Radio Białystok | Gość | Jacek Bogucki - senator Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości

21.06.2021, 08:20, akt. 08:30

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka
Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z senatorem Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najważniejsze założenia Polskiego Ładu przedstawił w niedzielne popołudnie w Wysokiem Mazowieckiem prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. O wizycie wicepremiera w naszym regionie z senatorem Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Prezes Jarosław Kaczyński odwiedza Wysokie Mazowieckie - jest to jedno z pierwszych takich spotkań podczas cyklu zaplanowanego na najbliższe tygodnie. Dlaczego lider Zjednoczonej Prawicy zdecydował się, żeby w powiecie wysokomazowieckim promować Polski Ład?


Jacek Bogucki: Może dlatego, że Pod Czyżewem spędzał swoją młodość, w każde wakacje właściwie przyjeżdżał i w roku, o którym wspominał w czasie wystąpienia, kąpał się, ale tak naprawdę to pewnie dlatego, że chciał w terenach typowo rolniczych Polski, który kiedyś nazywano Polską B, w Polsce prowinjonalnej powiedzieć o Polskim Ładzie, który w końcu będzie takim kolejnym elementem wyrównywania różnic w infrastrukturze, w poziomie życia ludzi. 

Bo myśmy tych swoich szans za wiele na przestrzeni historii nie mieli. Tu były ciągle wojny, tu były ciągle granice, ciągle próbowano rusyfikować, więc to jest ten czas, w którym jest nadzieja na to, że rzeczywiście będziemy w stanie dorównywać innym częściom Polski.


Zastanawiam się, w jakim stopniu ta wizyta jest pewnego rodzaju ukłonem w stronę elektoratu, dotychczasowego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Zapewne dobrze pan pamięta ubiegłoroczne protesty przeciwko "Piątce dla zwierząt". Czy nie jest to pewnego rodzaju powrót po to, żeby zdobyć głosy w miejscu, gdzie się ich trochę straciło?


Myślę. że nie. Tu głosów tak łatwo się nie traci. Moi sąsiedzi jak się nawet na mnie wkurzą, to przy wyborach od 30 lat na mnie głosują. Podobnie jest, jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. 

Natomiast jest to pokazanie, że każda część Polski jest ważna, że ważna jest Warszawa, gdzie przecież rząd przebywa na co dzień, gdzie pan prezes przebywa na co dzień, ostatnio podczas jednego spotkania powiedział - przecież ja jestem warszawiakiem. A przyjechał do takiej typowej Polski rolniczej, typowej Polski prowincjonalnej - ja się nie wstydzę tego słowa, ja jestem dumny z tego, że urodziłem się  tu i mieszkam. 

Myślę, że pan prezes też te lata młodości, o których wspominałem, pamięta bardzo dokładnie i ma głęboki szacunek dla takich terenów. 

Zresztą to nie chodzi pewnie tylko o Wysokie Mazowieckie, nie chodzi o województwo podlaskie, chodzi o całą Polskę. Przecież większość Polaków mieszka w mniejszych miejscowościach, na wsi, duże miasta u nas nie dominują w Polsce, nie jesteśmy takim krajem, jak Meksyk, gdzie połowa mieszkańców mieszka w stolicy. Jesteśmy krajem zróżnicowanym, ale dotychczasowe władze Polski przez te 20 kilka lat przemian ciągle mówiły o tym, że trzeba rozwijać duże miasta, a przy okazji rozwinie się reszta Polski. Groziła nam taka typowa właśnie "meksykanizacja", więc rozwijałaby się duża stolica, jeszcze kilka ośrodków, a reszta pustoszałaby. No przecież ludzi trzeba zatrzymać tu, bo tu mają swoje domy, tu mają gdzie mieszkać, nie trzeba im budować domów, trzeba im tylko dać pracę i godne warunki do życia.


Pańskim zdaniem, który z punktów Polskiego Ładu jest najważniejszy dla powiatu wysokomazowieckiego, dla terenów wiejskich, rolniczych?


Właśnie ten, w którym mówi się o wyrównaniu różnic, o inwestowaniu w mniejsze miejscowości, o tworzeniu tu miejsc pracy, o tworzeniu tu godnych warunków do życia, bo oczywiście rolnictwo mamy silne, ale chcielibyśmy, żeby jeszcze więcej powstawało miejsc pracy poza rolnictwem, żeby młodzi ludzie po studiach, dobrze wykształceni chętnie tu wracali i tu szukali swojego miejsca do życia. 

Ale to jest możliwe tylko wtedy, jeśli będzie taki samonapędzający się mechanizm, w którym powstaje dużo zakładów, dużo różnych miejsc pracy zróżnicowanych, bo przecież zawody mamy różne i jeśli ktoś chce pracować w swoim zawodzie, to nie wszyscy muszą zajmować się rolnictwem, czy przetwórstwem rolno-spożywczym. 

Dobrze gdyby nowoczesne technologie wchodziły tu i taka zapowiedź jest właśnie w tym Polskim Ładzie, w tym samym, o czym mówił pan prezes Jarosław Kaczyński.


Mówi się, że dobrego produktu nie trzeba reklamować. Dlaczego czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości tak zamierzają promować w cyklu kilkuset spotkań Polski Ład?


Jeszcze niedawno nasi konkurenci polityczni kwestionowali w ogóle pieniądze europejskie, które w kwocie prawie 800 miliardów złotych mają trafić do Polski, kwestionowali sens jakichkolwiek działań w tym zakresie, chcieli zablokować nasze działania i część Polaków wierzy tym, którzy tak mówią, więc trzeba informować, trzeba docierać z informacją przede wszystkim do tych, którzy nie są przekonani, do każdego Polaka, że z Polskiego Ładu skorzysta każda polska rodzina, każdy Polak.


Oprócz 10%, którzy wpłacą do Skarbu Państwa więcej, o czym mówił wicepremier.


Ale ja bym chciał płacić wyższe podatki, mając oczywiście wyższe dochody. W każdym kraju podatki są progresywne, albo przynajmniej liniowe, a w Polsce jak mówił pan prezes, pan premier jest tak, że ci, którzy zarabiają więcej, płacą procentowo mniej podatków niż ci, którzy zarabiają mniej. To rzeczywiście jest łatwe do wyliczenia, że rzeczywiście tak się zdarza, ktoś przechodzi na podatek liniowy, na inne formy opodatkowania i unika opodatkowania, już o tych nie będę mówił, którzy wyprowadzają kapitał poza granicę. Trzeba docierać do Polaków, że musi być solidaryzm pomiędzy Polakami, jeśli zarabiał będę więcej, będę płacił wyższy podatek - będę z tego dumny.


Na koniec pytanie - w środę Polska gra ze Szwecją, jaki wynik pan obstawia?


3:0 dla Polski.


I awans z grupy?


Oczywiście.


Na to wszyscy liczymy. Dziękuję za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
Henryk Kowalczyk, fot. Monika Kalicka

Henryk Kowalczyk

minister rolnictwa
17.08.2022

"Plony w tym roku nie są rekordowe, ale o ich ilość w tym momencie się nie martwimy. Żywności w Polsce na pewno nie zabraknie" - zapewnia Henryk Kowalczyk.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
16.08.2022

- Chodzi o to, żeby wprowadzić możliwość nauczania na odległość, gdyby pojawiły się jakieś ekstremalne zjawiska, typu powódź czy wichura, które zniszczyłyby szkołę. Zdarzały się już takie sytuacje i uczniowie byli pozbawieni kontaktu z nauczycielami - mówi Dariusz Piontkowski o rozporządzeniu, które daje możliwość przejścia na naukę zdalną.

Dariusz Szorc, fot. Monika Kalicka

ppłk Dariusz Szorc

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
12.08.2022

"Rekrutację do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej prowadzimy od 3 miesięcy, cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. W naszym województwie zgłosiło się około 500 kandydatów"- mówi ppłk Dariusz Szorc.


Krzysztof Frąckiel i Artur Wiatr, fot. Adam Dąbrowski

Artur Wiatr i Krzysztof Frąckiel

z Biebrzańskiego Parku Narodowego
11.08.2022

"Dziś obszar pożarzyska to jedno morze zieleni. Trwałych strat nie odnotowaliśmy także wśród biebrzańskiej fauny, a i populacja ptaków, po początkowych zmianach, wróciła już do normy" - mówi dyrektor BPN Artur Wiatr.

Marek Siniło, fot. Barbara Sokolińska

Marek Siniło

wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej
11.08.2022

"Chleb na pewno nie będzie w Polsce towarem deficytowym. Mamy wystarczającą ilość zbóż, które także eksportujemy" - mówi Marek Siniło.

Jarosław Lesiuk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Lesiuk

z Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku
10.08.2022

W przypadku, gdy kierowca autokaru łamie przepisy ruchu drogowego czy przekracza dozwolony czas pracy, można powiadomić o tym np. organizatora wycieczki - informuje Jarosław Lesiuk.


Natalia Sciepancowa, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

przedstawicielka białoruskiej diaspory
9.08.2022

"Dla większości Białorusinów to był dzień, w którym życie zmieniło się na 'przed' i 'po'. (...) Zobaczyliśmy po raz pierwszy od 20 lat jak wielu nas jest, jak dużo osób dąży do wolności" - mówi Natalia Stsepantsova.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert portalu Energetyka24.com
8.08.2022

Osoby, które ogrzewają domy węglem otrzymają po 3 tysiące złotych. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.

Karol Jakubowski, fot. Jerzy Kułakowski

Karol Jakubowski

autor książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku"
8.08.2022

Karol Jakubowski sportem pasjonuje się od dziecka i zajmuje się wieloma rzeczami. Jest m.in. instruktorem piłki nożnej, odnowy biologicznej, trenerem osobistym, a także ratownikiem WOPR. Jest też autorem książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku".


Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska, fot. Wojciech Szubzda

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska

z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i z Centrum Aktywności Społecznej
5.08.2022

Organizacje pozarządowe mogą dostać do 3 tys. zł z budżetu Białegostoku na różne projekty, które mają pomóc w integracji ukraińskich uchodźców wojennych z Polakami. Można już składać oferty do konkursu ogłoszonego przez Fundację Dialog i Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Marcin Doliasz, fot. Marcin Gliński

Marcin Doliasz

prezes PKS Nova
4.08.2022

"Z 45 połączeń autobusowych zlikwidowaliśmy 32. Od pierwszego września, w zmienionej formule część tych połączeń odtworzymy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes PKS Nova Marcin Doliasz.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
3.08.2022

"W ustach Łukaszenki Polska była, jest i pewnie będzie, dopóki jeszcze rządzi, jednym z głównych wrogów dla niego. (...) Większość Białorusinów cały czas pozytywnie patrzy na Polskę" - mówi Wojciech Konończuk.


2021.06.30 Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

zambrowianka na stałe mieszkająca w USA
2.08.2022

"Regularnie przyjeżdżam do Polski i widzę, że niestety różne stereotypy dotyczące Polonii amerykańskiej, nadal się utrzymują - mówi Eliza Sarnacka-Mahoney.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
2.08.2022

"Nauczyciele to pasjonaci, wybierają ten zawód świadomie i bez względu na to, co ich spotka w szkole, chcą ten zawód wykonywać" - mówi Agnieszka Rzeszewska.

Baranovski, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Baranowski

wokalista zespołu Baranovski
1.08.2022

"Mam wiele planów do zrealizowania, dużo życzeń do samego siebie i głowę pełną pomysłów" - mówi Baranovski.


prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrolog z Uniwersytetu w Białymstoku
1.08.2022

"Nie potrafimy zagospodarować wody, robimy wszystko, żeby środowisko naturalne nie było w stanie i nie miało możliwości przytrzymania tej wody. Chociażby mamy miasta, które są w większości wybetonowane, np. Białystok - 70, 80 procent całej powierzchni. To są nieprzepuszczalne powierzchnie. Ta woda, która powinna inflitrować w głąb zlewni, spływa natychmiast, co powoduje określone konsekwencje dla zasobów wodnych" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Andrzej Górniak.

Krzysztof Andrzejewski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Andrzejewski

trener BAS-u Białystok
31.07.2022

"Wierzę, że umiejętności, potencjał tych chłopaków, ich zgranie zaprocentuje teraz w pierwszej lidze i to będzie sezon, który skończymy na pewno na lepszym miejscu niż dwa lata temu."

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
29.07.2022

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy - mówi prof. Waldemar Rogowski.


Ewa Tokajuk, fot. Sylwia Krassowska

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
28.07.2022

- Masowe wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla dr Ewa Tokajuk.

mł. insp. Paweł Maciejuk, fot. KWP w Białymstoku

mł. insp. Paweł Maciejuk

naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
27.07.2022

"Wstąpienie do policji jest służbą, nie pracą. Trzeba czuć, że się chce zostać policjantem" - mówi mł. insp. Paweł Maciejuk.

Jarosław Sadowski, fot. Wojciech Szubzda

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.07.2022

- To jest pozytywny trend, który nie ukształtował się dzisiaj, a dochodziliśmy do tego latami. W pasie tzw. Polski Wschodniej jesteśmy liderem - mówi Jarosław Sadowski. W Podlaskiem stopa bezrobocia wynosi 6,5 proc. i jest najniższa ze wszystkich województw Polski Wschodniej.


Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa
25.07.2022

"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki

prezes i wiceprezes Lowlanders Białystok
24.07.2022

Lowlanders Białystok zdobyli mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. W finale rozgrywanym w Ząbkach pokonali Kraków Kings 21:20, zdobywając decydujący punkt 38 sekund przed końcem gry.


Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA, fot. Wojciech Szubzda

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz

z zespołu DAGADANA
23.07.2022

- Artysta, który nie reaguje na zło jest chyba odłączony od rzeczywistości. Ukraina jest nam niezwykle bliska sercu - mówią Daga Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski z zespołu DAGADANA.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki [wideo]

wicemistrz świata w rzucie młotem z Eugene
22.07.2022

"Troszeczkę zabrakło do pierwszego miejsca, ale wiadomo - taki jest sport. Złoty medal jest tylko jeden, a jest wielu chętnych" - mówi Wojciech Nowicki.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
22.07.2022

"Naszym podstawowym postulatem jest, by minimalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie co najmniej 50% średniego wynagrodzenia w naszym kraju" - mówi Józef Mozolewski.


foto: Monika Kalicka

Aleksander Brzózka

rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska
21.07.2022

"Na rządową dopłatę mogą liczyć osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, (...) wpisały swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub mają takie zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji. Te osoby będą mogły składać do 30 listopada wnioski o tzw. dodatek węglowy."

abp Józef Guzdek, fot. PRB

abp Józef Guzdek [wideo]

metropolita białostocki
20.07.2022

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

por. Anna Michalska

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
20.07.2022

"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
19.07.2022

Szósta fala epidemii w Polsce już trwa, jednak ma ona inny charakter niż poprzednie. Przebiega ona łagodniej, do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
18.07.2022

"Mamy kumulację, dużą liczbę szoków podażowych, ale liczymy na to, że okres wysokiej inflacji zbliża się do końca" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
16.07.2022

- Rozmawiałem niedawno z delegacją Pazdan, Romanczuk, Zlatan i mówili, że dawno nie czuli takiej mocy i poczucia własnej wartości. To fajnie, że trener umie to w nich wzbudzić - mówi Wojciech Pertkiewicz.


Łukasz Jasina, źródło: MSZ

Łukasz Jasina

rzecznik MSZ
15.07.2022

"Łukaszenkowska propaganda bardzo mocno atakuje każdy przejaw polskiego patriotyzmu. W gruncie rzeczy niewiele możemy uczynić w takim dyktatorskim państwie, możemy tylko głośno mówić, o tym, co się dzieje - tego już Aleksander Łukaszenka nie jest w stanie powstrzymać" - mówi Łukasz Jasina.

Maciej Olesiński, fot. Marcin Gliński

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
14.07.2022

"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.

foto: Monika Kalicka

Agata Lewkowska

z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku
13.07.2022

Standard hotelu niższy niż ten, za który zapłaciliśmy, obce osoby kwaterowane w tym samym pokoju - m.in. z takimi problemami zgłaszają się białostoczanie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jak postępować w takich sytuacjach?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok