Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka - rzecznik białostockiego oddziału ZUS

Katarzyna Krupicka

rzecznik białostockiego oddziału ZUS

5.01.2018, 08:33, akt. 08:57

- Najszybszym sposobem znalezienia swojego indywidualnego numeru składkowego jest znalezienie go na stronie eskladka.pl - mówi Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Z Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski

Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorcy będą składać jeden przelew (zamiast 3 czy 4) i wszystkie ich składki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O szczegółach zmian z rzecznikiem prasowym białostockiego oddziału ZUS Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Co się dzieje z tym jednym przelewem?


Katarzyna Krupicka: Od 1 stycznia bardzo wiele nam się zmieniło dla płatników składek. Przede wszystkim mamy jeden przelew, do tej pory płatnicy obsługiwali 3, nawet 4 przelewy, a teraz mają dużo prościej. Już pierwsze składki zostały odnotowane na kontach niektórych osób. W naszym województwie takich osób pierwszego dnia było 867, kwota, która wpłynęła to około 2 mln złotych. 

Ten przelew jest przez ZUS dzielony na poszczególne fundusze. Osoba, która dokonuje przelewu - ją nie interesuje to, ile powinna zapłacić na Fundusz Ubezpieczeń czy Fundusz Świadczeń Gwarantowanych, według ostatniej deklaracji, która została złożona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą dzielone procentowo te składki i wówczas zostaną zaksięgowane na poszczególnych kontach.


A jak jest w zakładzie tysiąc osób, pracodawca przelewa też jednym przelewem?


Tak, pracodawca również robi to samo, ale te przelewy będą dokonywane dopiero w granicach 15 stycznia i wówczas spodziewamy się właśnie największej kumulacji wpłat.


I wtedy na te 1000 osób zostanie to wszystko podzielone?


Jak najbardziej.


Czy powinniśmy w tym okresie przejściowym kontrolować nasze rachunki?


Raczej nie spodziewamy się błędów, do kontroli każdego zachęcamy, ponieważ istnieje taka wspaniała instytucja jak Platforma Usług Elektronicznych. Każda osoba i płatnik, i ubezpieczony może sobie taką Platformę Usług Elektronicznych założyć i kontrolować czy składki są przypisywane do jego konta, jak pracodawca płaci składki i wówczas będzie naocznie widział faktycznie jakie kwoty wpływają na jego konto.


To jedno najważniejsze udogodnienie, co jeszcze?


Ryzykiem, które jest związane z e-składką jest to, że wpłaty pokrywają najstarsze zadłużenia. Wielokrotnie mówiliśmy, pisaliśmy o tym, że osoby, które mają zaległości na swoim koncie, powinny do nas się zgłosić i uregulować swoje długi, bądź też zawrzeć układy ratalne. Ponieważ osoby prowadzące działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie i jeżeli nie zostanie opłacona składka, wówczas taka osoba może wypaść z ubezpieczenia chorobowego i nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy też macierzyńskiego.


A teraz jak wpływa ta jedna kwota, jeden przelew, to regulujecie wszystkie zadłużenia?


Jeżeli były zadłużenia na koncie, wówczas najpierw pokrywane są najstarsze długi.


Czyli możemy ewentualnie namawiać pracodawców, przedsiębiorców żeby skontaktowali się z ZUS-em, zorientowali się jakie mają ewentualnie braki w uregulowaniu składek zanim prześlą te pieniądze, żeby nie było tam minusów.


Mam nadzieję, że takich elementów wśród dużych firm nie będzie. Najtrudniej nam było dotrzeć do indywidualnych płatników, czyli osób prowadzących działalność. Do nich przede wszystkim wysyłaliśmy różnego rodzaju informacje mailami, pismami. Udało nam się dotrzeć do 99% aktywnych płatników, w związku z tym mam nadzieję, że prawie wszystkie osoby, które u nas prowadzą na naszym terenie działalność, otrzymały numer rachunku składkowego i będą mogły bez problemu zapłacić te składki. 

A jeżeli jeszcze ktoś do dziś nie posiada takiego numeru i może nie odebrał tego listu, może zagubił, to najszybszym sposobem uzyskania swojego numeru rachunku składkowego jest znalezienie go na stronie www.eskladka.pl. Tam ukazuje się wyszukiwarka, gdzie podajemy swoje dwa identyfikatory, takie które były zgłoszone w ZUS-ie. Może być to REGON, NIP, imię i nazwisko i wówczas po wykonaniu bardzo króciutkiego działania - dodawanie, odejmowanie, można wyszukać ten numer konta i to jest numer indywidualny, przypisany do danej osoby. 

Żeby sprawdzić, czy to jest na pewno nasz numer - on jak każdy inny składa się z 26 cyfr, ale 10 ostatnich to jest nasz indywidualny numer NIP. Jeżeli wyszukany numer nie zawiera naszego numeru NIP, tylko są  inne cyfry - należy skontaktować się z ZUS, bądź zadzwonić na numer centrali usług telefonicznych i tam osoby, po przeprowadzeniu odpowiedniej identyfikacji mogą sprawdzić dlaczego są błędy.

Najprawdopodobniej może się zdarzyć tak, że osoba zgłaszając się do ubezpieczenia mogła pomylić cyfry wpisując numer NIP i taki numer został zaczerpnięty do wygenerowania konta. 


Według nowych zasad emerytalnych, jak ostatni kwartał wypadł w naszym regionie? Ponoć panie całkiem nieźle zarabiają na tle całego kraju - mówimy o emeryturach.


Zamknęliśmy pierwszy kwartał wydawania decyzji emerytalnych. Od 1 października zmieniła się ustawa mówiącą o tym, że kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni z kolei w 65 i faktycznie zwiększona liczba wniosków, której spodziewaliśmy się około 15 000 - okazało się, że do końca roku wpłynęło do nas około 12 000 wniosków. Decyzji faktycznie mamy wydanych już bardzo dużo, bo ponad 90%. 

Jak okazało się nasze panie na tle całej Polski z kwotą wypłacanych emerytur wypadają całkiem nieźle. Dla pań w naszym regionie przeciętna kwota emerytury wynosi 1 621,38 zł i to stanowi 103,43% ogólnej kwoty, która jest w Polsce. Panowie 2 437,61 - tu panowie wypadają zdecydowanie gorzej, bo średnia kwota dla mężczyzn jest o wiele wyższa, w całym kraju 2 699,52 czyli 90%.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.

Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.


Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.

Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.


Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.

Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".


Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".

Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".

Krzysztof Paliński, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Paliński

wiceprezes stowarzyszenia "Droga".
14.03.2018

Program stowarzyszenia Droga "Odzyskać dziecko" od nowego roku zmienił nieco formułę i nazwę.

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka

I koncertmistrz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dyrygent i kierownik Chóru OiFP
14.03.2018

Artyści Chóru oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej mają w tym roku szansę na zdobycie trzech Fryderyków.


Agata Porowska, fot. Joanna Szubzda

Agata Porowska

psycholog, pedagog, terapeutka
14.03.2018

Wolontariusze Ośrodka Eleos stworzyli film dokumentalny "Twoja historia" i przygotowali wystawę fotograficzną "Portret mój". Bohaterami są białostoccy bezdomni.

Małgorzata Kijak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Kijak

dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika, członkini Fundacji "Gra w Klasy"
14.03.2018

- Chcemy wyjść od naturalnych zachowań. Poobserwować to, w jaki sposób dzieci się uczą, co im najbardziej służy. Chodzi o dotarcie do prawdziwego sposobu uczenia się, jak to naturalnie wygląda u dzieci.

Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.03.2018

Jak być rodzicem przyszłego mistrza olimpijskiego czy najlepszego strzelca ligi mistrzów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Dlaczego?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok