Radio Białystok | Gość | Józef Mozolewski - przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

9.03.2018, 08:04, akt. 10:34

"Ograniczenie handlu w niedziele to będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda
Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Z Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski

11 marca to pierwsza niedziela, kiedy handel będzie ograniczony, choć np. nie wszystkie galerie będą zamknięte. O tym z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski.


Nie odnosi pan takiego wrażenia, że mamy teraz narodowy sport, jak obejść ograniczenie handlu w niedzielę?


Józef Mozolewski: Jest to śmieszne, nie ulega żadnej wątpliwości. Bo po pierwsze to dzisiaj jest piątek a dopiero w niedzielę staniemy oko w oko z ustawą i zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Myślę, że żyjemy w państwie prawa. Jest ustawa, jest prawo i nie wierzę w to, że będą tacy odważni, którzy będą próbowali łamać prawo.


Na donosik można będzie liczyć, bo już Państwowa Inspekcja Pracy uruchamia specjalny telefon.


Ale to może nie chodzi o kwestię donosiku, tylko szanowanie prawa. Pamiętam w nieodległym przecież czasie różnego rodzaju akcje na terenie naszego kraju, gdzie wiele osób krzyczało "prawo, prawo, prawo". To będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Chociaż wydaje mi się, że tutaj ten sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Managementu polskiego, bo pomimo że są to sieci zagraniczne, to management jest polski. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo.


Na przykład Atrium Biała będzie czynne. Poza tym, czy pracownicy handlu będą zadowoleni z ograniczenia handlu w niedzielę? Przecież będą musieli dłużej pracować w piątek, w sobotę.


Raz jeszcze powtarzam - zobaczymy. Myślę, że dobrze by było spotkać się po niedzieli.


Czy będziecie zbierać informacje?


Wystarczy przejechać się w niedzielę po mieście i zobaczyć, jaka jest sytuacja czy to w kontekście Białegostoku, czy innych miast, w których funkcjonują sklepy wielkopowierzchniowe.

Jeśli chodzi o kwestię pracownicze, zobaczymy. My jako Komisja Krajowa w ubiegłym tygodniu dyskutowaliśmy na ten temat. Podjęliśmy stosowne stanowisko w tej sprawie, upoważniające przewodniczącego Komisji Krajowej do tego, że jeżeli będzie ewidentne łamanie prawa ze strony managementu sklepów wielkopowierzchniowych, to wystąpimy z inicjatywą do rządu o ewentualne doregulowanie tej ustawy.


Wielu ekspertów mówi, że jest dziurawa.


Jeśli to nazwać ustawą dziurawą, że ktoś ma taki pomysł, że sklep będzie czynny do godziny 23:30, to wniosek z tego taki, że trzeba ręcznie regulować. Że trzeba w ustawie napisać w sposób jednoznaczny, że sklepy będą mogły na przykład w sobotę być otwarte do 21:00 czy do 20:00, natomiast w poniedziałek otwarte od 7:00.

Jeżeli wszystko mamy ręcznie regulować, to w pewnym sensie nie mamy do siebie nawzajem zaufania. Bo tutaj nie chodzi o kwestie pracowników, ale  wiadomo, że chodzi o wielki biznes, i to biznes nie nasz, tylko ściągnięty. Jest wielki krzyk, wielki lament, bo coś się stanie, co spowoduje zawalenie się gospodarki polskiej.


Może być problem w Białymstoku, może być problem w Suwałkach, może być problem w miejscowościach nadgraniczny. Wiele osób przyjeżdżało, robiło zakupy - to jest 10 miliardów rocznie albo i więcej, jeśli chodzi o obroty przygraniczne. Czy ograniczenie handlu nie spowoduje osłabienia gospodarki Podlasia już i tak słabej?


Wielokrotnie rozmawialiśmy w tym studiu na temat ograniczenia handlu, który w Polsce był wprowadzony. Bo nie oszukujmy się, przecież wiemy, że ileś tam niedziel czy świąt jest wolnych. I przed każdą taką akcją był lament, krzyk, że tutaj, szczególnie w Białymstoku, na Podlasiu, w Suwałkach zawali się wszystko, bo nie przyjadą klienci ze Wschodu. Przyjadą. Jeśli nie w niedzielę, to w sobotę zrobią zakupy. To nie ulega żadnej wątpliwości.

Myślę, wręcz jestem przekonany, bo my również różnego rodzaju badania robiliśmy jako inicjatorzy tej ustawy, że będzie wręcz odwrotnie - sprzedaż różnego rodzaju produktów wzrośnie.


Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności", na spotkaniu w województwie śląskim zapowiedział, że ograniczanie pracy w niedzielę nie skończy się na handlu. Że będą także działania, by ograniczyć pracę w innych zawodach. To radio nie będzie działało, telewizja? Jak to będzie?


Szanowny panie redaktorze, myślę, że to pytanie zostało postawione dosyć humorystycznie. Tylko proszę się nie dziwić, bo w pewnym sensie historia zatoczyła krąg. 31 sierpnia 1980 roku, kiedy podpisywaliśmy słynne 21 postulatów, na które się wielu teraz z totalnej opozycji powołuje, to przedostatni postulat był, że strona rządowa gwarantuje wszystkie wolne soboty, nie mówiąc o niedzielach, bo niedziele były wolne.

Dzisiaj, niemalże po 40 latach, my ośmieliliśmy się - w kontekście nie widzimisię  "Solidarności" tylko w kontekście obrony wartości rodziny - zawalczyć, przepraszam za to słowo, o wolne niedziele w handlu, w którym pracuje dosyć duża grupa przeważnie młodych pań, matek, by mogły sobie w niedzielę - tak jak wielu z nas - skorzystać z tego dobrodziejstwa i być z rodziną w domu, a nie siedzieć, wielokrotnie w pampersie, na kasie w sklepie wielkopowierzchniowym, bo nie ma nawet czasu pójść do pomieszczenia socjalnego.


Czyli będziecie walczyć o ograniczenia?


Być może "walczyć" to nie jest właściwe słowo. Będziemy chcieli poprzez prawo w sposób skuteczny wprowadzać takie reguły gry, które będą satysfakcjonujące dla praktycznie wszystkich pracujących.

Oczywiście panie redaktorze nie da się dla wszystkich zapewnić wolnej niedzieli, bo jakbyśmy żyli, gdybyśmy nie słuchali Radia Białystok, gdybyśmy nie mieli służby zdrowia czy innych służb, które w kontekście zabezpieczenia naszego rodzinnego, indywidualnego muszą funkcjonować i funkcjonują. Tylko też muszą mieć odpowiednią gwarancję właściwego czasu pracy i wynagrodzenia.

| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok