Radio Białystok | Gość | Artur Modrzejewski - z Uniwersytetu w Białymstoku

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku

13.11.2017, 08:30, akt. 10:15

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.

Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka
Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Modrzejewskim rozmawia Lech Pilarski

Wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmiany m.in. w sposobie liczenia głosów zaproponował w ubiegłym tygodniu PiS. Złożone zostały w tej sprawie odpowiednie projekty Sejmie. O propozycjach tych z dr. Arturem Modrzejewskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Propozycje dotyczące dwukadencyjności już od dłuższego czasu były w obiegu politycznym, najbardziej kontrowersyjną propozycją było to, żeby zatrzymać się na owej dwukadencyjności, ale liczonej nawet wstecz. Teraz politycy PiS się z tego wycofali i będzie dwukadencyjność, ale od nowych wyborów w 2018 roku.


Artur Modrzejewski: Generalnie w moim przekonaniu trzeba ocenić pozytywnie pomysł tego, że nie robimy tego wstecz, a robimy to do przodu. Aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę, że w uzasadnieniu projektu ustawy wskazane jest wyraźnie - liczymy to do przodu, ale z przepisów przejściowych już można wyczytać zupełnie co innego. Tam zabawa przecinkami polega na tym, że można to interpretować od 2014 roku. To miejmy nadzieję że zostanie zmienione na etapie prac legislacyjnych. 

Sam zaś pomysł tego, by ograniczać liczbę tych kadencji do dwóch - są plusy dodatnie i ujemne. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że na pewno taką pozytywną rzeczą jest to, że faktycznie ta zbyt duża liczba kadencji wpływa na to, że pojawiają się różnego rodzaju pomysły, by nadużywać władzy. Znany jest taki przykład w Polsce, gdzie jeden z włodarzy wręczył spore premie swoim pracownikom w urzędzie, by później ci przekazali je na rzecz jego kampanii wyborczej. Z drugiej strony i akurat jestem zwolennikiem tego, by to społeczeństwo wybierało tego, kogo chce do sprawowania władzy. 


Ale są różne sposoby manipulowania, wpływania na opinię publiczną, kupowania głosów, które dają taki a nie inny wynik.


Ale czy powinniśmy wpływać na to poprzez zmianę prawa i ograniczenie liczby kadencji, czy też powinniśmy tworzyć takie mechanizmy, które powodowałyby kontrolę, ograniczenie tego rodzaju nadużyć?


W tych propozycjach też są organizmy kontrolne, np. co roku debata na temat samorządności.


Te mechanizmy kontrolne są jak najbardziej pozytywne i generalnie to jest wydźwięk taki, że ma być to debata dla społeczeństwa, dla ludności. W uzasadnieniu ustawy jest wskazane, że nie będzie negatywnych skutków takiej debaty, to jest tylko kwestia dla społeczeństwa, żeby wiedziało w jaki sposób gmina jest zarządzana. I to jest mechanizm kontroli, partycypacji społecznej i to jak najbardziej trzeba ocenić pozytywnie.

Moim zdaniem ludzie powinni sami decydować o tym kogo chcą wybierać, ile ta osoba powinna sprawować kadencji. Obawiam się jednej rzeczy - mianowicie takiej, że jeśli my wprowadzimy tę dwukadencyjność, to czy nie okaże się, że po pierwsze - nie likwidujemy patologii, bo pod koniec tej drugiej kadencji ta osoba sprawującą funkcję wójta, burmistrza, prezydenta będzie chciała jak najwięcej zagarnąć dla siebie, jak najwięcej wykorzystać, wycisnąć jak cytrynę tę drugą drugą kadencję, po drugie - czy nie spowoduje to tego, że osoby które rzeczywiście są zaangażowanymi samorządowcami, liderami, one nie będą się angażowały w samorząd, dlatego że dwie kadencje i co później? Jaka jest rola tej osoby, gdzie ona się znajdzie w życiu zawodowym? 


Może to wpłynie ożywczo na życie partyjne, ci którzy się sprawdzili w samorządach będą aktywnie wykorzystywani przez organizacje polityczne i społeczne. 


I teraz z drugiej strony - czy to nie spowoduje tego, że ta osoba wiedząc, że jej racją bytu polityczną jest sprawowanie tych dwóch kadencji, nie będzie chciała wykorzystać tego nie na rzecz społeczności lokalnej, a na rzecz tego, żeby pokazać się liderowi politycznemu -  że ja chcę zbudować kapitał polityczny, że ja chcę być posłem, senatorem, a nie działam na rzecz społeczności lokalnej. Wydaje się, że można tutaj za każdym razem odbić piłeczkę w drugą stronę, nie jest to wszystko klarowne, proste i jednoznaczne.


Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych też jest to jest w projekcie.


Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych, to jest w przypadku gmin do 20 tysięcy mieszkańców dosyć spory, moim zdaniem, problem. Dlatego, że do tej pory kiedy mieliśmy na tym poziomie ordynację większościową i sposób wyboru większościowy, to należy zwrócić uwagę, że wybierane były najczęściej te lokalne komitety wyborcze, a nie partie polityczne. 

I nagle budujemy taki system, który właśnie szczególnie na poziomie tych małych społeczności lokalnych, powoduje że jednak partie polityczne będą mimo wszystko premiowane, jeśli chodzi o sposób wyboru. Małe, lokalne komitety wyborcze nie nazbierają często aż tak dużej liczby kandydatów, bo tam są ograniczenia dotyczące liczby osób wpisanych na listę, powiększana ta liczba osób, mało tego komitet wyborczy nie będzie w stanie zebrać takiej liczby głosów, by przekroczyć określony punkt wyborczy, pomimo tego że my głosujemy na przykład na określoną osobę, na lidera. 

To wszystko jest opakowane pod tym kątem, że zmieniamy sposób wyboru dlatego, żeby wręcz pokazać preferencje wyborcze wyborców na poziomie lokalnym. Niekoniecznie wydaje mi się, że na poziomie tej gminy, małej do 20 000 mieszkańców jest to istotne, tam istotne jest to w jaki sposób ten "Kowalski" angażuje się w życie społeczności lokalnej, w jaki sposób jest znany przez ludzi, w jaki sposób ludzie wiedzą, że będzie wykonywał swoje zadanie, jako radny, w związku z tym tutaj to jest istotne.


Z niewątpliwych pozytywów, to wprowadzenie obowiązkowego budżetu obywatelskiego.


To jest problem trochę tej ustawy, że to jest dosyć dużo takich rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod nazwę, pod jeden tytuł, połączone, pomieszane. W związku z tym to są zmiany kilku regulacji prawnych de facto, pod nazwą jednej ustawy. 

Plusy moim zdaniem zdecydowane to są kwestie na przykład budżetu partycypacyjnego, gdzie jest obowiązkowy taki budżet na poziomie gminy, powiatu, województwa. Plusem niewątpliwym w moim przekonaniu jest inicjatywa obywatelska, oczywiście można później w szczegółach analizować, że może to być tak, że ludzie będą zasypywali może czasami kuriozalnymi propozycjami, ale nie zmienia to faktu, że angażuje społeczeństwo, daje możliwość w jaki sposób artykulacji potrzeb. Plusem są kwestie techniczne często, które do tej pory były przedmiotem statutów, typu kluby radnych, typu uprawnienia radnych, podniesienie poziomu tych uprawnień, bo radny powinien wiedzieć jak sprawuje swój mandat. I to jak najbardziej należy ocenić w moim przekonaniu pozytywnie. 


Rządzący są bardzo konsekwentni i chcą odebrać sporą władzę sędziom, którą  do tej pory mieli i między innymi ta zmiana ma być także w Państwowej Komisji Wyborczej, sposób wyboru członków owej komisji będzie zmieniany.


Zawsze to jest kwestia tego, jak się to ujmie. Czy to jest odebranie władzy sędziom czy też zaburzenie trójpodziału władzy. Ja raczej bym powiedział, że to jest zaburzenie trójpodziału władzy niż odebranie władzy sędziom.


Pan doktor, jeśli zrobi habilitację, będzie mógł być członkiem Państwowej Komisji Wyborczej.


Nie o to chodzi co kto może, tylko o to jak działa system. W systemie faktycznie założenie było takie, że PKW składa się z sędziów NSA, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, jako ten organ niezależny do kontroli wyborów, które to wybory przecież wyłaniają władzę, inną władzę - ustawodawczą. W związku z tym, jeśli zmieniamy zasady wyboru członków PKW i zachowujemy sędziów, po jednym, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a resztę dobieramy spośród przedstawicieli Sejmu, nieważne czy to są z partii rządzącej czy z opozycji, to już jednak moim przekonaniu, jest zaburzenie trójpodziału władzy, pomimo tego nawet, że projektodawca wskazał, że te osoby wybierane spośród przedstawicieli Sejmu mają być osobami, które mogłyby sprawować funkcję sędziego. Ale to nie chodzi o kwestie tytułów, tylko chodzi o to w jaki sposób wybierany był skład tego organu i kto wchodzi w skład tego. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.


Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.


Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?


Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.


Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.


Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.

Agnieszka Mergner i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

10:10 z dzielnicowym
8.01.2018

Co należy zrobić, jeżeli denerwuje nas hałas dochodzący z sąsiedniego mieszkania?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok