Radio Białystok | Gość | o. Aleksander Jacyniak SJ [wideo] - proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie

o. Aleksander Jacyniak SJ [wideo]

proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie

7.04.2023, 08:10, akt. 8.04.2023, 07:00

"Sakrament pokuty i pojednania, czyli spowiedź, jest czymś, co wpisuje się w naturalne potrzeby człowieka. Jezus ustanowił ten sakrament jako pomoc dawaną człowiekowi" - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ

o. Aleksander Jacyniak SJ, fot. Sylwia Krassowska
o. Aleksander Jacyniak SJ, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ rozmawia Dominika Dębska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dziś Wielki Piątek, w Kościele dzień śmierci Jezusa, pojutrze Wielkanoc - najważniejsze święto chrześcijańskie. Okazuje się jednak, że tylko nieco ponad połowa Polaków wierzy w zmartwychwstanie. Dlaczego tak jest i jakie przesłanie mogą nieść te święta dla osób niewierzących?

O tym z jezuitą, proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ rozmawia Dominika Dębska. 


Dominika Dębska: 60 proc. Polaków kojarzy te dni z duchowymi przeżyciami, ale przytoczę też wyniki innego badania, według którego tylko nieco ponad połowa z nas wierzy w zmartwychwstanie. Czy ksiądz jest zaskoczony tymi wynikami? o. Aleksander Jacyniak SJ: Oczywiście to może zaskakiwać, ale tylko do pewnego stopnia. Dlatego, że jest tak wielkie ciążenie ku temu, aby tutaj, na ziemi, zbudować sobie raj, aby tylko to, co  istnieje na ziemi, uznać za realnie możliwe. Dlatego tak bardzo spada wiara w życie pozagrobowe. Choć pod tym względem nasza sytuacja jest o wiele lepsza niż np. w takich Czechach czy we Francji.Triduum Paschalne to są trzy dni nabożeństw o bardzo bogatej symbolice. Tymczasem w powszechnym odczuciu Wielkanoc i tak kojarzy się ze święconką. To dobrze czy źle? Pod pewnym względem tak, jeśli odczyta się symbol tejże święconki. Święci się między innymi jajka - znak nowego życia. Święta Zmartwychwstania Pańskiego to są święta nowego życia, które nie zna zupełnie kresu. Jeżeli tak odczyta się wymiar święconki, to na pewno jest to dobry wymiar. A zły? Zły wtedy, jeżeli się zatrzymuje tylko na tym wymiarze absolutnie materialnym. Z księdza obserwacji np. ludzie, którzy przychodzą do parafii jezuickiej, pogłębiają swoje rozumienie Wielkiejnocy? Nasi wierni są bardzo zróżnicowani, zarówno mieszkańcy osiedla Dolina Cisów, jak i przyjaciele parafii. Na pewno ci, którzy przychodzą, odczuwamy, że poszukują pogłębienia wiary. Natomiast ja tu jestem dopiero siódmy miesiąc, nie przeżywałem tu jeszcze Wielkiej Soboty i w związku z tym nie wiem, z jakim doświadczeniem wiary lub jej braku w Wielką Sobotę się spotkam. Co z tymi czterdziestoma procentami niewierzących? Czy dla nich te święta mogą nieść jakieś uniwersalne przesłanie? Jeżeli człowiek uświadomi sobie, że Bóg daje życie poprzez śmierć, to także ten wymiar może być jakoś dla nich istotnym. Niby jest to prawda szokująca, prawda paradoksów - jak Bóg, który jest Bogiem życia, może dawać życie poprzez śmierć, ale ta prawda jest wpisana w życie otaczającej nas przyrody. Jeśli popatrzymy na niemal wszystkie rośliny, drzewa i tak dalej, kontynuacja ich życia dokonuje się w ten sposób, że ziarno wpada w ziemię, obumiera, ale z tego ziarna rodzi się życie trzydziesto-, sześćdziesięcio-, stokroć, tysiąckroć takie. Jeżeli weźmiemy choćby jedno nasiono drzewa lipowego i potężne drzewo lipowe, które potem co roku daje tysiące kolejnych nasion. 

W takim znaczeniu nasz Pan Jezus Chrystus jest tym najwspanialszym pszenicznym ziarnem, które zostało wrzucone w glebę historii, obumarło i jest źródłem życia, które nie zna kresu. Jeżeli ktoś do takiej refleksji jest w stanie dojść na zasadzie czysto rozumowej, to jest to już bardzo dobry znak.Obserwuję, że część Polaków odchodzi od wiary. Np. przyznaje, że ten wymiar religijny traci znaczenie, ale jednocześnie poszukuje duchowości, chociażby we wschodnich religiach i tam odnajduje sens, zachwyca  się  tymi praktykami. Jak ksiądz myśli, z czego to wynika?Po pierwsze, gdy chodzi o wschodnie religie, one tu w Europie są lansowane jako religie bardzo piękne, pokojowe itd. Natomiast nie tak to wygląda, gdy jest się tam na miejscu, w Indiach, w innych krajach Azji. Religie tutaj prezentujące się jako bardzo pokojowe, bardzo jednoznacznie zwalczają chrześcijaństwo jako coś, co burzy powiedzmy kastowość czy inne wymiary tamtejszego życia. Pewien zachwyt pewnymi elementami może być pewnym doświadczeniem trwałym, ale jeżeli się drąży bardzo, bardzo wytrwale, dochodzi się do zrozumienia, że jedynie w naszym Panu Jezusie Chrystusie jest pełnia odpowiedzi na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania, które stawia sobie człowiek. Można znaleźć właśnie najdojrzalsze odpowiedzi na te pytania, przeżywając to Triduum Sacrum.Wielki Post ma 40 dni, ale właśnie w Wielkim Tygodniu, jak co roku możemy obserwować długie kolejki do konfesjonałów. Można powiedzieć, że jesteśmy ewenementem na skalę europejską. Na Zachodzie bowiem dawno już ludzie przestali się spowiadać. O czym to świadczy? Tak, rzeczywiście tak bywa, ale jak byłem we Włoszech, mogłem zaobserwować coś takiego, że chyba na pierwszym programie telewizji włoskiej był program "Io confesso", co oznacza "Ja wyznaję". Wystarczy dodać "Io mi confesso" i wtedy mamy już "Ja spowiadam się". Gdy byłem w Hiszpanii, tam chyba też na pierwszym programie telewizji hiszpańskiej był program "Perdoname", czyli "Przebacz mi". W krajach, gdzie zanikł sakrament pokuty i pojednania, sakrament spowiedzi, istnieją formy, które są jakąś rzeczywistością surogatu tego sakramentu pokuty i pojednania. W człowieku jest tak wielka potrzeba wyznania swojej winy, swojego grzechu i chce to uczynić w jakiś sposób wobec innych, że angażuje się choćby w takie programy telewizyjne, jak to, o których wspomniałem, czy też w różne wyznania, które dzieją się u psychologów. 

Psychologowie chrześcijańscy w Polsce mówią, że minimum jedna trzecia tego, co oni wysłuchują w swoich gabinetach, tam, gdzie przyjmują, gdzie rozmawiają ze swoimi pacjentami, to wszystko powinno rozgrywać się przy kratkach konfesjonału. Sakrament pokuty i pojednania, czyli spowiedź, jest czymś, co wpisuje się w naturalne potrzeby człowieka. Jezus ustanowił ten sakrament jako pomoc dawaną człowiekowi. Jeżeli człowiek z tej formy pomocy nie korzysta, poszukuje innych form, jak choćby te, o których wspomniałem. 


| red: sk, bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys [wideo]

podróżnik, właściciel biura podróży
7.06.2023

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.06.2023

Zaledwie 2 proc. Polaków z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu pracuje. - Pracodawcy bardzo często zwyczajnie boją się takich osób, boją się przyjęcia odpowiedzialności - mówi prof. Maciej Perkowski.

Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.


prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok