Radio Białystok | Gość | Jacek Bogucki - senator Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości

21.06.2021, 08:20, akt. 08:30

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka
Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Z senatorem Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Najważniejsze założenia Polskiego Ładu przedstawił w niedzielne popołudnie w Wysokiem Mazowieckiem prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. O wizycie wicepremiera w naszym regionie z senatorem Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Prezes Jarosław Kaczyński odwiedza Wysokie Mazowieckie - jest to jedno z pierwszych takich spotkań podczas cyklu zaplanowanego na najbliższe tygodnie. Dlaczego lider Zjednoczonej Prawicy zdecydował się, żeby w powiecie wysokomazowieckim promować Polski Ład?


Jacek Bogucki: Może dlatego, że Pod Czyżewem spędzał swoją młodość, w każde wakacje właściwie przyjeżdżał i w roku, o którym wspominał w czasie wystąpienia, kąpał się, ale tak naprawdę to pewnie dlatego, że chciał w terenach typowo rolniczych Polski, który kiedyś nazywano Polską B, w Polsce prowinjonalnej powiedzieć o Polskim Ładzie, który w końcu będzie takim kolejnym elementem wyrównywania różnic w infrastrukturze, w poziomie życia ludzi. 

Bo myśmy tych swoich szans za wiele na przestrzeni historii nie mieli. Tu były ciągle wojny, tu były ciągle granice, ciągle próbowano rusyfikować, więc to jest ten czas, w którym jest nadzieja na to, że rzeczywiście będziemy w stanie dorównywać innym częściom Polski.


Zastanawiam się, w jakim stopniu ta wizyta jest pewnego rodzaju ukłonem w stronę elektoratu, dotychczasowego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Zapewne dobrze pan pamięta ubiegłoroczne protesty przeciwko "Piątce dla zwierząt". Czy nie jest to pewnego rodzaju powrót po to, żeby zdobyć głosy w miejscu, gdzie się ich trochę straciło?


Myślę. że nie. Tu głosów tak łatwo się nie traci. Moi sąsiedzi jak się nawet na mnie wkurzą, to przy wyborach od 30 lat na mnie głosują. Podobnie jest, jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. 

Natomiast jest to pokazanie, że każda część Polski jest ważna, że ważna jest Warszawa, gdzie przecież rząd przebywa na co dzień, gdzie pan prezes przebywa na co dzień, ostatnio podczas jednego spotkania powiedział - przecież ja jestem warszawiakiem. A przyjechał do takiej typowej Polski rolniczej, typowej Polski prowincjonalnej - ja się nie wstydzę tego słowa, ja jestem dumny z tego, że urodziłem się  tu i mieszkam. 

Myślę, że pan prezes też te lata młodości, o których wspominałem, pamięta bardzo dokładnie i ma głęboki szacunek dla takich terenów. 

Zresztą to nie chodzi pewnie tylko o Wysokie Mazowieckie, nie chodzi o województwo podlaskie, chodzi o całą Polskę. Przecież większość Polaków mieszka w mniejszych miejscowościach, na wsi, duże miasta u nas nie dominują w Polsce, nie jesteśmy takim krajem, jak Meksyk, gdzie połowa mieszkańców mieszka w stolicy. Jesteśmy krajem zróżnicowanym, ale dotychczasowe władze Polski przez te 20 kilka lat przemian ciągle mówiły o tym, że trzeba rozwijać duże miasta, a przy okazji rozwinie się reszta Polski. Groziła nam taka typowa właśnie "meksykanizacja", więc rozwijałaby się duża stolica, jeszcze kilka ośrodków, a reszta pustoszałaby. No przecież ludzi trzeba zatrzymać tu, bo tu mają swoje domy, tu mają gdzie mieszkać, nie trzeba im budować domów, trzeba im tylko dać pracę i godne warunki do życia.


Pańskim zdaniem, który z punktów Polskiego Ładu jest najważniejszy dla powiatu wysokomazowieckiego, dla terenów wiejskich, rolniczych?


Właśnie ten, w którym mówi się o wyrównaniu różnic, o inwestowaniu w mniejsze miejscowości, o tworzeniu tu miejsc pracy, o tworzeniu tu godnych warunków do życia, bo oczywiście rolnictwo mamy silne, ale chcielibyśmy, żeby jeszcze więcej powstawało miejsc pracy poza rolnictwem, żeby młodzi ludzie po studiach, dobrze wykształceni chętnie tu wracali i tu szukali swojego miejsca do życia. 

Ale to jest możliwe tylko wtedy, jeśli będzie taki samonapędzający się mechanizm, w którym powstaje dużo zakładów, dużo różnych miejsc pracy zróżnicowanych, bo przecież zawody mamy różne i jeśli ktoś chce pracować w swoim zawodzie, to nie wszyscy muszą zajmować się rolnictwem, czy przetwórstwem rolno-spożywczym. 

Dobrze gdyby nowoczesne technologie wchodziły tu i taka zapowiedź jest właśnie w tym Polskim Ładzie, w tym samym, o czym mówił pan prezes Jarosław Kaczyński.


Mówi się, że dobrego produktu nie trzeba reklamować. Dlaczego czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości tak zamierzają promować w cyklu kilkuset spotkań Polski Ład?


Jeszcze niedawno nasi konkurenci polityczni kwestionowali w ogóle pieniądze europejskie, które w kwocie prawie 800 miliardów złotych mają trafić do Polski, kwestionowali sens jakichkolwiek działań w tym zakresie, chcieli zablokować nasze działania i część Polaków wierzy tym, którzy tak mówią, więc trzeba informować, trzeba docierać z informacją przede wszystkim do tych, którzy nie są przekonani, do każdego Polaka, że z Polskiego Ładu skorzysta każda polska rodzina, każdy Polak.


Oprócz 10%, którzy wpłacą do Skarbu Państwa więcej, o czym mówił wicepremier.


Ale ja bym chciał płacić wyższe podatki, mając oczywiście wyższe dochody. W każdym kraju podatki są progresywne, albo przynajmniej liniowe, a w Polsce jak mówił pan prezes, pan premier jest tak, że ci, którzy zarabiają więcej, płacą procentowo mniej podatków niż ci, którzy zarabiają mniej. To rzeczywiście jest łatwe do wyliczenia, że rzeczywiście tak się zdarza, ktoś przechodzi na podatek liniowy, na inne formy opodatkowania i unika opodatkowania, już o tych nie będę mówił, którzy wyprowadzają kapitał poza granicę. Trzeba docierać do Polaków, że musi być solidaryzm pomiędzy Polakami, jeśli zarabiał będę więcej, będę płacił wyższy podatek - będę z tego dumny.


Na koniec pytanie - w środę Polska gra ze Szwecją, jaki wynik pan obstawia?


3:0 dla Polski.


I awans z grupy?


Oczywiście.


Na to wszyscy liczymy. Dziękuję za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
21.09.2021

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Tadeusz Romańczuk, fot. Adam Dąbrowski

Tadeusz Romańczuk

prezes upadłego Bielmleku
20.09.2021

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

prof. Jolanta Sztachelska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
19.09.2021

W niedzielę (19.09) zaczyna się Tydzień Zakazanych Książek. Jakie są dziś książki zakazane? A jakie były kiedyś? Co takiego w sobie zawierają, że trafiają na indeks?


prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński [wideo]

wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
17.09.2021

W piątek (17.09) oficjalnie otwarto Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jego stała ekspozycja opowiada historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, źródło: www.gov.pl

Magdalena Rzeczkowska

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej
17.09.2021

"Nabycie sprawdzające jest takim dodatkowym mechanizmem, który jeszcze skuteczniej pozwoli nam wykonywać zadania. Chcę to podkreślić - sprzedaż bez ewidencji na kasie fiskalnej, bez wystawienia paragonu, to jest po prostu kradzież" - mówi Magdalena Rzeczkowska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
16.09.2021

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?


foto: Monika Kalicka

Artur Nowakowski

pośrednik nieruchomości
15.09.2021

- Największy ruch jest w działkach. Ceny ciągle idą w górę, mimo to bardzo duża liczba osób wciąż chce inwestować w grunty budowlane. Niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej.

Paweł Knapp, fot. Sylwia Krassowska

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
14.09.2021

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Jankowski

wójt gminy Brańsk
14.09.2021

Urzędnicy wzięli sprawy w swoje ręce i to dosłownie. Władze gminy Brańsk nie ogłaszają przetargów na prace budowlane, a same wszystko organizują. Zdecydowały przede wszystkim względy ekonomiczne. Co więcej - wprowadzonym tam rozwiązaniem interesują się już inne samorządy.


Anna Satuła, fot. Monika Kalicka

Anna Satuła

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
13.09.2021

"Najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole" - mówi Anna Satuła.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
10.09.2021

"Rosja będzie próbowała zdestabilizować system bezpieczeństwa krajów sąsiadujących, wykorzystać różne czynniki hybrydowe, rozmaite grupy polityczne, organizacje, żeby doprowadzić do kryzysu politycznego" - mówi dr Paweł Usow.

Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
9.09.2021

"Powinniśmy zrobić wszystko, my, jako pracownicy, jako służba parku, ale i mieszkańcy, użytkownicy tego miejsca, by zachować Biebrzański Park Narodowy w jak najlepszym stanie" - mówi Artur Wiatr.


Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda

Izabela Smaczna-Jórczykowska

rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego
9.09.2021

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
8.09.2021

"Wszystkich, którzy są dotknięci tą sytuacją, nie da się usatysfakcjonować, bo nawet nie jesteśmy w stanie zlokalizować tych wszystkich łańcuchów powiązań" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Rafał Czuper, fot. Joanna Szubzda

Rafał Czuper

paraolimpijczyk, podwójny medalista z Tokio
7.09.2021

"Bardzo cieszę się z tego wyniku. Nie było łatwo obronić tytuł wicemistrza. Bardzo dużo nerwów kosztowały mnie mecze, które stanowiły o tym czy będę miał medal i jakiego koloru będzie to medal."


Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski

zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych
7.09.2021

"Każdy rodzic, który będzie chciał przebywać z dzieckiem w trakcie hospitalizacji, będzie miał do tego prawo. Warunki mogą być trochę bardziej uciążliwe niż to do tej pory, natomiast nikomu z rodziców nie odmówimy prawa do opieki nad dzieckiem" - mówi Elżbieta Sienkiewicz.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

arcybiskup Józef Guzdek

metropolita białostocki
6.09.2021

"Zachęcić - to jest najlepsza droga. Zbudować drużynę, zbudować wspólnotę. Ja nie jestem po to, żeby walczyć. Ja jestem po to, by nieść pokój, dobro, głosić prawdę. Żeby to była nie siła głosu, a siła argumentu. Wtedy jest szansa, że człowiek się zmieni. Pontifex - to jest biskup, czyli budowniczy mostów" - mówi metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
6.09.2021

"Mieszkańcy stosują się do obostrzeń, jest mniejszy ruch, widoczne są służby, latający helikopter" - mówi Jan Perkowski.


fot. Paweł Wądołowski

Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej
3.09.2021

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się nielegalnemu przekraczaniu granic i będziemy je uszczelniali."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.09.2021

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.

Bogdan Kalicki, fot. Marcin Mazewski

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
2.09.2021

"Grafik jest ułożony na maksymalnym poziomie, jaki jest możliwy przy aktualnych zasobach osobowych. Kwestia jak długo damy radę przetrwać przy obecnym zatrudnieniu jest naprawdę trudna do określenia. (...) Ta sytuacja nie może się zbyt długo utrzymywać, ludzie też muszą mieć czas na to, żeby odpocząć, żeby się zregenerować" - mówi Bogdan Kalicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
1.09.2021

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych"- mówi wiceminister edukacji.

Piotr Rećko, fot. Joanna Szubzda

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
31.08.2021

- Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa rzecz, którą chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Wydaje mi się, że nasi mieszkańcy właśnie tego potrzebują najbardziej - podkreśla starosta sokólski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
31.08.2021

"Rozumiem starania o to, żeby poprawiać los ludziom, którzy znajdują się w fatalnej sytuacji, rozumiem napięcia, które temu towarzyszą, ale niszczenie granicy państwa polskiego, która jest dodatkowo granicą Unii Europejskiej, jest rzeczą naganną" - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki

dyrektor biura obsługi inwestorów i promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego oraz prezes fundacji Technotalenty
30.08.2021

Będzie to szansa dla podlaskich naukowców i konstruktorów. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjedzie jesienią do Białegostoku. Będą oni przyglądać się pomysłom, które przeszły wstępną selekcję w konkursie Runda T.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.08.2021

"Według wszelkich statystyk, wyliczeń matematycznych, medycznych, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie do zera ograniczyć szansę na nadchodzącą czwartą falę. Czeka ona nas pewnie na jesień" - mówi Szymon Bielonko.

Andrzej Fiedoruk, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Fiedoruk

publicysta kulinarny
29.08.2021

Powstaje nowy szlak turystyczny, tym razem można go będzie nawet…spróbować. Na szlaku znajdą się znane restauracje, które działały w Białymstoku do roku 1939, będą też bary, jadłodajnie, mleczarnie i tanie kuchnie, a nawet -meliny zwane potajemkami: U Kadysza, przy Warszawskiej czy na Bojarach.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
27.08.2021

"1 września uczniowie rozpoczynają na szczęście naukę w szkołach w trybie stacjonarnym i wszyscy mamy nadzieję, że ten tryb stacjonarny będzie utrzymany przez cały rok szkolny" - mówi Beata Pietruszka.

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
24.08.2021

"Do egzaminu poprawkowego podejść mogą ci absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych (...) i którzy jednego z tych przedmiotów nie zdali" - mówi Agnieszka Muzyk.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki
23.08.2021

"Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Dopóki pozwoli ona na normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, także w edukacji, to będziemy starali się funkcjonować, tak jak to było przed pandemią" - mówi Dariusz Piontkowski.


foto: Monika Kalicka

podporucznik Anna Michalska

z Komendy Głównej Straży Granicznej
19.08.2021

Ponad 2 tysiące 100 imigrantów próbowało od początku sierpnia nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Około 750 cudzoziemców trafiło do zamkniętych ośrodków.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
19.08.2021

Były piłkarz Jagiellonii Białystok i były prezes tego klubu, został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
17.08.2021

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.


Kamila Lićwinko, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

Halowa mistrzyni świata i brązowa medalistka mistrzostw świata w skoku wzwyż
15.08.2021

"Przede mną ostatnie pięć startów, a potem sportowa emerytura" - mówi Kamila Lićwinko.

Radek Polakowski, fot. Wojciech Szubzda

Radek Polakowski

muzyk
15.08.2021

Premierowy koncert Radka Polakowskiego z udziałem gości - Chóru Ziemi Sejneńskiej pod dyrekcją Emilii Melon - w piątek (20.08) o 20.08 w Ośrodku Kultury w Sejnach.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki
11.08.2021

- W ostatnich tygodniach i miesiącach Jarosław Gowin i część jego współpracowników zajmowała się przede wszystkim krytykowaniem rządu. W końcu uznano, że taka sytuacja, w której nasz - wydawałoby się teoretycznie - koalicjant jest jednocześnie partią opozycyjną, na dłuższą metę jest nie do wytrzymania - mówi Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok