Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

23.06.2022, 08:30, akt. 12:07

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Portal Politico nazwał przesmyk suwalski "najniebezpieczniejszym miejscem na Ziemi". Autor artykułu wskazał, że ten obszar jest najsłabszym punktem do obrony spośród wszystkich terytoriów należących do państw NATO. Czy tak faktycznie jest i czy w tym miejscu istnieje jakiekolwiek zagrożenie ze strony Rosji? – m.in. o tym z prof. Adamem Bartnickim z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czym nazywany jest przesmyk suwalski?


prof. Adam Bartnicki: Przesmyk suwalski to jest taki punkt graniczny między Polską a Litwą, w takich kleszczach między obwodem Kaliningradzkim a Białorusią. To jest ponad  60 kilometrów, kluczowe miejsce z punktu widzenia możliwości zaopatrywania państw bałtyckich przy ewentualnej agresji Rosji w tamtym kierunku.


Dlaczego Rosjanie mogliby chcieć zaatakować ten teren?


Mogliby chcieć, ale prawdopodobnie nie chcą - to od razu do tego przejdę. Mogliby chcieć teoretycznie, żeby odizolować państwa NATO-wskie od republik bałtyckich. Bez tego przesmyku w dzisiejszej sytuacji trudne byłoby zaopatrywanie, a bez logistyki, bez zaopatrywania żołnierzy w sprzęt, w amunicję trudno bronić terenu.


Co oznaczałoby zaatakowanie przesmyku suwalskiego przez Rosję?


Oznaczyłoby trzecią wojnę światową, więc powiedzmy od razu - powstał ten artykuł, ale nie przywiązujmy do niego większej wagi. Naprawdę zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski. 

Oczywiście przesmyk suwalski jest istotnym punktem strategicznym na mapach NATO, ale jest też bardzo dobrze bronionym - zarówno od strony polskiej - mamy tam 16 dywizję, niedaleko 18 dywizja, 15 brygada zmechanizowana jest w bezpośrednim zasięgu przesmyku suwalskiego, z drugiej strony mamy żelazne wilki - Litwinów, elitarną brygadę litewską. Są tam oddziały sojusznicze, ten teren jest bardzo mocno naszpikowany wojskiem polskim i sojuszniczym, jest też dosyć łatwy do obrony. Pamiętajmy, że to jest pojezierze, to są lasy, jeziora, bagna.


Szczególnie od polskiej strony.


Szczególnie od polskiej, akurat Kaliningrad poza Puszczą Romincką jest terenem płaskim, bardzo trudnym operacyjnie do obrony przez Rosję i mówienie też o twierdzy Kaliningrad i możliwości koncentracji wojsk z tego kierunku jest też mocno na wyrost.

Nie przesadzajmy z tym najniebezpieczniejszym miejscem na świecie, są dużo bardziej niebezpieczne miejsca, nie przesadzajmy też z możliwością uderzenia Rosji w tym kierunku, Rosja zaplątała się w jedną wojnę, z której nie może wyjść, kompletnym absurdem byłoby zaczynanie drugiej wojny. W ogóle to ani logicznie, ani jakoś racjonalnie nie mieści mi się w głowie.

Oczywiście wojna ma swoje prawa, czasami bywają eskalacje, ale mamy za tydzień szczyt NATO. Teraz będą tego typu artykuły, bo te artykuły mają zniechęcać do zwiększenia obecności sił NATO-wskich na wschodniej flance. Pamiętajmy, że i w Europie, i w Stanach dyskusja na temat skali pomocy Ukrainie, relacji państw zachodnich z Rosją, ta dyskusja trwa. 

Również w Ameryce niektórzy analitycy twierdzą, że trzeba się dogadywać z Rosją i pójść razem na Chiny. W tym artykule gdzieś słychać "nie ma sensu umierać za przesmyk suwalski". No więc nie ma sensu inwestować większych sił w obronę wschodniej flanki NATO. To są takie teksty, jak mówimy - na Kremlu korki od szampana by strzelały. No to jest tego typu kwestia. 

Jest ten szczyt NATO w przyszłym tygodniu w Madrycie, będą prowokacje w państwach bałtyckich szczególnie, rosyjskie oczywiście. Będą tego typu artykuły, nie przejmujmy się, to jest znowu to samo, co od początku, nie tylko konfliktu na Ukrainie, ale znacznie wcześniej - Rosja epatuje strachem, Rosja sieje ten strach, także poprzez różnego rodzaju przekaźniki medialne. 

Ja nie chciałbym oskarżać analityków amerykańskich tych konkretnie o tego typu powiązania, ale jednak to jest tekst, który idzie na rękę oczekiwaniom Kremla.


To ja może przyjmę tę narrację, ale zapytam, czy wierzy pan w to, że Turcja, czy Węgry będą poświęcać się militarnie, czy politycznie za przesmyk suwalski?


To jest oczywiście bardzo trudne pytanie i my tego nie wiemy, ja tego nie wiem, ale Rosja też tego nie wie i póki nie sprawdzi, to tego nie będzie wiedziała i to jest kwestia kalkulacji. 

Ja mogę wyrazić pogląd osobisty - wydaje mi się, że waga takiego wydarzenia, czyli bezpośredniego uderzenia Rosji na państwo NATO-wskie, czy na państwa NATO-wskie w tym wypadku, bo Litwa i Polska byłyby zaangażowane bezpośrednio, byłaby tak istotna, że jednak wywołałoby to dosyć duży wstrząs. 

Każde państwo zastanawiałoby się, kto będzie następny, bo wiadomo, że Rosja nie zatrzymałaby się, poszłaby dalej, więc czy to byłoby - pan mówi Turcja, cieśniny czarnomorskie są takim obiektem pożądania Rosji od czasów bardzo odległych, więc Turcja też to musi kalkulować, na Węgrzech też były wojska rosyjskie i wojska radzieckie, więc Węgry też muszą brać pod uwagę, co będzie kiedyś, nie dzisiaj, ale za 5 lat, za 10 lat. Myślę, że tak - ta obrona by była.


Zakładając, że to nie tylko publicystyczne dyskusje i Rosjanie naprawdę zaatakowaliby przesmyk suwalski, to czy mogliby to zrobić z zaskoczenia? O tym, że zaatakują Ukrainę, było wiadomo tygodnie, może nawet miesiące wcześniej, widać było tę koncentrację wojsk przy granicy. Czy tutaj wojska można byłoby rozmieścić w sposób niezauważony, czy jednak byłby czas na to, żeby się przygotować?


Zdajemy sobie sprawę i teraz chyba każdy zdaje sobie sprawę po wojnie na Ukrainie, że nie ma możliwości dyslokacji dużych związków wojskowych potajemnie, w czapkach niewidkach, w jakimś kamuflażu - nie ma możliwości. To są tysiące pojazdów, to są tysiące żołnierzy, niech to będą nawet setki żołnierzy, ale oczywiście te setki żołnierzy nie zmienią sytuacji operacyjnej na przesmyku suwalskim, to musiałyby być duże zgrupowania wojskowe, których Rosja w tej chwili nie ma. 

Ani w Kaliningradzie tych wojsk za wiele wbrew pozorom nie ma - to jest kilkanaście tysięcy żołnierzy, te dywizje, które tam są, mają braki sprzętowe również. Białoruś widzimy, jak się zachowuje wobec wojny na Ukrainie i trudno sobie wyobrazić, że Putin zmusiłby Łukaszenkę do ataku na państwa NATO-wskie - to kompletne samobójstwo.


Co może teraz zrobić Rosja, pogrozić? 


Rosja cały czas grozi, proszę zauważyć, że na zachodzie pojawiają się takie opinie, że musimy dać wygrać Rosji, bo jeśli Rosja przegra, to użyje broni jądrowej - w ustach kanclerza Scholza przebrzmiewa taka teza. 

To jest kompletny absurd, oczywiście Rosja nie użyje broni atomowej, Rosję musimy starać się pokonać. Ja mówiłem to wielokrotnie i u państwa również, że jeśli nie zatrzymamy Rosji teraz, to Rosja za 5-10 lat uderzy ponownie, uderzy skuteczniej, bo będzie lepiej przygotowana do tej wojny, niż miało to miejsce dzisiaj. Nie zlekceważy przeciwnika tak, jak zlekceważyła Ukrainę. 

To jest świetny czas, świetne miejsce, żeby skończyć ten problem, żeby - idąc troszeczkę dalej - doprowadzić do przetasowań na Kremlu, które też są możliwe. Być może ta Rosja może wyglądać inaczej, niż wygląda dzisiaj, chociaż osobiście jako człowiek, który zajmuje się od ponad 20 lat Rosją, nie wierzę w głębsze zmiany mentalne, czy polityczne w Rosji. 


Litwini  ograniczyli tranzyt towarów do Obwodu Kaliningradzkiego, po czym jeszcze bardziej wzrosło to napięcie na linii Litwa - Rosja. Są groźby ze strony Rosji, widać też, że próbuje działać tam rosyjska dezinformacja, na to reaguje, chociażby doradca szefowej litewskiego parlamentu Aleksander Radczenko, który podkreśla, że ludzie nie panikują, nie uciekają na Litwę, takie nastroje panowały być może w lutym i na początku marca - to są jego słowa. Dziś ta inwazja jest dużo dalej niż była kilka miesięcy temu, gdyż Rosja tak głęboko ugrzęzła na Ukrainie, że w żaden sposób nie jest w stanie zaatakować Litwy, czy jakiegokolwiek innego kraju NATO. Dziś ta inwazja jest dużo dalej niż była kilka miesięcy temu - te słowa chyba są najbardziej istotne i dla Litwinów i dla Polaków. 


Rosja okazała się jednak w dużym stopniu papierowym tygrysem, jeśli nie jest w stanie poradzić sobie, już nawet nie mówię z Ukrainą, ona w tej chwili utknęła w Donbasie, pamiętajmy, jaka jest skala. Rozmawialiśmy tutaj w końcu lutego o inwazji rosyjskiej, to gdzieś się pojawiał Kijów, pojawiał się nawet Lwów, pojawiały się wojska rosyjskie na granicy z Polską, oczywiście w naszej dyskusji, a dzisiaj mówimy o jakiej skali - Rosja zdobędzie jakąś wioskę, jakiś kawałek drogi, jakieś miasteczko, to są malutkie obszary, to zupełnie inna skala inwazji, niż miało to miejsce kilka tygodni temu.

Litwini to widzą, Polska to widzi, oczywiście widzi też Europa Zachodnia i tutaj z przykrością musimy stwierdzić, że w Europie Zachodniej nie wszystkim państwom zwycięstwo Ukrainy będzie na rękę. Kiedy Rosji zaczęło bardzo źle iść, to pojawiły się wyciągnięte ręce do Rosji ze strony Francji, czy Niemiec przede wszystkim. I to może mieć duże konsekwencje dla świata zachodniego i samej Unii Europejskiej, ale to jest przyszłość, zobaczymy, jak to się rozwinie.


Ukraina bije się za swój kraj, bije się też za nasze bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.

prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.


Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.

Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.


Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok