Radio Białystok | Gość | Józef Mozolewski - przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

9.03.2018, 08:04, akt. 10:34

"Ograniczenie handlu w niedziele to będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda
Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Z Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski

11 marca to pierwsza niedziela, kiedy handel będzie ograniczony, choć np. nie wszystkie galerie będą zamknięte. O tym z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski.


Nie odnosi pan takiego wrażenia, że mamy teraz narodowy sport, jak obejść ograniczenie handlu w niedzielę?


Józef Mozolewski: Jest to śmieszne, nie ulega żadnej wątpliwości. Bo po pierwsze to dzisiaj jest piątek a dopiero w niedzielę staniemy oko w oko z ustawą i zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Myślę, że żyjemy w państwie prawa. Jest ustawa, jest prawo i nie wierzę w to, że będą tacy odważni, którzy będą próbowali łamać prawo.


Na donosik można będzie liczyć, bo już Państwowa Inspekcja Pracy uruchamia specjalny telefon.


Ale to może nie chodzi o kwestię donosiku, tylko szanowanie prawa. Pamiętam w nieodległym przecież czasie różnego rodzaju akcje na terenie naszego kraju, gdzie wiele osób krzyczało "prawo, prawo, prawo". To będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Chociaż wydaje mi się, że tutaj ten sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Managementu polskiego, bo pomimo że są to sieci zagraniczne, to management jest polski. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo.


Na przykład Atrium Biała będzie czynne. Poza tym, czy pracownicy handlu będą zadowoleni z ograniczenia handlu w niedzielę? Przecież będą musieli dłużej pracować w piątek, w sobotę.


Raz jeszcze powtarzam - zobaczymy. Myślę, że dobrze by było spotkać się po niedzieli.


Czy będziecie zbierać informacje?


Wystarczy przejechać się w niedzielę po mieście i zobaczyć, jaka jest sytuacja czy to w kontekście Białegostoku, czy innych miast, w których funkcjonują sklepy wielkopowierzchniowe.

Jeśli chodzi o kwestię pracownicze, zobaczymy. My jako Komisja Krajowa w ubiegłym tygodniu dyskutowaliśmy na ten temat. Podjęliśmy stosowne stanowisko w tej sprawie, upoważniające przewodniczącego Komisji Krajowej do tego, że jeżeli będzie ewidentne łamanie prawa ze strony managementu sklepów wielkopowierzchniowych, to wystąpimy z inicjatywą do rządu o ewentualne doregulowanie tej ustawy.


Wielu ekspertów mówi, że jest dziurawa.


Jeśli to nazwać ustawą dziurawą, że ktoś ma taki pomysł, że sklep będzie czynny do godziny 23:30, to wniosek z tego taki, że trzeba ręcznie regulować. Że trzeba w ustawie napisać w sposób jednoznaczny, że sklepy będą mogły na przykład w sobotę być otwarte do 21:00 czy do 20:00, natomiast w poniedziałek otwarte od 7:00.

Jeżeli wszystko mamy ręcznie regulować, to w pewnym sensie nie mamy do siebie nawzajem zaufania. Bo tutaj nie chodzi o kwestie pracowników, ale  wiadomo, że chodzi o wielki biznes, i to biznes nie nasz, tylko ściągnięty. Jest wielki krzyk, wielki lament, bo coś się stanie, co spowoduje zawalenie się gospodarki polskiej.


Może być problem w Białymstoku, może być problem w Suwałkach, może być problem w miejscowościach nadgraniczny. Wiele osób przyjeżdżało, robiło zakupy - to jest 10 miliardów rocznie albo i więcej, jeśli chodzi o obroty przygraniczne. Czy ograniczenie handlu nie spowoduje osłabienia gospodarki Podlasia już i tak słabej?


Wielokrotnie rozmawialiśmy w tym studiu na temat ograniczenia handlu, który w Polsce był wprowadzony. Bo nie oszukujmy się, przecież wiemy, że ileś tam niedziel czy świąt jest wolnych. I przed każdą taką akcją był lament, krzyk, że tutaj, szczególnie w Białymstoku, na Podlasiu, w Suwałkach zawali się wszystko, bo nie przyjadą klienci ze Wschodu. Przyjadą. Jeśli nie w niedzielę, to w sobotę zrobią zakupy. To nie ulega żadnej wątpliwości.

Myślę, wręcz jestem przekonany, bo my również różnego rodzaju badania robiliśmy jako inicjatorzy tej ustawy, że będzie wręcz odwrotnie - sprzedaż różnego rodzaju produktów wzrośnie.


Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności", na spotkaniu w województwie śląskim zapowiedział, że ograniczanie pracy w niedzielę nie skończy się na handlu. Że będą także działania, by ograniczyć pracę w innych zawodach. To radio nie będzie działało, telewizja? Jak to będzie?


Szanowny panie redaktorze, myślę, że to pytanie zostało postawione dosyć humorystycznie. Tylko proszę się nie dziwić, bo w pewnym sensie historia zatoczyła krąg. 31 sierpnia 1980 roku, kiedy podpisywaliśmy słynne 21 postulatów, na które się wielu teraz z totalnej opozycji powołuje, to przedostatni postulat był, że strona rządowa gwarantuje wszystkie wolne soboty, nie mówiąc o niedzielach, bo niedziele były wolne.

Dzisiaj, niemalże po 40 latach, my ośmieliliśmy się - w kontekście nie widzimisię  "Solidarności" tylko w kontekście obrony wartości rodziny - zawalczyć, przepraszam za to słowo, o wolne niedziele w handlu, w którym pracuje dosyć duża grupa przeważnie młodych pań, matek, by mogły sobie w niedzielę - tak jak wielu z nas - skorzystać z tego dobrodziejstwa i być z rodziną w domu, a nie siedzieć, wielokrotnie w pampersie, na kasie w sklepie wielkopowierzchniowym, bo nie ma nawet czasu pójść do pomieszczenia socjalnego.


Czyli będziecie walczyć o ograniczenia?


Być może "walczyć" to nie jest właściwe słowo. Będziemy chcieli poprzez prawo w sposób skuteczny wprowadzać takie reguły gry, które będą satysfakcjonujące dla praktycznie wszystkich pracujących.

Oczywiście panie redaktorze nie da się dla wszystkich zapewnić wolnej niedzieli, bo jakbyśmy żyli, gdybyśmy nie słuchali Radia Białystok, gdybyśmy nie mieli służby zdrowia czy innych służb, które w kontekście zabezpieczenia naszego rodzinnego, indywidualnego muszą funkcjonować i funkcjonują. Tylko też muszą mieć odpowiednią gwarancję właściwego czasu pracy i wynagrodzenia.

| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW
22.06.2018

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.06.2018

- Krytyka pomnika ofiar obławy augustowskiej, to postesbecki styl myślenia - mówi Jarosław Zieliński.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

kierownik i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto"
21.06.2018

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Maciej Rant, fot. Joanna Szubzda

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
21.06.2018

"Obrzucajmy się błotem na boisku a nie w realnym życiu". Piłka błotna to czysta rozrywka i zabawa - nie ma tutaj zawodowców lub amatorów, są tylko szaleni maniacy najbrudniejszej i najdziwniejszej wersji gry w piłkę nożną.

prof. Jan Tylor i dr Paweł Mirski, fot. Joanna Szubzda

prof. Jan Taylor i dr Paweł Mirski

biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku
21.06.2018

Młode jastrzębie, które od wyklucia możemy obserwować w internetowej transmisji, są już duże i uczą się latać. Gniazdo jest coraz częściej puste. Kiedy ptaki opuszczą je na dobre?

Magdalena Gawin, fot. Lech Pilarski

Magdalena Gawin

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków
21.06.2018

- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.


Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok