Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

23.06.2022, 08:30, akt. 12:07

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Portal Politico nazwał przesmyk suwalski "najniebezpieczniejszym miejscem na Ziemi". Autor artykułu wskazał, że ten obszar jest najsłabszym punktem do obrony spośród wszystkich terytoriów należących do państw NATO. Czy tak faktycznie jest i czy w tym miejscu istnieje jakiekolwiek zagrożenie ze strony Rosji? – m.in. o tym z prof. Adamem Bartnickim z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czym nazywany jest przesmyk suwalski?


prof. Adam Bartnicki: Przesmyk suwalski to jest taki punkt graniczny między Polską a Litwą, w takich kleszczach między obwodem Kaliningradzkim a Białorusią. To jest ponad  60 kilometrów, kluczowe miejsce z punktu widzenia możliwości zaopatrywania państw bałtyckich przy ewentualnej agresji Rosji w tamtym kierunku.


Dlaczego Rosjanie mogliby chcieć zaatakować ten teren?


Mogliby chcieć, ale prawdopodobnie nie chcą - to od razu do tego przejdę. Mogliby chcieć teoretycznie, żeby odizolować państwa NATO-wskie od republik bałtyckich. Bez tego przesmyku w dzisiejszej sytuacji trudne byłoby zaopatrywanie, a bez logistyki, bez zaopatrywania żołnierzy w sprzęt, w amunicję trudno bronić terenu.


Co oznaczałoby zaatakowanie przesmyku suwalskiego przez Rosję?


Oznaczyłoby trzecią wojnę światową, więc powiedzmy od razu - powstał ten artykuł, ale nie przywiązujmy do niego większej wagi. Naprawdę zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski. 

Oczywiście przesmyk suwalski jest istotnym punktem strategicznym na mapach NATO, ale jest też bardzo dobrze bronionym - zarówno od strony polskiej - mamy tam 16 dywizję, niedaleko 18 dywizja, 15 brygada zmechanizowana jest w bezpośrednim zasięgu przesmyku suwalskiego, z drugiej strony mamy żelazne wilki - Litwinów, elitarną brygadę litewską. Są tam oddziały sojusznicze, ten teren jest bardzo mocno naszpikowany wojskiem polskim i sojuszniczym, jest też dosyć łatwy do obrony. Pamiętajmy, że to jest pojezierze, to są lasy, jeziora, bagna.


Szczególnie od polskiej strony.


Szczególnie od polskiej, akurat Kaliningrad poza Puszczą Romincką jest terenem płaskim, bardzo trudnym operacyjnie do obrony przez Rosję i mówienie też o twierdzy Kaliningrad i możliwości koncentracji wojsk z tego kierunku jest też mocno na wyrost.

Nie przesadzajmy z tym najniebezpieczniejszym miejscem na świecie, są dużo bardziej niebezpieczne miejsca, nie przesadzajmy też z możliwością uderzenia Rosji w tym kierunku, Rosja zaplątała się w jedną wojnę, z której nie może wyjść, kompletnym absurdem byłoby zaczynanie drugiej wojny. W ogóle to ani logicznie, ani jakoś racjonalnie nie mieści mi się w głowie.

Oczywiście wojna ma swoje prawa, czasami bywają eskalacje, ale mamy za tydzień szczyt NATO. Teraz będą tego typu artykuły, bo te artykuły mają zniechęcać do zwiększenia obecności sił NATO-wskich na wschodniej flance. Pamiętajmy, że i w Europie, i w Stanach dyskusja na temat skali pomocy Ukrainie, relacji państw zachodnich z Rosją, ta dyskusja trwa. 

Również w Ameryce niektórzy analitycy twierdzą, że trzeba się dogadywać z Rosją i pójść razem na Chiny. W tym artykule gdzieś słychać "nie ma sensu umierać za przesmyk suwalski". No więc nie ma sensu inwestować większych sił w obronę wschodniej flanki NATO. To są takie teksty, jak mówimy - na Kremlu korki od szampana by strzelały. No to jest tego typu kwestia. 

Jest ten szczyt NATO w przyszłym tygodniu w Madrycie, będą prowokacje w państwach bałtyckich szczególnie, rosyjskie oczywiście. Będą tego typu artykuły, nie przejmujmy się, to jest znowu to samo, co od początku, nie tylko konfliktu na Ukrainie, ale znacznie wcześniej - Rosja epatuje strachem, Rosja sieje ten strach, także poprzez różnego rodzaju przekaźniki medialne. 

Ja nie chciałbym oskarżać analityków amerykańskich tych konkretnie o tego typu powiązania, ale jednak to jest tekst, który idzie na rękę oczekiwaniom Kremla.


To ja może przyjmę tę narrację, ale zapytam, czy wierzy pan w to, że Turcja, czy Węgry będą poświęcać się militarnie, czy politycznie za przesmyk suwalski?


To jest oczywiście bardzo trudne pytanie i my tego nie wiemy, ja tego nie wiem, ale Rosja też tego nie wie i póki nie sprawdzi, to tego nie będzie wiedziała i to jest kwestia kalkulacji. 

Ja mogę wyrazić pogląd osobisty - wydaje mi się, że waga takiego wydarzenia, czyli bezpośredniego uderzenia Rosji na państwo NATO-wskie, czy na państwa NATO-wskie w tym wypadku, bo Litwa i Polska byłyby zaangażowane bezpośrednio, byłaby tak istotna, że jednak wywołałoby to dosyć duży wstrząs. 

Każde państwo zastanawiałoby się, kto będzie następny, bo wiadomo, że Rosja nie zatrzymałaby się, poszłaby dalej, więc czy to byłoby - pan mówi Turcja, cieśniny czarnomorskie są takim obiektem pożądania Rosji od czasów bardzo odległych, więc Turcja też to musi kalkulować, na Węgrzech też były wojska rosyjskie i wojska radzieckie, więc Węgry też muszą brać pod uwagę, co będzie kiedyś, nie dzisiaj, ale za 5 lat, za 10 lat. Myślę, że tak - ta obrona by była.


Zakładając, że to nie tylko publicystyczne dyskusje i Rosjanie naprawdę zaatakowaliby przesmyk suwalski, to czy mogliby to zrobić z zaskoczenia? O tym, że zaatakują Ukrainę, było wiadomo tygodnie, może nawet miesiące wcześniej, widać było tę koncentrację wojsk przy granicy. Czy tutaj wojska można byłoby rozmieścić w sposób niezauważony, czy jednak byłby czas na to, żeby się przygotować?


Zdajemy sobie sprawę i teraz chyba każdy zdaje sobie sprawę po wojnie na Ukrainie, że nie ma możliwości dyslokacji dużych związków wojskowych potajemnie, w czapkach niewidkach, w jakimś kamuflażu - nie ma możliwości. To są tysiące pojazdów, to są tysiące żołnierzy, niech to będą nawet setki żołnierzy, ale oczywiście te setki żołnierzy nie zmienią sytuacji operacyjnej na przesmyku suwalskim, to musiałyby być duże zgrupowania wojskowe, których Rosja w tej chwili nie ma. 

Ani w Kaliningradzie tych wojsk za wiele wbrew pozorom nie ma - to jest kilkanaście tysięcy żołnierzy, te dywizje, które tam są, mają braki sprzętowe również. Białoruś widzimy, jak się zachowuje wobec wojny na Ukrainie i trudno sobie wyobrazić, że Putin zmusiłby Łukaszenkę do ataku na państwa NATO-wskie - to kompletne samobójstwo.


Co może teraz zrobić Rosja, pogrozić? 


Rosja cały czas grozi, proszę zauważyć, że na zachodzie pojawiają się takie opinie, że musimy dać wygrać Rosji, bo jeśli Rosja przegra, to użyje broni jądrowej - w ustach kanclerza Scholza przebrzmiewa taka teza. 

To jest kompletny absurd, oczywiście Rosja nie użyje broni atomowej, Rosję musimy starać się pokonać. Ja mówiłem to wielokrotnie i u państwa również, że jeśli nie zatrzymamy Rosji teraz, to Rosja za 5-10 lat uderzy ponownie, uderzy skuteczniej, bo będzie lepiej przygotowana do tej wojny, niż miało to miejsce dzisiaj. Nie zlekceważy przeciwnika tak, jak zlekceważyła Ukrainę. 

To jest świetny czas, świetne miejsce, żeby skończyć ten problem, żeby - idąc troszeczkę dalej - doprowadzić do przetasowań na Kremlu, które też są możliwe. Być może ta Rosja może wyglądać inaczej, niż wygląda dzisiaj, chociaż osobiście jako człowiek, który zajmuje się od ponad 20 lat Rosją, nie wierzę w głębsze zmiany mentalne, czy polityczne w Rosji. 


Litwini  ograniczyli tranzyt towarów do Obwodu Kaliningradzkiego, po czym jeszcze bardziej wzrosło to napięcie na linii Litwa - Rosja. Są groźby ze strony Rosji, widać też, że próbuje działać tam rosyjska dezinformacja, na to reaguje, chociażby doradca szefowej litewskiego parlamentu Aleksander Radczenko, który podkreśla, że ludzie nie panikują, nie uciekają na Litwę, takie nastroje panowały być może w lutym i na początku marca - to są jego słowa. Dziś ta inwazja jest dużo dalej niż była kilka miesięcy temu, gdyż Rosja tak głęboko ugrzęzła na Ukrainie, że w żaden sposób nie jest w stanie zaatakować Litwy, czy jakiegokolwiek innego kraju NATO. Dziś ta inwazja jest dużo dalej niż była kilka miesięcy temu - te słowa chyba są najbardziej istotne i dla Litwinów i dla Polaków. 


Rosja okazała się jednak w dużym stopniu papierowym tygrysem, jeśli nie jest w stanie poradzić sobie, już nawet nie mówię z Ukrainą, ona w tej chwili utknęła w Donbasie, pamiętajmy, jaka jest skala. Rozmawialiśmy tutaj w końcu lutego o inwazji rosyjskiej, to gdzieś się pojawiał Kijów, pojawiał się nawet Lwów, pojawiały się wojska rosyjskie na granicy z Polską, oczywiście w naszej dyskusji, a dzisiaj mówimy o jakiej skali - Rosja zdobędzie jakąś wioskę, jakiś kawałek drogi, jakieś miasteczko, to są malutkie obszary, to zupełnie inna skala inwazji, niż miało to miejsce kilka tygodni temu.

Litwini to widzą, Polska to widzi, oczywiście widzi też Europa Zachodnia i tutaj z przykrością musimy stwierdzić, że w Europie Zachodniej nie wszystkim państwom zwycięstwo Ukrainy będzie na rękę. Kiedy Rosji zaczęło bardzo źle iść, to pojawiły się wyciągnięte ręce do Rosji ze strony Francji, czy Niemiec przede wszystkim. I to może mieć duże konsekwencje dla świata zachodniego i samej Unii Europejskiej, ale to jest przyszłość, zobaczymy, jak to się rozwinie.


Ukraina bije się za swój kraj, bije się też za nasze bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.


Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.


fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.


źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok