Radio Białystok | Gość | prof. Robert Flisiak - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku

prof. Robert Flisiak

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku

23.01.2020, 08:25, akt. 08:21

"Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie na koronawirusie, który być może będzie w Polsce, a być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie" - mówi prof. Robert Flisiak.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Flisiakiem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Już 17 osób w Chinach zmarło z powodu koronawirusa z Wuhan wywołującego zapalenie płuc. Został też wykryty w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Hongkongu i Australii. Polskie MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. O tej epidemii z kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - prof. Robertem Flisiakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Groźne informacje docierają do nas z Chin i myślę tutaj o koronawirusie. Cóż to takiego jest i czy to jest groźne, czy to może dotrzeć do Polski, do Europy?


prof. Robert Flisiak: Jak widać przyroda nie uznaje próżni, gdy zwalnia się miejsce, natychmiast pojawiają się nowe patogeny, nowe zagrożenia. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego jako specjaliści chorób zakaźnych. Jeżeli chodzi o tę epidemie, to ona jest w tej chwili w zalążku, trudno powiedzieć, w którą stronę będzie się rozprzestrzeniało to zagrożenie. Może być tak, że wirus pasażowany po kolejnych zakażeniach, będzie miał coraz słabsze właściwości, coraz mniejszą agresywność, tak się zdarza, tak bywało już w przeszłości.


Ale może być odwrotnie. 


Może być odwrotnie, może się uzjadliwić. Większość epidemii tego typu samoistnie wygasa, tylko pytanie na jakim etapie wygaśnie, czy wygaśnie gdzieś tam w Azji, czy zdąży się przedtem rozprzestrzenić w inne regiony świata.


Czy tak jak hiszpanka w 1918 roku zbierze kilkadziesiąt milionów ofiar?


To jest jeszcze inny problem, bo są opinie, że tyle ofiar hiszpanki było wynikiem przedawkowywania aspiryny, która wtedy była wielkim odkryciem naukowym, także to nie do końca z tą hiszpanką, z jej śmiertelnością musiało tak być. 

Ale wracając do tej epidemii - sprawcą jest koronawirus, jest to grupa wirusów w miarę dobrze już poznana, w sumie dotychczas było w tej grupie 6 wirusów, ten byłby siódmym. Została zidentyfikowana struktura genetyczna, więc wiadomo, że jest podobny do wirusa SARS, który kilkanaście lat temu spowodował podobną panikę, zachowywał się bardzo podobnie, również wyszedł z Azji i rozszerzał się. 

W tym wypadku mamy do czynienia, według różnych informacji, które czasem są sprzeczne, bo dane chińskie są podważane przez niektóre źródła - prawdopodobnie ponad 1000 zachorowań, jest zagrożenie, że będzie ich więcej z racji święta, jakie przypada w najbliższych dniach w Chinach i dużych ruchów migracyjnych. Kilka osób już zmarło, ale warto zwrócić uwagę, że te osoby, które zmarły to były osoby albo w podeszłym wieku, albo z innymi chorobami towarzyszącymi. 

Czyli dzieje się tak, jak w przypadku każdej innej choroby atakującej układ oddechowy, przykładem najlepszym jest grypa, która znacznie więcej zgonów rocznie pociąga za sobą na świecie niż chociażby ta epidemia będzie w stanie, przynajmniej według aktualnego jej rozwoju. Zagrożone są przede wszystkim osoby starsze, z innymi schorzeniami, zwłaszcza układu krążenia. Natomiast czy zagrożenie sięga do Europy? Na tą chwilę nie ma zarejestrowanych zachorowań, zachorowania zostały odnotowane przede wszystkim w Chinach i to w Chinach środkowych i pojedyncze przypadki w niektórych krajach Dalekiego Wschodu. Jeżeli porównamy liczbę zachorowań, która nie jest do końca precyzyjna, liczbą zgonów - to śmiertelność nie jest wysoka.


Ale spróbujmy wyjaśnić także naszym słuchaczom, jaka jest różnica pomiędzy wirusem a koronawirusem.


Koronawirus jest to jeden z wirusów, także nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o królestwo przyrody. Jest to jeden z wirusów, podobnie jak wirus herpes, flawiwirusy, czy inne rodziny wirusów. W tym wypadku po prostu jest to grupa wirusów, które zostały tak nazwane ze względu na wygląd w mikroskopie elektronowym. Odkrywcom przypominały one koronę i stąd taka nazwa.


Czy wdrożone metody na przykład mierzenia temperatury zdalnego, jak człowiek się gdzieś pojawi w obiekcie użyteczności publicznej, gdzie takie urządzenia mogące rejestrować temperaturę są zainstalowane, czy to są takie metody, które przesiewowo pozwalają nam reagować na pewne zjawiska?


To są opracowane już od dawna metody ograniczania rozprzestrzeniania zakażeń. Warto zwrócić uwagę, że na tę chwilę WHO nie wydało zaleceń ograniczających podróżowanie. To się może zmienić, ale na tą chwilę nie ma takich ograniczeń, natomiast kraje same mogą wprowadzać takie ograniczenia i niektóre państwa wprowadziły zwiększoną czujność, właśnie w postaci tego o czym pan mówi, czyli pomiaru zdalnego metodami laserowymi temperatury na lotniskach. Dotyczy to lotów ze środkowych Chin bezpośrednich, także dosyć ograniczonej grupy pasażerów i zostało wprowadzone na niektórych dużych lotniskach Azji wschodniej.


Ale niezależnie od nowego wirusa z Chin, to mamy jednak taką aurę jaką mamy - nie ma zimy, ostrej zimy, w związku z tym temperatura jest bliżej zera, zmienna bardzo często i tych wirusów jest dużo teraz w powietrzu, szczególnie związanych z grypą, z takimi grypopodobnymi chorobami. Jakie są sposoby ograniczenia rozprzestrzeniania się owych zjadliwych zarazków - co robić, na co zwrócić uwagę?


Przede wszystkim zaszczepić się przeciwko grypie. Jeżeli mamy metodę zapobiegania i to indywidualnego zabezpieczenia siebie, rodziny, ale i szczepiąc się chronimy całe społeczeństwo, bo im więcej osób jest zaszczepionych, tym mniejsze szanse ma wirus grypy na rozprzestrzenianie się. 

Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie koronawirusie, który być może będzie, będą jakieś przypadki w Polsce zarejestrowane, być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie, dlatego gorąco namawiam, teraz już może późno jest na szczepienie, by zrobili to w tym roku, tylko że jesienią. To jest jedyny sposób zapobiegania wysoce skuteczny. Oczywiście, że w tej chwili możemy zapobiegać poprzez unikanie zgromadzeń, poprzez mycie rąk, co jest ważne bo tą drogą można roznosić, częstsze mycie rąk niż zwykle, zwłaszcza po kontaktach z innymi osobami, są dostępne chusteczki nawilżane dezynfekujące, które można zawsze mieć w torebce, w kieszeni i wykorzystywać.


Normalna higiena, normalna reakcja, szczepionki i jak się wybieramy do Chin, to wtedy tam dopiero uważać, bo można przywieźć tą chorobę z powrotem.


Osoby, które udają się w tej chwili nie tylko do Chin, ale do krajów Dalekiego Wschodu, powinny unikać szczególnie zgromadzeń, zgrupowań, uważać również na posiłki, żeby nie spożywać pokarmów nie poddanych obróbce termicznej lub poddanej w ograniczonym stopniu - dotyczy to zwłaszcza owoców morza, drobiu, bo właśnie podejrzenie aktualne jest, że miejscem z którego rozprzestrzeniło się to zakażenie koronawirusami było targiem owoców morza. Na tę chwilę wygląda na to, że jest to zakażenie, które wyszło od zwierząt, a w tej chwili rozprzestrzenia się między ludźmi.


I dlatego to jest tak niebezpieczne, gdyby sięgnęło znacznie większej populacji niż do tej pory.


Tak, ale tak jak powiedziałem - mamy doświadczenia SARS chociażby, czyli z bardzo podobnym wirusem sprzed kilkunastu lat, gdzie stosowano takie metody profilaktyki i ograniczania, jak w tej chwili stopniowo się wdraża. Postępowanie w obecnym czasie opiera się o doświadczenia, które skutecznie wówczas ograniczyły rozprzestrzenianie SARS. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok