Radio Białystok | Gość | prof. Mariusz Popławski - dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Mariusz Popławski

dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku

30.12.2021, 07:12, akt. 09:21

Duże zmiany podatkowe od stycznia. - W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych - podkreśla prof. Popławski.

prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda
prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Mariuszem Popławskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To największe od lat zmiany w przepisach. Od nowego roku wchodzą w życie regulacje podatkowe związane z Polskim Ładem. To m.in. podwyższenie pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł, podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. zł czy zniesienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Inaczej będą wyglądały także rozliczenia CIT, pojawią się ulgi dla rodzin i ulga dla klasy średniej.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Z dziekanem wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariuszem Popławskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Zmiany są tak duże, że przez kilka minut nie zdążymy na pewno wszystkich omówić. Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle ustawodawca zdecydował się wprowadzić tak znaczące zmiany podatkowe? Jakie są intencje tych działań?


prof. Mariusz Popławski: Intencje są w mojej ocenie związane z tym, żeby pomóc jak największej grupie podatników. W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić od 1 stycznia 2022 r. niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych.


Najgłośniej mówiło się chyba o tym, że wzrośnie kwota wolna od podatku. Kto na tym skorzysta?


Tak, zdecydowanie. Kwota wolna od podatku jest to ten podstawowy instrument, którym ustawodawca chce poprawić sytuację generalnie gospodarstw domowych. Bo ja widzę to tak, że korzyści z kwoty wolnej od podatku odczują gospodarstwa domowe - to znaczy osoby, które uzyskały dochody z emerytur, rent, z umowy o pracę. Wydaje mi się, że również skorzystają na tym drobni przedsiębiorcy, też wielodzietne rodziny 4+.

Również przedsiębiorcy w innych kategoriach, nie tylko drobni, mogę na tym skorzystać, dlatego że na przykład ciekawe zmiany wprowadzono w kontekście tzw. estońskiego CIT-u. Rozszerzono tę formułę opodatkowania na generalnie wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych, czyli z preferencyjnego opodatkowania mogą korzystać nie tylko półki z o.o., spółki akcyjne, ale wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych - pod warunkiem, że będą inwestować, że nie będą konsumować dochodów, które są w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej rozliczne CIT-em.


Kwota wolna od podatku wzrasta z 8 do 30 tys. zł. Od nowego roku zwiększony będzie też próg podatkowy.


Jest to kolejna bardzo istotna zmiana. Będzie to oznaczało, że podatek według stawki 17-procentowej zapłacą podatnicy, którzy w trakcie roku uzyskają do 120 tys. zł, a nie tak jest obecnie do 85 tys. zł.


Komu i jakie oszczędności to przyniesie?


Znowu poruszamy się wśród podatników, którzy rozliczają się na tak zwanych zasadach ogólnych - są to osoby uzyskujące świadczenie z rent, emerytur, z umów o pracę oraz przedsiębiorcy, ale ci, którzy wybrali tak zwane zasady ogólne rozliczenia. Z tego dobrodziejstwa nie skorzystają ani podatnicy objęci podatkiem liniowym, ani podatkiem od ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej.


Czekają nas też zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej w firmach, a to chyba niepokoi przedsiębiorców. Dlaczego?


Przede wszystkim przedsiębiorców, bo to oni muszą płacić składki zdrowotne. I tak jak do tej pory mogli wydatki z tym związane traktować jako koszt uzyskania przychodu, tak od 1 stycznia 2022 roku niestety utracą uprawnienia z tym związane.

Dodatkowo pewnym zamieszaniem będzie to, że w zależności od formy opodatkowania podatkiem dochodowym będą różne zasady obliczania składki zdrowotnej. Podatnik, który będzie opodatkowany na zasadach ogólnych, będzie płacił składkę zdrowotną na poziomie 9 proc. dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej. Podatnik, który wybierze podatek liniowy, będzie płacił niższą składkę - 4,9 proc. Na innych zasadach ryczałtowych będą opodatkowani podatnicy, którzy wybiorą formy zryczałtowane - taki podatnik, który będzie rozliczał się kartą podatkową, zapłaci miesięcznie 270 zł, natomiast inaczej będzie opodatkowany podatnik objęty ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, bo tam są aż trzy różne stawki podatkowe kwotowe w zależności od wielkości przychodu.

Dodam tylko, że jeżeli chodzi o tych, którzy wybiorą albo podatek liniowy, albo zasady ogólne, to będzie tam stawka minimalna, jeżeli chodzi o kwotę składki zdrowotnej, bo nawet jeżeli przy niskim dochodzie zastosowanie 9-procentowej stawki będzie oznaczało niewielką kwotę składki, to i tak kwota do zapłacenia w danym miesiącu wyniesie około 270 zł.


W jaki sposób dotychczas obliczaliśmy składkę zdrowotną?


Generalnie miała ona charakter zryczałtowany. Podatnik, który był opodatkowany na zasadach ogólnych, prowadził działalność gospodarczą, płacił około 380 zł składki zdrowotnej. U podatnika, który od 1 stycznia 2022 roku będzie prowadził tego samego rodzaju działalność gospodarczą, będzie uzyskiwał miesięcznie np. dochód w kwocie 5 tys. zł, zastosowanie 9-procentowej stawki będzie oznaczało podwyżkę do 450 zł. Dodatkowo na jego niekorzyść będzie wpływało to, że nie będzie mógł tej składki odliczyć od podatku dochodowego.


Mówimy tu na przykład o mikroprzedsiębiorcy?


Mikroprzedsiębiorca. Mówimy tutaj o podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, bo to oni ponoszą ciężar związany z tymi składkami.


A jeżeli chodzi o pracodawców zatrudniających większą liczbę osób?


W tej sytuacji zasady rozliczania w mojej ocenie nie będą wpływały korzystnie na zasady opodatkowania tego przedsiębiorcy. Bo tak jak mówimy, te najważniejsze zmiany dotyczą modyfikacji podatku dochodowego od osób fizycznych, bo kwota wolna od podatku, podwyższanie progu podatkowego, to są rozwiązania w PIT. Natomiast jak mówimy o większych przedsiębiorcach, to jest to CIT. I tutaj ten estoński podatek i zmniejszanie stawek podatkowych, bo to ma miejsce od 1 stycznia, rozszerzenie zakresu podmiotów podlegających opodatkowaniu pod warunkiem, że pieniądze będą inwestowane.


Od stycznia będzie też nowa preferencja podatkowa - tak zwana ulga dla klasy średniej. Jednak jej stosowanie może u niektórych podatników powodować powstanie niedopłaty podatku. Niektórzy, aby uniknąć takiej sytuacji, powinni złożyć oświadczenie, żeby pracodawca nie stosował tej ulgi. Kogo ta sytuacja dotyczy i czym w ogóle jest ta ulga?


To dotyczy podatników, którzy uzyskują dochód w wysokości ponad 130 tys. zł. Przekroczenie tego progu skutkuje tym, że żadnej preferencji podatnik uzyskać nie będzie mógł.

Mówiąc o ulgach, które przysługują podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych, zwróciłbym uwagę na preferencje, które dotyczą rodzin wielodzietnych. To znaczy rodzina, która ma na utrzymaniu co najmniej czwórkę dzieci, może liczyć na zwolnienie do kwoty 85 tys. zł.

Co ciekawe, ustawodawca zmienia też zasady korzystania z tak zwanego mechanizmu rozliczenia się małżonków. Małżonkowie, którzy postanowią zawrzeć związek małżeński w trakcie roku, rozliczając podatek za dany rok, w którym ten związek został zawarty, również mogą skorzystać z preferencji podatkowej. Do tej pory to tak nie funkcjonowało. Dopiero za ten rok podatkowy, w którym przez cały rok byli w związku małżeńskim, mogli z tej preferencji skorzystać. To oznacza, że jeżeli ktoś pod koniec 2021 roku jeszcze zawrze związek małżeński, rozliczając podatek za 2021 roku, będzie mógł skorzystać z preferencji dla małżonków.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".

Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Artur Gaweł, fot. Monika Kalicka

Artur Gaweł

dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
16.01.2022

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.


Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.

julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.


Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.


Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.

Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.


fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
31.12.2021

"Nie tylko sfałszowane wybory, ale też ta bezwzględna akcja rozprawiania się ze społeczeństwem białoruskim, obywatelskim doprowadziła do tego, że Białoruś zdecydowanie skręciła w kierunku autorytaryzmu" - ocenia prof. Daniel Boćkowski.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
30.12.2021

To sytuacja bez precedensu - łomżyńscy radni odrzucili przedstawiony przez prezydenta projekt budżetu na przyszły rok. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przez kilka godzin apelował o wprowadzenie poprawek i przyjęcie - tej najważniejszej dla samorządu - uchwały. Jednak nic nie wskórał.

prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda

prof. Mariusz Popławski

dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2021

Duże zmiany podatkowe od stycznia. - W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych - podkreśla prof. Popławski.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.12.2021

W Podlaskiem zwiększyła się umieralność, przyrost naturalny jest ujemny, a długość życia się skróciła. W I półroczu 2021 r. ubyło ponad 3 tys. mieszkańców województwa - takie dane przedstawia Dorota Wyszkowska z Urzędu Statystycznego w Białymstoku.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
28.12.2021

"Dla wirusa nie ma granic, na pewno Omikron będzie i prognozy nie są optymistyczne. Przy tym poziomie zaszczepienia, który mamy, wydaje się, że zakażeń będzie bardzo dużo. Optymistyczne jest to, że specjaliści cały czas pracują nad dostosowaniem szczepionek właśnie do tych nowych wariantów" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Anna Rzepko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Rzepko

z Pronaru
27.12.2021

"Mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Kiedyś to pracownicy bardzo zabiegali o pracę w różnych instytucjach, w tej chwili często to pracodawcy muszą zabiegać, a trudno jest o wykwalifikowanych pracowników" - mówi gość Radia Białystok.

dr Piotr Guzowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Guzowski

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
27.12.2021

"Wydaje mi się, że doświadczenie, które zdobywamy, pozwala ludziom już po iluś miesiącach podejmować racjonalne decyzje także w kontekście epidemii. To nie jest już tak nieznane, ludzie się z tym troszeczkę oswoili" - mówi historyk.


abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
24.12.2021

"Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek" - mówi o żołnierzach, strażnikach granicznych i policjantach abp Józef Guzdek.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
23.12.2021

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn [wideo]

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
22.12.2021

"Święta będą dniami, które nadal będą wymagały bardzo dużej czujności, monitorowania całej linii granicznej z Białorusią. Na pewno nie odpuszczamy. Nasi funkcjonariusze i żołnierze pozostaną czujni. Widzimy po działaniach służb białoruskich i części cudzoziemców, że oni są w stanie działać z dużym wyrachowaniem, często w nikczemny sposób. Spodziewamy się, że będą zainteresowani również atakami w tych szczególnych dla nas dniach".


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
22.12.2021

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W Polsce od wielu lat spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Już teraz pracodawcy mają problem, by zaspokoić potrzeby kadrowe swoich firm.

Kamil Karpowicz, fot. Marcin Gliński

Kamil Karpowicz

onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
21.12.2021

"Nie warto narażać swojego życia czy swoich dzieci dla internetowych doradzaczy, dla internetowych teorii. Życie pokazało zupełnie co innego. To jednak lekarze, którzy przekonywali, że szczepienia mogą zmniejszyć liczbę chorujących i ciężkość przebiegu choroby, mieli rację. Jeszcze nie jest za późno. Punkty szczepień cały czas przyjmują" - mówi Kamil Karpowicz.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
20.12.2021

"Angelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani 9 miesięcy temu, mamy z nimi bardzo ograniczony kontakt, nie dochodzi korespondencja, bo w więzieniu jest cenzura" - mówi Marek Zaniewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok