Radio Białystok | Gość | Marek Konkolewski [wideo] - były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego

22.05.2023, 08:10, akt. 15:38

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne
Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Markiem Konkolewskim rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zmiana sposobu naliczania punktów karnych, zakazy wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. W ostatnich kilku tygodniach kierowcy wiele razy słyszeli o modyfikacjach przepisów. Czy dzięki temu będzie bezpieczniej? O tym z byłym policjantem z Komendy Głównej Policji, byłym pracownikiem Inspektoratu Transportu Drogowego, ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego - Markiem Konkolewskim - rozmawia Paweł Wądołowski. 



Paweł Wądołowski: Ostatnio bardzo dużo zmian zasad przepisów dotyczących poruszania się po drogach. Zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych, powrót do starego systemu punktowego. Która z tych zmian jest według pana najważniejsza? 



Marek Konkolewski: A która dla pana? Słyszałem, że jeździ pan samochodem, motocyklem. 



Bardzo podoba mi się zmiana dotycząca samochodów ciężarowych na drogach ekspresowych, ale ten powrót do starego systemu punktowego też jest kuszący.



Nie będzie wyścigów żółwi, nie będzie wyprzedzania przez 2-3 kilometry przez kilka minut. Bardzo dobra zmiana, w dobrym kierunku. Popieram z całego serca. Natomiast dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest powrót do przeszłości, do normalności, do starego systemu, punktów karnych. Proszę zauważyć, że w Polsce punkty karne obowiązują od 1993 roku. Prekursorem systemu punktów karnych były Niemcy, które wprowadziły ten system w 1970. 

I tu pana zaskoczę - byliśmy drugim państwem, które wprowadziło po Niemczech system punktowy. Na początku było tzw. oczko - 21 punktów karnych. Potem nastąpiła kolejna rewolucyjna zmiana. Oczko zostało zastąpione przez 24 punkty karne. I trzecia zmiana, która nastąpiła 17 września, najbardziej drastyczna, a więc zwiększył się zakres punktowania za poszczególne naruszenia od 1 do 15, ale punkty obowiązywały w ewidencji przez 2 lata, pod warunkiem że zapłaciłeś mandat karny. Jeżeli tego mandatu karnego nie zapłaciłeś, bądź też nie było jeszcze prawomocnego rozstrzygnięcia sądu, to ten czas był przesuwany. Więc panie redaktorze, minęło kilka miesięcy i resort infrastruktury wycofał się z tych przepisów prawa. Tak jak wcześniej powiedziałem, wracamy do normalności.



Dlaczego uważa pan, że do normalności? Statystyki mówią, że poziom bezpieczeństwa wzrósł w związku z tymi drakońskimi karami.



Poziom bezpieczeństwa poprawia się już od praktycznie 10 lat. Z roku na rok poprawia się stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Powiedziałbym bardziej prowokacyjnie - to dlaczego niespełna dwa lata temu podwyższono w sposób drakoński mandaty karne, wywrócono system punktów karnych, skoro rok 2022-2021 to są jedne z najlepszych lat pod względem bezpieczeństwa w historii dynamicznego rozwoju polskiej motoryzacji. Gwałtownie poprawiły się statystyki wypadkowości na korzyść, a tutaj taki prezent w postaci mandatów karnych, które zostały zrewolucjonizowane, bo najwyższa grzywna to 5 tys. złotych, a jeżeli chodzi o sprawy, które trafiają do sądu, to nawet do 30 tys. zł. Ja kibicuję za tą zmianą i wierzę w to, że pan prezydent podpisze tę ustawę. Wrócimy do starego, dobrze znanego, sprawdzonego systemu punktów karnych.



Wrócę do tego pytania. Skoro zmalała liczba wypadków, liczba zdarzeń, to nie lepiej było utrzymać? Pomijam już te kwestie finansowe, o których rozmawiamy, że każdy z nas, kiedy będzie zatrzymany, będzie chciał powrotu starego systemu, ale co zmieni powrót do starego systemu punktowego? W czym on pomoże? 



Zmieni się to, że osoba, która okazjonalnie popełni wykroczenie, otrzyma np. 12 punktów karnych za telefon komórkowy i wie, że nie może otrzymać kolejnych 13, bo będzie miała łącznie wtedy 25 i będzie musiała zdawać egzamin na prawo jazdy - test, jazdę na placu manewrowym, jazdę w ruchu drogowym. Ci, którzy będą chcieli mieć czyste konto, będą mogli zapisać się na kurs reedukacyjny do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i raz na pół roku odpisać sześć punktów karnych, jak kiedyś. Myślę, że w tej chwili resort infrastruktury odrobi lekcję. Toczą się prace nad zrębami, ramami tego kursu doszkalającego. Gdybym mógł coś zaproponować urzędnikom resortu infrastruktury, to to, żeby ten kurs, który będzie odbywał się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, kończył się egzaminem wewnętrznym, żeby sprawdzić, zweryfikować treści zdobyte na tym kursie w WORD-zie, żeby na ten kurs nie trafiały te same osoby. 



Już teraz nie będzie go można robić online. To też jest bardzo ważna zmiana.



Szczerze? To była taka prowizorka, taka fastryga. Mnie się to bardzo nie podobało. Wracamy do starych, sprawdzonych, dobrych wzorców. Punkty karne będą obowiązywać w ewidencji przez rok, pod warunkiem że zapłacisz mandat karny, będziesz mógł skorzystać z koła ratunkowego w postaci kursów reedukacyjnych, a więc raz na pół roku będę mógł sobie odpisać 6 punktów karnych. Jedna bardzo ważna rzecz - jeżeli ktoś ma we własnym kodzie DNA, w genach zapisane, że jeździ szybko, brawurowo, jest mądrzejszy od przepisów ruchu drogowego - jest recydywistą, piratem, ma w nosie te przepisy, to, nawet jeżeli nastąpi ta zmiana, to nic mu to nie pomoże. Żadne koło ratunkowe w postaci kursów reedukacyjnych. 

Powiem krótko - rozmowa przez telefon komórkowy to 12 punktów karnych. Czyli w ciągu roku, jeżeli wpadniesz dwa razy za komórkę i raz przekroczysz prędkość o 2,3 km/h jest już po dokumencie, a więc muszę zdawać egzamin sprawdzający w WORD-zie, test, plac manewrowy, jazda w ruchu drogowym. Znakomita większość z nas to ludzie prawi, uczciwi, którzy czasami popełnią jakieś naruszenie, ale dla takiego komfortu psychicznego warto zapisać się wtedy na taki kurs, anulować, odpisać sobie te punkty karne, żeby mieć czyste konto. 

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Dlaczego wracamy do starego, sprawdzonego systemu? Kilkanaście lat temu głośny był temat handlu punktami karnymi. Ogłoszenia w internecie rosły jak grzyby po deszczu. Potem nagle to wszystko ucichło i teraz, jak zostały zlikwidowane kursy reedukacyjne, za naruszenia przypisano zdecydowanie większą ilość punktów karnych. Punkty obowiązywały w ewidencji przez co najmniej dwa lata, pod warunkiem że zapłacisz mandat karny. To ci, którzy próbują handlować punktami karnymi, znów się ożywili. Ta hydra znów wysuwała łeb do góry. 



Zawsze znajdzie się jakiś sposób na sposób.



I przez to, że nastąpi ta zmiana, wracamy do starego, dobrego, sprawdzonego systemu, ten proceder zostanie ograniczony. Ja biję brawo na stojąco, wielki szacunek dla posła Polaczka, którego bardzo szanuję, były minister transportu. Wielki szacunek dla resortu infrastruktury, że naprawdę zdobył się na wielką odwagę, pomimo licznej krytyki. Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. Nie posypią się statystyki wypadków drogowych. To, że wejdzie w życie ta zmiana i wrócimy do starego, powtarzam - sprawdzonego systemu punktów karnych, statystyki będą się poprawiać. Jest to stały trend i z tej drogi już nie zejdziemy. 



Czy ta zmiana zasad wyprzedzania samochodów ciężarowych przez ciężarowe to jest dobry pomysł?



Oczywiście, nie będzie wyścigów słoni, nie będzie irytacji kierowców samochodów osobowych. Proszę zauważyć, że manewr wyprzedzania jest najtrudniejszym manewrem, jaki wykonujemy w ruchu drogowym, zwłaszcza na drogach ekspresowych, na autostradach, gdzie kierowcy rozwijają bardzo duże prędkości. Jest to dobry krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - przed nami jeszcze wizja konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. To jest też naprawdę ważny oręż, który będą stosowały sądy powszechne w walce z plagą nietrzeźwości na polskich drogach. 

Zakończmy to pozytywnie - jest zdecydowanie lepiej. Jak ja zaczynałem swoją służbę, na polskich drogach zarejestrowanych było niespełna 10 milionów pojazdów, a ginęło prawie osiem tysięcy ludzi. W tej chwili mamy prawie 40 milionów zarejestrowanych pojazdów silnikowych, a liczbę ofiar zabitych udało się zminimalizować do poziomu 1800. 

To jest historyczny sukces nas wszystkich. Pana, mojej skromnej osoby, pieszych, pasażerów, kierowców. Jest nas znakomita większość, a rzucają się czarne owce, które czasami powodują tragiczne w skutkach wypadki drogowe, ale tych czarnych owiec jest coraz mniej. Życzę wszystkim słuchaczom Radia Białystok zawsze szerokiej, bezpiecznej drogi, żebyście, drodzy państwo, na swojej drodze napotykali jak najmniej piratów drogowych.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok