Radio Białystok | Gość | Ewa Chociej - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku

Ewa Chociej

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku

23.09.2021, 08:25, akt. 08:37

"Obserwujemy, jak się dzieci zachowują na zajęciach. One są wyciszone, nie jest tak głośno jak było do tej pory, dzieci nie do końca dobrze czują się ze sobą w klasie, mniej lubią pracować w grupie" - ocenia dyrektor SP 50 w Białymstoku.

Ewa Chociej, fot. Monika Kalicka
Ewa Chociej, fot. Monika Kalicka

Z Ewą Chociej rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Poprawa kondycji fizycznej uczniów, pomoc psychologiczna i dobrowolne zajęcia wspomagające - m.in takie są założenia Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii, który od września ma być realizowany w szkołach. Jak to wygląda w praktyce - o tym z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku Ewą Chociej rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: To wsparcie psychologiczne i zajęcia wspomagające budziły największe zainteresowanie wtedy, kiedy ten Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii powstawał i psychologowie apelowali wówczas, żeby odpuścić sobie to nadrabianie zaległości, a zająć się przede wszystkim stanem psychicznym uczniów. Ale co się okazało - na te dodatkowe zajęcia jest bardzo duże zapotrzebowanie, przynajmniej w skali kraju, bo o pieniądze na nie wystąpiło blisko 90% szkół. W pani szkole też jest zainteresowanie tego typu wsparciem?


Ewa Chociej: Zainteresowanie jest ogromne. To był koniec tamtego roku szkolnego, kiedy występowaliśmy z informacją do rodziców, że takie zajęcia będą realizowane i czy są zainteresowani. Wszyscy byli zainteresowani, a więc odpowiednie formularze zostały wypełnione, były pojedyncze sytuacje, gdzie rodzic nie życzył sobie, aby dziecko uczęszczało na takie zajęcia, więc praktycznie stuprocentowa frekwencja.


Czyli to była decyzja rodziców, czy rodziców w konsultacji z uczniami, jak to było? Kto chciał tych zajęć dodatkowych?


Ponieważ nasza szkoła to szkoła podstawowa, a więc decydujący głos mają rodzice. Niemniej jednak dzieci o tym rozmawiały z rodzicami i ponieważ to są zajęcia dobrowolne, nikogo nie zmusimy. Rozmawiali wychowawcy z dziećmi i wspólnie podjęto taką decyzję, na co byłoby największe zapotrzebowanie.


Na co jest?


Przedmioty ogólnokształcące, a więc język polski, matematyka, w niektórych przypadkach język angielski.


Czyli to, co jest na egzaminach głównie. Kolejna bardzo ważna sprawa - wsparcie psychologiczne. Mogą na nie liczyć uczniowie w pani szkole?


W naszej szkole mamy to szczęście, że na całym etacie jest pani psycholog, a więc jest dostępna, ma również dodatkowe spotkania z poszczególnymi uczniami, ale też chodzi na zajęcia do całej grupy klasowej, a więc bezpośredni kontakt indywidualnie, lub też wychowawca zgłasza, że jest taka potrzeba, wtedy wchodzimy na zajęcia do całej klasy. Dodatkowo jest pani pedagog, która również jest dostępna w ciągu całego dnia, dodatkowe zajęcia, które teraz ruszyliśmy - to spotkanie z rodzicami i z dziećmi, żeby przeanalizować, gdzie potrzebujemy wsparcia, na co zwrócić uwagę i sytuacja, która ma miejsce, myślę, że w każdej klasie - integracja na nowo, po nauczaniu zdalnym.


Psychologa i pedagoga macie w szkole, czy tych zgłoszeń, tego zapotrzebowania jest więcej po tym zdalnym nauczaniu, czy jest status quo?


Obserwujemy, jak się dzieci zachowują na zajęciach. One są wyciszone, nie jest tak głośno jak było do tej pory, dzieci nie do końca też dobrze czują się ze sobą w klasie, to widać, że częściej zaglądają do materiałów, mniej lubią pracować w grupie, już to się zmienia, ale te pierwsze zajęcia mogliśmy zaobserwować, że każdy wolał jednak pracować indywidualnie.


To efekty izolacji, tego, że były w domach?


Myślę, że zdecydowanie tak. Nie potrafią wrócić do tego stanu, który miał miejsce przed pandemią, oni byli zmuszeni do pracy indywidualnej, czasami w tych młodszych grupach do pracy z rodzicem, niemniej jednak tych kontaktów rówieśniczych nie było i to wszystko teraz nadrabiamy.


Trzeba odbudowywać, nie wiadomo jak będzie. Wreszcie - aktywny powrót uczniów do szkoły - dodatkowe lekcje WF-u, żeby podreperować kondycję fizyczną dla chętnych szkół, chętnych nauczycieli. Czy pani szkoła też partycypuje w tym programie?


Nie, nasza szkoła podjęła decyzję, że ze względu na naprawdę bogatą ofertę zajęć dodatkowych sportowych, ponieważ mamy i piłkę ręczną, i piłkę nożną, wszelkiego typu SKS-y, aerobiki, bardzo dużo zajęć, ponieważ mamy dobre zaplecze sportowe, a więc my nie skorzystaliśmy z tego programu. Natomiast bardzo dużo dodatkowych zajęć, póki jeszcze możemy, jest realizowanych na terenie szkoły.


Póki jeszcze możemy - mówi pani. Jak wygląda teraz sytuacja epidemiczna w SP nr 50? To była jedna z pierwszych szkół w Białymstoku, gdzie zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego, część klas przeszła na nauczanie zdalne z powodu wykrycia przypadku zakażenia koronawirusem. Jak jest teraz?


Początek był trudny, bo już w pierwszym tygodniu musieliśmy przejść na nauczanie zdalne i wróciliśmy tak naprawdę w pełnym składzie 13 września. To były ostatnie klasy, które miały kontakt z zakażonym nauczycielem, ogólnie było to 186 uczniów na kształceniu zdalnym. Teraz już wszyscy pracujemy w normalnym trybie, wszyscy wróciliśmy, nie mamy nowych zachorowań na dzisiaj.


Oby jak najdłużej. Pilnujecie się bardziej, z tego co wiem, wasza szkoła też przystąpiła do akcji szczepień.


Po sytuacji mającej miejsce w pierwszym tygodniu musieliśmy jeszcze raz przeanalizować sytuację, wrócić do procedur, one się sprawdzały w tamtym roku, dlatego tak szybko udało nam się zorganizować wszystko w weekend, żeby to zadziałało i żeby też zgłosić odpowiednim służbom osoby, które podlegały kwarantannie. Musieliśmy przypomnieć wszystkim nauczycielom, jeżeli się naprawdę źle czujemy, nawet jeżeli mamy testy negatywne, powinniśmy zostać w domu, zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, musimy być czujni, żeby przeciwdziałać kolejnym sytuacjom, które na pewno będą miały miejsce i mamy tę świadomość. Niemniej jednak musimy obserwować wszyscy siebie nawzajem i czuć się odpowiedzialni za siebie nawzajem.


Mówimy głównie o uczniach, teraz chociaż trochę o nauczycielach. Podwyżki, zwiększenie pensum, uproszczenie biurokracji - te propozycje zmian w statusie zawodowym nauczycieli przedstawione przez resort edukacji satysfakcjonują środowisko?


Są to na razie zapowiedzi, więc analizujemy, rozmawiamy ze sobą, próbujemy przewidzieć, co moglibyśmy zrobić w naszej placówce, jeżeli te przepisy wejdą w życie. Jest poruszenie, zwłaszcza jeżeli chodzi o ilość godzin, które będą przeznaczone do realizacji, chodzi o pensum. Na przykład - jeżeli mamy nauczyciela języka polskiego i w siatce godzin mamy 5 godzin edukacyjnych, powiedzmy mamy 4 klasy, 4 x 5 - 20, a więc brakuje, musimy jeszcze zrealizować dodatkowe godziny i teraz skąd? Nie możemy mieć w danej klasie dwóch nauczycieli.


To nie tak, że macie nadgodziny tutaj? Nie wszystkie szkoły mają nadgodziny.


Właśnie. Co my z tym wszystkim zrobimy? Większość z nauczycieli ma po prostu goły etat, a więc coś komuś trzeba będzie zabrać, pewnie będą jakieś zwolnienia. Bo na przykład nauczyciel klas 1-3, przy pensum 18 godzin, co mu później znaleźć? 4 godziny w świetlicy? Jeżeli pójdzie do świetlicy - ktoś tam już pracuje, a więc też trzeba będzie dokonać dużych zmian. Niepokoją nas te szczegóły, których jeszcze nie znamy.


Ale obietnice podwyżek i uproszczenia biurokracji są obiecujące?


Są obiecujące, myślę, że te podwyżki dawno powinny być zrealizowane, powinniśmy naprawdę iść w stronę tych zmian. Niemniej jednak bardziej nas niepokoją te dodatkowe godziny, jak to fizycznie później przydzielić, aby nie było zwolnień. Teraz mamy tę nadwyżkę - dużo uczniów dodatkowych, ale za chwilę już nie będziemy mieli tak dużo uczniów, jak w tej chwili. Ale zobaczymy.


Zobaczymy, bo negocjacje jeszcze trwają. Na razie jest czas na pisemne ustosunkowanie się do propozycji, następne spotkanie zaplanowano na 22 października, także zobaczymy. Bardzo dziękuję pani dyrektor za rozmowę i jak najdłuższego stacjonarnego nauczania życzę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...


Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.


prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.


Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".


Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".

płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.


Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok