Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

10.05.2019, 07:13, akt. 10:56

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym z rektorem Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Podlaskie, Białystok a i Uniwersytet w Białymstoku skorzystały dzięki funduszom.


prof. Robert Ciborowski: Zdecydowanie. Zresztą jakbyśmy popatrzyli na widoczne koszty i przychody funkcjonowania Unii Europejskiej, to mamy ponad 100 miliardów na plusie. Oczywiście trzeba pamiętać, że żeby mieć taki prawdziwy bilans, to musielibyśmy dodać jeszcze te wszystkie koszty niewidzialne, które się pojawiły w wyniku różnego typu regulacji - na przykład przyrostu liczby urzędników, i tak dalej. Ale pomijamy to, bo myślę, że i tak tego wyliczyć się nie da, więc skupmy się na tych zdecydowanie widocznych, a więc ponad 100 miliardów.

Jeśli byśmy to przełożyli na lata, które funkcjonujemy w Unii Europejskiej, to wychodzi, że tak średnio dostawaliśmy około 2 proc. PKB netto rocznie. Myślę, że regiony słabo rozwinięte, w tym cała Ściana Wschodnia, bo to nie tylko Podlasie, sporo na tym skorzystała. Szczególnie jeśli chodzi o takie fundamentalne inwestycje - drogowe, związane z ochroną środowiska.

I tak jak pan powiedział, również Uniwersytet skorzystał, bo dzisiaj przyjeżdżają do nas naukowcy z całego świata i są zachwyceni. Zresztą, jak pewnie państwo wiedzą, lada moment przybędzie również troszeczkę inwestycji.


Czy dobrze te pieniądze inwestujemy? Czy efektywnie?


Taka jednoznaczna ocena jest zawsze kłopotem. Inwestycje możemy oceniać z perspektywy lat nastu. Nie wiemy, czy to, co się dzieje na początku, przyniesie korzyść, czy nie. Zakładamy. Robimy daną inwestycje po to, żeby określone efekty się pojawiły. W wielu przypadkach już możemy to zrobić. I moim zdaniem, tak jak wspomniałem, większość infrastruktury drogowej, transportowej czy związanej z ochroną środowiska była jak najbardziej efektywna.

Oczywiście można dyskutować, czy budowa drogi z punktu x do y rzeczywiście kumuluje taki ruch, jakiego się spodziewaliśmy. Ale pamiętajmy, że ta ocena powinna się odbywać z perspektywy lat 20-30.


Tym bardziej, że te inwestycje jeszcze do końca nie przyniosły efektu, bo nie zostały zakończone.


Oczywiście. Zresztą proszę popatrzeć na przykład na drogę S8. Właściwie ona w tej chwili jest cała, taka, że łączy nas dwoma pasmami właściwie z całą Unią Europejską. I teraz możemy zacząć oceniać.

Moim zdaniem nasze początkowe lata uczestnictwa w Unii Europejskiej przede wszystkim były dla nas potrzebne po to, żeby dogonić pewne zapóźnienia cywilizacyjne, które wynikały z poprzednich 40 czy 50 lat. Nie spodziewajmy się, że naraz z tych inwestycji pojawią się takie korzyści gospodarcze, które od razu zrównają nas z gospodarkami na przykład niemiecką czy brytyjską, czy jakąkolwiek inną. To musi trwać.

Mam nadzieję, że szereg środków, które pozyskujemy, będzie spożytkowanych na to, żeby stworzyć warunki do przyszłej działalności przedsiębiorstw, instytucji i szeregu innych podmiotów, które przyniosą korzyści dla następnych pokoleń.


Jakbyśmy spojrzeli na przykład na jedną dziedzinę, chociażby IT, czyli nowoczesne, informatyczne technologie, to już jest ośrodek liczący się - pracuje tutaj ponad 12 tys. ludzi.


Zgadza się. Zresztą w IT zawsze byliśmy mocni. Jestem na świeżo po spotkaniu z Romanem Kluską - wczoraj na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UwB miał swoje wystąpienie. Już wtedy, w latach 90. w tej dziedzinie byliśmy mocni. Dzisiaj jesteśmy jeszcze lepsi. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie jest to sektor zbyt mocno przeregulowany. Chociaż uważam, że i tak można by było go jeszcze troszeczkę zderegulować. Ale z drugiej strony jest to sektor, który właśnie w wielu obszarach powstał dzięki stworzeniu infrastruktury informatycznej i to za środki unijne. W wielu przypadkach tak było.


Ale inni w tym czasie nie czekali. Kiedy dostawaliśmy te podstawowe, infrastrukturalne wyposażenie, to inni już odjeżdżali, bo mieli to wcześniej. Było im znacznie łatwiej. Co zrobić, żeby próbować dogonić pozostałą część i Polski, i Europy? Spójrzmy na przykład na mapę zarobków - w województwie mazowieckim rocznie średnia to ponad 50 tys. zł a w województwie podlaskim to 35 tys.


I tu się pojawia mój problem z Unią Europejską, dlatego że z jednej strony oczywiście stworzyliśmy pewne zaplecze, nazwijmy to kapitałem rzeczowym, takim fundamentalnym. Natomiast w tej chwili możemy gonić kraje wysoko rozwinięte naszą przedsiębiorczością, nazwijmy to tak bardzo szeroko. Aby przedsiębiorczość się rozwijała, muszą być zderegulowane rynki. Jest to kluczowy element, który może naszą przedsiębiorczość popchnąć zdecydowanie dynamiczniej w górę.

I tu się pojawia ten problem, dlatego że Unia Europejska stosuje taką zasadę - z angielska to się ładnie mówi - one size fits all, czyli jedno rozwiązanie dla wszystkich. I teraz możemy się zastanawiać, czy niektóre rozwiązania na przykład regulacyjne czy instytucjonalne, które pozytywnie działają w Niemczech czy we Francji, zadziałają u nas.

Moim zdaniem bez regulacji, bez zdynamizowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw w różnych branżach tego nie osiągniemy. A więc musimy działać w obszarze Unii Europejskiej w stronę większej konkurencyjności, deregulacji, wolności gospodarczej.

Dla nas każde ograniczenie, które jest wprowadzane w formie regulacji ogólnoeuropejskiej, jest barierą, kosztem. Nasze przedsiębiorstwa, które nie są tak kapitałowo mocne jak przedsiębiorstwa w dużych gospodarkach Unii Europejskiej, mają z tym zdecydowanie większe problemy. A zatem dla nas korzyść to uwalnianie rynków, ich otwieranie, możliwość uczestniczenia w procesach gospodarczych bez tych ograniczeń regulacyjnych. I wtedy możemy liczyć na to, że w dłuższej perspektywie będziemy te gospodarki doganiać.


Czy w nowym budżecie UE, a teraz będziemy podejmowali decyzję, powinniśmy jeszcze utrzymać środki dedykowane dla nas z programu Rozwój Polski Wschodniej?


Zdecydowanie tak. Zawsze uważałem, że jak największa ilość środków europejskich powinna iść do regionów najsłabiej rozwiniętych po to, żeby właśnie stworzyć im punkt wyjścia do tego, żeby doganiały inne regiony.

Można oczywiście dyskutować, na co te środki przeznaczyć, ale to, że one powinny być, jest to absolutną koniecznością. Dlatego że my ciągle mamy tę przepaść i kapitałową, i infrastrukturalną w stosunku do krajów Europy Zachodniej i póki ona nie zostanie zminimalizowana albo zlikwidowana, to nasza pozycja konkurencyjna zawsze będzie słabsza.


Czyli jest dużo plusów, ale i odrobina minusów, które mogą zaważyć na dalszym rozwoju.


Jak ze wszystkim.


Kto stracił a kto zyskał przez te 15-lat w Unii Europejskiej?


Tak jak powiedzieliśmy, zyskaliśmy przede wszystkim w kategorii inwestycji i możliwości rozszerzania majątku rzeczowego, który w Polsce powstawał. Natomiast na pewno kosztem jest to, że mamy mnóstwo regulacji, których nie mielibyśmy, gdybyśmy nie funkcjonowali w Unii Europejskiej.


I mnóstwo ludzi wyjechało z kraju.


Tak. Musimy pamiętać, że takie minusy się pojawiają, tylko - jak to mówił klasyk - żeby te minusy nie przesłoniły nam plusów czy odwrotnie. Wtedy będziemy wiedzieć, czy rzeczywiście te korzyści się pojawiły. Proszę pamiętać również o tym, że w dłuższej perspektywie czeka nas jeszcze ocena tego, co zrobiliśmy przez te 15 lat, bo tak jak pan wspomniał, wiele inwestycji być może powstało, ale czy dają one korzyści gospodarcze, tego jeszcze nie wiemy, bo czas jest zbyt krótki.

Wydaje mi się jednak, że jesteśmy na małym, ale jednak plusie.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.


Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.


Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.


Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.

dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?


Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?

Grzegorz Suski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Suski [wideo]

reżyser spektaklu "Hobbit"
9.05.2019

- Nie idziemy na skróty. Na scenie będą gobliny, wargowie, będzie smok, Gollum, trolle. To wszystko, co jest w książce, będzie tutaj.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

zawodnicy Rugby Białystok
9.05.2019

- Gra jest dosyć fizyczna, momentami można powiedzieć, że brutalna. Natomiast zawsze okazujemy sobie szacunek w czasie meczu oraz po spotkaniu.

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik, fot. Joanna Szubzda

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik

9.05.2019

- Wydaje nam się, że udało się stworzyć bardzo ciekawe przedstawienie, bardziej współczesne niż się państwo spodziewacie. Na pewno nie będzie żadnej naftaliny i konserwy - mówi śpiewaczka o inscenizowanym koncert pieśni Moniuszki.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski

Łukasz Szumowski

minister zdrowia
9.05.2019

- Fizjoterapeutów pracujących na etacie w Polsce jest około 4,7 tys. osób, a wszystkich zawodów, np. różnych techników, w polskim systemie ochrony zdrowia jest około 27 tys., więc tutaj musimy rozmawiać z całą grupą osób.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok