Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

16.11.2017, 08:12, akt. 10:01

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński
Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Z Grzegorzem Suszko rozmawia Lech Pilarski

O tym z Grzegorzem Suszko, ekspertem w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Do tej pory, większość kojarzy taki skrót JPG. To związane jest ze zdjęciami. Teraz weszło JPK. Duże firmy to już od prawie 2 lat mają. Mali przedsiębiorcy, tacy zatrudniający niewielu ludzi będą musieli przesyłać owe JPK-i do urzędów skarbowych już od 1 stycznia.


Grzegorz Suszko: Zgadza się. JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Jest to jedna z siedmiu struktur, na chwilę obecną, którą opracowało ministerstwo. I to jest JPK VAT, czyli odzwierciedlenie ewidencji rejestru zakupów i sprzedaży...


...towarów, usług itd. To oznacza, że nie wszyscy będą musieli z owych mikroprzedsiębiorców składać JPK, ze względu na to, że nie wszyscy są płatnikami VAT.


Jak najbardziej. Pliki JPK będą składane online do ministerstwa za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie na dyskietkach, nie na pendrive'ach do urzędu, tylko to będzie musiało być zrobione poprzez internet, wysłanie pliku przez odpowiednią aplikację. I to będą robili podatnicy VAT czynni, czyli ci, co składają deklarację VAT-7, VAT-7K.

Tu należy zaznaczyć, że ci mikroprzedsiębiorcy którzy wchodzą, to jest najliczniejsza grupa. Ponieważ tak, jak pan wspomniał wcześniej, duzi, średni i mali już to robili. Natomiast mikroprzedsiębiorcy to jest najliczniejsza grupa i tu w większości to są ludzie, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale tu warto zwrócić uwagę, że na naszym terenie są to też rolnicy, którzy są podatnikami VAT. Ponieważ rolnik, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT-u, natomiast może on wybrać rezygnację z tego zwolnienia. I wtedy staje się podatnikiem VAT czynnym, staje się normalnym przedsiębiorcą jak każdy inny. Będzie musiał także składać te JPK-i. 


Co wchodzi w zakres Jednolitego Pliku Kontrolnego?


Ten Jednolity Plik Kontrolny VAT to jest odzwierciedlenie ewidencji podatku VAT, więc tam on składa się jakby z 3 sekcji - nagłówku, danych merytorycznych i sum kontrolnych. Nagłówku - to są dane - za jaki okres, kiedy jest sporządzany. W danych merytorycznych - tam są wpisywane dane z rejestru sprzedaży, rejestru zakupów, czyli NIP kontrahenta, numer faktury, data wystawienia, data sprzedaży, kwoty, jakie były w stawkach odpowiednich oraz zakupy, czyli także NIP kontrahenta, od kogo zostało to kupione, jego nazwa, adres i kwoty podatku. 


To stała struktura, stałe dane dotyczące JPK-u. Tutaj w międzyczasie nic się nie będzie zmieniać. 


Nie powinno. Aczkolwiek na chwilę obecną jest drugi schemat, a od 1 stycznia będzie trzeci schemat, ale to jest kosmetyka, która będzie uproszczeniem. Tam nie wszystkie dane trzeba będzie wpisać, a np. będzie opcjonalnie do wpisania adres email, żeby można było łatwiej się z podatnikiem skontaktować. 


Szkolenia zapewniacie?


Jak najbardziej. W chwili obecnej trwa akcja w całej Polsce "Wtorki z JPK". W każdym urzędzie skarbowym są prowadzone szkolenia. Są to wtorki, więc zostały w tej chwili dwa - 21 i 28 listopada. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym odbywa się to o godzinie 10:00, w innych urzędach różnie. Informacje można znaleźć na stronie Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Jest tam wykaz wszystkich urzędów i w jakich urzędach, w jakich godzinach są szkolenia.  


Natomiast sam opis JPK można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Tam są dokładnie sprawy opisane. Natomiast co z komputerami? Czy maszyny muszą mieć jakieś minimalne wymogi, żeby podołać transmisji JPK-ów?


Generalnie plik jest wysyłany przez aplikację stworzoną przez ministerstwo. JPK 2.0. Bądź oczywiście można przez komercyjne wysyłać. Ale ta aplikacja JPK 2.0 chodzi zarówno na Windowsach 32 bitowych, 64 bitowych jak i na Linuxie. Bodajże najmniejszy system jaki tam jest wymagany to jest Windows 7. Ale tu szczegółów dokładnie nie studiowałem. U mnie na komputerze w domu się zainstalowało. I chodzi bez problemu. Aczkolwiek wysyłki nie zrobię, bo nie jestem podatnikiem. 


Ale jeśli ktoś jest podatnikiem, chce się przygotować dobrze do tej daty 1 stycznia, czyli później już regularnego przesyłania JPK-ów, to powinien, po pierwsze pójść na szkolenie, po drugie poćwiczyć. Sprawdzić, czy ten JPK będzie funkcjonował na komputerze. 


Zgadza się. Ministerstwo dało tutaj jakby czysty wzór arkusza kalkulacyjnego, w który się będzie wpisywało te dane z rejestru vatowskiego. I podatnicy mogą ściągnąć ten arkusz ze strony www.jpk.mf.gov.pl, wypełnić go, ściągnąć program JPK i przekonwertować ten plik, ponieważ jest w formacie csv na xml, a wysyłka odbywa się w formacie xml. I, tu ważna informacja, do wysyłki takiego programu, do autoryzacji jakby tego pliku, udowodnienia, że ja, to ja jest potrzebny albo certyfikat kwalifikowany. On jest niestety płatny. Bądź - tu wiadomość jest lepsza, możliwa jest autoryzacja poprzez profil zaufany, który każdy może założyć. Jest bezpłatny. Informacje na temat profilu można znaleźć na stronie www.obywatel.gov.pl, czy na  www.epuap.gov.pl.


Jest sporo takich stron, gdzie można te informacje ściągać. Ale polecamy taką ścieżką - można się wybrać do urzędu skarbowego na szkolenie i tam przy okazji załatwić sobie profil zaufany. 


Po części tak. Profil zaufany trzeba zgłosić z komputera, z tymi danymi przyjść. Profil zaufany można założyć dwojako. Przez bankowość elektroniczną - wtedy nic nie trzeba robić. Bank potwierdza nasze dane. Natomiast jeżeli my to składamy, sami wypełniamy, to w Białymstoku jest siedem miejsc, w których można to potwierdzić, nasze dane. Między innymi są to trzy urzędy skarbowe, ZUS na ul. Młynowej, Powiatowy Urząd Pracy na ul. Pogodnej oraz Podlaski Urząd Wojewódzki na ul. Mickiewicza. 


Czyli mamy te sposoby załatwienia sobie epuapu, tego profilu zaufanego. Do 1 stycznia musimy zdążyć, bo potem trzeba potwierdzać te wszystkie dane, które wysyłamy. 


Tak. Aczkolwiek jest taka możliwość - jeżeli ktoś nie będzie w stanie wysyłać z różnych przyczyn, różne sytuacje są w życiu, może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu składania plików JPK. Wówczas zaczyna się postępowanie o odroczenie tego terminu. Urząd wydaje decyzje. Z tym, że nawet jeżeli ten termin zostanie dla podatnika odroczony, należy pamiętać, że po minięciu tego terminu, podatnik będzie musiał złożyć pliki JPK od stycznia. Więc nawet, jeżeli zostanie odroczony termin do września dla kogoś, to on w tym wrześniu będzie musiał złożyć pliki od stycznia do września i dalej już co miesiąc składać. Bo te pliki trzeba będzie przesyłać do 25 miesiąca następującego po miesiącu za który się składa.

Są jeszcze podatnicy, którzy składają deklaracje kwartalnie, ale pliki JPK trzeba składać miesięcznie. 

Chcemy jeszcze przypomnieć o pewnych zmianach, które od 1 stycznia obowiązują wszystkich w ustawie vatowskiej. Kończą się terminy vacatio legis i zwolnienia pewnych rzeczy. Po pierwsze, ewidencje podatku VAT trzeba będzie prowadzić w formie elektronicznej. I druga rzecz, wszyscy już podatnicy podatku VAT czynni będą musieli składać deklaracje także już w formie czynnej. Nie będzie już możliwości składania deklaracji w formie papierowej. 

Wszyscy podatnicy VAT czynni będą musieli od 1 stycznia składać JPK VAT. Dotyczy to także rolników, tu trzeba pamiętać, bo niektórzy rolnicy myślą, że nie są normalnymi przedsiębiorcami, jak są na vacie, a to jest mylące. To jest normalny biznesmen jak każdy inny. Więc rolnicy i wszyscy inni mikroprzedsiębiorcy składają JPK VAT.

Wszelki wątpliwości i pytania można konsultować w Krajowej Informacji Skarbowej pod telefonem 801 055 055 lub z komórek 223 300 330, a także wysyłając ewentualnie maila na info.e-deklaracje@mf.gov.pl bądź na stronach urzędów skarbowych - np. w Białymstoku to jest www.podlaskie.kas.gov.pl. Wybieramy urząd, wybieramy zakładkę kontakt. I tam jest jeszcze druga zakładka - obsługa plików JPK. Są tam adresy, z telefonami do ekspertów w każdym urzędzie skarbowym odnośnie JPK. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Włodzimierz Promiński, fot. Joanna Szubzda

prof. Włodzimierz Promiński

z Kwartetu Camerata
16.02.2018

Jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych wystąpi w piątkowy wieczór w Białymstoku.

Piotr Domagała, fot. Joanna Szubzda

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie SlowFest
16.02.2018

Prawie 15 tys. osób wzięło udział w pierwszej edycji festiwalu Podlasie SlowFest. Druga rozpocznie się w Supraślu 30 czerwca i potrwa do 12 sierpnia 2018 r.

dr Adam Adamowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Adamowicz

z Politechniki Białostockiej
16.02.2018

Na 10. Halowych Zawodach Modeli Latających w Białymstoku rywalizować będą dzieci i dorośli. Rekord na hali to około 60 sekund lotu z jednego wyrzutu.


prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Banaszuk

z Politechniki Białostockiej
16.02.2018

- Ubóstwo energetyczne jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - jest to sytuacja, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię.

Robert Sadowski, fot. Monika Kalicka

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
15.02.2018

- Pytania głównie będą koncentrować się na historii miasta, zahaczając o tegoroczny jubileusz - mówi Robert Sadowski.

Leszek Lulewicz, fot. Monika Kalicka

Leszek Lulewicz

dyrektorem Departamentu Infrastruktury i Transportu Podlaskiego
15.02.2018

"Staramy się optymalizować sieć połączeń, ale do ideału raczej nie dojdziemy. Mamy wiele uwarunkowań - finansowych, ale i technicznych" - mówi nasz gość.


dr Karolina Wierel, fot. Joanna Szubzda

dr Karolina Wierel

z Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2018

- To od nas zależy, czy święto zakochanych będzie miało charakter komercyjny, czy też będzie osobiste i niekoniecznie związane z materialnością.

Marcin Matejczuk i Wojciech Mojsak, fot. Monika Kalicka

Marcin Matejczuk i Wojciech Mojsak

organizatorzy biegu "Ultra Śledź"
13.02.2018

"Traktujemy tę imprezę jako zaproszenie do biegania ultra, 50 km czy 80 to jest dobry, delikatny wstęp".

Lech Magrel, fot. Monika Kalicka

Lech Magrel

dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM
13.02.2018

- W województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 tys. ton wyrobów azbestowych, z tego pozostało do unieszkodliwienia 90% - mówi Lech Magrel.


Kamila Lićwinko, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
12.02.2018

- Najbardziej do kolekcji brakuje medalu olimpijskiego i najważniejszym priorytetem będzie teraz start w Tokio w 2020 r. - przyznaje zawodniczka Podlasia Białystok.

Marta Czauż, Piotr Pejko, Anna Łuniewska, Angelika Dorf, fot. Joanna Szubzda

Marta Czauż, Piotr Pejko, Anna Łuniewska i Angelika Dorf

organizatorzy i uczestnicy akcji Nowa Ty w 90 dni
12.02.2018

Projekt jest skierowany do kobiet, które marzą o smuklejszej sylwetce, lepszym zdrowiu i wyglądzie. - Zaważyła ciekawość i chęć zmiany - mówi jedna z uczestniczek.

10:10 z dzielnicowym, 12.02.2018, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

12.02.2018

Jakie zasady obowiązują pieszych i kierowców w strefach zamieszkania? Jakie są najczęstsze grzechy kierowców związane z parkowaniem w tych miejscach?


Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
12.02.2018

- Biorąc pod uwagę to, jakich pozyskaliśmy zawodników, uważam, że klub zrobił wszystko, żeby zespół był co najmniej tak samo silny.

Wojciech Fortuna, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Fortuna

złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 r.
9.02.2018

- W Zakopanem na każdej górce była skocznia terenowa, a ja jako 3-letni chłopak po raz pierwszy przypiąłem narty - wspomina Wojciech Fortuna.

Piotr Gliński, fot. Adam Dąbrowski

Piotr Gliński

wicepremier, szef resortu Kultury i Dziedzictwa Narodowego
9.02.2018

- Budowa w centrum miasta centrum kultury. Miasta zwłaszcza takie jak Łomża, powinny się rozwijać równomiernie, także poprzez kulturę. Centrum powinno żyć, to jest oferta kulturalna nowoczesna. Kultura jako element rozwoju miast.


Produkcja animacji "Twój Vincent", fot. Sławomir Wambier

Sławomir Warmbier

artysta pracujący przy animacji "Twój Vincent"
9.02.2018

- Jedną scenę, trwającą pół minuty, wykonywałem 5-6 miesięcy, na jedną minutę trzeba było zrobić 720 obrazów - opowiada artysta.

Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski

Jan Miłosz Zarzycki

dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej
9.02.2018

- Jest to ogromny zaszczyt i prestiż dla naszej instytucji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował się przejąć mecenat nad naszą kameralną filharmonią - mówi dyrektor ŁFK.

Jan Wołosik

były działacz na rzecz idei olimpijskiej
8.02.2018

"Oczywiście życzylibyśmy sobie, aby tych medali było jak najwięcej. Jednak to będzie bardzo trudne. Myślę, że sytuacja jaka nam się przydarzyła 4 lata temu, ona może się nie powtórzyć w ciągu najbliższych 100 lat" - mówi Jan Wołosik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok