Radio Białystok | Gość | Zbigniew Wojno [wideo] - prezes spółki PKS Nova

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova

23.05.2024, 08:10, akt. 10:56

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Ze Zbigniewem Wojną rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest nowy prezes spółki PKS Nova. Rada nadzorcza podlaskiego przewoźnika autobusowego odwołała Marcina Doliasza. Jego następcą został Zbigniew Wojno. Co oznacza ta zmiana dla pracowników spółki i dla podróżnych? Ze Zbigniewem Wojno rozmawia Adam Janczewski.


Fragment rozmowy:

Adam Janczewski: Jak tam panie prezesie po pierwszym dniu w nowej firmie?

Zbigniew Wojno: Ciężko. Dużo wszystkiego naraz, ale staram się jak najszybciej wgłębić, żeby móc ruszyć do przodu. 


To pytanie filozoficzne, a może najbardziej praktyczne na tym stanowisku właśnie. Rentowność czy zaspokajanie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców?

Uderzył pan w punkt. Bo to jedno łączy się z drugim. Rentowność możemy osiągnąć jeśli zaspokoimy potrzeby.


Da się to pogodzić?

Taki jest mój cel. 


Jest wiele samorządów, wiele miejsc w regionie, które niestety się wyludniają. Jest tam coraz mniej pasażerów, coraz mniej ludzi, a warto byłoby, żeby mieli oni możliwość skomunikowania z większymi ośrodkami w regionie. To chyba jednak nie wydaje się rentowne. 

I tu trafił pan w punkt, ponieważ jeden z moich głównych celów, który stawiam w pierwszym etapie działania, jest spotkanie z każdym wójtem, burmistrzem i prezydentem, żeby bezpośrednio porozmawiać o tych lokalnych potrzebach, możliwościach i tak naprawdę o wspólnym działaniu. Ja jestem gotów do tego, żeby wspólnie ustalić możliwość co zrobić, żeby te wszystkie plamy, wykluczenia jak najbardziej wyeliminować. 


Wspólne ustalenia - ma pan na myśli też wspólne finansowanie? Jest coś takiego jak linie użyteczności publicznej, rozumiem, że to też wchodzi w grę.

Też. Ale mówię szeroko. Jak najbardziej szeroko. Żeby stało się to siatką w pełni kompletną, uzupełnioną. To bez samorządu jest niemożliwe. Spółka nie jest w stanie tego ogarnąć. 

Ja mogę być tym narzędziem, które samorząd będzie wspierał do tego, żeby zaspakajać ich potrzeby. To będą wtedy obie strony wygrane. 


Czyli liczy pan na wiedzę samorządowców z pewnością, bo oni znają specyfikę swojej gminy, swoich społeczności. Ale liczy pan też na ich wsparcie finansowe?

Tak. Myślę że będziemy rozmawiali o tym. Spółka sama w sobie nie ma takich możliwości żeby to wszystko sfinansować i żeby to ogarnąć. Natomiast jeżeli to tak dobrze rozpiszemy, to jesteśmy w stanie zwiększyć możliwości rozwojowe.


Temat numer jeden, jaki przebijał się w ostatnich miesiącach w kontekście spółki PKS Nova to pomysł oddzielenia suwalskiego oddziału. Co pan na to?

Dziś na pewno nie podejmę decyzji, dziś na pewno się nie określę. Natomiast mogę jasno powiedzieć, że będę rozmawiał i z osobami decyzyjnymi i z ludźmi, którzy tam są, żeby poznać szczegóły. Ale przede wszystkim to co mogę powiedzieć, to tak naprawdę na dzień dobry wydaje mi się, że to jest decyzja zbyt pochopna, z tego względu, że Suwałki nie wiedzą, co chcą zaproponować, jak się by w tym mieściły. Mogą na tym skorzystać pozostając, tworząc jedną wspólną całość. 


Jak pan na to patrzył z dystansu? Bo rozumiem, że teraz pan się zapoznaje z tym, jak wygląda sytuacja w PKS Nova od środka, jak w suwalskim oddziale wygląda sytuacja. Ale jako ekspert od komunikacji - pan śledził te doniesienia medialne - to po której stronie sporu pan się stawiał? 

Nie zajmowałem żadnego stanowiska, nie byłem w żaden sposób w to zaangażowany. Skupiałem się na rozwijaniu komunikacji miejskiej w spółce, w której pracowałem. 


Ale rozumiem, że na razie przychyla się pan do tego stanowiska, że duży może więcej?

Menadżersko jestem za tym, że to jest szansa rozwojowa dla Suwałk. 


Co mógłby pan zaproponować suwalskiemu oddziałowi, który - przynajmniej tak mówiły władze tamtego oddziału - jest najbardziej rentowny?

Tak jak powiedziałem, jest zbyt wcześnie, żeby podejmować decyzje, żeby cokolwiek obiecywać. Po rozmowach, sprawdzeniu faktów będziemy mogli podejmować decyzje. Jestem otwarty na rozmowę i działanie - po to żeby tak naprawdę się rozwijać. 


Czy planuje pan sprzedaż baz terenowych w Olecku i w Gołdapi, bo ten temat pojawiał się w dyskusjach na temat PKS-u. 

Jedno ważne zdanie. Jeżeli następuje nawet sprzedaż - to przede wszystkim ta sprzedaż musi być już rozplanowana, na co pójdą te środki. Dla mnie to jest ważne, bo chcę uzyskać wiedzę. Były sprzedawane nieruchomości, z tego co już udało mi się ustalić. Chcę zobaczyć, jak te środki były gospodarowane. I to jest klucz tego - sprzedajemy, jeżeli jest sens. Ale środki muszą być zainwestowane po to, żeby przynosiły rozwój. 


Zainwestować z pewnością przydałoby się w tabor, bo średni wiek autobusu to jest 20 lat. 

396 pojazdów, które są pod naszą pieczą. 380 na własności, pozostałe to wynajem bądź leasing. Średni tabor to około 20 lat. 


Średni. Czyli ile ma najstarszy?

Musiałbym sprawdzić. Nie potrafię w tej chwili powiedzieć. 


Wiem, że tego nie da się zrobić, patrząc na liczbę autobusów, z dnia na dzień, ale to już nie przystoi. W 2024 roku mieć tak wyeksploatowane pojazdy.

Tak. Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał. Będziemy składać wnioski, żeby mieć tabor zeroemisyjny. Bo jestem zwolennikiem tego, żeby zmieniać autobusy na zeroemisyjne, czyli elektryczne, ale też wodorowe. Jestem zwolennikiem tego, żeby pojawiły się stacje tankowania w Białymstoku i na terenie województwa. Będziemy patrzyli w tym kierunku, rozważali alternatywę. Możemy uzyskać dofinansowanie do 15 autobusów, do 90 procent finansowania. 


To są pieniądze z Unii?

Tak. W ramach KPO. 


To chyba dobry czas dla takich spółek jak PKS Nova, bo ta zielona transformacja będzie postępować i na to w najbliższych latach powinny pojawić się pieniądze. 

To jest pytanie nie czy będzie, ale kiedy i w jakim zakresie. Tak naprawdę kwestia, żebyśmy z tego skorzystali. 

To, co jest istotne, to też kwestia przyjrzenia się i zobaczenia co się stało, że województwo podlaskie z FRPA, czyli funduszu, który wspierał rozwój i miał z założenia pomóc w likwidacji tych plam, skorzystało w 2022 roku w 36 procentach. Czyli tak naprawdę nie podjęliśmy rękawicy. I ja będę chciał tu zaoferować swoją spółkę do tego, żeby ona korzystała z tych możliwości. Tu znowu wracamy do współpracy z samorządem, żeby też samorząd korzystał z tych dostępnych środków. 


Mówi pan o chęci wymiany na autobusy elektryczne, na autobusy wodorowe. Ale czy mamy do tego infrastrukturę? Czy PKS Nova ma taką bazę?

Nie mamy nic. Wszystko trzeba zbudować od podstaw. Ja mam tę przyjemność, że uczestniczyłem w tworzeniu infrastruktury w Białymstoku, dla autobusów elektrycznych. Także dzięki temu też poznałem możliwości, formalności. Wiem jak to wygląda, ile to zajmuje czasu, jakie to są środki. To wszystko będzie wymagało zbudowania od podstaw.


Spółki autobusowe, przewoźnicy sobie, a pociągi sobie. Szczególnie w regionie, w połączeniach lokalnych jest to z jednej strony zrozumiałe - to poniekąd konkurencja. Ale z drugiej strony powinniście też kooperować i tworzyć jeden system transportowy regionu. Czy pan coś takiego planuje?

Oczywiście. Na pewnych odcinkach, liniach jesteśmy konkurencją, bo te linie się pokrywają. Ale to też można wykorzystać uzupełniając się. 


Pozwoli pan, mój ulubiony przykład - pociąg z Białegostoku do Hajnówki. Natomiast z Hajnówki do Białowieży już pociągiem dojechać się nie da. Turyści, mieszkańcy mają duży problem. Czy tutaj np. jest planowane jakieś rozwiązanie? Czy na tego typu trasach planowane są połączenia?

Tu będzie bardzo duża praca z działem transportu. Będziemy bardzo się temu przypatrywali i szukali takich możliwości, żeby była ta rentowność. Jak najbardziej jestem na to otwarty. Mało tego. Jednym z moich pomysłów jest to, żeby wykorzystać trasy w rejonach turystycznych - chodzi o Białowieżę czy jeziora augustowskie, suwalskie. W okresie letnim zaproponujemy przewożenie rowerów na bagażniku tylnym.  

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok