Radio Białystok | Gość | Paweł Łatuszka [wideo] - były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

12.04.2023, 06:57, akt. 09:00

"To jest test również dla Europy, jeżeli zechce znów handlować z Łukaszenką, z międzynarodowym przestępcą. Jeżeli po tych wszystkich zarzutach będzie gotowa uścisnąć mu rękę, to przepraszam – po co nam wtedy taka Europa?"

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda
Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

1486 osób - tylu więźniów politycznych przebywa teraz w białoruskich więzieniach. Kraj od lat rządzony przez dyktatora - Aleksandra Łukaszenkę - popada w coraz większą zależność od Rosji. Władimir Putin zapowiedział rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej. 

Co dalej z naszym wschodnim sąsiadem? Czy jest szansa na tak wyczekiwaną przez Białorusinów demokratyzację? O tym z gościem Polskiego Radia Białystok - Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk: Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, były kandydat na prezydenta Białorusi Wiktar Babaryka, polski dziennikarz i działacz społeczny Andrzej Poczobut. To tylko niektóre osoby znajdujące się w białoruskich więzieniach. Zaoczne wyroki dostali też ci, którzy sprzeciwili się powyborczym represjom – wszyscy byli zmuszeni wyjechać z kraju. Jest wśród nich nasz gość – były minister kultury Białorusi i były ambasador tego kraju w Polsce, dziś przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka. Dzień dobry.


Paweł Łatuszka: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.


Dostał pan zaocznie 18 lat więzienia – najwięcej ze wszystkich tych, którzy wystąpili przeciw Łukaszence. Cóż takiego pan zrobił w oczach reżimu?


Łukaszenka chce wysłać sygnał dla urzędników państwowych, którzy są wokół niego teraz, że jeżeli pójdziecie inną drogą, jeżeli będziecie po stronie ludu białoruskiego, to wtedy będziecie ukarani. Chce stworzyć to zagrożenie i stwarza je codziennie. Ale oczywiście również to jest jego podejście do mnie osobiście, bo znam go, miałem okazję spotykać się z nim i on uważa, że ja go zdradziłem.


W swoim dorocznym orędziu Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że jest gotów wymienić Andrzeja Poczobuta na pana. To poważna deklaracja? Nie boi się pan, że zaraz tutaj do studia jacyś smutni panowie w garniturach przyjdą i gdzieś pana wywiozą w nieznanym kierunku?


Po pierwsze my od razu daliśmy odpowiedź, że ja, Paweł Łatuszka, jako przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego i część męska naszego zespołu NZA jesteśmy gotowi do wymiany. My stawiamy warunek – jednoznaczny i również publiczny, tak jak publicznie powiedział Łukaszenka – jeżeli wszyscy więźniowie zostaną wyzwoleni.

Mamy na dzień dzisiejszy na Białorusi minimum 1500 więźniów politycznych, tak podaje Wiasna – organizacja obrony praw człowieka, inne organizacje podają nawet 1750. Według oceny niezależnych ekspertów jest ich do 5000. I my otwarcie powiedzieliśmy – jesteśmy gotowi pójść jako zakładnicy, ale w tej sytuacji innych zakładników Łukaszenka powinien wypuścić, bo tak naprawdę on powiedział całemu światu: mam zakładników. Mam zakładników, trzymam ich w więzieniu i chcę wymienić na innych zakładników.


A czy to Aleksander Łukaszenka faktycznie podejmuje jeszcze decyzje, czy w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej, gdzie mamy rosyjskie wojska na Białorusi, gdzie jest zapowiedź rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej, to jeszcze w Mińsku podejmowane są decyzje?


Oczywiście, jest to wyzwanie dla naszego narodu, dla państwa białoruskiego i dalszego istnienia Białorusi, bo jeżeli popatrzymy na tę sytuację, to możemy mówić o hybrydowej okupacji Białorusi. Na przykład faktycznie nie mamy suwerenności nad prasą, suwerenności informacji, która faktycznie jest pod kontrolą Kremla. Wojsko jest pod kontrolą Kremla, gospodarka, kultura białoruska jest niszczona, język białoruski. I tu możemy kontynuować, bo faktycznie Łukaszenka odstąpił suwerenność Białorusi w zamian za to, że do tej pory może być jeszcze funkcyjnie prezydentem Białorusi.

Oczywiście nie uznajemy jego za takiego, bo nie wygrał wyborów i już dawno stracił prawo, by być kierownikiem państwa. Nim kieruje tylko jedna idea – zostać jeszcze w jakimś sensie, w jego rozumieniu przy władzy na terytorium Białorusi.


Mówimy o Moskwie, a może to nie Moskwa, a Pekin już podejmuje decyzje? Łukaszenka był w Pekinie, można powiedzieć, że składał hołd lenny.


Pekin oczywiście robi naciski na Łukaszenkę, ale myślę, że tylko w jednej sprawie - związanej z tranzytem towarów chińskich przez terytorium Białorusi, dalej do Unii Europejskiej. W związku z podjętą przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej decyzją o tym, że będą zamykane przejścia graniczne towarowe, nie mówimy o ruchu osobowym, Pekin wysłał dokładny sygnał dla Łukaszenki, że może zaszkodzić to naszym interesom gospodarczym.

I dlatego Łukaszenka moim zdaniem również zrobił taki chociażby mały krok – uwolnił Andżelikę Borys i oczyścił ją ze wszystkich zarzutów. Bo zamknięcie przejść granicznych grozi ogromnymi komplikacjami w gospodarce białoruskiej, ale również komplikacje dla handlu Chin i Rosji, bo Rosja dzięki temu, że przeciwko Łukaszence stosowane są inne sankcje niż w stosunku do Rosji, faktycznie zarabia też na obejściu tych sankcji.

I to jest problem, że tak naprawdę w Brukseli do tej pory tak naprawdę tego nie dostrzegają i nie podjęli strategii, co robić z Łukaszenką. To jest ogromne wyzwanie również dla nas, Białorusinów, bo nie rozumiemy, jakie ma intencje Bruksela. Czy zachować jeszcze Łukaszenkę przy władzy, czy grać z nim, czy dogadać się z nim? Czy można dogadać się z międzynarodowym przestępcą, który dawał rozkazy, by strzelać do ludzi, mordować ludzi? Który torturuje ludzi?

Wojna migracyjna, porwanie samolotu cywilnego Ryanair, agresja przeciwko Ukrainie, współudział w agresji. Łukaszenka jest agresorem w tej wojnie, razem z Rosją. Co będzie dalej – broń jądrowa? To będzie broń jądrowa taktyczna. Ja powiedziałem kiedyś jednemu senatorowi Republiki Czeskiej – że może czekacie, aż bomba spadnie na jedno z miast europejskich, to wtedy zrozumiecie, kim jest Łukaszenka?


A czy niestety nie jest tak, że właśnie historia stosunków Europy i Łukaszenki to jest historia zamrażania relacji, ich rozmrażania? Nie ma właśnie obawy, że dlatego, że za chwilę Andżelika Borys będzie wolna, że kogoś jeszcze Łukaszenka wypuści i Europa postanowi poluzować sankcje?


To jest test również dla Europy, jeżeli Europa zechce znów handlować z Łukaszenką, z międzynarodowym przestępcą. Upubliczniliśmy dane o tym, że zajmuje się deportacją dzieci ukraińskich na Białoruś. W obwodzie mińskim ma przebywać siłą 1050 dzieci ukraińskich i to jest międzynarodowe przestępstwo, które powinno być rozpatrywane przez międzynarodowy sąd w Hadze.

Jeżeli po tych wszystkich wymienionych zarzutach Europa będzie gotowa uścisnąć mu rękę, to przepraszam – po co nam wtedy taka Europa?


Pan proponuje wspólny front państw, które graniczą z Białorusią, żeby razem wypracowały wspólny model działań w stosunku do Łukaszenki.


Tak, na pewno. Bo jeżeli Bruksela nie jest w stanie teraz wypracować strategii, modelu dalszych działań co do reżimu Łukaszenki, nie jest w stanie przez 10 miesięcy wypracować pakietu sankcji, o co walczą na przykład Litwa, Polska, Łotwa i Estonia, to powstaje pytanie – kto może wypracować tę strategię? Jestem przekonany, że przede wszystkim państwa sąsiednie dla Białorusi, bo to jest bezpośrednie zagrożenie interesów właśnie państw sąsiadujących z Białorusią. Dla Litwy, Łotwy, Polski i również Ukrainy, bo uważam, że te cztery kraje mogłyby podjąć się i opracować taką strategię.

Bo popatrzmy – nawet decyzja polskiego rządu o zamknięciu przejść granicznych faktycznie była również takim krokiem w związku z tym że Bruksela nie podejmuje odpowiednich kroków. Ja rozumiem, że to grozi również interesom biznesmenów regionalnych, ale zdajmy sobie jeszcze raz sprawę, że jest wojna. Ludzie zabijają się przy pomocy Łukaszenki. Łukaszenka morduje, torturuje każdego dnia tysiące więźniów politycznych na Białorusi.

My nie mówimy, że trzeba zamknąć granicę na 10 lat. My mówimy o tym, że sankcje powinny być mocne, uderzające i wtedy będą trwały krótko.


A gdzie szukać w takim razie nadziei, pozytywów, że coś się zmieni na Białorusi?


Nasz zespół, Narodowy Zarząd Antykryzysowy – dlaczego Łukaszenka tak reaguje na naszą działalność? Na przykład stoi twardo na drodze wprowadzenia większych sankcji i wprowadzenia odpowiedzialności karnej w instytucjach międzynarodowych i przede wszystkim można stworzyć i apelujemy o stworzenie specjalnego, międzynarodowego trybunału po faktach przestępstw popełnionych przeciwko człowieczeństwu przez reżim Łukaszenki na Białorusi.

Można wnioskować o to, żeby prokurator międzynarodowego trybunału w Hadze zajął się sprawą związaną z deportacją dzieci ukraińskich na terytorium Białorusi. Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nie ma planu. On jest tak naprawdę sam ze swoją rodziną. I obalenie Łukaszenki doprowadzi do zmiany w sytuacji wewnętrznej Białorusi chociażby w elitach rządzących. Co mamy – sankcje i prawo. Trzeba wykorzystywać te dwa najpotężniejsze instrumenty.

To nie oznacza, że chcemy przerzucić odpowiedzialność od nas na kogoś, nie. Od Białorusinów to przede wszystkim zależy, ale Białorusini walczą każdego dnia. Jeżeli na terytorium Białorusi zatrzymano 30 kolejarzy, jeżeli każdego dnia są kolejne zatrzymania, to czy to znaczy, że Białorusini nie walczą? Walczą, każdego dnia.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok