Radio Białystok | Gość | Paweł Łatuszka [wideo] - były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

8.05.2023, 08:25, akt. 08:54

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda
Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Codzienne zatrzymania, nawet za komentarze w internecie, perspektywa rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej, a ostatnio także kolejne represje wobec polskiej mniejszości. Tak wygląda dziś sytuacja w Białorusi.

Reżim Aleksandra Łukaszenki szykanuje nie tylko swoich obywateli, ale przyłącza się też do działań Rosji wobec Ukraińców. Między innymi o tym z Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk:  Tylko w tym roku 1000 dzieci z Ukrainy zostało przewiezionych na terytorium Białorusi. Informację tę ujawnił Narodowy Zarząd Antykryzysowy. Co wiemy o ukraińskich dzieciach znajdujących się na terenie Białorusi? Skąd Państwo macie te informacje?


Paweł Łatuszka: Narodowy Zarząd Antykryzysowy przygotował raport, na podstawie którego możemy wnioskować, że na dzień dzisiejszy reżim Łukaszenki i osobiście dyktator Łukaszenka popełnienia zbrodnie wojenne. Mamy informacje, że tylko w ubiegłym roku około 1500 ukraińskich dzieci zostało przewiezionych na terytorium Białorusi. Mamy dane, że nawet 1100 dzieci z Ukrainy będzie przywiezionych lub już przywieziono na terytorium Białorusi do końca maja bieżącego roku. W następnym półroczu ta liczba może być zwiększone jeszcze o 1000. Mamy ustalone już trzy miejsca, gdzie te dzieci przybywają. To są dwa ośrodki w obwodzie mińskim i jeden w obwodzie homelskim.

Oczywiście te zebrane informacje i materiały, a to są dziesiątki stron, będziemy przekazywali do prokuratora międzynarodowego trybunału w Hadze. Już raport ten został złożony deputowanym ukraińskich, Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy i już na podstawie naszych danych zgromadzenie to w swojej rezolucji bardzo dokładnie określiło rolę Łukaszenki w deportacji dzieci z Ukrainy. Rada Najwyższa kilka dni temu też podjęła uchwałę, w której wprowadziła zmiany do poprzedniej treści o tym, że Łukaszenko odpowiada za deportacje dzieci z Ukrainy.

Będziemy dalej szli tą drogą, ale naszym celem jest wydanie listu gończego za Łukaszenką.


Rozpoczyna pan wizytę w Strasburgu. O tym chce pan rozmawiać, przekonywać do podjęcia konkretnych kroków wobec dyktatora Łukaszenki?


Nie tylko w Parlamencie Europejskim, a przede wszystkim w Radzie Europy. Bo Rada Europy to organizacja, które teraz jest liderem, żeby doprowadzić do zaprzestania tych zbrodni wojennych, doprowadzić do ujawnienia jak największej liczby faktów związanych z deportacją sierot z Ukrainy na terytorium Białorusi i Rosji.

Będę miał spotkanie w sekretariacie Rady Europy z kierownictwem. Będę miał spotkania z ambasadorami akredytowanym w Radzie Europejskiej, polskimi, ukraińskimi i zachodnimi ambasadorami w Parlamencie Europejskim. Będę przedstawiał właśnie ten wstępny raport, który już został przekazany naszym partnerom, również amerykańskim. Przygotowujemy oczywiście nasze stanowisko, żeby zostało ono uwzględnione podczas najbliższego szczytu głów państw i rządów Rady Europy, który się odbędzie w Reykjavíku w dniach 16-17 maja bieżącego roku.

Rozmawiałem w tym tygodniu z panem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, z ministrem w Kancelarii Prezydenta Marcinem Przydaczem. Mówiłem również o tych faktach. Przekazaliśmy te informacje dla polskiego MSZ. Także mamy nadzieję, że również ze wsparciem Polski, w tę rezolucją, która będzie uchwalona w Reykjavíku, będzie wpisana konkretna odpowiedzialność i rola Łukaszenki w tych zbrodniach wojennych.


Kiedy ostatnio rozmawialiśmy na antenie Polskiego Radia Białystok, przytoczył pan przykład polityka z nieodległych od Mińska Czech, który bagatelizował sytuację w Białorusi. Nie ma obawy, że taka postawa będzie dalej reprezentowana przez zachodnich polityków?


Są takie przykłady. Niestety możemy mówić, że przez 11 miesięcy Unia Europejska nie podejmuje żadnej decyzji co do restrykcji w stosunku do reżimu Łukaszenki. Kiedy rozmawialiśmy, przeczytałem o zatrzymaniu czterech dziennikarzy radiowych. To się dzieje każdego dnia. Nie wiemy, gdzie się znajduje Mikołaj Statkiewicz, o którym już od ponad 80 dni nie ma żadnych informacji. Wiktor Babaryka ostatnio został ranny i przewieziony do szpitala.

Tortury, kalectwo, zatrzymania, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Ja pytam naszych partnerów europejskich, co się powinno jeszcze wydarzyć na terytorium Białorusi, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi?

Wiem, że lobbyści w niektórych krajach niestety lobbują za tym, żeby nawet zmniejszyć sankcje wobec reżimu Łukaszenki. Jak można zmniejszyć sankcje wobec reżimu, który dalej uczestniczy w wojnie przeciwko Ukrainie, cały czas stwarza zagrożenie agresją na Ukrainę, torturuje białoruski naród? I ktoś wnioskuje o to, żeby znieść część sankcji dla Łukaszenki?! Przepraszam, czy tak naprawdę wygląda polityka?


Kiedy uzna pan swoją wizytę w Strasburgu za udaną? Czy nie spotkamy się za miesiąc i nie okaże się, że poklepano pana po plecach, powiedziano, że pomożemy i wszystko wróci do tak zwanej normy?


Póki co nasza walka w tej konkretnej sytuacji - odpowiedzialności Łukaszenki za zbrodnie wojenne - wygląda na 3:0 na naszą korzyść. Wygrywamy pierwsze. Po pierwsze, jest rezolucja Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy. Po drugie, uchwałę przyjęła Rada Najwyższa Ukrainy. Po trzecie, jest sprawozdanie, gdzie dokładnie opisano rolę Łukaszenki i jego reżimu.

I jeszcze walczymy o to, by w ramach szczytu w Reykjavíku została podjęta uchwała, gdzie też będzie opisana rola Łukaszenki. I żeby prokurator Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze zainteresował się naszymi danymi i wszczął śledztwo, którego wynikiem będzie list gończy.


Wspominał pan wydarzenia na Białorusi, kolejne represje. Jak podaje portal Polskieradio.pl, reżim Aleksandra Łukaszenki przykręca śrubę również swoim obywatelom narodowości polskiej. W Lidzie tamtejsza administracja ma zmuszać urzędników do zrzeczenia się Karty Polaka. To odgórne polecenie z Mińska czy może lokalni urzędnicy chcieli się wykazać?


Informowaliśmy również Warszawę o tym, że został opracowany specjalny program antypolski, który jest realizowany na terytorium Białorusi. Jest on realizowany tak w interesach Rosji, jak i w interesach reżimu Łukaszenki. Antypolska propaganda, niszczenie cmentarzy polskich, miejsc historycznych związanych z Polską, zamknięcie szkół polskich, ale również litewskich. Ostatnio o tym też było głośno. I oczywiście sankcje, restrykcje za to, że posiadasz Kartę Polaka.

To wszystko jest w ramach tego scenariusza, który osobiście zatwierdził dyktator Łukaszenka. On zawsze był absolutnie antypolsko wychowany i zmienić jego poglądów nie można. Można utargować z nim coś, ale strategicznie on nie zmieni swojej postawy co do Polski.


W kontekście tego, co pan powiedział, czego możemy oczekiwać 26 maja? Tego dnia będzie rozpatrywana apelacja Andrzeja Poczobuta od wyroku. Przypomnijmy, dostał 8 lat kolonii karnej.


Andrzej Poczobut jest bohaterem Polski, jest bohaterem narodu białoruskiego. Dla reżimu z nim jest ciężko walczyć, bo on nie prosi o łaskę, nie wnioskuje o łaskę Łukaszenki. On się nie zgadza z tymi wyrokami.

Mamy nadzieję, że Andrzej Poczobut wyjdzie. Czy Łukaszenka zrobi ten krok? Oczywiście presja na niego jest ogromna. Polska zamknęła kilka przejść granicznych. Łukaszenka stoi na jednym kolanie. Czy podejmie tę decyzję? Znając jego charakter, niestety nie jestem optymistą, ale mam nadzieję, wierzę, że Andrzej Poczobut będzie szybko na wolności.

Ale wszystkich więźniów politycznych powinniśmy wyzwolić, a to możemy zrobić tylko wspólnie - Białorusini przy wsparciu Polski, która bardzo mocno nam pomaga, Litwy i Unii Europejskiej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.


prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.


KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.


Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.


fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.


fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.


Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok