Radio Białystok | Gość | Kamil Bortniczuk - minister sportu i turystyki

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki

27.04.2023, 07:46, akt. 09:23

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl


0:00
0:00
Z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Polska - z Ministerstwem Sportu i Turystyki na czele - sprzeciwia się udziałowi rosyjskich i białoruskich zawodników w międzynarodowych turniejach. 

Nasz kraj przewodniczy koalicji państw w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, która chce wykluczenia sportowców z państw-agresorów między innymi z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. O tym z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Choć perspektywa czasowa jest dość odległa, to czy polscy sportowcy będą rywalizować z rosyjskimi, białoruskimi sportowcami podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich?


Kamil Bortniczuk: Jestem przekonany, że nie, a jeżeli tak, to tylko z tymi, którzy przejdą sito weryfikacji ich postawy moralnej w kontekście tego haniebnego ataku Rosji na Ukrainę. Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne, o popełnienie których Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył Władimira Putina, jeżeli będzie miał taką odwagę moralną i taką możliwość życiową to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej. A jeżeli nie, niezależnie od powodów, to jestem przekonany, że nie i że tacy sportowcy się na igrzyskach olimpijskich w Paryżu nie znajdą.


Mówił pan o stanowisku Polski, jednak ono w całym MKOl-u, wśród społeczności międzynarodowej w świecie sportu nie jest tak spójne i nie jest takie do końca takie, jak pan właśnie przedstawił.


My rzeczywiście narzucamy tę narrację. Jako Polska jesteśmy do tego w sposób szczególny predestynowani, przede wszystkim ze względów geograficznych, ze względów historycznych, bo najzwyczajniej w świecie wiemy, do czego zdolni są Rosjanie w kontekście wojny i czym to grozi dla Europy i dla bezpieczeństwa w Europie. A jak w Europie, to na świecie, bo wszystkie światowe konflikty rozpoczynają się w Europie.

Mamy koalicję 36 państw na dzisiaj, w tym jest absolutna większość państw Unii Europejskiej, z wyjątkiem Węgier i Bułgarii. Są tam Stany Zjednoczone, jest Wielka Brytania, jest Japonia, Korea Południowa, Australia, a więc można powiedzieć – państwa naszej cywilizacji. I to państwa, jak wyliczyli skrzętnie Brytyjczycy, które odpowiadają za ponad 50 procent zdobyczy medalowych na ostatnich letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio, w związku z czym trudno wyobrazić sobie igrzyska olimpijskie bez tak szerokiej koalicji państw, a stosunkowo łatwo wyobrazić sobie igrzyska olimpijskie bez reprezentantów Rosji i Białorusi.


Czy jednak istnieje taka możliwość, że to jednak Rosjanie i Białorusini wystartują w igrzyskach olimpijskich, a wtedy zabraknie polskich sportowców?


Nie jest tak, że nie dopuszczam możliwości stawiania sprawy bojkotu, ponieważ uważam, że powinniśmy korzystać z tej karty. To jest najsilniejsza karta, jaką posiadamy, ale powinniśmy z niej skorzystać w absolutnej ostateczności. Do igrzysk olimpijskich jeszcze dużo ponad rok. Ja jestem przekonany, że nawet te warunki, które MKOl dzisiaj określił, które zostały przez cywilizowany świat przyjęte z oburzeniem, one dają możliwość odsiewania ziaren od plew, oczywiście przy założeniu, że te bardzo mgliście określone na dziś warunki będą skonkretyzowane w taki sposób, żeby rzeczywiście weryfikować prawdziwe stanowiska rosyjskich i białoruskich sportowców, a nie tylko kazać im podpisywać jakieś nic nieznaczące, bardzo ogólne oświadczenia, które w żaden sposób nie będą się wprost odnosiły do agresji Rosji na Ukrainę.

 Tę naszą narrację zaczęła przejmować zresztą również w ostatnich dniach Ukraina, która mówi, że ona pomoże MKOl-owi weryfikować który rosyjski sportowiec rzeczywiście jest za wojną, a który jest przeciwko wojnie. Na dzisiaj, z tego co się orientuję, Ukraińcy wskazali pięć takich nazwisk rosyjskich sportowców, którzy rzeczywiście w sposób bardzo wyraźny i jednoznaczny wojnie się sprzeciwiali i myślę, że to jest dobry kierunek. 


Mówimy tu o rywalizacji Polski, polskich sportowców z Rosjanami i Białorusinami. Tym ciężej wyobrazić sobie rywalizację ukraińskich sportowców na jednej macie, jednym stadionie, w jednym ringu ze sportowcami z Rosji czy Białorusi.


To jest absolutnie nie do wyobrażenia. Oczywiście mówimy cały czas biorąc pod uwagę to, że jest margines tych sportowców z rosyjskimi czy białoruskimi paszportami, którzy zachowują się godnie w kontekście tego konfliktu, natomiast w odniesieniu do innych zawodników, często będących żołnierzami rosyjskiej armii, trudno wyobrazić sobie rywalizację z zawodnikami z Ukrainy, szczególnie w kontekście chociażby informacji, że ponad 240 czynnych ukraińskich sportowców zginęło na froncie broniąc swojej ojczyzny.


Przejdźmy teraz do spraw krajowych, a być może nawet regionalnych. 2 miliardy złotych przeznaczy w przyszłym roku rząd na budowę przyszkolnych hal sportowych – to w ramach programu Olimpia. Ile takich hal może powstać w województwie podlaskim?


Na dzisiaj powiedziałbym, że tyle, ile samorządów wyrazi wolę budowy takich hal. Po pierwszym naborze mamy około 400 zgłoszeń z całej Polski i wszystkie gminy, które złożyły do nas poprawny pod względem formalnym wniosek, dostaną dofinansowanie. Około 400 nowych hal już na pewno powstanie w całym kraju, oczywiście mam dane, ale nie dysponuję nimi w trakcie tej rozmowy ile z tych 400 wniosków dotyczy województwa podlaskiego. Natomiast zapraszam serdecznie samorządowców z województwa podlaskiego do tego, żeby składali wniosek w drugim naborze, który ogłosimy w drugiej połowie maja. Oferujemy 70-procentowe dofinansowanie do budowy takiej przyszkolnej hali sportowej o lekkiej konstrukcji, tzw. hali łukowej.


Czym różni się ta hala od standardowej, klasycznej konstrukcji?


Przede wszystkim różni się ceną. To jest hala na konstrukcji ze stali lub z drewna klejonego lub samonośnej konstrukcji blaszanej. Ona ma wszelkie funkcjonalności całorocznej hali sportowej. Można ją bezpiecznie dogrzać do tych kilkunastu stopni, które są wymagane do tego, żeby w sposób bezpieczny i optymalny przeprowadzić lekcje wychowania fizycznego. Nie pada na głowę, jest ciepło, więc myślę, że dla tych samorządów, dla mniejszych szkół, które do dzisiaj nie doczekały się takiej klasycznej hali sportowej, która kosztuje już dzisiaj myślę, że około 8, 10, a może i kilkunastu milionów złotych, taka alternatywa budowy w pełni funkcjonalnego obiektu przy szkole, z kosztem znacznie niższym, bo to maksymalnie 4 mln zł przy pełnym wymiarze pola gry 40x20 metrów, to już jest potężna hala, na której można rozgrywać mecze piłki ręcznej, myślę, że to jest bardzo atrakcyjna propozycja. I jeszcze raz serdecznie zachęcam samorządowców z województwa podlaskiego, żeby z dobrodziejstw tego programu korzystać.


Jeżeli chodzi o samorządy, to czy są jakieś kryteria? Czy to jest program do małych samorządów, średnich, dużych, czy to nie ma kompletnie znaczenia?


Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Każdy samorząd może się zgłosić.


Kolejnym programem pańskiego ministerstwa jest program Sportowe Talenty. Podobno za kilka lat nie umknie nam żaden przyszły olimpijczyk na miarę chociażby naszego białostockiego złotego medalisty Wojciecha Nowickiego.


Podlasie słynie z wybitnych sportowców, jest też np. Maria Andrejczyk. W ramach programu Sportowe Talenty będziemy przeprowadzać już od września tego roku, od następnego roku szkolnego testy raz w roku w odniesieniu do każdego ucznia polskiej szkoły. To będą podstawowe testy sprawnościowe określające zdolności ucznia w zakresie motorycznym, tych podstawowych parametrach – szybkość, wytrzymałość, siła i skoczność. 

Wyniki tych testów będą umieszczone w specjalnie zbudowanej, już funkcjonującej bazie informatycznej. Dostęp do zanonimizowanych wyników będą miały kluby i związki sportowe. Jeżeli zainteresują się którymś konkretnym uczniem, wtedy jeszcze anonimowym, będą wtedy mogły za pośrednictwem szkoły, po uzyskaniu zgody rodziców zdeanonimizować takiego ucznia, skontaktować się z nim, zaproponować mu rozwój sportowy w ramach klubu, który prowadzą w dyscyplinie, która tego ucznia będzie interesowała.

Jestem przekonany, że żadne dziecko uzdolnione motorycznie dzięki temu programowi nie umknie systemowi. Wzorujemy się zresztą na Słoweńcach, którzy słyną z tego, że pomimo tego, że są narodem bardzo małym, 2-milionowym, osiągają absolutnie rewelacyjne wyniki w wielu dyscyplinach sportu, w tym sportach drużynowych.


Jak pan ocenia ten pilotaż na Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie?


Pilotaż wyszedł bardzo dobrze. On służył przede wszystkim temu, żeby wyłapać błędy – w systemie informatycznym, w testach, które być może nie do końca dobrze zaplanowaliśmy zza warszawskich biurek, pomimo że w planowaniu tego programu brali udział najlepsi metodycy, jeśli chodzi o sport. I rzeczywiście udało się sporo tych błędów wyłapać po to, aby już we wrześniu tego roku, kiedy ten program będzie obejmował całą Polskę i nie będzie już dobrowolny, ale będzie obowiązkowy, bo o konieczność przeprowadzenia tych testów poszerzona zostanie podstawa programowa nauczania wychowania fizycznego, aby już ten program był tych błędów pozbawiony i abyśmy mogli wszyscy w pełni korzystać z jego dobrodziejstw.


To kiedy pan się spodziewa efektów tego programu już na najwyższym poziomie sportowym?


To stosunkowo łatwo wyliczyć. Jeżeli w efekcie testów przeprowadzanych od września tego roku uzyskamy pełen obraz polskich dzieci od 10 do 15 roku życia, to myślę, że za około 10 lat powinniśmy mieć już dorosłych sportowców, z których gros będzie pochodziło właśnie z tego programu.


Choćbyśmy mieli jak najwięcej tych talentów, to bez dobrej infrastruktury sportowej niekoniecznie osiągną takie sukcesy na miarę ich talentu. W Białymstoku brakuje hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia. Czy panu, czy ministerstwu sportu znany jest ten temat?


Rzeczywiście, w całej północno-wschodniej Polsce nie ma hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia. Białystok jest największym miastem tej części Polski więc myślę, że i na Białymstoku, i na białostockim samorządzie powinien spoczywać obowiązek zapewnienia mieszkańcom tego regionu takiego obiektu. My jako ministerstwo sportu poza Centralnym Ośrodkiem Sportu, ośrodkami przygotowań olimpijskich nie inwestujemy bezpośrednio w obiekty sportowe, ale właśnie dofinansowujemy projekty, z którymi zgłaszają się do nas samorządy.

Ja zachęcam każdy samorząd, w tym samorząd miasta Białegostoku do tego, żeby korzystać z dobrodziejstw programów ministerialnych. Jeżeli tylko taki wniosek do nas wpłynie, w odpowiedzi na jeden z programów, które rokrocznie zgłaszamy, to z sympatią na niego spojrzymy, chociażby właśnie dlatego, że w północno-wschodniej Polsce takiego obiektu brakuje.

Ja wiem o inicjatywie Politechniki Białostockiej w zakresie budowy dużej hali z funkcjonalnością hali lekkoatletycznej. Myślę, że to jest dobry projekt i w najbliższym czasie planuję spotkać się z rektor Politechniki Białostockiej i na temat tego projektu i jego ewentualnego wsparcia porozmawiać.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok