Radio Białystok | Gość | o. Aleksander Jacyniak SJ [wideo] - proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie

o. Aleksander Jacyniak SJ [wideo]

proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie

7.04.2023, 08:10, akt. 8.04.2023, 07:00

"Sakrament pokuty i pojednania, czyli spowiedź, jest czymś, co wpisuje się w naturalne potrzeby człowieka. Jezus ustanowił ten sakrament jako pomoc dawaną człowiekowi" - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ

o. Aleksander Jacyniak SJ, fot. Sylwia Krassowska
o. Aleksander Jacyniak SJ, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ rozmawia Dominika Dębska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dziś Wielki Piątek, w Kościele dzień śmierci Jezusa, pojutrze Wielkanoc - najważniejsze święto chrześcijańskie. Okazuje się jednak, że tylko nieco ponad połowa Polaków wierzy w zmartwychwstanie. Dlaczego tak jest i jakie przesłanie mogą nieść te święta dla osób niewierzących?

O tym z jezuitą, proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ rozmawia Dominika Dębska. 


Dominika Dębska: 60 proc. Polaków kojarzy te dni z duchowymi przeżyciami, ale przytoczę też wyniki innego badania, według którego tylko nieco ponad połowa z nas wierzy w zmartwychwstanie. Czy ksiądz jest zaskoczony tymi wynikami? o. Aleksander Jacyniak SJ: Oczywiście to może zaskakiwać, ale tylko do pewnego stopnia. Dlatego, że jest tak wielkie ciążenie ku temu, aby tutaj, na ziemi, zbudować sobie raj, aby tylko to, co  istnieje na ziemi, uznać za realnie możliwe. Dlatego tak bardzo spada wiara w życie pozagrobowe. Choć pod tym względem nasza sytuacja jest o wiele lepsza niż np. w takich Czechach czy we Francji.Triduum Paschalne to są trzy dni nabożeństw o bardzo bogatej symbolice. Tymczasem w powszechnym odczuciu Wielkanoc i tak kojarzy się ze święconką. To dobrze czy źle? Pod pewnym względem tak, jeśli odczyta się symbol tejże święconki. Święci się między innymi jajka - znak nowego życia. Święta Zmartwychwstania Pańskiego to są święta nowego życia, które nie zna zupełnie kresu. Jeżeli tak odczyta się wymiar święconki, to na pewno jest to dobry wymiar. A zły? Zły wtedy, jeżeli się zatrzymuje tylko na tym wymiarze absolutnie materialnym. Z księdza obserwacji np. ludzie, którzy przychodzą do parafii jezuickiej, pogłębiają swoje rozumienie Wielkiejnocy? Nasi wierni są bardzo zróżnicowani, zarówno mieszkańcy osiedla Dolina Cisów, jak i przyjaciele parafii. Na pewno ci, którzy przychodzą, odczuwamy, że poszukują pogłębienia wiary. Natomiast ja tu jestem dopiero siódmy miesiąc, nie przeżywałem tu jeszcze Wielkiej Soboty i w związku z tym nie wiem, z jakim doświadczeniem wiary lub jej braku w Wielką Sobotę się spotkam. Co z tymi czterdziestoma procentami niewierzących? Czy dla nich te święta mogą nieść jakieś uniwersalne przesłanie? Jeżeli człowiek uświadomi sobie, że Bóg daje życie poprzez śmierć, to także ten wymiar może być jakoś dla nich istotnym. Niby jest to prawda szokująca, prawda paradoksów - jak Bóg, który jest Bogiem życia, może dawać życie poprzez śmierć, ale ta prawda jest wpisana w życie otaczającej nas przyrody. Jeśli popatrzymy na niemal wszystkie rośliny, drzewa i tak dalej, kontynuacja ich życia dokonuje się w ten sposób, że ziarno wpada w ziemię, obumiera, ale z tego ziarna rodzi się życie trzydziesto-, sześćdziesięcio-, stokroć, tysiąckroć takie. Jeżeli weźmiemy choćby jedno nasiono drzewa lipowego i potężne drzewo lipowe, które potem co roku daje tysiące kolejnych nasion. 

W takim znaczeniu nasz Pan Jezus Chrystus jest tym najwspanialszym pszenicznym ziarnem, które zostało wrzucone w glebę historii, obumarło i jest źródłem życia, które nie zna kresu. Jeżeli ktoś do takiej refleksji jest w stanie dojść na zasadzie czysto rozumowej, to jest to już bardzo dobry znak.Obserwuję, że część Polaków odchodzi od wiary. Np. przyznaje, że ten wymiar religijny traci znaczenie, ale jednocześnie poszukuje duchowości, chociażby we wschodnich religiach i tam odnajduje sens, zachwyca  się  tymi praktykami. Jak ksiądz myśli, z czego to wynika?Po pierwsze, gdy chodzi o wschodnie religie, one tu w Europie są lansowane jako religie bardzo piękne, pokojowe itd. Natomiast nie tak to wygląda, gdy jest się tam na miejscu, w Indiach, w innych krajach Azji. Religie tutaj prezentujące się jako bardzo pokojowe, bardzo jednoznacznie zwalczają chrześcijaństwo jako coś, co burzy powiedzmy kastowość czy inne wymiary tamtejszego życia. Pewien zachwyt pewnymi elementami może być pewnym doświadczeniem trwałym, ale jeżeli się drąży bardzo, bardzo wytrwale, dochodzi się do zrozumienia, że jedynie w naszym Panu Jezusie Chrystusie jest pełnia odpowiedzi na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania, które stawia sobie człowiek. Można znaleźć właśnie najdojrzalsze odpowiedzi na te pytania, przeżywając to Triduum Sacrum.Wielki Post ma 40 dni, ale właśnie w Wielkim Tygodniu, jak co roku możemy obserwować długie kolejki do konfesjonałów. Można powiedzieć, że jesteśmy ewenementem na skalę europejską. Na Zachodzie bowiem dawno już ludzie przestali się spowiadać. O czym to świadczy? Tak, rzeczywiście tak bywa, ale jak byłem we Włoszech, mogłem zaobserwować coś takiego, że chyba na pierwszym programie telewizji włoskiej był program "Io confesso", co oznacza "Ja wyznaję". Wystarczy dodać "Io mi confesso" i wtedy mamy już "Ja spowiadam się". Gdy byłem w Hiszpanii, tam chyba też na pierwszym programie telewizji hiszpańskiej był program "Perdoname", czyli "Przebacz mi". W krajach, gdzie zanikł sakrament pokuty i pojednania, sakrament spowiedzi, istnieją formy, które są jakąś rzeczywistością surogatu tego sakramentu pokuty i pojednania. W człowieku jest tak wielka potrzeba wyznania swojej winy, swojego grzechu i chce to uczynić w jakiś sposób wobec innych, że angażuje się choćby w takie programy telewizyjne, jak to, o których wspomniałem, czy też w różne wyznania, które dzieją się u psychologów. 

Psychologowie chrześcijańscy w Polsce mówią, że minimum jedna trzecia tego, co oni wysłuchują w swoich gabinetach, tam, gdzie przyjmują, gdzie rozmawiają ze swoimi pacjentami, to wszystko powinno rozgrywać się przy kratkach konfesjonału. Sakrament pokuty i pojednania, czyli spowiedź, jest czymś, co wpisuje się w naturalne potrzeby człowieka. Jezus ustanowił ten sakrament jako pomoc dawaną człowiekowi. Jeżeli człowiek z tej formy pomocy nie korzysta, poszukuje innych form, jak choćby te, o których wspomniałem. 


| red: sk, bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa
Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

W poniedziałek (26.02) mają rozpocząć się rozmowy z protestującymi rolnikami. Na razie resort rolnictwa prowadzi rozmowy robocze i zbiera postulaty m.in. unijnego Zielonego Ładu.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.


Michał Jarmoszuk, fot. Barbara Sokolińska

Michał Jarmoszuk (Jarmo)

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

- Lubię tworzyć będąc sam, natomiast świetnie się czuję, kiedy mogę to pokazać publiczności - mówi Michał "Jarmo" Jarmoszuk.

Czesław Renkiewicz, źródło: um.suwalki.pl

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
26.01.2024

- Dzisiaj w samorządach jest sytuacja zero-jedynkowa. Jeżeli jesteś w partii, która rządzi naszym krajem, to masz dostęp do wyższych środków finansowych, a jeżeli jesteś z innej opcji politycznej, to niestety masz utrudnione zadanie w staraniu się o pieniądze. A ja jestem w środku.

Andrzej Gryguć, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Gryguć [wideo]

prezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Podlaskiego
25.01.2024

Sejm rozpoczął pracę nad nową kartą nauczyciela, Senat zatwierdził budżet, a to oznacza, że w środowisku oświatowym sporo się zmieni.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok