Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii

25.03.2022, 08:23, akt. 08:42

"Jeżeli chodzi o maseczki, ja bym jednak rekomendowała utrzymywanie maseczek tam, gdzie się spotykamy w dużej grupie, w zamkniętych pomieszczeniach" - radzi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda
prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od poniedziałku nie będzie już w Polsce obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Znoszone są też inne obostrzenia - m.in. kwarantanna i izolacja. Czy to oznacza koniec epidemii i ryzyka powrotu restrykcji sanitarnych? M.in. o tym z podlaskim konsultantem w dziedzinie epidemiologii prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Mamy sytuację prawie jak przed pandemią, czy znoszenie tych ostatnich już obostrzeń epidemicznych, łącznie z maseczkami, oznacza koniec pandemii, czy po prostu sytuację, w której koronawirus będzie traktowany jak wszystkie inne wirusy?


prof. Joanna Zajkowska: Na pewno nie koniec pandemii, bo liczby zakażeń są jednak nadal duże, liczby zgonów również nie maleją i prognozy na najbliższy czas nie przewidują znacznego spadku, czyli będzie utrzymywała się taka liczba zakażeń. 

Tu opieram się na prognozach wrocławskiej grupy MOKOS i ECDC, czyli instytucji, która zajmuje się nadzorem nad chorobami zakaźnymi w Europie. 

Liczba zakażeń w krajach takich jak Irlandia, Anglia, Niemcy rośnie, jest to spowodowane obecnością tego wariantu wirusa Omikron, który jest bardziej zaraźliwy. Ale z pozytywnych informacji - są to zakażenia lżejsze, zakażenia, które nie wymagają hospitalizacji, tak jak wcześniejsze warianty, mimo dużej zaraźliwości, dotykają osoby słabsze.

Czyli końca pandemii nie ma, obostrzenia można poluzować i oczywiście przearanżować organizację służby zdrowia, czyli te zasoby, które mamy, żeby je dzielić w taki sposób, żeby one jak najefektywniej nam służyły, czyli rezygnujemy ze szpitali tymczasowych. Natomiast jeżeli chodzi o maseczki, ja bym jednak rekomendowała utrzymywanie maseczek tam, gdzie się spotykamy w dużej grupie, w zamkniętych pomieszczeniach.


No właśnie, bo powiedzmy to - od poniedziałku nie musimy nosić maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem placówek medycznych, ale też nie ma zakazu ich noszenia. Pani profesor rekomenduje tam, gdzie duże skupiska jednak je nosić.


Tak, rekomenduję, bo rozumiem, że nakazu nie ma, czyli nie będzie nikt egzekwował braku tych maseczek, natomiast zalecenie jest. Mamy zakażenia, zakażenia, które przenosimy, możemy zachorować łagodnie, natomiast ucierpią osoby słabsze, te osoby nadal są w szpitalach, to są osoby z chorobą nowotworową, to są osoby starsze. W związku z tym ta transmisja wirusa jest i ona nie maleje.


Czy możliwe są kolejne fale i wobec tego możliwy powrót restrykcji, bo omikron tak jak pani profesor powiedziała, jest w miarę łagodny, ale może pojawić się bardziej zabójczy?


Oczywiście, nie możemy tego wykluczyć. Monitorowana jest sytuacja na całym świecie, pojawianie się nowych wariantów, ta transmisja wirusa będzie możliwa i ona się może przełożyć na liczbę zakażeń.


Czyli powrotu do restrykcji epidemicznych też nie możemy wykluczyć w związku z tym? To nie jest tak, że już żegnamy się z maseczkami, przeszły do historii, wszystkie inne obostrzenia również.


Myślę, że wykluczyć nie można. Natomiast dużo się nauczyliśmy i jeżeli pojawi się takie zagrożenie, wiemy jak postępować. Dopóki mamy ogniska zakażeń, dopóki jest możliwość transmisji, dopóki wirus się mnoży, ta szansa wytwarzania nowych wariantów jest cały czas możliwa.


Czyli też nie powinniśmy zapominać o szczepieniach, bo przypomnę przez blisko półtora roku przeciwko COVID-19 zaszczepiło się niespełna 60% Polaków, podczas gdy na przykład we Włoszech ponad 80, we Francji podobnie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii około 75 %. A u nas trzeba zamykać punkty szczepień, bo nie ma zainteresowania. Skoro ten koronawirus z nami zostanie, a może być jeszcze bardziej zjadliwy, to należy go potraktować jak grypę, czyli się szczepić?


Oczywiście. Dalej nacisk jest na chronienie osób słabszych, czyli na szczepienie, a osoby słabsze chronimy w ten sposób, że szczepimy się sami, czyli osoby zdrowe, młode, żeby nie transmitować i osoby starsze obarczone wielochorobowością, potrzebne są te trzecie dawki i szczególnie w tych grupach osób, które są wrażliwe.


A jak na sytuację epidemiczną w Polsce wpłynie fala uchodźców z Ukrainy, która jak wiadomo, jest jednym z krajów najsłabiej zaszczepionych przeciwko COVID-19. Po podstawowym szczepieniu jest około 35% populacji, niewiele osób przyjęło dawkę przypominającą. Tam była taka krajowa kampania szczepień, która się rozpoczęła 1 lutego, ale wiadomo, że wojna to przerwała. Z tego co wiem, wielu Ukraińców szczepi się też u nas, powinni to robić? Zwłaszcza ci, którzy przebywają w tych dużych pomieszczeniach, w dużych halach?


Oczywiście, że tak. To są w większości osoby młode z dziećmi, więc mniej obarczone tą wielochorobowością, czyli ryzykiem ciężkiego przebiegu i hospitalizacji, natomiast cały czas jest możliwa transmisja, ponieważ to są osoby nieszczepione. 

Tutaj logistycznym wyzwaniem jest szczepienie oczywiście tej grupy, jeżeli one nie pozostają w jednym miejscu, czyli jeszcze są w tym czasie przemieszczania się do innych miejsc. Te punkty recepcyjne nie są może najlepszym miejscem, żeby rozpocząć szczepienia, natomiast jeżeli już mają ustalone miejsce pobytu - koniecznie powinny być zaszczepione. Ponieważ oni przebywają też w grupach osób, które są nieszczepione i nawzajem mogą się zakażać, czyli ten COVID zagraża przede wszystkim tym osobom, które do nas przybyły.


A dodajmy, że każda osoba, która przybywa do nas z Ukrainy, ma zapewnioną bezpłatną szczepionkę przeciw COVID-19.


Tak, szczepionkę, jak i też możliwość testowania.


A pozostałe choroby zakaźne, odra, błonica, krztusiec?


To jest bardzo ważne zagadnienie, dlatego że kalendarz szczepień na Ukrainie jest bardzo podobny do naszego kalendarza szczepień. Natomiast egzekwowanie tego z różnych względów nie jest tak efektywne jak u nas. 

Dużo dzieci nie ma podstawowych szczepień, które mają nasze dzieci - tutaj mam na myśli głównie odrę i polio, poziom wyszczepienia jest zdecydowanie niższy i te dzieci przebywając w grupach między sobą - jeżeli pojawi się ognisko zakażeń - mogą chorować. 

Ja tu mniej bałabym się o nasze dzieci, bo nasze dzieci są szczepione w wysokim stopniu, natomiast wśród dzieci nieszczepionych rzeczywiście mogą powstać ogniska zakażeń. 


Ale te dzieci też są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Osoby do 19 roku życia, które przybywają do Polski.


Tak, z tego co wiem, powyżej trzeciego miesiąca ten obowiązek będzie egzekwowany, natomiast Polskie Towarzystwo Wakcynologii już wyszło naprzeciw, jak również z takim ułatwieniem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dla lekarzy pediatrów - jak wyrównać ten kalendarz szczepień. Przygotowało formularze kwalifikacyjne w języku ukraińskim, żeby jak najszybciej zarówno te noworodki, które urodzą się u nas, bądź są te malutkie dzieci jeszcze nieszczepione, młodzież do 19 roku życia, jak i dla dorosłych też są przygotowane, jeżeli zechcą te wykonywać szczepienia. Bo to jest dla zdrowia wszystkich, dla zdrowia tego populacyjnego niezwykle istotne, żeby te osoby, które przybyły do nas, wyrównały kalendarze szczepień tak, jak mają polskie dzieci. 

Przede wszystkim trzeba chronić te dzieci, które do nas przybyły, bo to one są w stresie, to są dzieci, które wymagają procesu adaptacyjnego. Wiadomo, że taki stres też obniża odporność, czy zdolność radzenia sobie z chorobami, więc te dzieciaki będą pewnie chorować na wszystkie choroby, na jakie my chorujemy, czyli infekcje górnych dróg oddechowych, tak jak nasze dzieciaki - te wszystkie pediatryczne choroby, ale są wrażliwe też na odrę, czy możliwość zachorowania na polio, które pojawia się incydentalnie w różnych krajach.


Ale powinny się zaszczepić dla własnego dobra.


Tak, tak, przede wszystkim, żeby chronić te dzieci, które do nas przybyły.


Reasumując - znosimy obostrzenia, ale nie zakazujemy dbania o bezpieczeństwo własne i innych, czyli tam, gdzie powinniśmy - maseczki, dezynfekcja i tak dalej.


Zalecamy, dlatego że mycie rąk powinno pozostać z nami już na zawsze, dlatego że nie tylko COVID-19, ale całą masę innych chorób przenosimy w ten sposób. Ta kultura kichania i kaszlu też powinna pozostać z nami już na zawsze, czyli kichanie w łokieć. Jeżeli jesteśmy chorzy - pozostanie w domu i maseczki jednak zalecane.


I zniesienie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie oznacza odwołania pandemii. Bardzo dziękuję pani profesor za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.


Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok