Radio Białystok | Gość | Monika Szarejko - z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Monika Szarejko

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

7.09.2017, 08:15, akt. 10:02

To przede wszystkim apel pamięci. W piątek tysiące osób przejdzie ulicami Białegostoku w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

Monika Szarejko, fot. Joanna Żemojda
Monika Szarejko, fot. Joanna Żemojda

Z Moniką Szarejko rozmawia Lech Pilarski

W czwartek (7.09) w Białymstoku wystawa poświęcona w dużej mierze marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu "Sybir - Niepodległa - Piłsudski", w piątek - XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru.

- Z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego chcieliśmy zwrócić uwagę na marszałka jako Sybiraka - ta część jego życiorysu jest jeszcze słabo rozpoznana - mówi Monika Szarejko.


Lech Pilarski: W czwartek w południe otwarta zostanie wystawa o najsłynniejszym zesłańcu polskim - marszałku Józefie Piłsudskim. Co na niej będzie?


Monika Szarejko: Wystawa jest konglomeratem Sybiru, Niepodległej i postaci marszałka Piłsudskiego. Jako Muzeum Pamięci Sybiru podjęliśmy się tematu splecenia sybirskich losów marszałka z tematyką niepodległościową, tematyką marszową, bo tegoroczny Marsz Sybiru jest zorganizowany pod hasłem "Ojczyzna w naszych sercach i pamięci". Jednocześnie wykorzystując Rok Piłsudskiego, który został uchwalony przez Sejm, chcieliśmy w sposób szczególny uczcić tę rocznicę.

Teraz Rok Piłsudskiego, w przyszłym - 100. rocznica odzyskania niepodległości - to się razem się wiąże. I bohater, który splata te - zdawałoby się odległe światy w - jedną całość, w jeden los.

Marszałek Piłsudski to przede wszystkim marszałek - komendant. Natomiast nam - pracownikom Muzeum Pamięci Sybiru - wydaje się, że rzeczywiście ta strona Józefa Piłsudskiego - sybiraka jest naprawdę wciąż słabo rozpoznana, dyskutowana, opisywana.

Z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka poczuliśmy się niejako wykonawcami pewnego testamentu tej wielki postaci w naszej historii. Chcemy zwrócić uwagę odbiorców na Piłsudskiego jako sybiraka. Potraktowaliśmy to jako wyznacznik w trakcie prac nad wystawą przygotowywaną w związku z marszem.

Wydaje nam się, że też nie skrzywdziliśmy pozostałych etapów życia Józefa Piłsudskiego. Staraliśmy się zrównoważyć sybiracki epizod Piłsudskim jako rewolucjonistą i Piłsudskim - chyba najbardziej znanym, bliskim wszystkim Polakom - jako budowniczym II Rzeczpospolitej.

12-letni pobyt Piłsudskiego na Syberii wpłynął na marszałka. Na przykład ci wszyscy, którzy się dziwią, dlaczego tak kontentowano powstańców styczniowych już w niepodległej Rzeczpospolitej, gdyby wiedzieli wyraźnie, że na zesłaniu marszałek spotkał się z zesłańcami, potomkami zesłańców, to wtedy to miejsce wyznaczone powstańcom jest jasne.

Tak naprawdę związek Piłsudskiego z zesłaniem wiąże się jeszcze z jego domem rodzinnym. Ojciec Piłsudskiego brał udział w powstaniu styczniowym i ten duch walki narodowowyzwoleńczej był silnie obecny w jego domu rodzinnym.

I rzeczywiście później takie zacięcie rewolucyjne, narodowowyzwoleńcze to jest też wartość, którą wyniósł z domu rodzinnego. Faktycznie, w swojej działalności już w okresie budowania Polski niepodległej często wracał do wątku syberyjskiego, do czasu swego zesłania, do osób, które tam spotkał.

Dbał też socjalnie, formalnie o wszystkich weteranów powstania styczniowego w II Rzeczpospolitej.

Co będzie na tej wystawie i gdzie ona zostanie odsłonięta?


Wystawa zostanie otwarta dzisiaj (7.09) o 12:00 na Rynku Kościuszki, niedaleko pomnika Józefa Piłsudskiego. Wszystkich zapraszamy mimo deszczu i niezbyt dobrze zapowiadającej się pogody. Wierzymy w to, że będziemy mogli wspólnie uczcić marsz otwarciem wystawy poświęconej Sybirowi, Niepodległej i Piłsudskiemu.

To wstęp do Międzynarodowego Marszu Zesłańców Sybiru. Mam nadzieję, że pogoda w piątek będzie lepsza. Marsz rozpoczyna się około 10:00 przy filharmonii przy ul. Podleśnej i potem już stałą trasą uczestnicy przejdą do kościoła Świętego Ducha.

O 10:00 sprzed Pomnika Katyńskiego przy ulicy Podleśnej - jak co roku - uczestnicy przejdą ulicami Białegostoku w kierunku kościoła pw. Świętego Ducha przy ul. Sybiraków 2 i tam odbędą się kulminacyjne momenty uroczystości związanych z 17. Międzynarodowym Marszem Pamięci Sybiru.

Dużo będzie uczestników?

I dużo, i mniej, dlatego że ostatnie marsze były szacowane na 13 tys. uczestników. Niestety sybiracy są pokoleniem, które bardzo szybko odchodzi.

Czyli te marsze są apelem pamięci.

Zdecydowanie. Organizujemy je po to, by ci, którzy pozostają - rodziny, zwłaszcza młodzież  - przyjmowali pewnego ducha i corocznie upamiętniali tych, których jest wśród nas coraz mniej. Właśnie podczas marszów pamięci organizowanych w Białymstoku.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska, fot. Joanna Szubzda

Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska

z biegowej Drużyny Radia Białystok
21.03.2018

Nasza drużyna powiększyła się o 20 zmotywowanych do biegania osób. Rozstrzygnęliśmy właśnie konkurs RadioBieganie, czyli Pospolite Ruszenie z Radiem Białystok.

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki

organizatorzy wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Poezji
21.03.2018

W Białymstoku możemy zapłacić za kawę wierszem. Akcja ta to tylko jeden z elementów obchodów Światowego Dnia Poezji.

dr Maciej Kłopotowski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
21.03.2018

Burzyć czy remontować? Taki dylemat będziemy mieli niedługo z powodu starzenia się bloków z wielkiej płyty.


Maria Lauryn, fot. Iza Kosakowska

Maria Lauryn

ambasadorka projektu "Seniorzy w Akcji"
20.03.2018

Seniorzy to nie tylko odbiorcy, ale pomysłodawcy i realizatorzy ciekawych działań. Pokazuje to projekt "Seniorzy w Akcji".

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
20.03.2018

Wybory prezydenckie w Rosji wygrał dotychczasowy prezydent Władimir Putin. Według Centralnej Komisji Wyborczej zyskał on większe poparcie niż kiedykolwiek wcześniej - ponad 76 proc.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.


Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.


Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.


Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.

Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".


Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok