Radio Białystok | Gość | Zbigniew Nikitorowicz - zastępca prezydenta Białegostoku

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku

1.12.2017, 08:30, akt. 09:58

- Myślę, że marszałek Dworzański ma w sobie taką wewnętrzną potrzebę rywalizacji, i na tych zasadach startuje w kampanii wyborczej, rywalizuje z innymi kandydatami - ocenia Zbigniew Nikitorowicz upublicznienie ustaleń przewodniczących kół PO.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka
Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Ze Zbigniewem Nikitorowiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedwyborcze kontrowersje w Platformie Obywatelskiej w Białymstoku. Jarosław Dworzański upublicznił ustalenia przewodniczących kół. Zadając pytanie "czy to wybory czy kpina"? O tym z zastępcą prezydenta miasta z PO Zbigniewem Nikitorowiczem rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jest pan nie tylko zastępca prezydenta Białegostoku, ale też przewodniczącym koła.


Tak, jestem przewodniczącym koła, w ubiegłym tygodniu zostałem wybrany przez członków koła nr 3 i dziękuję im za zaufanie.


To po co wybory, skoro wy ustaliliście, to mogliby się zebrać przewodniczący, ustalić delegatów i po co ten cały zjazd, marnowanie pieniędzy?


W ubiegłym tygodniu były wybory 5 kół terytorialnych Platformy Obywatelskiej. I na tych kołach, zarówno ja przedstawiłem tam swój program, jak też były pewne oczekiwania członków Platformy Obywatelskiej, abyśmy nie zajmowali się wewnętrzną walką, bo nasz rywal, nasz przeciwnik to jest PiS. Ja przedstawiłem program, że chcę żeby w ciałach kolegialnych, w radzie powiatu i wśród delegatów byli przedstawiciele wszystkich kół, których zgłoszę członkom do wyboru i na zasadzie konsensusu, porozumienia, ustaliliśmy że w zależności od wielkości koła stworzymy wspólną listę. I ta lista powstała, liczy 30 osób - kandydatów do rady powiatu i trzech kandydatów na delegatów.


Do czego? Tych 30 to rozumiem, ale tych trzech ?


Delegaci są jednocześnie członkami Rady Powiatu, rady regionu i są delegatami na konwencję krajową Platformy Obywatelskiej.


I ta trójka ma pojechać na?


Jeżeli będzie konwencja krajowa, samorządowa, wyborcza - wówczas pojedzie reprezentując Białystok. To były trudne rozmowy, bo chcieliśmy uwzględnić również osoby młode, kobiety, przedstawicieli wszystkich środowisk zawodowych, także nie była to łatwa rozmowa, ale udało się przewodniczącym 5 kół ustalić wspólną listę.


Pytam cały czas o wybory, bo mnie uczono, że demokracja to są instrumenty prawne, czyli prawo, to są procedury i to są instytucje - te trzy elementy składają się. To pytanie teraz - może lepiej zmienić procedury, wprowadzić inny regulamin wyborczy, tak żeby uzyskać taką reprezentatywność wyboru, a nie dominację jednych nad drugimi, bo cały czas wątpliwości wzbudza kwestia ustalenia - to po co wybory?


Jest to element kampanii wyborczej naszej, w sobotę mamy głosowanie i to, że informujemy członków Platformy wszystkich, jakie są nasze kandydatury, kogo popieramy, każdy inny też może wystartować, każdy mógł się zgłosić do tych wyborów.


Ale nie ma poparcia władz.


Nie, dlaczego? Tych władz jeszcze nie ma, w sobotę będą również władze partii wybierane, te osoby po prostu mają poparcie swoich kół.


Czy ustalamy, czy wybieramy, bo co innego jest zgłaszanie kandydata, a co innego jest ustalanie kandydata.


Oczywiście, że wybieramy, bo każdy może postawić krzyżyk przy tych nazwiskach i może go nie postawić. 


Ale wybory będą jawne, czy niejawne?


Będą tajne, będzie urna wyborcza, kotara do głosowania, nie ma żadnych układanek takich, że ktoś będzie stał nad głową członka PO i mówił mu jak ma głosować. To jest element kampanii wyborczej. Nie robimy z tego żadnej tajemnicy.


Byłaby tajemnica, gdyby marszałek Dworzański tego nie upublicznił. 


Jak pan sobie wyobraża - do kilkuset członków został wysłany mail, to to jest  tajemnica?


Ale to była tajemnica wewnętrzna. A w ten sposób zostało to upublicznione i wszyscy wiedzą.


Nie, to nie była żadna tajemnica, bo ja o tej swojej propozycji, pomyśle, mówiłem publicznie na zebraniach wszystkich kół.


Ja skupiam się na jednym - czy ustalamy, czy wybieramy i pytanie - skoro od lat stwierdzacie, że jest niedopasowanie reprezentatywności, jeśli chodzi m.in. o wielkość kół, udział  we władzach, środowiskach itp., no to na to demokracja wymyśliła jedno - zmianę reguł wyborczych.


Ale regulamin wyborczy jest najbardziej demokratyczny spośród wszystkich partii politycznych, ponieważ są to powszechne głosowania.


Ale jeśli doprowadza do asymetrii, jeśli chodzi o reprezentatywność, to znaczy że reguły wyborcze są niedobre. Dlaczego nie można ich zmienić?


Reguły wyborcze są zawsze takie, że wygrywa większość. Ja akurat jestem przewodniczącym największego koła.


I pan się czuje niedoreprezentowany, jeśli po takich wyborach i dlatego pan proponuje, żeby przeprowadzić te działania w taki, a nie inny sposób.


Dla mnie wartością jest każdy członek Platformy i żeby każde koło, i każde środowisko miały udział we władzach.


Ale pana propozycja wynikała z czegoś, to coś się nazywa niedoreprezentowanie pana koła, które jest największe. I dlatego wystąpił pan z taką propozycją, żeby naznaczyć parę osób, poprosić delegatów o to żeby wybrali pana ludzi.


Wręcz odwrotnie, dotychczas często tak się zdarza, że jedno środowisko, które jest największe przegłosowuje inne. Mieliśmy taki przykład na wyborach, trudny, w Nowoczesnej, gdzie kilkoma głosami pani Lubnauer wygrała z Ryszardem Petru i teraz to środowisko, partia jest pęknięta. Ja nie chcę doprowadzić do tego, żeby Platforma była pęknięta.Pytam o reguły, o respektowanie. Uczestniczyłem w wyborach jednej organizacji, gdzie jest nadreprezentatywność określonego środowiska. W związku z tym wymyśliliśmy tak reguły wyborcze, regulamin wyborczy, cały ten mechanizm, żeby doprowadzić do równowagi. Czyli da się to zrobić, pytanie czy wysuwamy propozycję czyli mówimy nazwiska - zagłosujcie na tych - no to po co wybory?


To jest normalny element kampanii wewnętrznej i wyborczej, że namawiamy do głosowania na określonych kandydatów, rekomendujemy ich i mówimy, że to są ustalenia szersze niż tylko rekomendacja kandydata na przewodniczącego białostockiej Platformy. To jest coś normalnego w demokracji, a zadecydują członkowie Platformy czy rekomendacja była właściwa czy niewłaściwa. Nie ma przymusu, żeby głosować na tych kandydatów, których wspólnie z kołami uzgodniliśmy.


Co do zasady - reguły wyborcze, sposoby wyboru, cały ten mechanizm powinny funkcjonować w całym państwie od dołu, czyli między innymi od kół partyjnych, grup partyjnych i tak dalej. O ten mechanizm się dopytuję. 


To jest oczywiste, że przewodniczący kół, czy ja jako kandydat na przewodniczącego powiatu, mam prawo prowadzić kampanię wyborczą i określone rozwiązania proponować członkom Platformy. I to jest moja propozycja, z którą się zwracam do członków Platformy, żeby ją zaakceptowali. Nie ma w tym nic dziwnego. Jak widać są emocje, jest dyskusja, są inni kandydaci.


A propos emocji - to co stoi za tym uczynkiem marszałka Dworzańskiego, czyli upublicznieniem tych ustaleń wyborczych?


A to proszę spytać marszałka.


Ale długo pan współpracował, był szefem jego gabinetu, pewnie wie pan o swoim byłym szefie sporo. Co nim powodowało?


Dobrze go znam, myślę, że marszałek Dworzański ma w sobie taką wewnętrzną potrzebę, zresztą bardzo cenną, rywalizacji, no i na tych zasadach startuje w kampanii wyborczej, rywalizuje z innymi kandydatami.


Chce zostać szefem powiatu?


Chce zostać delegatem, jest kandydatem na delegata.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

szef PiS w Białymstoku
16.11.2018

Artur Kosicki ma zostać marszałkiem województwa podlaskiego - taka jest rekomendacja komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Tadeusz Chwiedź, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Chwiedź [wideo]

prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków
15.11.2018

"Sybiracy czują się upokorzeni, czują się pokrzywdzeni, że wszyscy inni dostali odszkodowanie, a oni nie mogą otrzymać" - mówi Tadeusz Chwiedź.

Dominik Sołowiej, Bożena bednarek i Michał Ambrosiuk, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek, Dominik Sołowiej i Michał Androsiuk

Klub Czytelniczy Ex Libris
15.11.2018

"Michał Ambrosiuk to autor, który wpisuje mi się w pewien sposób myślenia literaturze regionalnej, która z tej regionalności czerpie niesamowitą energię i wyrasta na potężną literaturę centralną" - mówi Dominik Sołowiej.


Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.11.2018

"Udało nam się ściągnąć specjalistów z górnej półki - zaprosiliśmy do udziału w tym panelu kadrę dyrektorską wiodących polskich muzeów" - mówi nasz gość.

Włodek "Paprodziad" Dembowski, fot. Monika Kalicka

Włodek Dembowski "Paprodziad"

lider zespołów "Dziady Kazimierskie", Łąki Łan"
15.11.2018

"Będzie to wyjątkowy koncert, ponieważ będzie towarzyszyć nam sekcja dęta - Rury Wydechowe - skład zaprzyjaźnionych muzyków, którzy grają na instrumentach dętych" - mówi "Paprodziad".

Inga Januszko-Manaches, fot. Monika Kalicka

Inga Januszko-Manaches

z Fundacji "Pomóż im"
14.11.2018

Podczas charytatywnego balu andrzejkowego będzie można wylicytować różne, na przykład kolację z Pawłem Małaszyńskim czy obrazy Krzysztofa Koniczka.


Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.


foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

szef klubu radnych PiS w Białymstoku
8.11.2018

Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców, by zgłaszali propozycje inwestycji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz jednak stracili większość w radzie. Czy zatem te propozycje przeforsują?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok