Radio Białystok | Gość | Monika Szarejko - z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Monika Szarejko

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

7.09.2017, 08:15, akt. 10:02

To przede wszystkim apel pamięci. W piątek tysiące osób przejdzie ulicami Białegostoku w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

Monika Szarejko, fot. Joanna Żemojda
Monika Szarejko, fot. Joanna Żemojda

Z Moniką Szarejko rozmawia Lech Pilarski

W czwartek (7.09) w Białymstoku wystawa poświęcona w dużej mierze marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu "Sybir - Niepodległa - Piłsudski", w piątek - XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru.

- Z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego chcieliśmy zwrócić uwagę na marszałka jako Sybiraka - ta część jego życiorysu jest jeszcze słabo rozpoznana - mówi Monika Szarejko.


Lech Pilarski: W czwartek w południe otwarta zostanie wystawa o najsłynniejszym zesłańcu polskim - marszałku Józefie Piłsudskim. Co na niej będzie?


Monika Szarejko: Wystawa jest konglomeratem Sybiru, Niepodległej i postaci marszałka Piłsudskiego. Jako Muzeum Pamięci Sybiru podjęliśmy się tematu splecenia sybirskich losów marszałka z tematyką niepodległościową, tematyką marszową, bo tegoroczny Marsz Sybiru jest zorganizowany pod hasłem "Ojczyzna w naszych sercach i pamięci". Jednocześnie wykorzystując Rok Piłsudskiego, który został uchwalony przez Sejm, chcieliśmy w sposób szczególny uczcić tę rocznicę.

Teraz Rok Piłsudskiego, w przyszłym - 100. rocznica odzyskania niepodległości - to się razem się wiąże. I bohater, który splata te - zdawałoby się odległe światy w - jedną całość, w jeden los.

Marszałek Piłsudski to przede wszystkim marszałek - komendant. Natomiast nam - pracownikom Muzeum Pamięci Sybiru - wydaje się, że rzeczywiście ta strona Józefa Piłsudskiego - sybiraka jest naprawdę wciąż słabo rozpoznana, dyskutowana, opisywana.

Z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka poczuliśmy się niejako wykonawcami pewnego testamentu tej wielki postaci w naszej historii. Chcemy zwrócić uwagę odbiorców na Piłsudskiego jako sybiraka. Potraktowaliśmy to jako wyznacznik w trakcie prac nad wystawą przygotowywaną w związku z marszem.

Wydaje nam się, że też nie skrzywdziliśmy pozostałych etapów życia Józefa Piłsudskiego. Staraliśmy się zrównoważyć sybiracki epizod Piłsudskim jako rewolucjonistą i Piłsudskim - chyba najbardziej znanym, bliskim wszystkim Polakom - jako budowniczym II Rzeczpospolitej.

12-letni pobyt Piłsudskiego na Syberii wpłynął na marszałka. Na przykład ci wszyscy, którzy się dziwią, dlaczego tak kontentowano powstańców styczniowych już w niepodległej Rzeczpospolitej, gdyby wiedzieli wyraźnie, że na zesłaniu marszałek spotkał się z zesłańcami, potomkami zesłańców, to wtedy to miejsce wyznaczone powstańcom jest jasne.

Tak naprawdę związek Piłsudskiego z zesłaniem wiąże się jeszcze z jego domem rodzinnym. Ojciec Piłsudskiego brał udział w powstaniu styczniowym i ten duch walki narodowowyzwoleńczej był silnie obecny w jego domu rodzinnym.

I rzeczywiście później takie zacięcie rewolucyjne, narodowowyzwoleńcze to jest też wartość, którą wyniósł z domu rodzinnego. Faktycznie, w swojej działalności już w okresie budowania Polski niepodległej często wracał do wątku syberyjskiego, do czasu swego zesłania, do osób, które tam spotkał.

Dbał też socjalnie, formalnie o wszystkich weteranów powstania styczniowego w II Rzeczpospolitej.

Co będzie na tej wystawie i gdzie ona zostanie odsłonięta?


Wystawa zostanie otwarta dzisiaj (7.09) o 12:00 na Rynku Kościuszki, niedaleko pomnika Józefa Piłsudskiego. Wszystkich zapraszamy mimo deszczu i niezbyt dobrze zapowiadającej się pogody. Wierzymy w to, że będziemy mogli wspólnie uczcić marsz otwarciem wystawy poświęconej Sybirowi, Niepodległej i Piłsudskiemu.

To wstęp do Międzynarodowego Marszu Zesłańców Sybiru. Mam nadzieję, że pogoda w piątek będzie lepsza. Marsz rozpoczyna się około 10:00 przy filharmonii przy ul. Podleśnej i potem już stałą trasą uczestnicy przejdą do kościoła Świętego Ducha.

O 10:00 sprzed Pomnika Katyńskiego przy ulicy Podleśnej - jak co roku - uczestnicy przejdą ulicami Białegostoku w kierunku kościoła pw. Świętego Ducha przy ul. Sybiraków 2 i tam odbędą się kulminacyjne momenty uroczystości związanych z 17. Międzynarodowym Marszem Pamięci Sybiru.

Dużo będzie uczestników?

I dużo, i mniej, dlatego że ostatnie marsze były szacowane na 13 tys. uczestników. Niestety sybiracy są pokoleniem, które bardzo szybko odchodzi.

Czyli te marsze są apelem pamięci.

Zdecydowanie. Organizujemy je po to, by ci, którzy pozostają - rodziny, zwłaszcza młodzież  - przyjmowali pewnego ducha i corocznie upamiętniali tych, których jest wśród nas coraz mniej. Właśnie podczas marszów pamięci organizowanych w Białymstoku.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Marek Tyszkiewicz

odtwórca głównej roli w spektaklu MayDay
21.09.2017

- Miło jest mieć rolę, w której jest dość dużo roboty, bardzo dobrze się w tej roli bawię - mówi odtwórca roli prowadzącego podwójne życie Johna Smitha.

Barbara Sarna i Janusz Grycel, fot. Monika Kalicka

Barbara Sarna i Janusz Grycel

architekci
21.09.2017

- Inwestorów mamy wbrew pozorom coraz lepszych, starają się coraz bardziej dbać o ład przestrzenny - twierdzą białostoccy architekci.

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski, fot. Monika Kalicka

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski

organizatorzy Festiwalu Literackiego "Zebrane"
20.09.2017

- Gości jest bardzo dużo i to są imponujące nazwiska, jeśli chodzi o literaturę - mówi Marek Kochanowski.


Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Krzysztof Pietras

z PLK SA
20.09.2017

- Po zakończeniu modernizacji polskiego odcinka linii Rail Baltica najszybsze pociągi z Warszawy do Białegostoku pojadą z prędkością 160 km/h, przejazd będzie wynosił mniej niż dwie godziny.

Ewa Kuchowicz

toksykolog i fitoterapeuta
19.09.2017

Polacy jedzą zbyt mało warzyw i owoców. Dziennie to niecałe 280 gramów, a Instytut Żywienia i Żywności oraz Światowa Organizacja Zdrowia rekomendują minimum 400 gramów.


Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura, fot. Monika Kalicka

Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura

z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stoczek 45 Białystok
19.09.2017

- Dzieci są zainteresowane szachami, w turniejach startuje coraz więcej zawodników. Dodatkowo szachiści uprawiają inne dyscypliny sportu i chodzą na zajęcia artystyczne - mówi prezes PZSz.

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski

z zespołu Gęsia Skórka Blues Band
19.09.2017

- Staraliśmy się różnicować napięcie, podawać nawet w tak krótkim repertuarze jak trzy utwory, zupełnie inne klimaty - mówi Marek Gąsiorowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Radosław Dobrowolski

burmistrz Supraśla
19.09.2017

- Musimy się trochę jeszcze pomęczyć przez ten najbliższy rok, a później mam nadzieję, że już od początku roku 2019 będziemy już śmigać tą nową trasą między Białymstokiem a Supraślem - obiecuje Radosław Dobrowolski.


Małgorzata Żendzian-Piotrowska i Michalina Krzyżak, fot. Monika Kalicka

Prof. dr Małgorzata Żendzian-Piotrowska i dr Michalina Krzyżak

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
18.09.2017

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia kształcenie podyplomowe w dziedzinie epidemiologii.

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz

współorganizatorzy Podlasie SlowFest
18.09.2017

Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, ale nie ona jest najważniejsza, a idea - mówi organizatorka Podlasie SlowFest.

Joanna Garwolińska, Bernadetta Niemyńska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.09.2017

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać policjantem?


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa UwB
18.09.2017

Determinacja po obu stronach jest na tyle wyraźna, że tutaj to wszystko, co się może zdarzyć, może okazać się pewnego rodzaju nowością w prawie unijnym - mówi prawnik.

Iwona Ciereszko

kierownik Zakładu Fizjologii Roślin w Instytucie Biologii UwB
15.09.2017

Czy rośliny potrafią się ostrzegać? Czy uczą się i stresują?

Elwira Horosz, fot. Marcin Gliński

Elwira Horosz

projektantka mody
15.09.2017

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała polską premierę musicalu "Doktor Żywago". Jak się ubrać na tego typu wielkie muzyczne wydarzenie?


prof. Wojciech Śleszyński, foto: Monika Kalicka

prof. Wojciech Śleszyński

historyk, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
15.09.2017

17 września 1939 roku Sowieci zdradziecko napadli na Polskę. Dlaczego doszło do tego ataku? Czy mieliśmy szansę im się przeciwstawić?

Dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Żemojda

dr Adam Bartnicki

politolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.09.2017

- Panika, która towarzyszy tym ćwiczeniom jest też elementem wojny informacyjnej, którą prowadzi Federacja Rosyjska - mówi o ćwiczeniach "Zapad 2017" - mówi politolog.

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel

z Muzeum Pamięci Sybiru
13.09.2017

- Przygotowaliśmy imprezę, która ma popularyzować historię i skłonić białostoczan do takiej głębszej zadumy nad historią Sybiru - mówi Anna Kietlińska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​