Radio Białystok | Gość | Zbigniew Nikitorowicz - zastępca prezydenta Białegostoku

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku

1.12.2017, 08:30, akt. 09:58

- Myślę, że marszałek Dworzański ma w sobie taką wewnętrzną potrzebę rywalizacji, i na tych zasadach startuje w kampanii wyborczej, rywalizuje z innymi kandydatami - ocenia Zbigniew Nikitorowicz upublicznienie ustaleń przewodniczących kół PO.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka
Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Ze Zbigniewem Nikitorowiczem rozmawia Lech Pilarski

Przedwyborcze kontrowersje w Platformie Obywatelskiej w Białymstoku. Jarosław Dworzański upublicznił ustalenia przewodniczących kół. Zadając pytanie "czy to wybory czy kpina"? O tym z zastępcą prezydenta miasta z PO Zbigniewem Nikitorowiczem rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jest pan nie tylko zastępca prezydenta Białegostoku, ale też przewodniczącym koła.


Tak, jestem przewodniczącym koła, w ubiegłym tygodniu zostałem wybrany przez członków koła nr 3 i dziękuję im za zaufanie.


To po co wybory, skoro wy ustaliliście, to mogliby się zebrać przewodniczący, ustalić delegatów i po co ten cały zjazd, marnowanie pieniędzy?


W ubiegłym tygodniu były wybory 5 kół terytorialnych Platformy Obywatelskiej. I na tych kołach, zarówno ja przedstawiłem tam swój program, jak też były pewne oczekiwania członków Platformy Obywatelskiej, abyśmy nie zajmowali się wewnętrzną walką, bo nasz rywal, nasz przeciwnik to jest PiS. Ja przedstawiłem program, że chcę żeby w ciałach kolegialnych, w radzie powiatu i wśród delegatów byli przedstawiciele wszystkich kół, których zgłoszę członkom do wyboru i na zasadzie konsensusu, porozumienia, ustaliliśmy że w zależności od wielkości koła stworzymy wspólną listę. I ta lista powstała, liczy 30 osób - kandydatów do rady powiatu i trzech kandydatów na delegatów.


Do czego? Tych 30 to rozumiem, ale tych trzech ?


Delegaci są jednocześnie członkami Rady Powiatu, rady regionu i są delegatami na konwencję krajową Platformy Obywatelskiej.


I ta trójka ma pojechać na?


Jeżeli będzie konwencja krajowa, samorządowa, wyborcza - wówczas pojedzie reprezentując Białystok. To były trudne rozmowy, bo chcieliśmy uwzględnić również osoby młode, kobiety, przedstawicieli wszystkich środowisk zawodowych, także nie była to łatwa rozmowa, ale udało się przewodniczącym 5 kół ustalić wspólną listę.


Pytam cały czas o wybory, bo mnie uczono, że demokracja to są instrumenty prawne, czyli prawo, to są procedury i to są instytucje - te trzy elementy składają się. To pytanie teraz - może lepiej zmienić procedury, wprowadzić inny regulamin wyborczy, tak żeby uzyskać taką reprezentatywność wyboru, a nie dominację jednych nad drugimi, bo cały czas wątpliwości wzbudza kwestia ustalenia - to po co wybory?


Jest to element kampanii wyborczej naszej, w sobotę mamy głosowanie i to, że informujemy członków Platformy wszystkich, jakie są nasze kandydatury, kogo popieramy, każdy inny też może wystartować, każdy mógł się zgłosić do tych wyborów.


Ale nie ma poparcia władz.


Nie, dlaczego? Tych władz jeszcze nie ma, w sobotę będą również władze partii wybierane, te osoby po prostu mają poparcie swoich kół.


Czy ustalamy, czy wybieramy, bo co innego jest zgłaszanie kandydata, a co innego jest ustalanie kandydata.


Oczywiście, że wybieramy, bo każdy może postawić krzyżyk przy tych nazwiskach i może go nie postawić. 


Ale wybory będą jawne, czy niejawne?


Będą tajne, będzie urna wyborcza, kotara do głosowania, nie ma żadnych układanek takich, że ktoś będzie stał nad głową członka PO i mówił mu jak ma głosować. To jest element kampanii wyborczej. Nie robimy z tego żadnej tajemnicy.


Byłaby tajemnica, gdyby marszałek Dworzański tego nie upublicznił. 


Jak pan sobie wyobraża - do kilkuset członków został wysłany mail, to to jest  tajemnica?


Ale to była tajemnica wewnętrzna. A w ten sposób zostało to upublicznione i wszyscy wiedzą.


Nie, to nie była żadna tajemnica, bo ja o tej swojej propozycji, pomyśle, mówiłem publicznie na zebraniach wszystkich kół.


Ja skupiam się na jednym - czy ustalamy, czy wybieramy i pytanie - skoro od lat stwierdzacie, że jest niedopasowanie reprezentatywności, jeśli chodzi m.in. o wielkość kół, udział  we władzach, środowiskach itp., no to na to demokracja wymyśliła jedno - zmianę reguł wyborczych.


Ale regulamin wyborczy jest najbardziej demokratyczny spośród wszystkich partii politycznych, ponieważ są to powszechne głosowania.


Ale jeśli doprowadza do asymetrii, jeśli chodzi o reprezentatywność, to znaczy że reguły wyborcze są niedobre. Dlaczego nie można ich zmienić?


Reguły wyborcze są zawsze takie, że wygrywa większość. Ja akurat jestem przewodniczącym największego koła.


I pan się czuje niedoreprezentowany, jeśli po takich wyborach i dlatego pan proponuje, żeby przeprowadzić te działania w taki, a nie inny sposób.


Dla mnie wartością jest każdy członek Platformy i żeby każde koło, i każde środowisko miały udział we władzach.


Ale pana propozycja wynikała z czegoś, to coś się nazywa niedoreprezentowanie pana koła, które jest największe. I dlatego wystąpił pan z taką propozycją, żeby naznaczyć parę osób, poprosić delegatów o to żeby wybrali pana ludzi.


Wręcz odwrotnie, dotychczas często tak się zdarza, że jedno środowisko, które jest największe przegłosowuje inne. Mieliśmy taki przykład na wyborach, trudny, w Nowoczesnej, gdzie kilkoma głosami pani Lubnauer wygrała z Ryszardem Petru i teraz to środowisko, partia jest pęknięta. Ja nie chcę doprowadzić do tego, żeby Platforma była pęknięta.Pytam o reguły, o respektowanie. Uczestniczyłem w wyborach jednej organizacji, gdzie jest nadreprezentatywność określonego środowiska. W związku z tym wymyśliliśmy tak reguły wyborcze, regulamin wyborczy, cały ten mechanizm, żeby doprowadzić do równowagi. Czyli da się to zrobić, pytanie czy wysuwamy propozycję czyli mówimy nazwiska - zagłosujcie na tych - no to po co wybory?


To jest normalny element kampanii wewnętrznej i wyborczej, że namawiamy do głosowania na określonych kandydatów, rekomendujemy ich i mówimy, że to są ustalenia szersze niż tylko rekomendacja kandydata na przewodniczącego białostockiej Platformy. To jest coś normalnego w demokracji, a zadecydują członkowie Platformy czy rekomendacja była właściwa czy niewłaściwa. Nie ma przymusu, żeby głosować na tych kandydatów, których wspólnie z kołami uzgodniliśmy.


Co do zasady - reguły wyborcze, sposoby wyboru, cały ten mechanizm powinny funkcjonować w całym państwie od dołu, czyli między innymi od kół partyjnych, grup partyjnych i tak dalej. O ten mechanizm się dopytuję. 


To jest oczywiste, że przewodniczący kół, czy ja jako kandydat na przewodniczącego powiatu, mam prawo prowadzić kampanię wyborczą i określone rozwiązania proponować członkom Platformy. I to jest moja propozycja, z którą się zwracam do członków Platformy, żeby ją zaakceptowali. Nie ma w tym nic dziwnego. Jak widać są emocje, jest dyskusja, są inni kandydaci.


A propos emocji - to co stoi za tym uczynkiem marszałka Dworzańskiego, czyli upublicznieniem tych ustaleń wyborczych?


A to proszę spytać marszałka.


Ale długo pan współpracował, był szefem jego gabinetu, pewnie wie pan o swoim byłym szefie sporo. Co nim powodowało?


Dobrze go znam, myślę, że marszałek Dworzański ma w sobie taką wewnętrzną potrzebę, zresztą bardzo cenną, rywalizacji, no i na tych zasadach startuje w kampanii wyborczej, rywalizuje z innymi kandydatami.


Chce zostać szefem powiatu?


Chce zostać delegatem, jest kandydatem na delegata.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Mortel i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

13.08.2018

Ofiarami oszustów często padają osoby starsze...

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

10.08.2018

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Małgorzata Trojanowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Trojanowska

ze Stowarzyszenia "Musica sacra"
10.08.2018

"Kwarter Prima Vera - czworo młodych muzyków - lubuje się w muzyce międzywojennej i taką będzie można usłyszeć przed Ratuszem" - poleca nasz gość.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

z fundacji "Pro Anima"
10.08.2018

"Bohaterem koncertu będzie Marcin Mielczewski - XVII-wieczny polski kompozytor. Jego muzyka pokazuje, jak wysoki poziom osiągali ówcześni kompozytorzy" - mówi nasz gość.

Katarzyn Turosieńska-Durlik, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyn Turosieńska-Durlik

9.08.2018

Koncerty, pokazy filmowe, spektakl kukiełkowy, a także warsztaty dla najmłodszych - przed nami kulturalny sierpniowy weekend w Białowieży.

Wojciech Kosikowski, Michał Wilczyński, Tomasz Organek i Tomasz Staworko, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

6.08.2018

O pracy policyjnych spottersów, procedurze niebieskiej karty i problemach z jakimi spotykają się dzielnicowi w Wysokiem Mazowieckiem.


2018-08.03 Gość Radia: Marcin Siekierko oraz Mariusz Choruży

Marcin Siekierko i Mariusz Choruży

Dyrektor i Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
3.08.2018

Niedługo rozpoczną się siódma edycja Białoruskich Spotkań Folkowych. Wystąpi na nich łącznie 160 artystów, 25 zespołów, z tego 6 zespołów zagranicznych.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

sanitariuszka zgrupowania "Gurt", uczestniczka Powstania Warszawskiego
1.08.2018

Z roku na rok jest ich coraz mniej, ich wspomnienia to przejmujące świadectwa pragnienia wolności. O swoim powstańczym szlaku w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiada bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza, sanitariuszka 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Zgrupowania "Gurt" - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka, fot. Marcin Gliński

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku
31.07.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do wielu osób informacje o przyszłych emeryturach.


Krzysztof Mnich, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Mnich

prezes Stowarzyszenia Europartner, dyrektor projektu "Cyfrowy Senior"
30.07.2018

W województwie podlaskim realizowany będzie program "Cyfrowy Senior".

Karol Witkowski, Artur Sznajderuk, Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

30.07.2018

Czy zawsze powinniśmy korzystać ze ścieżek rowerowych jadąc rowerem? Jakie obowiązki względem rowerzystów mają kierowcy samochodów?


fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Rekść-Raubo

dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO
27.07.2018

- Wydarzeń będzie tyle, że trudno wybrać coś jednego - mówi Justyna Rekść-Raubo.

Łukasz Wołyniec, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Wołyniec

z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
27.07.2018

Przed nami wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca.

ks. Marcin Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

ks. Marcin Kuczyński

kierownik Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę
26.07.2018

"To wspaniała forma rekolekcji połączona z duchem pokuty. Jest też wysiłek fizyczny, więc wartość modlitwy, intencji, które niosą pielgrzymi na pewno się zwiększa" - zachęca ks. Marcin Kuczyński.


Joanna Sitko, fot. Sylwia Krassowska

Joanna Sitko

kuratorka wystawy
25.07.2018

"Obrazy intymne" i "Super carbon facies" - od czwartku (26.07) można oglądać dwie wystawy w białostockiej galerii Marchand.

Agata Rychcik-Skibińska, fot. Sylwia Krassowska

Agata Rychcik-Skibińska

koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP
25.07.2018

"Będziemy w 7 miejscowościach - dziennie jest kilkanaście spektakli, więc każdy może znaleźć coś dla siebie" - zachęca Agata Rychcik-Skibińska.

Piotr Domagała, fot. Marcin Gliński

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie Slow Fest
24.07.2018

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Wśród atrakcji są m.in. warsztaty, koncerty, wycieczki, wykłady, pokazy filmów, ale też wydarzenia kulinarne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok