Radio Białystok | Gość | Paweł Łatuszka [wideo] - były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

8.05.2023, 08:25, akt. 08:54

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda
Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Codzienne zatrzymania, nawet za komentarze w internecie, perspektywa rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej, a ostatnio także kolejne represje wobec polskiej mniejszości. Tak wygląda dziś sytuacja w Białorusi.

Reżim Aleksandra Łukaszenki szykanuje nie tylko swoich obywateli, ale przyłącza się też do działań Rosji wobec Ukraińców. Między innymi o tym z Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk:  Tylko w tym roku 1000 dzieci z Ukrainy zostało przewiezionych na terytorium Białorusi. Informację tę ujawnił Narodowy Zarząd Antykryzysowy. Co wiemy o ukraińskich dzieciach znajdujących się na terenie Białorusi? Skąd Państwo macie te informacje?


Paweł Łatuszka: Narodowy Zarząd Antykryzysowy przygotował raport, na podstawie którego możemy wnioskować, że na dzień dzisiejszy reżim Łukaszenki i osobiście dyktator Łukaszenka popełnienia zbrodnie wojenne. Mamy informacje, że tylko w ubiegłym roku około 1500 ukraińskich dzieci zostało przewiezionych na terytorium Białorusi. Mamy dane, że nawet 1100 dzieci z Ukrainy będzie przywiezionych lub już przywieziono na terytorium Białorusi do końca maja bieżącego roku. W następnym półroczu ta liczba może być zwiększone jeszcze o 1000. Mamy ustalone już trzy miejsca, gdzie te dzieci przybywają. To są dwa ośrodki w obwodzie mińskim i jeden w obwodzie homelskim.

Oczywiście te zebrane informacje i materiały, a to są dziesiątki stron, będziemy przekazywali do prokuratora międzynarodowego trybunału w Hadze. Już raport ten został złożony deputowanym ukraińskich, Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy i już na podstawie naszych danych zgromadzenie to w swojej rezolucji bardzo dokładnie określiło rolę Łukaszenki w deportacji dzieci z Ukrainy. Rada Najwyższa kilka dni temu też podjęła uchwałę, w której wprowadziła zmiany do poprzedniej treści o tym, że Łukaszenko odpowiada za deportacje dzieci z Ukrainy.

Będziemy dalej szli tą drogą, ale naszym celem jest wydanie listu gończego za Łukaszenką.


Rozpoczyna pan wizytę w Strasburgu. O tym chce pan rozmawiać, przekonywać do podjęcia konkretnych kroków wobec dyktatora Łukaszenki?


Nie tylko w Parlamencie Europejskim, a przede wszystkim w Radzie Europy. Bo Rada Europy to organizacja, które teraz jest liderem, żeby doprowadzić do zaprzestania tych zbrodni wojennych, doprowadzić do ujawnienia jak największej liczby faktów związanych z deportacją sierot z Ukrainy na terytorium Białorusi i Rosji.

Będę miał spotkanie w sekretariacie Rady Europy z kierownictwem. Będę miał spotkania z ambasadorami akredytowanym w Radzie Europejskiej, polskimi, ukraińskimi i zachodnimi ambasadorami w Parlamencie Europejskim. Będę przedstawiał właśnie ten wstępny raport, który już został przekazany naszym partnerom, również amerykańskim. Przygotowujemy oczywiście nasze stanowisko, żeby zostało ono uwzględnione podczas najbliższego szczytu głów państw i rządów Rady Europy, który się odbędzie w Reykjavíku w dniach 16-17 maja bieżącego roku.

Rozmawiałem w tym tygodniu z panem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, z ministrem w Kancelarii Prezydenta Marcinem Przydaczem. Mówiłem również o tych faktach. Przekazaliśmy te informacje dla polskiego MSZ. Także mamy nadzieję, że również ze wsparciem Polski, w tę rezolucją, która będzie uchwalona w Reykjavíku, będzie wpisana konkretna odpowiedzialność i rola Łukaszenki w tych zbrodniach wojennych.


Kiedy ostatnio rozmawialiśmy na antenie Polskiego Radia Białystok, przytoczył pan przykład polityka z nieodległych od Mińska Czech, który bagatelizował sytuację w Białorusi. Nie ma obawy, że taka postawa będzie dalej reprezentowana przez zachodnich polityków?


Są takie przykłady. Niestety możemy mówić, że przez 11 miesięcy Unia Europejska nie podejmuje żadnej decyzji co do restrykcji w stosunku do reżimu Łukaszenki. Kiedy rozmawialiśmy, przeczytałem o zatrzymaniu czterech dziennikarzy radiowych. To się dzieje każdego dnia. Nie wiemy, gdzie się znajduje Mikołaj Statkiewicz, o którym już od ponad 80 dni nie ma żadnych informacji. Wiktor Babaryka ostatnio został ranny i przewieziony do szpitala.

Tortury, kalectwo, zatrzymania, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Ja pytam naszych partnerów europejskich, co się powinno jeszcze wydarzyć na terytorium Białorusi, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi?

Wiem, że lobbyści w niektórych krajach niestety lobbują za tym, żeby nawet zmniejszyć sankcje wobec reżimu Łukaszenki. Jak można zmniejszyć sankcje wobec reżimu, który dalej uczestniczy w wojnie przeciwko Ukrainie, cały czas stwarza zagrożenie agresją na Ukrainę, torturuje białoruski naród? I ktoś wnioskuje o to, żeby znieść część sankcji dla Łukaszenki?! Przepraszam, czy tak naprawdę wygląda polityka?


Kiedy uzna pan swoją wizytę w Strasburgu za udaną? Czy nie spotkamy się za miesiąc i nie okaże się, że poklepano pana po plecach, powiedziano, że pomożemy i wszystko wróci do tak zwanej normy?


Póki co nasza walka w tej konkretnej sytuacji - odpowiedzialności Łukaszenki za zbrodnie wojenne - wygląda na 3:0 na naszą korzyść. Wygrywamy pierwsze. Po pierwsze, jest rezolucja Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy. Po drugie, uchwałę przyjęła Rada Najwyższa Ukrainy. Po trzecie, jest sprawozdanie, gdzie dokładnie opisano rolę Łukaszenki i jego reżimu.

I jeszcze walczymy o to, by w ramach szczytu w Reykjavíku została podjęta uchwała, gdzie też będzie opisana rola Łukaszenki. I żeby prokurator Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze zainteresował się naszymi danymi i wszczął śledztwo, którego wynikiem będzie list gończy.


Wspominał pan wydarzenia na Białorusi, kolejne represje. Jak podaje portal Polskieradio.pl, reżim Aleksandra Łukaszenki przykręca śrubę również swoim obywatelom narodowości polskiej. W Lidzie tamtejsza administracja ma zmuszać urzędników do zrzeczenia się Karty Polaka. To odgórne polecenie z Mińska czy może lokalni urzędnicy chcieli się wykazać?


Informowaliśmy również Warszawę o tym, że został opracowany specjalny program antypolski, który jest realizowany na terytorium Białorusi. Jest on realizowany tak w interesach Rosji, jak i w interesach reżimu Łukaszenki. Antypolska propaganda, niszczenie cmentarzy polskich, miejsc historycznych związanych z Polską, zamknięcie szkół polskich, ale również litewskich. Ostatnio o tym też było głośno. I oczywiście sankcje, restrykcje za to, że posiadasz Kartę Polaka.

To wszystko jest w ramach tego scenariusza, który osobiście zatwierdził dyktator Łukaszenka. On zawsze był absolutnie antypolsko wychowany i zmienić jego poglądów nie można. Można utargować z nim coś, ale strategicznie on nie zmieni swojej postawy co do Polski.


W kontekście tego, co pan powiedział, czego możemy oczekiwać 26 maja? Tego dnia będzie rozpatrywana apelacja Andrzeja Poczobuta od wyroku. Przypomnijmy, dostał 8 lat kolonii karnej.


Andrzej Poczobut jest bohaterem Polski, jest bohaterem narodu białoruskiego. Dla reżimu z nim jest ciężko walczyć, bo on nie prosi o łaskę, nie wnioskuje o łaskę Łukaszenki. On się nie zgadza z tymi wyrokami.

Mamy nadzieję, że Andrzej Poczobut wyjdzie. Czy Łukaszenka zrobi ten krok? Oczywiście presja na niego jest ogromna. Polska zamknęła kilka przejść granicznych. Łukaszenka stoi na jednym kolanie. Czy podejmie tę decyzję? Znając jego charakter, niestety nie jestem optymistą, ale mam nadzieję, wierzę, że Andrzej Poczobut będzie szybko na wolności.

Ale wszystkich więźniów politycznych powinniśmy wyzwolić, a to możemy zrobić tylko wspólnie - Białorusini przy wsparciu Polski, która bardzo mocno nam pomaga, Litwy i Unii Europejskiej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok