Radio Białystok | Gość | Marek Sakowicz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).
31 marca zostanie wznowiony nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Co się zmieniło w gwałtownie wstrzymanym programie? Do kogo i na jakie inwestycje przyznawane będzie wsparcie? Na czym polega nowa odsłona popularnego programu dofinasowań? Między innymi o tym z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Markiem Sakowiczem rozmawiał Ryszard Minko.
Nowi operatorzy - wsparcie dla beneficjentów
Jedną z kluczowych zmian w programie jest wprowadzenie operatorów, którzy mają dbać o bezpieczeństwo beneficjentów od momentu podjęcia decyzji o dotacji aż do jej zakończenia.
Operatorami zostają gminy, które mają najbliższy i bezpośredni kontakt z beneficjentem - tłumaczy prezes Marek Sakowicz.
Pracownik gminy będzie prowadził beneficjenta za rękę przez cały proces.
Nowe limity dotacji i kryteria dochodowe
Zmiany obejmują także limity dotacji jednostkowych na metr kwadratowy ocieplenia. Koszty te będą dostosowane do cen rynkowych i zostaną podane w dniu rozpoczęcia programu.
Podniesiono również progi dochodowe dla najwyższego poziomu dofinansowania. Osoby, których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1300 zł, mogą liczyć na 100% dotacji. Dla gospodarstw jednoosobowych próg ten wynosi 1800 zł.
Nowe progi mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla gospodarstw, które nie mogłyby pozwolić sobie na nowoczesne źródła ciepła - podkreśla Marek Sakowicz.
Walka z rachunkami grozy
W poprzedniej edycji programu niektórzy beneficjenci skarżyli się na wysokie rachunki po wymianie źródła ciepła. Aby uniknąć takich sytuacji, wprowadzono listę ZUM, na której znajdują się urządzenia certyfikowane i spełniające określone standardy efektywności energetycznej.
Rachunki grozy wynikały nie tylko z urządzeń, ale także z niespójnych taryf oraz źle dobranej technologii - przyznaje Marek Sakowicz.
Koniec dotacji na kotły gazowe
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów nowej edycji programu jest brak dotacji na kotły gazowe. Na liście dofinansowanych urządzeń znalazły się pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pelet, ale gazowe zostały wykluczone.
Kotły gazowe w nowym programie nie będą miały możliwości uzyskania dotacji. Osoby, które zdążyły złożyć wniosek przed zawieszeniem naboru, będą mogły starać się o dofinansowanie w nowym, oddzielnym programie - wyjaśnia prezes Sakowicz.
Nowa odsłona programu startuje 31 marca i potrwa przez cztery miesiące. Wnioski można składać w gminach lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.