Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

16.11.2017, 08:12, akt. 10:01

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński
Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Z Grzegorzem Suszko rozmawia Lech Pilarski

O tym z Grzegorzem Suszko, ekspertem w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Do tej pory, większość kojarzy taki skrót JPG. To związane jest ze zdjęciami. Teraz weszło JPK. Duże firmy to już od prawie 2 lat mają. Mali przedsiębiorcy, tacy zatrudniający niewielu ludzi będą musieli przesyłać owe JPK-i do urzędów skarbowych już od 1 stycznia.


Grzegorz Suszko: Zgadza się. JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Jest to jedna z siedmiu struktur, na chwilę obecną, którą opracowało ministerstwo. I to jest JPK VAT, czyli odzwierciedlenie ewidencji rejestru zakupów i sprzedaży...


...towarów, usług itd. To oznacza, że nie wszyscy będą musieli z owych mikroprzedsiębiorców składać JPK, ze względu na to, że nie wszyscy są płatnikami VAT.


Jak najbardziej. Pliki JPK będą składane online do ministerstwa za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie na dyskietkach, nie na pendrive'ach do urzędu, tylko to będzie musiało być zrobione poprzez internet, wysłanie pliku przez odpowiednią aplikację. I to będą robili podatnicy VAT czynni, czyli ci, co składają deklarację VAT-7, VAT-7K.

Tu należy zaznaczyć, że ci mikroprzedsiębiorcy którzy wchodzą, to jest najliczniejsza grupa. Ponieważ tak, jak pan wspomniał wcześniej, duzi, średni i mali już to robili. Natomiast mikroprzedsiębiorcy to jest najliczniejsza grupa i tu w większości to są ludzie, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale tu warto zwrócić uwagę, że na naszym terenie są to też rolnicy, którzy są podatnikami VAT. Ponieważ rolnik, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT-u, natomiast może on wybrać rezygnację z tego zwolnienia. I wtedy staje się podatnikiem VAT czynnym, staje się normalnym przedsiębiorcą jak każdy inny. Będzie musiał także składać te JPK-i. 


Co wchodzi w zakres Jednolitego Pliku Kontrolnego?


Ten Jednolity Plik Kontrolny VAT to jest odzwierciedlenie ewidencji podatku VAT, więc tam on składa się jakby z 3 sekcji - nagłówku, danych merytorycznych i sum kontrolnych. Nagłówku - to są dane - za jaki okres, kiedy jest sporządzany. W danych merytorycznych - tam są wpisywane dane z rejestru sprzedaży, rejestru zakupów, czyli NIP kontrahenta, numer faktury, data wystawienia, data sprzedaży, kwoty, jakie były w stawkach odpowiednich oraz zakupy, czyli także NIP kontrahenta, od kogo zostało to kupione, jego nazwa, adres i kwoty podatku. 


To stała struktura, stałe dane dotyczące JPK-u. Tutaj w międzyczasie nic się nie będzie zmieniać. 


Nie powinno. Aczkolwiek na chwilę obecną jest drugi schemat, a od 1 stycznia będzie trzeci schemat, ale to jest kosmetyka, która będzie uproszczeniem. Tam nie wszystkie dane trzeba będzie wpisać, a np. będzie opcjonalnie do wpisania adres email, żeby można było łatwiej się z podatnikiem skontaktować. 


Szkolenia zapewniacie?


Jak najbardziej. W chwili obecnej trwa akcja w całej Polsce "Wtorki z JPK". W każdym urzędzie skarbowym są prowadzone szkolenia. Są to wtorki, więc zostały w tej chwili dwa - 21 i 28 listopada. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym odbywa się to o godzinie 10:00, w innych urzędach różnie. Informacje można znaleźć na stronie Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Jest tam wykaz wszystkich urzędów i w jakich urzędach, w jakich godzinach są szkolenia.  


Natomiast sam opis JPK można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Tam są dokładnie sprawy opisane. Natomiast co z komputerami? Czy maszyny muszą mieć jakieś minimalne wymogi, żeby podołać transmisji JPK-ów?


Generalnie plik jest wysyłany przez aplikację stworzoną przez ministerstwo. JPK 2.0. Bądź oczywiście można przez komercyjne wysyłać. Ale ta aplikacja JPK 2.0 chodzi zarówno na Windowsach 32 bitowych, 64 bitowych jak i na Linuxie. Bodajże najmniejszy system jaki tam jest wymagany to jest Windows 7. Ale tu szczegółów dokładnie nie studiowałem. U mnie na komputerze w domu się zainstalowało. I chodzi bez problemu. Aczkolwiek wysyłki nie zrobię, bo nie jestem podatnikiem. 


Ale jeśli ktoś jest podatnikiem, chce się przygotować dobrze do tej daty 1 stycznia, czyli później już regularnego przesyłania JPK-ów, to powinien, po pierwsze pójść na szkolenie, po drugie poćwiczyć. Sprawdzić, czy ten JPK będzie funkcjonował na komputerze. 


Zgadza się. Ministerstwo dało tutaj jakby czysty wzór arkusza kalkulacyjnego, w który się będzie wpisywało te dane z rejestru vatowskiego. I podatnicy mogą ściągnąć ten arkusz ze strony www.jpk.mf.gov.pl, wypełnić go, ściągnąć program JPK i przekonwertować ten plik, ponieważ jest w formacie csv na xml, a wysyłka odbywa się w formacie xml. I, tu ważna informacja, do wysyłki takiego programu, do autoryzacji jakby tego pliku, udowodnienia, że ja, to ja jest potrzebny albo certyfikat kwalifikowany. On jest niestety płatny. Bądź - tu wiadomość jest lepsza, możliwa jest autoryzacja poprzez profil zaufany, który każdy może założyć. Jest bezpłatny. Informacje na temat profilu można znaleźć na stronie www.obywatel.gov.pl, czy na  www.epuap.gov.pl.


Jest sporo takich stron, gdzie można te informacje ściągać. Ale polecamy taką ścieżką - można się wybrać do urzędu skarbowego na szkolenie i tam przy okazji załatwić sobie profil zaufany. 


Po części tak. Profil zaufany trzeba zgłosić z komputera, z tymi danymi przyjść. Profil zaufany można założyć dwojako. Przez bankowość elektroniczną - wtedy nic nie trzeba robić. Bank potwierdza nasze dane. Natomiast jeżeli my to składamy, sami wypełniamy, to w Białymstoku jest siedem miejsc, w których można to potwierdzić, nasze dane. Między innymi są to trzy urzędy skarbowe, ZUS na ul. Młynowej, Powiatowy Urząd Pracy na ul. Pogodnej oraz Podlaski Urząd Wojewódzki na ul. Mickiewicza. 


Czyli mamy te sposoby załatwienia sobie epuapu, tego profilu zaufanego. Do 1 stycznia musimy zdążyć, bo potem trzeba potwierdzać te wszystkie dane, które wysyłamy. 


Tak. Aczkolwiek jest taka możliwość - jeżeli ktoś nie będzie w stanie wysyłać z różnych przyczyn, różne sytuacje są w życiu, może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu składania plików JPK. Wówczas zaczyna się postępowanie o odroczenie tego terminu. Urząd wydaje decyzje. Z tym, że nawet jeżeli ten termin zostanie dla podatnika odroczony, należy pamiętać, że po minięciu tego terminu, podatnik będzie musiał złożyć pliki JPK od stycznia. Więc nawet, jeżeli zostanie odroczony termin do września dla kogoś, to on w tym wrześniu będzie musiał złożyć pliki od stycznia do września i dalej już co miesiąc składać. Bo te pliki trzeba będzie przesyłać do 25 miesiąca następującego po miesiącu za który się składa.

Są jeszcze podatnicy, którzy składają deklaracje kwartalnie, ale pliki JPK trzeba składać miesięcznie. 

Chcemy jeszcze przypomnieć o pewnych zmianach, które od 1 stycznia obowiązują wszystkich w ustawie vatowskiej. Kończą się terminy vacatio legis i zwolnienia pewnych rzeczy. Po pierwsze, ewidencje podatku VAT trzeba będzie prowadzić w formie elektronicznej. I druga rzecz, wszyscy już podatnicy podatku VAT czynni będą musieli składać deklaracje także już w formie czynnej. Nie będzie już możliwości składania deklaracji w formie papierowej. 

Wszyscy podatnicy VAT czynni będą musieli od 1 stycznia składać JPK VAT. Dotyczy to także rolników, tu trzeba pamiętać, bo niektórzy rolnicy myślą, że nie są normalnymi przedsiębiorcami, jak są na vacie, a to jest mylące. To jest normalny biznesmen jak każdy inny. Więc rolnicy i wszyscy inni mikroprzedsiębiorcy składają JPK VAT.

Wszelki wątpliwości i pytania można konsultować w Krajowej Informacji Skarbowej pod telefonem 801 055 055 lub z komórek 223 300 330, a także wysyłając ewentualnie maila na info.e-deklaracje@mf.gov.pl bądź na stronach urzędów skarbowych - np. w Białymstoku to jest www.podlaskie.kas.gov.pl. Wybieramy urząd, wybieramy zakładkę kontakt. I tam jest jeszcze druga zakładka - obsługa plików JPK. Są tam adresy, z telefonami do ekspertów w każdym urzędzie skarbowym odnośnie JPK. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Mortel i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

13.08.2018

Ofiarami oszustów często padają osoby starsze...

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

10.08.2018

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Małgorzata Trojanowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Trojanowska

ze Stowarzyszenia "Musica sacra"
10.08.2018

"Kwarter Prima Vera - czworo młodych muzyków - lubuje się w muzyce międzywojennej i taką będzie można usłyszeć przed Ratuszem" - poleca nasz gość.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

z fundacji "Pro Anima"
10.08.2018

"Bohaterem koncertu będzie Marcin Mielczewski - XVII-wieczny polski kompozytor. Jego muzyka pokazuje, jak wysoki poziom osiągali ówcześni kompozytorzy" - mówi nasz gość.

Katarzyn Turosieńska-Durlik, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyn Turosieńska-Durlik

9.08.2018

Koncerty, pokazy filmowe, spektakl kukiełkowy, a także warsztaty dla najmłodszych - przed nami kulturalny sierpniowy weekend w Białowieży.

Wojciech Kosikowski, Michał Wilczyński, Tomasz Organek i Tomasz Staworko, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

6.08.2018

O pracy policyjnych spottersów, procedurze niebieskiej karty i problemach z jakimi spotykają się dzielnicowi w Wysokiem Mazowieckiem.


2018-08.03 Gość Radia: Marcin Siekierko oraz Mariusz Choruży

Marcin Siekierko i Mariusz Choruży

Dyrektor i Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
3.08.2018

Niedługo rozpoczną się siódma edycja Białoruskich Spotkań Folkowych. Wystąpi na nich łącznie 160 artystów, 25 zespołów, z tego 6 zespołów zagranicznych.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

sanitariuszka zgrupowania "Gurt", uczestniczka Powstania Warszawskiego
1.08.2018

Z roku na rok jest ich coraz mniej, ich wspomnienia to przejmujące świadectwa pragnienia wolności. O swoim powstańczym szlaku w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiada bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza, sanitariuszka 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Zgrupowania "Gurt" - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka, fot. Marcin Gliński

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku
31.07.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do wielu osób informacje o przyszłych emeryturach.


Krzysztof Mnich, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Mnich

prezes Stowarzyszenia Europartner, dyrektor projektu "Cyfrowy Senior"
30.07.2018

W województwie podlaskim realizowany będzie program "Cyfrowy Senior".

Karol Witkowski, Artur Sznajderuk, Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

30.07.2018

Czy zawsze powinniśmy korzystać ze ścieżek rowerowych jadąc rowerem? Jakie obowiązki względem rowerzystów mają kierowcy samochodów?


fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Rekść-Raubo

dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO
27.07.2018

- Wydarzeń będzie tyle, że trudno wybrać coś jednego - mówi Justyna Rekść-Raubo.

Łukasz Wołyniec, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Wołyniec

z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
27.07.2018

Przed nami wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca.

ks. Marcin Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

ks. Marcin Kuczyński

kierownik Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę
26.07.2018

"To wspaniała forma rekolekcji połączona z duchem pokuty. Jest też wysiłek fizyczny, więc wartość modlitwy, intencji, które niosą pielgrzymi na pewno się zwiększa" - zachęca ks. Marcin Kuczyński.


Joanna Sitko, fot. Sylwia Krassowska

Joanna Sitko

kuratorka wystawy
25.07.2018

"Obrazy intymne" i "Super carbon facies" - od czwartku (26.07) można oglądać dwie wystawy w białostockiej galerii Marchand.

Agata Rychcik-Skibińska, fot. Sylwia Krassowska

Agata Rychcik-Skibińska

koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP
25.07.2018

"Będziemy w 7 miejscowościach - dziennie jest kilkanaście spektakli, więc każdy może znaleźć coś dla siebie" - zachęca Agata Rychcik-Skibińska.

Piotr Domagała, fot. Marcin Gliński

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie Slow Fest
24.07.2018

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Wśród atrakcji są m.in. warsztaty, koncerty, wycieczki, wykłady, pokazy filmów, ale też wydarzenia kulinarne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok