Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka - rzecznik białostockiego oddziału ZUS

Katarzyna Krupicka

rzecznik białostockiego oddziału ZUS

5.01.2018, 08:33, akt. 08:57

- Najszybszym sposobem znalezienia swojego indywidualnego numeru składkowego jest znalezienie go na stronie eskladka.pl - mówi Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Z Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski

Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorcy będą składać jeden przelew (zamiast 3 czy 4) i wszystkie ich składki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O szczegółach zmian z rzecznikiem prasowym białostockiego oddziału ZUS Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Co się dzieje z tym jednym przelewem?


Katarzyna Krupicka: Od 1 stycznia bardzo wiele nam się zmieniło dla płatników składek. Przede wszystkim mamy jeden przelew, do tej pory płatnicy obsługiwali 3, nawet 4 przelewy, a teraz mają dużo prościej. Już pierwsze składki zostały odnotowane na kontach niektórych osób. W naszym województwie takich osób pierwszego dnia było 867, kwota, która wpłynęła to około 2 mln złotych. 

Ten przelew jest przez ZUS dzielony na poszczególne fundusze. Osoba, która dokonuje przelewu - ją nie interesuje to, ile powinna zapłacić na Fundusz Ubezpieczeń czy Fundusz Świadczeń Gwarantowanych, według ostatniej deklaracji, która została złożona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą dzielone procentowo te składki i wówczas zostaną zaksięgowane na poszczególnych kontach.


A jak jest w zakładzie tysiąc osób, pracodawca przelewa też jednym przelewem?


Tak, pracodawca również robi to samo, ale te przelewy będą dokonywane dopiero w granicach 15 stycznia i wówczas spodziewamy się właśnie największej kumulacji wpłat.


I wtedy na te 1000 osób zostanie to wszystko podzielone?


Jak najbardziej.


Czy powinniśmy w tym okresie przejściowym kontrolować nasze rachunki?


Raczej nie spodziewamy się błędów, do kontroli każdego zachęcamy, ponieważ istnieje taka wspaniała instytucja jak Platforma Usług Elektronicznych. Każda osoba i płatnik, i ubezpieczony może sobie taką Platformę Usług Elektronicznych założyć i kontrolować czy składki są przypisywane do jego konta, jak pracodawca płaci składki i wówczas będzie naocznie widział faktycznie jakie kwoty wpływają na jego konto.


To jedno najważniejsze udogodnienie, co jeszcze?


Ryzykiem, które jest związane z e-składką jest to, że wpłaty pokrywają najstarsze zadłużenia. Wielokrotnie mówiliśmy, pisaliśmy o tym, że osoby, które mają zaległości na swoim koncie, powinny do nas się zgłosić i uregulować swoje długi, bądź też zawrzeć układy ratalne. Ponieważ osoby prowadzące działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie i jeżeli nie zostanie opłacona składka, wówczas taka osoba może wypaść z ubezpieczenia chorobowego i nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy też macierzyńskiego.


A teraz jak wpływa ta jedna kwota, jeden przelew, to regulujecie wszystkie zadłużenia?


Jeżeli były zadłużenia na koncie, wówczas najpierw pokrywane są najstarsze długi.


Czyli możemy ewentualnie namawiać pracodawców, przedsiębiorców żeby skontaktowali się z ZUS-em, zorientowali się jakie mają ewentualnie braki w uregulowaniu składek zanim prześlą te pieniądze, żeby nie było tam minusów.


Mam nadzieję, że takich elementów wśród dużych firm nie będzie. Najtrudniej nam było dotrzeć do indywidualnych płatników, czyli osób prowadzących działalność. Do nich przede wszystkim wysyłaliśmy różnego rodzaju informacje mailami, pismami. Udało nam się dotrzeć do 99% aktywnych płatników, w związku z tym mam nadzieję, że prawie wszystkie osoby, które u nas prowadzą na naszym terenie działalność, otrzymały numer rachunku składkowego i będą mogły bez problemu zapłacić te składki. 

A jeżeli jeszcze ktoś do dziś nie posiada takiego numeru i może nie odebrał tego listu, może zagubił, to najszybszym sposobem uzyskania swojego numeru rachunku składkowego jest znalezienie go na stronie www.eskladka.pl. Tam ukazuje się wyszukiwarka, gdzie podajemy swoje dwa identyfikatory, takie które były zgłoszone w ZUS-ie. Może być to REGON, NIP, imię i nazwisko i wówczas po wykonaniu bardzo króciutkiego działania - dodawanie, odejmowanie, można wyszukać ten numer konta i to jest numer indywidualny, przypisany do danej osoby. 

Żeby sprawdzić, czy to jest na pewno nasz numer - on jak każdy inny składa się z 26 cyfr, ale 10 ostatnich to jest nasz indywidualny numer NIP. Jeżeli wyszukany numer nie zawiera naszego numeru NIP, tylko są  inne cyfry - należy skontaktować się z ZUS, bądź zadzwonić na numer centrali usług telefonicznych i tam osoby, po przeprowadzeniu odpowiedniej identyfikacji mogą sprawdzić dlaczego są błędy.

Najprawdopodobniej może się zdarzyć tak, że osoba zgłaszając się do ubezpieczenia mogła pomylić cyfry wpisując numer NIP i taki numer został zaczerpnięty do wygenerowania konta. 


Według nowych zasad emerytalnych, jak ostatni kwartał wypadł w naszym regionie? Ponoć panie całkiem nieźle zarabiają na tle całego kraju - mówimy o emeryturach.


Zamknęliśmy pierwszy kwartał wydawania decyzji emerytalnych. Od 1 października zmieniła się ustawa mówiącą o tym, że kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni z kolei w 65 i faktycznie zwiększona liczba wniosków, której spodziewaliśmy się około 15 000 - okazało się, że do końca roku wpłynęło do nas około 12 000 wniosków. Decyzji faktycznie mamy wydanych już bardzo dużo, bo ponad 90%. 

Jak okazało się nasze panie na tle całej Polski z kwotą wypłacanych emerytur wypadają całkiem nieźle. Dla pań w naszym regionie przeciętna kwota emerytury wynosi 1 621,38 zł i to stanowi 103,43% ogólnej kwoty, która jest w Polsce. Panowie 2 437,61 - tu panowie wypadają zdecydowanie gorzej, bo średnia kwota dla mężczyzn jest o wiele wyższa, w całym kraju 2 699,52 czyli 90%.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.


Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.

Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.


płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.


Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?

Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.


Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.


prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.

Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok