Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

16.11.2017, 08:12, akt. 10:01

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński
Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Z Grzegorzem Suszko rozmawia Lech Pilarski

O tym z Grzegorzem Suszko, ekspertem w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Do tej pory, większość kojarzy taki skrót JPG. To związane jest ze zdjęciami. Teraz weszło JPK. Duże firmy to już od prawie 2 lat mają. Mali przedsiębiorcy, tacy zatrudniający niewielu ludzi będą musieli przesyłać owe JPK-i do urzędów skarbowych już od 1 stycznia.


Grzegorz Suszko: Zgadza się. JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Jest to jedna z siedmiu struktur, na chwilę obecną, którą opracowało ministerstwo. I to jest JPK VAT, czyli odzwierciedlenie ewidencji rejestru zakupów i sprzedaży...


...towarów, usług itd. To oznacza, że nie wszyscy będą musieli z owych mikroprzedsiębiorców składać JPK, ze względu na to, że nie wszyscy są płatnikami VAT.


Jak najbardziej. Pliki JPK będą składane online do ministerstwa za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie na dyskietkach, nie na pendrive'ach do urzędu, tylko to będzie musiało być zrobione poprzez internet, wysłanie pliku przez odpowiednią aplikację. I to będą robili podatnicy VAT czynni, czyli ci, co składają deklarację VAT-7, VAT-7K.

Tu należy zaznaczyć, że ci mikroprzedsiębiorcy którzy wchodzą, to jest najliczniejsza grupa. Ponieważ tak, jak pan wspomniał wcześniej, duzi, średni i mali już to robili. Natomiast mikroprzedsiębiorcy to jest najliczniejsza grupa i tu w większości to są ludzie, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale tu warto zwrócić uwagę, że na naszym terenie są to też rolnicy, którzy są podatnikami VAT. Ponieważ rolnik, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT-u, natomiast może on wybrać rezygnację z tego zwolnienia. I wtedy staje się podatnikiem VAT czynnym, staje się normalnym przedsiębiorcą jak każdy inny. Będzie musiał także składać te JPK-i. 


Co wchodzi w zakres Jednolitego Pliku Kontrolnego?


Ten Jednolity Plik Kontrolny VAT to jest odzwierciedlenie ewidencji podatku VAT, więc tam on składa się jakby z 3 sekcji - nagłówku, danych merytorycznych i sum kontrolnych. Nagłówku - to są dane - za jaki okres, kiedy jest sporządzany. W danych merytorycznych - tam są wpisywane dane z rejestru sprzedaży, rejestru zakupów, czyli NIP kontrahenta, numer faktury, data wystawienia, data sprzedaży, kwoty, jakie były w stawkach odpowiednich oraz zakupy, czyli także NIP kontrahenta, od kogo zostało to kupione, jego nazwa, adres i kwoty podatku. 


To stała struktura, stałe dane dotyczące JPK-u. Tutaj w międzyczasie nic się nie będzie zmieniać. 


Nie powinno. Aczkolwiek na chwilę obecną jest drugi schemat, a od 1 stycznia będzie trzeci schemat, ale to jest kosmetyka, która będzie uproszczeniem. Tam nie wszystkie dane trzeba będzie wpisać, a np. będzie opcjonalnie do wpisania adres email, żeby można było łatwiej się z podatnikiem skontaktować. 


Szkolenia zapewniacie?


Jak najbardziej. W chwili obecnej trwa akcja w całej Polsce "Wtorki z JPK". W każdym urzędzie skarbowym są prowadzone szkolenia. Są to wtorki, więc zostały w tej chwili dwa - 21 i 28 listopada. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym odbywa się to o godzinie 10:00, w innych urzędach różnie. Informacje można znaleźć na stronie Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Jest tam wykaz wszystkich urzędów i w jakich urzędach, w jakich godzinach są szkolenia.  


Natomiast sam opis JPK można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Tam są dokładnie sprawy opisane. Natomiast co z komputerami? Czy maszyny muszą mieć jakieś minimalne wymogi, żeby podołać transmisji JPK-ów?


Generalnie plik jest wysyłany przez aplikację stworzoną przez ministerstwo. JPK 2.0. Bądź oczywiście można przez komercyjne wysyłać. Ale ta aplikacja JPK 2.0 chodzi zarówno na Windowsach 32 bitowych, 64 bitowych jak i na Linuxie. Bodajże najmniejszy system jaki tam jest wymagany to jest Windows 7. Ale tu szczegółów dokładnie nie studiowałem. U mnie na komputerze w domu się zainstalowało. I chodzi bez problemu. Aczkolwiek wysyłki nie zrobię, bo nie jestem podatnikiem. 


Ale jeśli ktoś jest podatnikiem, chce się przygotować dobrze do tej daty 1 stycznia, czyli później już regularnego przesyłania JPK-ów, to powinien, po pierwsze pójść na szkolenie, po drugie poćwiczyć. Sprawdzić, czy ten JPK będzie funkcjonował na komputerze. 


Zgadza się. Ministerstwo dało tutaj jakby czysty wzór arkusza kalkulacyjnego, w który się będzie wpisywało te dane z rejestru vatowskiego. I podatnicy mogą ściągnąć ten arkusz ze strony www.jpk.mf.gov.pl, wypełnić go, ściągnąć program JPK i przekonwertować ten plik, ponieważ jest w formacie csv na xml, a wysyłka odbywa się w formacie xml. I, tu ważna informacja, do wysyłki takiego programu, do autoryzacji jakby tego pliku, udowodnienia, że ja, to ja jest potrzebny albo certyfikat kwalifikowany. On jest niestety płatny. Bądź - tu wiadomość jest lepsza, możliwa jest autoryzacja poprzez profil zaufany, który każdy może założyć. Jest bezpłatny. Informacje na temat profilu można znaleźć na stronie www.obywatel.gov.pl, czy na  www.epuap.gov.pl.


Jest sporo takich stron, gdzie można te informacje ściągać. Ale polecamy taką ścieżką - można się wybrać do urzędu skarbowego na szkolenie i tam przy okazji załatwić sobie profil zaufany. 


Po części tak. Profil zaufany trzeba zgłosić z komputera, z tymi danymi przyjść. Profil zaufany można założyć dwojako. Przez bankowość elektroniczną - wtedy nic nie trzeba robić. Bank potwierdza nasze dane. Natomiast jeżeli my to składamy, sami wypełniamy, to w Białymstoku jest siedem miejsc, w których można to potwierdzić, nasze dane. Między innymi są to trzy urzędy skarbowe, ZUS na ul. Młynowej, Powiatowy Urząd Pracy na ul. Pogodnej oraz Podlaski Urząd Wojewódzki na ul. Mickiewicza. 


Czyli mamy te sposoby załatwienia sobie epuapu, tego profilu zaufanego. Do 1 stycznia musimy zdążyć, bo potem trzeba potwierdzać te wszystkie dane, które wysyłamy. 


Tak. Aczkolwiek jest taka możliwość - jeżeli ktoś nie będzie w stanie wysyłać z różnych przyczyn, różne sytuacje są w życiu, może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu składania plików JPK. Wówczas zaczyna się postępowanie o odroczenie tego terminu. Urząd wydaje decyzje. Z tym, że nawet jeżeli ten termin zostanie dla podatnika odroczony, należy pamiętać, że po minięciu tego terminu, podatnik będzie musiał złożyć pliki JPK od stycznia. Więc nawet, jeżeli zostanie odroczony termin do września dla kogoś, to on w tym wrześniu będzie musiał złożyć pliki od stycznia do września i dalej już co miesiąc składać. Bo te pliki trzeba będzie przesyłać do 25 miesiąca następującego po miesiącu za który się składa.

Są jeszcze podatnicy, którzy składają deklaracje kwartalnie, ale pliki JPK trzeba składać miesięcznie. 

Chcemy jeszcze przypomnieć o pewnych zmianach, które od 1 stycznia obowiązują wszystkich w ustawie vatowskiej. Kończą się terminy vacatio legis i zwolnienia pewnych rzeczy. Po pierwsze, ewidencje podatku VAT trzeba będzie prowadzić w formie elektronicznej. I druga rzecz, wszyscy już podatnicy podatku VAT czynni będą musieli składać deklaracje także już w formie czynnej. Nie będzie już możliwości składania deklaracji w formie papierowej. 

Wszyscy podatnicy VAT czynni będą musieli od 1 stycznia składać JPK VAT. Dotyczy to także rolników, tu trzeba pamiętać, bo niektórzy rolnicy myślą, że nie są normalnymi przedsiębiorcami, jak są na vacie, a to jest mylące. To jest normalny biznesmen jak każdy inny. Więc rolnicy i wszyscy inni mikroprzedsiębiorcy składają JPK VAT.

Wszelki wątpliwości i pytania można konsultować w Krajowej Informacji Skarbowej pod telefonem 801 055 055 lub z komórek 223 300 330, a także wysyłając ewentualnie maila na info.e-deklaracje@mf.gov.pl bądź na stronach urzędów skarbowych - np. w Białymstoku to jest www.podlaskie.kas.gov.pl. Wybieramy urząd, wybieramy zakładkę kontakt. I tam jest jeszcze druga zakładka - obsługa plików JPK. Są tam adresy, z telefonami do ekspertów w każdym urzędzie skarbowym odnośnie JPK. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.05.2018

- Być może już w środę (23.05) Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zatwierdzi kandydatów na stanowiska prezydentów i burmistrzów miast powiatowych - mówi Jarosław Zieliński.

Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk

z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
21.05.2018

V Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anny German to szansa dla młodych ludzi, zafascynowanych dobrą piosenką z wartościowym tekstem.

St. sierż. Justyna Bzymek, kom. Joanna Rzepniewska, mł. asp. Wojciech Kosikowski, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

21.05.2018

Czym jest porwanie rodzicielskie i w jaki sposób różni się od zaginięcia?


Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
21.05.2018

"Jeżeli ta współpraca będzie tak jak do tej pory dobrze wyglądała, Jagiellonia w kolejnych latach ma szansę na kolejne medale, a być może będzie to złoto" - mówi Mirosław Dymek.

Andrzej Ambrożej i Marek Gąsiorowski, fot. Agata Nieciecka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Dariusz Jurczak i Jerzy Kułakowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Jurczak

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2018

Jak wygląda atmosfera w szatni Jagiellonii Białystok? - Widać u nich było wielką wolę walki - mówi drugi trener Jagiellonii Białystok.


Agnieszka Syczewska i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Syczewska

wiceprezes Jagiellonii Białystok
20.05.2018

"Mamy już pewne wicemistrzostwo. Gramy o więcej, gramy o marzenia" - mówi Agnieszka Syczewska.

Sławomir Kopczewski i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Sebastian Kochaniec, fot. Joanna Szubzda

dr Sebastian Kochaniec

kulturoznawca, krytyk sztuki
20.05.2018

W ciągu Nocy Muzeów odwiedza je 4 proc. wszystkich odwiedzających placówki kultury.


Krzysztof Ratajczak

szef redakcji sportowej Radia Poznań
18.05.2018

- Trener Lecha Poznań mówi, że wszyscy piłkarze są gotowi do boju z Legią Warszawa - przede wszystkim dla siebie, dla własnych kibiców, by w ich oczach odzyskać zaufanie. A że przy okazji pomogliby Jagiellonii? To inna sprawa - relacjonuje poznański dziennikarz.

Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
18.05.2018

- Gramy o marzenia - mówi szkoleniowiec białostockiej drużyny. Piłkarze Jagiellonii zagrają w niedzielę o pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski.

Paweł Janas

były trener reprezentacji
18.05.2018

- Kibicuję Jagiellonii z tego względu, że trenerem jest Polak. Trenerzy zagraniczni w polskiej lidze - trochę mnie to już irytuje - stwierdza były selekcjoner polskiej kadry.


Marta Guśniowska, fot. Joanna Szubzda

Martia Guśniowska

zawodowa baśniopisarka
18.05.2018

Współczesną wersję bajki o Czerwonym Kapturku napisała Marta Guśniowska - pisarka współpracująca z większością teatrów lalek w Polsce, a także w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Wojciech Strzałkowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej SSA Jagiellonia Białystok
17.05.2018

W niedzielę (20.05) dowiemy się, czy Jagiellonia Białystok będzie mistrzem Polski w piłce nożnej.

Andrzej i Kacper Łukaszewicz, fot. Monika Kalicka

Kacper i Andrzej Łukaszewiczowie

z Białostockiego Aeroklubu
17.05.2018

"Na Politechnice Białostockiej były zawody modeli halowych, tam połknąłem bakcyla" - mówi Kacper Łukaszewicz.


Artur Gaweł, fot. Monika Kalicka

dr Artur Gaweł

dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
17.05.2018

"Dla naszych przodków było to niezwykle ważne, żeby zabezpieczyć zboże przed jakimś nieszczęściem i zebrać obfite plony".

Leszek Sokołowski, fot. Monika Kalicka

prof. Leszek Sokołowski

dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyka w Starym Kościele"
17.05.2018

"Program festiwalu jest bardzo zróżnicowany, zawierają przeboje muzyki klasycznej, ale też klasycznej połączeniu z jazzem".

Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2018

"Bardzo ważne będą, jeśli chodzi o inwestorów - kryteria ilościowe i jakościowe. Czyli postawi się inwestorom konkretne wymagania".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok