Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii

25.03.2022, 08:23, akt. 08:42

"Jeżeli chodzi o maseczki, ja bym jednak rekomendowała utrzymywanie maseczek tam, gdzie się spotykamy w dużej grupie, w zamkniętych pomieszczeniach" - radzi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda
prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od poniedziałku nie będzie już w Polsce obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Znoszone są też inne obostrzenia - m.in. kwarantanna i izolacja. Czy to oznacza koniec epidemii i ryzyka powrotu restrykcji sanitarnych? M.in. o tym z podlaskim konsultantem w dziedzinie epidemiologii prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Mamy sytuację prawie jak przed pandemią, czy znoszenie tych ostatnich już obostrzeń epidemicznych, łącznie z maseczkami, oznacza koniec pandemii, czy po prostu sytuację, w której koronawirus będzie traktowany jak wszystkie inne wirusy?


prof. Joanna Zajkowska: Na pewno nie koniec pandemii, bo liczby zakażeń są jednak nadal duże, liczby zgonów również nie maleją i prognozy na najbliższy czas nie przewidują znacznego spadku, czyli będzie utrzymywała się taka liczba zakażeń. 

Tu opieram się na prognozach wrocławskiej grupy MOKOS i ECDC, czyli instytucji, która zajmuje się nadzorem nad chorobami zakaźnymi w Europie. 

Liczba zakażeń w krajach takich jak Irlandia, Anglia, Niemcy rośnie, jest to spowodowane obecnością tego wariantu wirusa Omikron, który jest bardziej zaraźliwy. Ale z pozytywnych informacji - są to zakażenia lżejsze, zakażenia, które nie wymagają hospitalizacji, tak jak wcześniejsze warianty, mimo dużej zaraźliwości, dotykają osoby słabsze.

Czyli końca pandemii nie ma, obostrzenia można poluzować i oczywiście przearanżować organizację służby zdrowia, czyli te zasoby, które mamy, żeby je dzielić w taki sposób, żeby one jak najefektywniej nam służyły, czyli rezygnujemy ze szpitali tymczasowych. Natomiast jeżeli chodzi o maseczki, ja bym jednak rekomendowała utrzymywanie maseczek tam, gdzie się spotykamy w dużej grupie, w zamkniętych pomieszczeniach.


No właśnie, bo powiedzmy to - od poniedziałku nie musimy nosić maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem placówek medycznych, ale też nie ma zakazu ich noszenia. Pani profesor rekomenduje tam, gdzie duże skupiska jednak je nosić.


Tak, rekomenduję, bo rozumiem, że nakazu nie ma, czyli nie będzie nikt egzekwował braku tych maseczek, natomiast zalecenie jest. Mamy zakażenia, zakażenia, które przenosimy, możemy zachorować łagodnie, natomiast ucierpią osoby słabsze, te osoby nadal są w szpitalach, to są osoby z chorobą nowotworową, to są osoby starsze. W związku z tym ta transmisja wirusa jest i ona nie maleje.


Czy możliwe są kolejne fale i wobec tego możliwy powrót restrykcji, bo omikron tak jak pani profesor powiedziała, jest w miarę łagodny, ale może pojawić się bardziej zabójczy?


Oczywiście, nie możemy tego wykluczyć. Monitorowana jest sytuacja na całym świecie, pojawianie się nowych wariantów, ta transmisja wirusa będzie możliwa i ona się może przełożyć na liczbę zakażeń.


Czyli powrotu do restrykcji epidemicznych też nie możemy wykluczyć w związku z tym? To nie jest tak, że już żegnamy się z maseczkami, przeszły do historii, wszystkie inne obostrzenia również.


Myślę, że wykluczyć nie można. Natomiast dużo się nauczyliśmy i jeżeli pojawi się takie zagrożenie, wiemy jak postępować. Dopóki mamy ogniska zakażeń, dopóki jest możliwość transmisji, dopóki wirus się mnoży, ta szansa wytwarzania nowych wariantów jest cały czas możliwa.


Czyli też nie powinniśmy zapominać o szczepieniach, bo przypomnę przez blisko półtora roku przeciwko COVID-19 zaszczepiło się niespełna 60% Polaków, podczas gdy na przykład we Włoszech ponad 80, we Francji podobnie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii około 75 %. A u nas trzeba zamykać punkty szczepień, bo nie ma zainteresowania. Skoro ten koronawirus z nami zostanie, a może być jeszcze bardziej zjadliwy, to należy go potraktować jak grypę, czyli się szczepić?


Oczywiście. Dalej nacisk jest na chronienie osób słabszych, czyli na szczepienie, a osoby słabsze chronimy w ten sposób, że szczepimy się sami, czyli osoby zdrowe, młode, żeby nie transmitować i osoby starsze obarczone wielochorobowością, potrzebne są te trzecie dawki i szczególnie w tych grupach osób, które są wrażliwe.


A jak na sytuację epidemiczną w Polsce wpłynie fala uchodźców z Ukrainy, która jak wiadomo, jest jednym z krajów najsłabiej zaszczepionych przeciwko COVID-19. Po podstawowym szczepieniu jest około 35% populacji, niewiele osób przyjęło dawkę przypominającą. Tam była taka krajowa kampania szczepień, która się rozpoczęła 1 lutego, ale wiadomo, że wojna to przerwała. Z tego co wiem, wielu Ukraińców szczepi się też u nas, powinni to robić? Zwłaszcza ci, którzy przebywają w tych dużych pomieszczeniach, w dużych halach?


Oczywiście, że tak. To są w większości osoby młode z dziećmi, więc mniej obarczone tą wielochorobowością, czyli ryzykiem ciężkiego przebiegu i hospitalizacji, natomiast cały czas jest możliwa transmisja, ponieważ to są osoby nieszczepione. 

Tutaj logistycznym wyzwaniem jest szczepienie oczywiście tej grupy, jeżeli one nie pozostają w jednym miejscu, czyli jeszcze są w tym czasie przemieszczania się do innych miejsc. Te punkty recepcyjne nie są może najlepszym miejscem, żeby rozpocząć szczepienia, natomiast jeżeli już mają ustalone miejsce pobytu - koniecznie powinny być zaszczepione. Ponieważ oni przebywają też w grupach osób, które są nieszczepione i nawzajem mogą się zakażać, czyli ten COVID zagraża przede wszystkim tym osobom, które do nas przybyły.


A dodajmy, że każda osoba, która przybywa do nas z Ukrainy, ma zapewnioną bezpłatną szczepionkę przeciw COVID-19.


Tak, szczepionkę, jak i też możliwość testowania.


A pozostałe choroby zakaźne, odra, błonica, krztusiec?


To jest bardzo ważne zagadnienie, dlatego że kalendarz szczepień na Ukrainie jest bardzo podobny do naszego kalendarza szczepień. Natomiast egzekwowanie tego z różnych względów nie jest tak efektywne jak u nas. 

Dużo dzieci nie ma podstawowych szczepień, które mają nasze dzieci - tutaj mam na myśli głównie odrę i polio, poziom wyszczepienia jest zdecydowanie niższy i te dzieci przebywając w grupach między sobą - jeżeli pojawi się ognisko zakażeń - mogą chorować. 

Ja tu mniej bałabym się o nasze dzieci, bo nasze dzieci są szczepione w wysokim stopniu, natomiast wśród dzieci nieszczepionych rzeczywiście mogą powstać ogniska zakażeń. 


Ale te dzieci też są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Osoby do 19 roku życia, które przybywają do Polski.


Tak, z tego co wiem, powyżej trzeciego miesiąca ten obowiązek będzie egzekwowany, natomiast Polskie Towarzystwo Wakcynologii już wyszło naprzeciw, jak również z takim ułatwieniem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dla lekarzy pediatrów - jak wyrównać ten kalendarz szczepień. Przygotowało formularze kwalifikacyjne w języku ukraińskim, żeby jak najszybciej zarówno te noworodki, które urodzą się u nas, bądź są te malutkie dzieci jeszcze nieszczepione, młodzież do 19 roku życia, jak i dla dorosłych też są przygotowane, jeżeli zechcą te wykonywać szczepienia. Bo to jest dla zdrowia wszystkich, dla zdrowia tego populacyjnego niezwykle istotne, żeby te osoby, które przybyły do nas, wyrównały kalendarze szczepień tak, jak mają polskie dzieci. 

Przede wszystkim trzeba chronić te dzieci, które do nas przybyły, bo to one są w stresie, to są dzieci, które wymagają procesu adaptacyjnego. Wiadomo, że taki stres też obniża odporność, czy zdolność radzenia sobie z chorobami, więc te dzieciaki będą pewnie chorować na wszystkie choroby, na jakie my chorujemy, czyli infekcje górnych dróg oddechowych, tak jak nasze dzieciaki - te wszystkie pediatryczne choroby, ale są wrażliwe też na odrę, czy możliwość zachorowania na polio, które pojawia się incydentalnie w różnych krajach.


Ale powinny się zaszczepić dla własnego dobra.


Tak, tak, przede wszystkim, żeby chronić te dzieci, które do nas przybyły.


Reasumując - znosimy obostrzenia, ale nie zakazujemy dbania o bezpieczeństwo własne i innych, czyli tam, gdzie powinniśmy - maseczki, dezynfekcja i tak dalej.


Zalecamy, dlatego że mycie rąk powinno pozostać z nami już na zawsze, dlatego że nie tylko COVID-19, ale całą masę innych chorób przenosimy w ten sposób. Ta kultura kichania i kaszlu też powinna pozostać z nami już na zawsze, czyli kichanie w łokieć. Jeżeli jesteśmy chorzy - pozostanie w domu i maseczki jednak zalecane.


I zniesienie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie oznacza odwołania pandemii. Bardzo dziękuję pani profesor za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway
Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.


gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.

Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok, organizator Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie
27.07.2023

- To już 26. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym, a ludzka wyobraźnia się nie kończy. W tym roku przyjadą 23 ekipy z całej Polski, połowa po raz pierwszy weźmie udział w tej imprezie. To zmiana pokoleniowa - mówi Marek Gąsiorowski.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
24.07.2023

"Straszenie Putina i Łukaszenki wagnerowcami będzie się powtarzać. To jest działanie typowo rosyjskiej propagandy, która próbuje wywołać zdezorientowanie" - mówi Maksymilian Dura.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Białystok
23.07.2023

Drugoligowe Żubry Białystok zbroją się przed nowym sezonem. Do zespołu dołączyło kilku zawodników ogranych na zapleczu ekstraklasy.

fot. Joanna Szubzda

Adrian Siemieniec

trener Jagiellonii Białystok
21.07.2023

- Staram się maksymalnie wykorzystać potencjał drużyny, którą mam i zawodników, którzy przychodzą - mówił przed meczem z Rakowem trener Jagiellonii Adrian Siemieniec.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok