Radio Białystok | Gość | Józef Mozolewski - przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

9.03.2018, 08:04, akt. 10:34

"Ograniczenie handlu w niedziele to będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda
Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Z Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski

11 marca to pierwsza niedziela, kiedy handel będzie ograniczony, choć np. nie wszystkie galerie będą zamknięte. O tym z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski.


Nie odnosi pan takiego wrażenia, że mamy teraz narodowy sport, jak obejść ograniczenie handlu w niedzielę?


Józef Mozolewski: Jest to śmieszne, nie ulega żadnej wątpliwości. Bo po pierwsze to dzisiaj jest piątek a dopiero w niedzielę staniemy oko w oko z ustawą i zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Myślę, że żyjemy w państwie prawa. Jest ustawa, jest prawo i nie wierzę w to, że będą tacy odważni, którzy będą próbowali łamać prawo.


Na donosik można będzie liczyć, bo już Państwowa Inspekcja Pracy uruchamia specjalny telefon.


Ale to może nie chodzi o kwestię donosiku, tylko szanowanie prawa. Pamiętam w nieodległym przecież czasie różnego rodzaju akcje na terenie naszego kraju, gdzie wiele osób krzyczało "prawo, prawo, prawo". To będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Chociaż wydaje mi się, że tutaj ten sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Managementu polskiego, bo pomimo że są to sieci zagraniczne, to management jest polski. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo.


Na przykład Atrium Biała będzie czynne. Poza tym, czy pracownicy handlu będą zadowoleni z ograniczenia handlu w niedzielę? Przecież będą musieli dłużej pracować w piątek, w sobotę.


Raz jeszcze powtarzam - zobaczymy. Myślę, że dobrze by było spotkać się po niedzieli.


Czy będziecie zbierać informacje?


Wystarczy przejechać się w niedzielę po mieście i zobaczyć, jaka jest sytuacja czy to w kontekście Białegostoku, czy innych miast, w których funkcjonują sklepy wielkopowierzchniowe.

Jeśli chodzi o kwestię pracownicze, zobaczymy. My jako Komisja Krajowa w ubiegłym tygodniu dyskutowaliśmy na ten temat. Podjęliśmy stosowne stanowisko w tej sprawie, upoważniające przewodniczącego Komisji Krajowej do tego, że jeżeli będzie ewidentne łamanie prawa ze strony managementu sklepów wielkopowierzchniowych, to wystąpimy z inicjatywą do rządu o ewentualne doregulowanie tej ustawy.


Wielu ekspertów mówi, że jest dziurawa.


Jeśli to nazwać ustawą dziurawą, że ktoś ma taki pomysł, że sklep będzie czynny do godziny 23:30, to wniosek z tego taki, że trzeba ręcznie regulować. Że trzeba w ustawie napisać w sposób jednoznaczny, że sklepy będą mogły na przykład w sobotę być otwarte do 21:00 czy do 20:00, natomiast w poniedziałek otwarte od 7:00.

Jeżeli wszystko mamy ręcznie regulować, to w pewnym sensie nie mamy do siebie nawzajem zaufania. Bo tutaj nie chodzi o kwestie pracowników, ale  wiadomo, że chodzi o wielki biznes, i to biznes nie nasz, tylko ściągnięty. Jest wielki krzyk, wielki lament, bo coś się stanie, co spowoduje zawalenie się gospodarki polskiej.


Może być problem w Białymstoku, może być problem w Suwałkach, może być problem w miejscowościach nadgraniczny. Wiele osób przyjeżdżało, robiło zakupy - to jest 10 miliardów rocznie albo i więcej, jeśli chodzi o obroty przygraniczne. Czy ograniczenie handlu nie spowoduje osłabienia gospodarki Podlasia już i tak słabej?


Wielokrotnie rozmawialiśmy w tym studiu na temat ograniczenia handlu, który w Polsce był wprowadzony. Bo nie oszukujmy się, przecież wiemy, że ileś tam niedziel czy świąt jest wolnych. I przed każdą taką akcją był lament, krzyk, że tutaj, szczególnie w Białymstoku, na Podlasiu, w Suwałkach zawali się wszystko, bo nie przyjadą klienci ze Wschodu. Przyjadą. Jeśli nie w niedzielę, to w sobotę zrobią zakupy. To nie ulega żadnej wątpliwości.

Myślę, wręcz jestem przekonany, bo my również różnego rodzaju badania robiliśmy jako inicjatorzy tej ustawy, że będzie wręcz odwrotnie - sprzedaż różnego rodzaju produktów wzrośnie.


Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności", na spotkaniu w województwie śląskim zapowiedział, że ograniczanie pracy w niedzielę nie skończy się na handlu. Że będą także działania, by ograniczyć pracę w innych zawodach. To radio nie będzie działało, telewizja? Jak to będzie?


Szanowny panie redaktorze, myślę, że to pytanie zostało postawione dosyć humorystycznie. Tylko proszę się nie dziwić, bo w pewnym sensie historia zatoczyła krąg. 31 sierpnia 1980 roku, kiedy podpisywaliśmy słynne 21 postulatów, na które się wielu teraz z totalnej opozycji powołuje, to przedostatni postulat był, że strona rządowa gwarantuje wszystkie wolne soboty, nie mówiąc o niedzielach, bo niedziele były wolne.

Dzisiaj, niemalże po 40 latach, my ośmieliliśmy się - w kontekście nie widzimisię  "Solidarności" tylko w kontekście obrony wartości rodziny - zawalczyć, przepraszam za to słowo, o wolne niedziele w handlu, w którym pracuje dosyć duża grupa przeważnie młodych pań, matek, by mogły sobie w niedzielę - tak jak wielu z nas - skorzystać z tego dobrodziejstwa i być z rodziną w domu, a nie siedzieć, wielokrotnie w pampersie, na kasie w sklepie wielkopowierzchniowym, bo nie ma nawet czasu pójść do pomieszczenia socjalnego.


Czyli będziecie walczyć o ograniczenia?


Być może "walczyć" to nie jest właściwe słowo. Będziemy chcieli poprzez prawo w sposób skuteczny wprowadzać takie reguły gry, które będą satysfakcjonujące dla praktycznie wszystkich pracujących.

Oczywiście panie redaktorze nie da się dla wszystkich zapewnić wolnej niedzieli, bo jakbyśmy żyli, gdybyśmy nie słuchali Radia Białystok, gdybyśmy nie mieli służby zdrowia czy innych służb, które w kontekście zabezpieczenia naszego rodzinnego, indywidualnego muszą funkcjonować i funkcjonują. Tylko też muszą mieć odpowiednią gwarancję właściwego czasu pracy i wynagrodzenia.

| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.


Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".

Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.


Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".

Krzysztof Paliński, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Paliński

wiceprezes stowarzyszenia "Droga".
14.03.2018

Program stowarzyszenia Droga "Odzyskać dziecko" od nowego roku zmienił nieco formułę i nazwę.


prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka

I koncertmistrz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dyrygent i kierownik Chóru OiFP
14.03.2018

Artyści Chóru oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej mają w tym roku szansę na zdobycie trzech Fryderyków.

Agata Porowska, fot. Joanna Szubzda

Agata Porowska

psycholog, pedagog, terapeutka
14.03.2018

Wolontariusze Ośrodka Eleos stworzyli film dokumentalny "Twoja historia" i przygotowali wystawę fotograficzną "Portret mój". Bohaterami są białostoccy bezdomni.

Małgorzata Kijak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Kijak

dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika, członkini Fundacji "Gra w Klasy"
14.03.2018

- Chcemy wyjść od naturalnych zachowań. Poobserwować to, w jaki sposób dzieci się uczą, co im najbardziej służy. Chodzi o dotarcie do prawdziwego sposobu uczenia się, jak to naturalnie wygląda u dzieci.


Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.03.2018

Jak być rodzicem przyszłego mistrza olimpijskiego czy najlepszego strzelca ligi mistrzów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Dlaczego?

Wojciech Walulik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Walulik

burmistrz Augustowa
13.03.2018

"Problemy w samorządzie nie są kluczowe dla mieszkańców, bo samorząd swoje działania kieruje dla dobra rozwoju lokalnej społeczności (...). Skupiam się głównie na pracy dla dobra Augustowa i mieszkańców, to jest mój główny cel, po to zostałem wybrany"

ks. Andrzej Proniewski, fot. Monika Kalicka

ks. dr Andrzej Proniewski

rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku
13.03.2018

W nauczaniu papieża Franciszka bardziej aniżeli potrzeba instytucjonalności Kościoła, wybrzmiewa potrzeba łaski, nauczania ewangelicznego i spotkania z osobą i dziełem Jezusa Chrystusa - ocenia rektor AWSD.


Dariusz Matynka, Marta Gierłachowska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

12.03.2018

O pracy dzielnicowej w gminie Białowieża, podsumowaniu zdarzeń z ostatniego weekendu, a także zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt rozmawia z policjantami Grzegorz Pilat.

Elżbieta Filipowicz, fot. Marcin Mazewski

Elżbieta Filipowicz

dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku
12.03.2018

Dodatkowe 15 mln euro na scalanie gruntów przyznał Podlaskiemu resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bożena Krasnodębska, fot. Marcin Mazewski

Bożena Krasnodębska

dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Bożena Krasnodębska
12.03.2018

O idei nocy szkoleń, a także o tym kto może w niej wziąć udział opowiada dyrektor CKU.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok