Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska [wideo] - wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA

17.01.2020, 08:50, akt. 13:14

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka
Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wyzwania klimatyczne, nowy budżet, utrzymanie rolnictwa rodzinnego to m.in. wyzwania dla wsi wspierane przez Unię Europejską. Czy wystarczy na to pieniędzy? O tym z wiceprzewodniczącą nowej prezydencji COGECA (jedna z największych organizacji lobbingowych na rzecz mleczarstwa w Europie) Agnieszką Maliszewską rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jedyny reprezentant wśród kilku osób reprezentujących spółdzielczość rolniczą, mleczarską w szczególności, a ta w naszym regionie jest najmocniejsza. 


Agnieszka Maliszewska: Ona jest najmocniejsza nie tylko w naszym regionie, dzisiaj mówi się o tym, że ona ma tak naprawdę decydujący głos też na poziomie Unii Europejskiej.


W jakim sensie?


Dlatego, że tak naprawdę to mleczarstwo i mleko jest bardzo wrażliwym tematem, cały czas tym, który mamy na tym europejskim stole.


Szczególnie dla zielonych, którzy chcą w ogóle zakazu chowu krów, bo one za dużo metanu i szkodzą klimatowi.


No tak, mamy rzeczywiście takie absurdalne dzisiaj sytuacje, kiedy tak naprawdę ci rolnicy muszą się spotykać z ogromnym hejtem. 


I protestują.


Wszyscy rolnicy protestują, my nazywamy to śmiało ekoterroryzmem, bo to nie ma nic wspólnego z ekologią. To rolnictwo tak naprawdę najbardziej szanuje tą całą naszą kwestię.


Chyba nie do końca, ze względu na to, że jak mamy te duże areały, duże firmy, to one i dużo nawozów, i wszystkiego, degradują ziemię.


Tu bym się absolutnie nie zgodziła. Uznajmy, że to jest rozmowa ludzi na poziomie i mówmy o konkretach. Rzeczywiście patrząc z punktu widzenia wszystkiego, co jest związane z hodowlą zwierząt, z uprawą roślin - oczywiście rolnictwo zawsze było, jest i miejmy nadzieję, że te wszystkie działania, które są - będą kontynuowane, jeżeli chodzi o rolnictwo i to rolnictwo zostanie. Dzisiaj mamy taki na poziomie właśnie COGECA o czym rozmawiamy problem, czy w przyszłości, czy za te lat kilka-kilkanaście będziemy mieli jeszcze rolników.


Albo automaty wejdą, tak?


Możemy spotkać się z taką sytuacją, że młodzi ludzie zaczną odchodzić z tego rolnictwa.


Jest piękne określenie - to jest hasło "podtrzymanie żywotności wsi i obszarów wiejskich".


I to jest bardzo ważny problem, dlatego że my obserwujemy taką sytuację, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na to, żeby nie przejmować po swoich rodzicach gospodarstw, a jak wiemy w całej Europie gospodarstwa rodzinne to jest filar rolnictwa. Coraz więcej młodych ludzi mówi - okej, no dobrze ja nie mam takiej dużej opłacalności w tej produkcji, więc pójdę pracować do miasta. Rolnik ma tą pracę, gdzie pracuje tak naprawdę często wstając o 4:00 i pracuje wiele godzin, przez 365 dni w roku. Krowy nie mają urlopu. I teraz na styku tych wszystkich spraw, tych wszystkich tematów, o którym dzisiaj rozmawiamy poważnych, czyli wspólna polityka rolna, gdzie nie wiemy w jaki sposób zostaną zabezpieczone środki, w związku właśnie z tym europejskim zielonym ładem. 


Zielony ład to te wszystkie starania, by europejską gospodarkę uczynić bardziej ekologiczną, niskoemisyjną. 


Na sam koniec uczynić ją zeroemisyjną, absolutnie neutralną z punktu widzenia funkcjonowania. Ale mamy tylko Europę, a cały świat? Musimy na to spojrzeć bardzo globalnie. My cały czas podchodzimy z bardzo dużym respektem do tego co jest związane z ekologią, ze środowiskiem, wiemy że musimy o nie się troszczyć dla nas, dla naszych dzieci, dla nowych pokoleń. Ale musimy też to robić z poszanowaniem pracy rolnika, z poszanowaniem gospodarstw rolniczych i z poszanowaniem tej produkcji rolniczej, która zapewni nam funkcjonowanie w przyszłości. My nie jesteśmy w stanie przerzucić się na karmienie się tabletkami, my musimy myśleć o tym, że wyżywić trzeba to społeczeństwo europejskie, ale nie tylko.  


Z jednej strony wyzwania klimatyczne, z drugiej - to wyzwania ekonomiczne, czyli jak zapewnić odpowiednią dochodowość gospodarstwom, żeby ludzie chcieli pracować na tej wsi, żeby rolnictwo było konkurencyjne do miasta.


Zdecydowanie i to jest jedno z zadań, nad którymi pracuje COGECA.


Ale jak to jest możliwe - Unia Europejska nie dopłaca do cukru, nie dopłaca do mleka, daje tylko takie "obszarówki", dla poprawy dobrostanu zwierząt będą dodatkowe pieniądze, co oznacza, że te pieniądze idą w gruncie rzeczy na utrzymanie obszarów wiejskich, a nie na poprawianie dochodowości.


Oczywiście, natomiast spójrzmy na to z punktu widzenia spółdzielni, jako cały łańcuch. My zaczynamy ten element rozmowy o efektywności, o poprawności ekonomii już na polu, że tak powiem, czyli cały czas patrząc na łańcuch od pola do stołu, mamy cały szereg elementów, o które musimy się troszczyć, między innymi te działania promocyjne. Ja przypomnę, że Unia na ten rok dała bardzo duże środki na działania promocyjne, nie tylko na terenie krajów unijnych, na promocję produktów rolniczych. Im lepiej spieniężymy te produkty, tym większą efektywność odczuje rolnik w swoim gospodarstwie domowym, bo jest to system naczyń połączonych.


Ale mamy z tym problem, ze względu na to, że branża spożywcza jest nisko dochodowa, daje niewielką marżę, jeśli chodzi o zyski - to z jednej strony, z drugiej strony jest to branża, która wymaga długich nakładów, jest zależna od pór roku i my mamy problem z zapewnieniem odpowiednich dochodów, bo gros pieniędzy ściągają hurtownicy, a nie ci którzy produkują.


Zdecydowanie tak i to jest też problem, o którym dzisiaj rozmawiamy. Patrząc na kwestie związane z opłacalnością produkcji żywności, sprzedaży żywności, to najlepiej dzisiaj na tym wychodzi ten, kto tę żywność sprzedaje, czyli sieci handlowe. One mają dość duże marże, one rzeczywiście na tym zarabiają, ale my musimy też troszczyć się w tych naszych działaniach, o to żeby zarobił na tym rolnik, dlatego że to rolnik czyni duże inwestycje, spółdzielnia czyni duże inwestycje, my jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby te pieniądze które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek, czyli żeby trafiły do chociażby podlaskich rolników. 


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.


Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.


Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.


Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.


Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.


fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.


Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok