osób wysokofunkcjonujących czasem dobrym rozwiązaniem są tak zwane treningi umiejętności społecznych, gdzie młodzież, dzieci uczą się, jak radzić sobie w społeczeństwie, w którym nie za każdym razem potrafią się odnaleźć.


Pana syn Jędrek, którego też mam zaszczyt znać, ma 15 lat. Kwiecień jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu obchodzony jest od 12 lat. Czy w tym czasie coś się zmieniło, jeżeli chodzi o społeczny odbiór osób z autyzmem? Czy spotykacie się z tolerancją, akceptacją, czy jednak nadal z brakiem zrozumienia?


W przypadku Jędrka wydaje mi się, że czasem jest nawet łatwiej niż w przypadku osób wysokofunkcjonujących. Zachowanie mego syna jest na tyle różne, na tyle dające się rzucić w oczy, że bardzo często ludziom zapala się lampa: aha, okej to jest osoba, która ma jakiś problem, jakiś deficyt. Może  niekoniecznie autyzm, ale da się to zauważyć.

Natomiast kiedy te zachowania są subtelne, kiedy na przykład osoba jest mówiąca, ale drażnią ją dźwięki albo drażni migająca świetlówka i zachowuje się dziwnie, to jest to czasem problem, żeby osoby wokół zaakceptowały inność tej osoby.


Dlaczego tak ważna jest społeczna akceptacja osób z autyzmem?


Dlatego że jako społeczeństwo powinniśmy mieć w sobie taki gen humanitaryzmu. Nie możemy definiować się tylko na zasadzie wyścigu szczurów, kto jest lepszy, kto jest sprytniejszy, kto lepiej sobie radzi, ten wygrywa, tylko powinniśmy - tak uważam - jako społeczeństwo okazywać solidarność z osobami słabszymi, które wymagają pomocy.


A jak my jako społeczeństwo, jako zwykli ludzie możemy taką solidarność wyrazić? Niekoniecznie tylko dzisiaj.


Przede wszystkim trzeba zauważać. Druga rzecz - trzeba zrozumieć, bo jeżeli się czegoś nie rozumie, to zazwyczaj włącza się postawa obronna w człowieku; boję się tego, więc na wszelki wypadek może nie będę dotykał, bo może autyzm jest zaraźliwy - już tak przesadzam.

Zrozumieć, zauważać i nie oceniać. Te ceny są bardzo trudne dla nas jako rodziców dzieci z autyzmem.

Właśnie, skąd moje niebieskie włosy? Kiedyś doradziłem na jakimś forum internetowym, na którym się wypowiadały rodziny osób z autyzmem. Jedna mama napisała, że dla niej najtrudniejsze jest to, jak jedzie autobusem i czuje, że gdy jej dziecko zrobi coś dziwnego, kiedy jest pobudzone, wtedy wszyscy się na nią patrzą, czuje, że wszyscy ją oceniają. Ona mówi: zżera mnie taki potworny strach, taki stres.

Zaproponowałam jej wtedy: musisz kontrolować tę sytuację. Zrób coś dziwnego, żeby ludzie na ciebie się patrzyli wtedy, kiedy jesteś na to przygotowana. Pomaluj sobie włosy, zrób jakąś dziwną fryzurę, przećwicz to w sobie, poukładaj to sobie w głowie, żeby umieć z tym się pogodzić.


Dziś wszystko jest na niebiesko. Będziemy się starać używać tego koloru przez cały dzień. "Zaświeć się na niebiesko" to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Co roku obchodzona jest właśnie 2 kwietnia. Również Białystok się przyłącza. Przed Teatrem Dramatycznym odbędzie się festyn. Czego możemy się spodziewać?


Przede wszystkim chcemy jako środowisko osób z autyzmem, czyli osoby z autyzmem, ich rodziny, terapeuci, nauczyciele, chcemy się pokazać, że jesteśmy, że istniejemy. Dwa - chcemy zaprosić osoby, które chcą okazać solidarności z osobami z autyzmem, chcą wyrazić swoje zrozumienie, chcą być może czegoś się dowiedzieć, bo będzie okazja porozmawiania z terapeutami, ze specjalistami. Będzie dużo różnych atrakcji dla dzieci, także zapraszamy całe rodziny.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok