Radio Białystok | Gość | Maciej Żywno - wicemarszałek województwa podlaskiego

Maciej Żywno

wicemarszałek województwa podlaskiego

6.02.2018, 08:37, akt. 09:10

- Województwa Polski Wschodniej musiały czekać na zakończenie negocjacji Programu Polska Wschodnia i to powoduje, że ze startem późniejszym w tym maratonie biegniemy - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego.

Maciej Żywno, fot. Monika Kalicka
Maciej Żywno, fot. Monika Kalicka

Z Maciejem Żywną rozmawia Lech Pilarski

Województwa Polski Wschodniej mogą nie wydać 1,2 mld euro, m.in. unijnych dotacji. Jak szacuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju powodem jest słabe tempo inwestowania tych funduszy. Dlaczego tak jest? O tym z wicemarszałkiem Maciejem Żywną rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Panie marszałku, ile w województwie mamy do wykorzystania pieniędzy unijnych w tej perspektywie?


Maciej Żywno: W nowej perspektywie mamy do wykorzystania ponad 5 miliardów złotych, z czego ponad 2 już poszły w obieg.


A ile już rozliczyliśmy, ile zainwestowaliśmy?


Trzeba pamiętać, że przede wszystkim połowa województw w Polsce rozpoczęła ten maraton o rok wcześniej, dlatego że zakończyła wcześniej negocjacje. Województwa Polski Wschodniej musiały czekać na zakończenie negocjacji Programu Polska Wschodnia, to jest ta linia demarkacyjna, która rozdzielała nasz regionalny program od tego centralnego. I to powoduje, że ze startem późniejszym w tym maratonie biegniemy. Ale warto zwrócić uwagę, że chyba nie chodzi tu o miejsca, a o dobre zainwestowanie środków unijnych tak, aby to procentowało w naszym regionie.


To ile procent wykorzystaliśmy z tych 5,2 mld zł?


Zbliżamy się do 50% zakontraktowania pieniędzy w ramach umów, ale faktycznie to o czym jest tyle szumu, to jest kwestia rozliczenia tych środków. A to jest uzależnione od wszystkich aktorów, którzy korzystają z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli nie tylko od Urzędu Marszałkowskiego, ale od beneficjentów, bo muszą te projekty zrealizować i te faktury przynieść.

Rozliczenie jest na poziomie 5%, ale to jest kwestia taka - 2018 rok jest bardzo intensywny pod kątem rozliczania tych projektów, ale w przypadku naszego regionu, tak jak i całej Polski Wschodniej, największy boom rozliczeniowy będzie w 2019 i 2020 roku, bo naprawdę podpisanie umów na ponad 2 mld złotych, oznacza że te pieniądze, ci którzy je otrzymali - będą musieli u nas rozliczyć.


A na kolejne 2,5 mld podpiszemy te umowy?


Oczywiście, że tak, podpiszemy umowy, tylko musi nam rząd polski pomóc, a nie tylko krytykować. Bo jest to o tyle istotne, że pan minister zapomniał dodać, że nie mamy dużego przyspieszenia na przykład w kolejach, które są po stronie rządowej, a gdzie PKP ciągle nie podpisuje umów, ciągle nie składa odpowiednich dokumentów, a więc ciągle nie buduje tych połączeń i trakcji kolejowych w naszym regionie, do których się zobowiązało.


A my jesteśmy związani z koleją w programie?


Oczywiście, w Regionalnym Programie Operacyjnym, nawet w trybie pozakonkursowym, mamy zapisane pieniądze na linie kolejowe te wewnętrzne, wojewódzkie. To naprawdę duża kwota, która leży zamrożona, bo PKP nie traktuje naszego regionu priorytetowo. 

Trochę się nie dziwię, minister Kwieciński już kilka tygodni temu raczył wyrazić opinię, że RailBaltica nie jest wcale potrzebna i gdyby to od niego zależało, to on by ją zatrzymał, ale jest wpisana. Bo mały region, w którym nie mieszka, wg niego mniej niż milion mieszkańców tego nie potrzebuje. Może to jest właśnie zwiastun tego, jak się traktuje priorytetowo inwestycje kolejowe. W drogach, to co na pewno uderzyło, że nie ma szybkich rozliczeń, to kwestie przetargów, które trzeba powtarzać i to wszystkie samorządy, i wszyscy inwestorzy zgłaszają, wysokości które są znacznie większe od kosztorysów, no i trudno wydawać teraz tak szybko podwójne pieniądze.


Czy my jesteśmy odpowiednio kadrowo przygotowani, strukturalnie, żeby te pieniądze szybko i efektywnie wydawać?


Tak, jesteśmy po szeregu kontroli, w tym również Najwyższej Izby Kontroli, która z jednej strony stwierdziła, że owszem nie jesteśmy w tym maratonie liderami, ale z punktu widzenia wewnętrznej struktury i zarządzania nie ma żadnych nieprawidłowości. Natomiast wskazane jest chociażby na to, że strona rządowa z ponad rocznym opóźnieniem dała krajowy plan gospodarki odpadami, co oznaczało że wszystkie projekty z ochrony środowiska, tak samo jak i opóźnienia w samym krajowym programie ochrony środowiska, oznaczało że konkursy z tej dziedziny musiały czekać na dokumenty krajowe. Szpitale musiały czekać na rządowy program. 


Możemy pisać różnorodne usprawiedliwienia, pytanie czy my wydamy te pieniądze czy będziemy musieli jej zwracać? Czy jest jakiekolwiek niebezpieczeństwo?


Przede wszystkim ja dlatego mówię też o tych opóźnieniach ze strony rządowej, żeby wszystkim państwu pokazać, że to nie jeden urząd i ten sztab naprawdę ciężko pracujących ludzi w Urzędzie Marszałkowskim, odpowiada za stan samego wdrażania, tylko musimy mieć ułatwienia w tym i proceduralne, za które odpowiada rząd. Bo kwestia zamówień publicznych to jest strona rządowa, zmiany przepisów.


Słyszałem, że za bardzo się nie angażujecie w te projekty, bo i tak wiadomo, że w wyborach samorządowych ten wynik nie będzie dobry i nie ma co pracować na sukces innych.


Ciężko mi jest to skwitować nawet jakimś żartem, to jest zbyt poważna sytuacja, żeby środkami unijnymi, tak potężnymi, które trzeba zainwestować w rozwój szachować politycznie. Natomiast powiedziałbym - wręcz przeciwnie - zrobimy wszystko, żeby te środki zainwestować w nasz region, tego oczekują ludzie.


Mimo, że śmietankę spiją przeciwnicy?


Podpisałem wszystkie zgody na realizację inwestycji drogowych, czyli de facto pozwolenie na budowę drogi ekspresowej w kierunku Warszawy, ona teraz jest kończona i budowana, niemniej mam ogromną satysfakcję, że udało się to wykonać, po to żeby odblokować połączenie z Warszawą. Tak samo tutaj, zrobimy wszystko, aby ten program był zrealizowany. A to nasi mieszkańcy zdecydują, kto tym województwem będzie po listopadzie tego roku rządził. 


Pojawiły się takie pogłoski, że niektórzy działacze Platformy Obywatelskiej chcą, żeby pan wystartował na prezydenta Białegostoku. Zgodzi się pan na to?


Od wielu lat pracuję dla mieszkańców Białegostoku i dalej chcę dla nich pracować, niemniej to jest otwarcie poważnej dyskusji na temat prezydenta Białegostoku i przyszłości tego miasta. I ta dyskusja właśnie się otworzyła. 


To oznacza przewartościowanie na scenie politycznej Białegostoku, rozstania, nowe koalicje


Raczej budowanie dużego wspólnego frontu na rzecz miasta i to będzie podstawa. 


Ale to oznacza, że pan się jeszcze nie zdecydował, czy zdecydował?


Bycie kandydatem na kandydata powoduje to, że rozmowy się otwierają. Chcemy przygotować wspólną listę wyborczą do rady miejskiej, tak samo jak i do sejmiku, i mamy nadzieję na wypracowanie wspólnego kandydata na prezydenta Białegostoku.


To nie usłyszałem odpowiedzi - kandydować będzie pan czy nie?


To akurat zależy od wielu czynników, w tym także od decyzji Platformy, decyzji dużej koalicji, którą buduje. A zatem ta ostateczna decyzja przed nami.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Przemysław Sieńko, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sieńko

artysta
24.05.2018

- Forma moich prac jest mega abstrakcyjna, stąd tytuł wystawy "Niesubordynowane rysy". Miałem na myśli wymknięcie się pewnym ramom, wolność, swawolę.

Krzysztof Koniczek, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Koniczek

kurator wystawy
24.05.2018

Stanisław Sierko to lekarz i artysta malujący Podlasie. "Jego prace ruszają duszę" - mówi Krzysztof Koniczek.

Adam Biernacki i Dawid Malec, fot. Joanna Szubzda

Adam Biernacki i Dawid Malec

reżyser i aktor
24.05.2018

Białostockie "W pustyni i w puszczy 3" przeniesie powieść Henryka Sienkiewicza sprzed ponad stu lat w zupełnie nowe, futurystyczne realia.


Z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską rozmawia Lech Pilarski

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

kandydatka na prezydenta Białegostoku
24.05.2018

- Brak ładu przestrzennego w Białymstoku - wydaje mi się, że jest to jeden z największych problemów. Nie szanuje się też przestrzeni zabytkowej - mówi socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.05.2018

Zbliża się kolejna przysięga żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ilu żołnierzy już liczy? Na jakim etapie jest jej organizacja.

Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
23.05.2018

Na tegoroczny Konkurs Literacki im. Anny Markowej napłynęły 43 prace - opowiadania i zestawy wierszy. Jury doceniło uczniów i studentów, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym i świadomością literacką.


Kriss Sheridan w Polskim Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Kriss Sheridan

piosenkarz, autor tekstów
22.05.2018

Kariera muzyczna Krissa Sheridana nabiera rozpędu - jego piosenka "I Don't Wanna Say Goodbye" już po 3 tygodniach od premiery uzyskała status Złotej Płyty.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
22.05.2018

"Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie, występ Chóru Czarownic, spektakl plenerowy Teatr KTO - w Białymstoku rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej.

Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Jarosław Zieliński

wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji
22.05.2018

- Trzeba zrobić wszystko, żeby niebezpieczne, zakazane przedmioty nigdy nie znalazły się w przestrzeni stadionowej. Tego muszą dopilnować organizatorzy imprez sportowych, policja będzie ich wspierać - stwierdza wiceminister.


Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk

z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
21.05.2018

V Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anny German to szansa dla młodych ludzi, zafascynowanych dobrą piosenką z wartościowym tekstem.

St. sierż. Justyna Bzymek, kom. Joanna Rzepniewska, mł. asp. Wojciech Kosikowski, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

21.05.2018

Czym jest porwanie rodzicielskie i w jaki sposób różni się od zaginięcia?

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
21.05.2018

"Jeżeli ta współpraca będzie tak jak do tej pory dobrze wyglądała, Jagiellonia w kolejnych latach ma szansę na kolejne medale, a być może będzie to złoto" - mówi Mirosław Dymek.


Andrzej Ambrożej i Marek Gąsiorowski, fot. Agata Nieciecka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Dariusz Jurczak i Jerzy Kułakowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Jurczak

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2018

Jak wygląda atmosfera w szatni Jagiellonii Białystok? - Widać u nich było wielką wolę walki - mówi drugi trener Jagiellonii Białystok.

Agnieszka Syczewska i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Syczewska

wiceprezes Jagiellonii Białystok
20.05.2018

"Mamy już pewne wicemistrzostwo. Gramy o więcej, gramy o marzenia" - mówi Agnieszka Syczewska.


Sławomir Kopczewski i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Sebastian Kochaniec, fot. Joanna Szubzda

dr Sebastian Kochaniec

kulturoznawca, krytyk sztuki
20.05.2018

W ciągu Nocy Muzeów odwiedza je 4 proc. wszystkich odwiedzających placówki kultury.

Krzysztof Ratajczak

szef redakcji sportowej Radia Poznań
18.05.2018

- Trener Lecha Poznań mówi, że wszyscy piłkarze są gotowi do boju z Legią Warszawa - przede wszystkim dla siebie, dla własnych kibiców, by w ich oczach odzyskać zaufanie. A że przy okazji pomogliby Jagiellonii? To inna sprawa - relacjonuje poznański dziennikarz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok