Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

16.11.2017, 08:12, akt. 10:01

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński
Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Z Grzegorzem Suszko rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym z Grzegorzem Suszko, ekspertem w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Do tej pory, większość kojarzy taki skrót JPG. To związane jest ze zdjęciami. Teraz weszło JPK. Duże firmy to już od prawie 2 lat mają. Mali przedsiębiorcy, tacy zatrudniający niewielu ludzi będą musieli przesyłać owe JPK-i do urzędów skarbowych już od 1 stycznia.


Grzegorz Suszko: Zgadza się. JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Jest to jedna z siedmiu struktur, na chwilę obecną, którą opracowało ministerstwo. I to jest JPK VAT, czyli odzwierciedlenie ewidencji rejestru zakupów i sprzedaży...


...towarów, usług itd. To oznacza, że nie wszyscy będą musieli z owych mikroprzedsiębiorców składać JPK, ze względu na to, że nie wszyscy są płatnikami VAT.


Jak najbardziej. Pliki JPK będą składane online do ministerstwa za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie na dyskietkach, nie na pendrive'ach do urzędu, tylko to będzie musiało być zrobione poprzez internet, wysłanie pliku przez odpowiednią aplikację. I to będą robili podatnicy VAT czynni, czyli ci, co składają deklarację VAT-7, VAT-7K.

Tu należy zaznaczyć, że ci mikroprzedsiębiorcy którzy wchodzą, to jest najliczniejsza grupa. Ponieważ tak, jak pan wspomniał wcześniej, duzi, średni i mali już to robili. Natomiast mikroprzedsiębiorcy to jest najliczniejsza grupa i tu w większości to są ludzie, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale tu warto zwrócić uwagę, że na naszym terenie są to też rolnicy, którzy są podatnikami VAT. Ponieważ rolnik, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT-u, natomiast może on wybrać rezygnację z tego zwolnienia. I wtedy staje się podatnikiem VAT czynnym, staje się normalnym przedsiębiorcą jak każdy inny. Będzie musiał także składać te JPK-i. 


Co wchodzi w zakres Jednolitego Pliku Kontrolnego?


Ten Jednolity Plik Kontrolny VAT to jest odzwierciedlenie ewidencji podatku VAT, więc tam on składa się jakby z 3 sekcji - nagłówku, danych merytorycznych i sum kontrolnych. Nagłówku - to są dane - za jaki okres, kiedy jest sporządzany. W danych merytorycznych - tam są wpisywane dane z rejestru sprzedaży, rejestru zakupów, czyli NIP kontrahenta, numer faktury, data wystawienia, data sprzedaży, kwoty, jakie były w stawkach odpowiednich oraz zakupy, czyli także NIP kontrahenta, od kogo zostało to kupione, jego nazwa, adres i kwoty podatku. 


To stała struktura, stałe dane dotyczące JPK-u. Tutaj w międzyczasie nic się nie będzie zmieniać. 


Nie powinno. Aczkolwiek na chwilę obecną jest drugi schemat, a od 1 stycznia będzie trzeci schemat, ale to jest kosmetyka, która będzie uproszczeniem. Tam nie wszystkie dane trzeba będzie wpisać, a np. będzie opcjonalnie do wpisania adres email, żeby można było łatwiej się z podatnikiem skontaktować. 


Szkolenia zapewniacie?


Jak najbardziej. W chwili obecnej trwa akcja w całej Polsce "Wtorki z JPK". W każdym urzędzie skarbowym są prowadzone szkolenia. Są to wtorki, więc zostały w tej chwili dwa - 21 i 28 listopada. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym odbywa się to o godzinie 10:00, w innych urzędach różnie. Informacje można znaleźć na stronie Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Jest tam wykaz wszystkich urzędów i w jakich urzędach, w jakich godzinach są szkolenia.  


Natomiast sam opis JPK można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Tam są dokładnie sprawy opisane. Natomiast co z komputerami? Czy maszyny muszą mieć jakieś minimalne wymogi, żeby podołać transmisji JPK-ów?


Generalnie plik jest wysyłany przez aplikację stworzoną przez ministerstwo. JPK 2.0. Bądź oczywiście można przez komercyjne wysyłać. Ale ta aplikacja JPK 2.0 chodzi zarówno na Windowsach 32 bitowych, 64 bitowych jak i na Linuxie. Bodajże najmniejszy system jaki tam jest wymagany to jest Windows 7. Ale tu szczegółów dokładnie nie studiowałem. U mnie na komputerze w domu się zainstalowało. I chodzi bez problemu. Aczkolwiek wysyłki nie zrobię, bo nie jestem podatnikiem. 


Ale jeśli ktoś jest podatnikiem, chce się przygotować dobrze do tej daty 1 stycznia, czyli później już regularnego przesyłania JPK-ów, to powinien, po pierwsze pójść na szkolenie, po drugie poćwiczyć. Sprawdzić, czy ten JPK będzie funkcjonował na komputerze. 


Zgadza się. Ministerstwo dało tutaj jakby czysty wzór arkusza kalkulacyjnego, w który się będzie wpisywało te dane z rejestru vatowskiego. I podatnicy mogą ściągnąć ten arkusz ze strony www.jpk.mf.gov.pl, wypełnić go, ściągnąć program JPK i przekonwertować ten plik, ponieważ jest w formacie csv na xml, a wysyłka odbywa się w formacie xml. I, tu ważna informacja, do wysyłki takiego programu, do autoryzacji jakby tego pliku, udowodnienia, że ja, to ja jest potrzebny albo certyfikat kwalifikowany. On jest niestety płatny. Bądź - tu wiadomość jest lepsza, możliwa jest autoryzacja poprzez profil zaufany, który każdy może założyć. Jest bezpłatny. Informacje na temat profilu można znaleźć na stronie www.obywatel.gov.pl, czy na  www.epuap.gov.pl.


Jest sporo takich stron, gdzie można te informacje ściągać. Ale polecamy taką ścieżką - można się wybrać do urzędu skarbowego na szkolenie i tam przy okazji załatwić sobie profil zaufany. 


Po części tak. Profil zaufany trzeba zgłosić z komputera, z tymi danymi przyjść. Profil zaufany można założyć dwojako. Przez bankowość elektroniczną - wtedy nic nie trzeba robić. Bank potwierdza nasze dane. Natomiast jeżeli my to składamy, sami wypełniamy, to w Białymstoku jest siedem miejsc, w których można to potwierdzić, nasze dane. Między innymi są to trzy urzędy skarbowe, ZUS na ul. Młynowej, Powiatowy Urząd Pracy na ul. Pogodnej oraz Podlaski Urząd Wojewódzki na ul. Mickiewicza. 


Czyli mamy te sposoby załatwienia sobie epuapu, tego profilu zaufanego. Do 1 stycznia musimy zdążyć, bo potem trzeba potwierdzać te wszystkie dane, które wysyłamy. 


Tak. Aczkolwiek jest taka możliwość - jeżeli ktoś nie będzie w stanie wysyłać z różnych przyczyn, różne sytuacje są w życiu, może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu składania plików JPK. Wówczas zaczyna się postępowanie o odroczenie tego terminu. Urząd wydaje decyzje. Z tym, że nawet jeżeli ten termin zostanie dla podatnika odroczony, należy pamiętać, że po minięciu tego terminu, podatnik będzie musiał złożyć pliki JPK od stycznia. Więc nawet, jeżeli zostanie odroczony termin do września dla kogoś, to on w tym wrześniu będzie musiał złożyć pliki od stycznia do września i dalej już co miesiąc składać. Bo te pliki trzeba będzie przesyłać do 25 miesiąca następującego po miesiącu za który się składa.

Są jeszcze podatnicy, którzy składają deklaracje kwartalnie, ale pliki JPK trzeba składać miesięcznie. 

Chcemy jeszcze przypomnieć o pewnych zmianach, które od 1 stycznia obowiązują wszystkich w ustawie vatowskiej. Kończą się terminy vacatio legis i zwolnienia pewnych rzeczy. Po pierwsze, ewidencje podatku VAT trzeba będzie prowadzić w formie elektronicznej. I druga rzecz, wszyscy już podatnicy podatku VAT czynni będą musieli składać deklaracje także już w formie czynnej. Nie będzie już możliwości składania deklaracji w formie papierowej. 

Wszyscy podatnicy VAT czynni będą musieli od 1 stycznia składać JPK VAT. Dotyczy to także rolników, tu trzeba pamiętać, bo niektórzy rolnicy myślą, że nie są normalnymi przedsiębiorcami, jak są na vacie, a to jest mylące. To jest normalny biznesmen jak każdy inny. Więc rolnicy i wszyscy inni mikroprzedsiębiorcy składają JPK VAT.

Wszelki wątpliwości i pytania można konsultować w Krajowej Informacji Skarbowej pod telefonem 801 055 055 lub z komórek 223 300 330, a także wysyłając ewentualnie maila na info.e-deklaracje@mf.gov.pl bądź na stronach urzędów skarbowych - np. w Białymstoku to jest www.podlaskie.kas.gov.pl. Wybieramy urząd, wybieramy zakładkę kontakt. I tam jest jeszcze druga zakładka - obsługa plików JPK. Są tam adresy, z telefonami do ekspertów w każdym urzędzie skarbowym odnośnie JPK. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Inga Januszko-Manaches, fot. Monika Kalicka

Inga Januszko-Manaches

z Fundacji "Pomóż im"
14.11.2018

Podczas charytatywnego balu andrzejkowego będzie można wylicytować różne, na przykład kolację z Pawłem Małaszyńskim czy obrazy Krzysztofa Koniczka.

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.

prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.


Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.

foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".


Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

szef klubu radnych PiS w Białymstoku
8.11.2018

Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców, by zgłaszali propozycje inwestycji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz jednak stracili większość w radzie. Czy zatem te propozycje przeforsują?

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Joanna Szubzda

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
7.11.2018

Na zwolnieniach jest ok. 20-25 proc. policjantów z podlaskiego garnizonu. Są takie miejsca, gdzie na ulicy pracują ci policjanci, którzy prowadzą postępowania przygotowawcze czy pełnią służbę kryminalną.

Marcin Tomkiel, fot. Joanna Szubzda

Marcin Tomkiel

dziennikarz i publicysta
7.11.2018

Od wielu lat próbuję wyszukiwać historie nieznane a fascynujące, dotyczące ściśle naszego regionu. Taki też jest bohater mojej najnowszej książki - Stanisław Nilski-Łapiński - zaufany sztabowiec Piłsudskiego rodem z Łap.


Dariusz Kuć, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Kuć

kierownik Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
7.11.2018

Chcą zwrócić uwagę na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci i pokazać, jak łatwo jest pomagać - temu ma służyć listopadowa akcja Miesiąc Dobroczynności.

Andrzej Piaseczny, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Piaseczny

piosenkarz, autor tekstów
6.11.2018

"Dobrze, że zaczynałem wtedy, nie wiem czy chciałbym zaczynać dzisiaj. Los miałem szczęśliwy do tej pory. Z sentymentem wspominam te chwile, kiedy spotkałem zespół Mafia" - mówi Andrzej Piaseczny.

Jan Smyk, fot. Monika Kalicka

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
6.11.2018

"To nie ja zdobyłem nagrody, tylko programy Radia Białystok zostały uhonorowane, akurat trafiło tak, że tą pierwszą nagrodą zostały nagrodzone reportaże mojego autorstwa" - skromnie mówi Jan Smyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok