Radio Białystok | Gość | Monika Szarejko - z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Monika Szarejko

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

7.09.2017, 08:15, akt. 10:02

To przede wszystkim apel pamięci. W piątek tysiące osób przejdzie ulicami Białegostoku w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

Monika Szarejko, fot. Joanna Żemojda
Monika Szarejko, fot. Joanna Żemojda

Z Moniką Szarejko rozmawia Lech Pilarski

W czwartek (7.09) w Białymstoku wystawa poświęcona w dużej mierze marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu "Sybir - Niepodległa - Piłsudski", w piątek - XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru.

- Z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego chcieliśmy zwrócić uwagę na marszałka jako Sybiraka - ta część jego życiorysu jest jeszcze słabo rozpoznana - mówi Monika Szarejko.


Lech Pilarski: W czwartek w południe otwarta zostanie wystawa o najsłynniejszym zesłańcu polskim - marszałku Józefie Piłsudskim. Co na niej będzie?


Monika Szarejko: Wystawa jest konglomeratem Sybiru, Niepodległej i postaci marszałka Piłsudskiego. Jako Muzeum Pamięci Sybiru podjęliśmy się tematu splecenia sybirskich losów marszałka z tematyką niepodległościową, tematyką marszową, bo tegoroczny Marsz Sybiru jest zorganizowany pod hasłem "Ojczyzna w naszych sercach i pamięci". Jednocześnie wykorzystując Rok Piłsudskiego, który został uchwalony przez Sejm, chcieliśmy w sposób szczególny uczcić tę rocznicę.

Teraz Rok Piłsudskiego, w przyszłym - 100. rocznica odzyskania niepodległości - to się razem się wiąże. I bohater, który splata te - zdawałoby się odległe światy w - jedną całość, w jeden los.

Marszałek Piłsudski to przede wszystkim marszałek - komendant. Natomiast nam - pracownikom Muzeum Pamięci Sybiru - wydaje się, że rzeczywiście ta strona Józefa Piłsudskiego - sybiraka jest naprawdę wciąż słabo rozpoznana, dyskutowana, opisywana.

Z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka poczuliśmy się niejako wykonawcami pewnego testamentu tej wielki postaci w naszej historii. Chcemy zwrócić uwagę odbiorców na Piłsudskiego jako sybiraka. Potraktowaliśmy to jako wyznacznik w trakcie prac nad wystawą przygotowywaną w związku z marszem.

Wydaje nam się, że też nie skrzywdziliśmy pozostałych etapów życia Józefa Piłsudskiego. Staraliśmy się zrównoważyć sybiracki epizod Piłsudskim jako rewolucjonistą i Piłsudskim - chyba najbardziej znanym, bliskim wszystkim Polakom - jako budowniczym II Rzeczpospolitej.

12-letni pobyt Piłsudskiego na Syberii wpłynął na marszałka. Na przykład ci wszyscy, którzy się dziwią, dlaczego tak kontentowano powstańców styczniowych już w niepodległej Rzeczpospolitej, gdyby wiedzieli wyraźnie, że na zesłaniu marszałek spotkał się z zesłańcami, potomkami zesłańców, to wtedy to miejsce wyznaczone powstańcom jest jasne.

Tak naprawdę związek Piłsudskiego z zesłaniem wiąże się jeszcze z jego domem rodzinnym. Ojciec Piłsudskiego brał udział w powstaniu styczniowym i ten duch walki narodowowyzwoleńczej był silnie obecny w jego domu rodzinnym.

I rzeczywiście później takie zacięcie rewolucyjne, narodowowyzwoleńcze to jest też wartość, którą wyniósł z domu rodzinnego. Faktycznie, w swojej działalności już w okresie budowania Polski niepodległej często wracał do wątku syberyjskiego, do czasu swego zesłania, do osób, które tam spotkał.

Dbał też socjalnie, formalnie o wszystkich weteranów powstania styczniowego w II Rzeczpospolitej.

Co będzie na tej wystawie i gdzie ona zostanie odsłonięta?


Wystawa zostanie otwarta dzisiaj (7.09) o 12:00 na Rynku Kościuszki, niedaleko pomnika Józefa Piłsudskiego. Wszystkich zapraszamy mimo deszczu i niezbyt dobrze zapowiadającej się pogody. Wierzymy w to, że będziemy mogli wspólnie uczcić marsz otwarciem wystawy poświęconej Sybirowi, Niepodległej i Piłsudskiemu.

To wstęp do Międzynarodowego Marszu Zesłańców Sybiru. Mam nadzieję, że pogoda w piątek będzie lepsza. Marsz rozpoczyna się około 10:00 przy filharmonii przy ul. Podleśnej i potem już stałą trasą uczestnicy przejdą do kościoła Świętego Ducha.

O 10:00 sprzed Pomnika Katyńskiego przy ulicy Podleśnej - jak co roku - uczestnicy przejdą ulicami Białegostoku w kierunku kościoła pw. Świętego Ducha przy ul. Sybiraków 2 i tam odbędą się kulminacyjne momenty uroczystości związanych z 17. Międzynarodowym Marszem Pamięci Sybiru.

Dużo będzie uczestników?

I dużo, i mniej, dlatego że ostatnie marsze były szacowane na 13 tys. uczestników. Niestety sybiracy są pokoleniem, które bardzo szybko odchodzi.

Czyli te marsze są apelem pamięci.

Zdecydowanie. Organizujemy je po to, by ci, którzy pozostają - rodziny, zwłaszcza młodzież  - przyjmowali pewnego ducha i corocznie upamiętniali tych, których jest wśród nas coraz mniej. Właśnie podczas marszów pamięci organizowanych w Białymstoku.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.

Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.


Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?

Katarzyna Bielenia, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia

z fundacji Mam Marzenie
15.11.2017

- Każde dziecko potrzebuje pluszowego towarzysza, zwłaszcza kiedy jest chore. Najbardziej lubiane są misie - mówi Katarzyna Bielenia.


Małgorzata Zdrodowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Zdrodowska

ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
15.11.2017

- Polski transport ma trudną sytuację dlatego, że weszło na rynek polski gros firm z kapitałem zagranicznym - ocenia Małgorzata Zdrodowska.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

współprzewodniczący Fundacji "Dom Białoruski"
14.11.2017

Od lat mówi się o małym ruchu granicznym między Polska a Białorusią, który mógłby zintensyfikować współpracę przygraniczną w równych sferach.

Jan Siebiesiuk i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.11.2017

- Wybierają numery, wybierają "stare" imiona, dzwonią do pokrzywdzonych, rozmawiają płaczącym głosem - wyjaśnia sposób działania oszustów policjant operacyjny.


Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2017

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.

Elżbieta Cherezińska, źródło fot.: Audioteka S.A.

Elżbieta Cherezińska

pisarka
11.11.2017

- Mnie Piastowie fascynowali od zawsze. To jest nasza pierwsza dynastia królewska. Start Piastów w historię europejską był niezwykle dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia Białystok.

Andrzej Lechowski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

historyk
11.11.2017

W sobotę (11.11) obchodzimy Święto Niepodległości. Co roku uroczystości wyglądają podobnie: są oficjalne przemówienia, apele, czasem wystawy i koncerty.


Dr Maciej Korkuć, fot. Tomasz Danilecki - IPN Oddział w Białymstoku

Maciej Korkuć

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
10.11.2017

"Jeżeli państwo albo społeczeństwo nie kultywuje pamięci, to znaczy, że prowadzi politykę zapomnienia - mówi dr Maciej Korkuć.

Joanna Sikora i Źmicier Kościn, fot. Marcin Gliński

Joanna Sikora i Źmicier Kościn

reporterzy Polskiego Radia Białystok
10.11.2017

Nasi reporterzy całkiem niedawno odwiedzili Grodno. Dlaczego?

Andrzej Fiedoruk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Fiedoruk

pisarz
10.11.2017

W najnowszej książce Andrzeja Fiedoruka można przeczytać o białostockich karczmach i zajazdach.


Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
10.11.2017

Czy pochodzący z naszego regionu członkowie rządu przetrwają zapowiadaną rekonstrukcję?

Ks. Grzegorz Boraczewski, fot. Sylwia Krassowska

Ks. Grzegorz Boraczewski

dyrektor Centrum Pomocy "Samarytanin"
9.11.2017

Czy chętnie pomagamy innym? Czy to są jednak jednorazowe porywy serca?

Piotr Psyllos, fot. Monika Kalicka

Piotr Psyllos

wynalazca
9.11.2017

- Od dziecka chciałem być wynalazcą, jak miałem 6 lat budowałem swoje pierwsze odkurzacze i kosiarki - wspomina swoje początki Piotr Psyllos.
źródło: www.radio.bialystok.pl​