Radio Białystok | Gość | Witold Karczewski - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku

21.06.2022, 07:37, akt. 13:37

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda
Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Witoldem Karczewskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

21 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Przedsiębiorcy. Wielu właścicieli firm w ostatnim czasie nie ma powodów do świętowania. Najpierw prowadzenie działalności utrudniła pandemia koronawirusa, teraz wojna za naszą wschodnią granicą i zachwianie światowych rynków. Jak w tej sytuacji odnajdują się podlascy przedsiębiorcy?

Z prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witoldem Karczewskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jeszcze jakiś czas temu podlascy przedsiębiorcy byli postrzegani jako mocno skoncentrowani na rynkach wschodnich. I to nie jest nic złego, a wręcz miał być atutem regionu. Czy województwo podlaskie może być jeszcze bramą na Wschód?


Witold Karczewski: Nie ma chyba takiej osoby, która by powiedziała, że to jednoznacznie minęło lub że to wróci i wejdzie w ramy, w których było. To jest taki paradoks.

Jak zaczynaliśmy transformację, biznes się rozwijał, podlascy przedsiębiorcy z racji sąsiedztwa z Białorusią i dalej Rosją penetrowali te rynki, nawiązywali współpracę. To było chwalone, była to dobra rzecz. Teraz tak się złożyło, że po inwazji Rosji na Ukrainę rynki wschodnie załamały się, są w gorszej sytuacji, ponieważ zostały wprowadzone sankcje. Przedsiębiorcy rozumieją je, ale te sankcje ich dotknęły.

Prawdą jest też, że jeżeli chodzi o podlaski eksport, to rynek wschodni nie był numerem jeden. Pierwszą pozycję zajmował rynek niemiecki. Niemniej jednak jest to bardzo ważny rynek. Koronowirus, potem sytuacja na naszej wschodniej granicy, żaden region tego nie miał...


Mówimy o kryzysie migracyjnym.


Tak, o kryzysie migracyjnym, o stanie wyjątkowym na granicy wschodniej, o sytuacji przedsiębiorstw w pasie nadgranicznym. Teraz jest wojna, są sankcje i jakoś głośno się nie mówi o tym, jak to zrekompensować tym przedsiębiorcom, którzy utracili rynki na Ukrainie, którzy utracili tam zakłady pracy, fabryki - są takie przypadki z naszego województwa. Chociaż ostatnio słyszałem taką informację, że jedna z fabryk naszego przedsiębiorcy w okolicy Charkowa wznawia działalność. Zobaczymy, jak to wyjdzie.

Po drugie chodzi o stan wyjątkowy przy granicy, o to, w jakiej sytuacji, jeżeli chodzi o gastronomię i turystykę, jest m.in. Białowieża. To funkcjonowało jak dobrze naoliwiony mechanizm, teraz są trudności. Pomoc została udzielona, ale dalej już nie jest, ponieważ na temat de minimis jeszcze nie ma decyzji Unii Europejskiej. W związku z tym trzeba się zastanowić, jak pomóc tym przedsiębiorcom, jak im zrekompensować to, że rynek - nie z ich winy - został ograniczony.


Może na kwestie rosyjskiej agresji na Ukrainę nie należy patrzeć z większym zaangażowaniem emocjonalnym? Oczywiście sankcje są, ale może po prostu biznes to biznes i nie powinno się go mieszać się z polityką i kontynuować współpracę z firmami z Rosji i Białorusi?


Nie można powiedzieć, że tej współpracy nie ma. Ona jest na pewnym poziomie. Jest zmniejszona, ponieważ zamknięto przejście graniczne w Kuźnicy. Słyszycie państwo, jakie są kolejki na przejściu w Bobrownikach.


Gdzieś ta furtka jednak jest, skoro tiry ponad dobę czekają na wjazd na Białoruś.


Jest. My wprowadziliśmy zakaz wjazdu białoruskich i rosyjskich tirów na terytorium Polski. Białoruś wprowadziła zakaz wjazdu naszych samochodów chyba do 30 km w głąb Białorusi. Niemniej jednak przedsiębiorcy zawsze znajdą rozwiązanie i nie można powiedzieć, że te towary nie idą. Idą zgodnie z prawem, jakie obecnie obowiązuje, natomiast nie jest to to, co było kiedyś.


Gdzie jest ta furtka?


Są towary, maszyny, urządzenia, które nie mają podwójnego przeznaczenia, które nie są związane z techniką, z uzbrojeniem, w związku z tym idą w tamtym kierunku. Natomiast są pewne utrudnienia. Na przykład łożysko - prosta rzecz, prosta część zamienna, która jest dwojakiego przeznaczenia. Może być użyta na przykład do czołgu i może być użyta do maszyny rolniczej, w związku z tym nie możemy go wysłać.

Jednaka przedsiębiorcy z jednej i z drugiej strony to normalni ludzie, to nie są politycy. To są ludzie, którzy robią określone interesy. Nawet dzisiaj rano miałem spotkanie z partnerem z Białorusi, który mówi, że każdą sytuację trzeba przeżyć, trzeba zgodnie z prawem postępować, jednak wymiana powinna być kontynuowana.

Nie można powiedzieć, że handel ze Wschodem jest już do niczego, bo to jest biznes.


Jeżeli chodzi o przejście w Bobrownikach i te długie kolejki, to tylko wytłumaczę ten mechanizm. Białorusini przepuszczają polskie, europejskie tiry przez granicę. Zaraz po przekroczeniu są centra logistyczne, gdzie towary są przepakowane na ciężarówki białoruskie i rosyjskie.


Są przepakowywane lub biorą naczepę, podstawiają ciągnik białoruski i wiozą je dalej. Są miejscowości, gdzie są przejazdy z terytorium Litwy na Białoruś, gdzie można dotrzeć do punktów celnych w Białorusi i przekazać towar.


A jak wygląda sytuacja w przypadku pańskiej działalności? Pan również jako przedsiębiorca współpracował i współpracuje z firmami ze Wschodu. Jak jest teraz?


Oczywiście skala tej współpracy nie jest taka, jak była. Zmniejszyło się to przynajmniej o 50 proc. Jednak są zawarte kontrakty. Ja głównie specjalizuję się w maszynach rolniczych i te produkty dostarczam, jak i dozwolone części zamienne, ponieważ tamtejsza gospodarka również znajduje się w określonej sytuacji. Wpływają na nich sankcje, ale w jakiś sposób funkcjonują.


Może warto pomóc polskim przedsiębiorcom, szukając im innych rynków zbytu? Czy jest taka możliwość?


Każdy z przedsiębiorców szuka alternatywnych rozwiązań. To nie jest tak, że dzisiaj sobie pomyślę, że byłem na rynku wschodnim 30 lat, ale jutro idę w innym kierunku - do Europy, do Azji lub Afryki. Każdy z nas szuka takich rynków. Są działania pomocowe, różnego rodzaju misje, spotkania, nawet dopłaty do ekspansji na inne rynki, wsparcie finansowe. Ten proces trwa, ale z dnia na dzień tego nie da się zrobić. Tylko póki to się utworzy, to skala działalności - tak jak w Covidzie - z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców spada.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.


fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.


fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.

Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.


Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.

fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.


Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.


Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.

Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.


Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.

Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.


Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.


Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.

płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku
27.05.2022

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok