Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku

16.11.2017, 08:12, akt. 10:01

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński
Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Z Grzegorzem Suszko rozmawia Lech Pilarski

O tym z Grzegorzem Suszko, ekspertem w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Do tej pory, większość kojarzy taki skrót JPG. To związane jest ze zdjęciami. Teraz weszło JPK. Duże firmy to już od prawie 2 lat mają. Mali przedsiębiorcy, tacy zatrudniający niewielu ludzi będą musieli przesyłać owe JPK-i do urzędów skarbowych już od 1 stycznia.


Grzegorz Suszko: Zgadza się. JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Jest to jedna z siedmiu struktur, na chwilę obecną, którą opracowało ministerstwo. I to jest JPK VAT, czyli odzwierciedlenie ewidencji rejestru zakupów i sprzedaży...


...towarów, usług itd. To oznacza, że nie wszyscy będą musieli z owych mikroprzedsiębiorców składać JPK, ze względu na to, że nie wszyscy są płatnikami VAT.


Jak najbardziej. Pliki JPK będą składane online do ministerstwa za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie na dyskietkach, nie na pendrive'ach do urzędu, tylko to będzie musiało być zrobione poprzez internet, wysłanie pliku przez odpowiednią aplikację. I to będą robili podatnicy VAT czynni, czyli ci, co składają deklarację VAT-7, VAT-7K.

Tu należy zaznaczyć, że ci mikroprzedsiębiorcy którzy wchodzą, to jest najliczniejsza grupa. Ponieważ tak, jak pan wspomniał wcześniej, duzi, średni i mali już to robili. Natomiast mikroprzedsiębiorcy to jest najliczniejsza grupa i tu w większości to są ludzie, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale tu warto zwrócić uwagę, że na naszym terenie są to też rolnicy, którzy są podatnikami VAT. Ponieważ rolnik, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT-u, natomiast może on wybrać rezygnację z tego zwolnienia. I wtedy staje się podatnikiem VAT czynnym, staje się normalnym przedsiębiorcą jak każdy inny. Będzie musiał także składać te JPK-i. 


Co wchodzi w zakres Jednolitego Pliku Kontrolnego?


Ten Jednolity Plik Kontrolny VAT to jest odzwierciedlenie ewidencji podatku VAT, więc tam on składa się jakby z 3 sekcji - nagłówku, danych merytorycznych i sum kontrolnych. Nagłówku - to są dane - za jaki okres, kiedy jest sporządzany. W danych merytorycznych - tam są wpisywane dane z rejestru sprzedaży, rejestru zakupów, czyli NIP kontrahenta, numer faktury, data wystawienia, data sprzedaży, kwoty, jakie były w stawkach odpowiednich oraz zakupy, czyli także NIP kontrahenta, od kogo zostało to kupione, jego nazwa, adres i kwoty podatku. 


To stała struktura, stałe dane dotyczące JPK-u. Tutaj w międzyczasie nic się nie będzie zmieniać. 


Nie powinno. Aczkolwiek na chwilę obecną jest drugi schemat, a od 1 stycznia będzie trzeci schemat, ale to jest kosmetyka, która będzie uproszczeniem. Tam nie wszystkie dane trzeba będzie wpisać, a np. będzie opcjonalnie do wpisania adres email, żeby można było łatwiej się z podatnikiem skontaktować. 


Szkolenia zapewniacie?


Jak najbardziej. W chwili obecnej trwa akcja w całej Polsce "Wtorki z JPK". W każdym urzędzie skarbowym są prowadzone szkolenia. Są to wtorki, więc zostały w tej chwili dwa - 21 i 28 listopada. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym odbywa się to o godzinie 10:00, w innych urzędach różnie. Informacje można znaleźć na stronie Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Jest tam wykaz wszystkich urzędów i w jakich urzędach, w jakich godzinach są szkolenia.  


Natomiast sam opis JPK można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Tam są dokładnie sprawy opisane. Natomiast co z komputerami? Czy maszyny muszą mieć jakieś minimalne wymogi, żeby podołać transmisji JPK-ów?


Generalnie plik jest wysyłany przez aplikację stworzoną przez ministerstwo. JPK 2.0. Bądź oczywiście można przez komercyjne wysyłać. Ale ta aplikacja JPK 2.0 chodzi zarówno na Windowsach 32 bitowych, 64 bitowych jak i na Linuxie. Bodajże najmniejszy system jaki tam jest wymagany to jest Windows 7. Ale tu szczegółów dokładnie nie studiowałem. U mnie na komputerze w domu się zainstalowało. I chodzi bez problemu. Aczkolwiek wysyłki nie zrobię, bo nie jestem podatnikiem. 


Ale jeśli ktoś jest podatnikiem, chce się przygotować dobrze do tej daty 1 stycznia, czyli później już regularnego przesyłania JPK-ów, to powinien, po pierwsze pójść na szkolenie, po drugie poćwiczyć. Sprawdzić, czy ten JPK będzie funkcjonował na komputerze. 


Zgadza się. Ministerstwo dało tutaj jakby czysty wzór arkusza kalkulacyjnego, w który się będzie wpisywało te dane z rejestru vatowskiego. I podatnicy mogą ściągnąć ten arkusz ze strony www.jpk.mf.gov.pl, wypełnić go, ściągnąć program JPK i przekonwertować ten plik, ponieważ jest w formacie csv na xml, a wysyłka odbywa się w formacie xml. I, tu ważna informacja, do wysyłki takiego programu, do autoryzacji jakby tego pliku, udowodnienia, że ja, to ja jest potrzebny albo certyfikat kwalifikowany. On jest niestety płatny. Bądź - tu wiadomość jest lepsza, możliwa jest autoryzacja poprzez profil zaufany, który każdy może założyć. Jest bezpłatny. Informacje na temat profilu można znaleźć na stronie www.obywatel.gov.pl, czy na  www.epuap.gov.pl.


Jest sporo takich stron, gdzie można te informacje ściągać. Ale polecamy taką ścieżką - można się wybrać do urzędu skarbowego na szkolenie i tam przy okazji załatwić sobie profil zaufany. 


Po części tak. Profil zaufany trzeba zgłosić z komputera, z tymi danymi przyjść. Profil zaufany można założyć dwojako. Przez bankowość elektroniczną - wtedy nic nie trzeba robić. Bank potwierdza nasze dane. Natomiast jeżeli my to składamy, sami wypełniamy, to w Białymstoku jest siedem miejsc, w których można to potwierdzić, nasze dane. Między innymi są to trzy urzędy skarbowe, ZUS na ul. Młynowej, Powiatowy Urząd Pracy na ul. Pogodnej oraz Podlaski Urząd Wojewódzki na ul. Mickiewicza. 


Czyli mamy te sposoby załatwienia sobie epuapu, tego profilu zaufanego. Do 1 stycznia musimy zdążyć, bo potem trzeba potwierdzać te wszystkie dane, które wysyłamy. 


Tak. Aczkolwiek jest taka możliwość - jeżeli ktoś nie będzie w stanie wysyłać z różnych przyczyn, różne sytuacje są w życiu, może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu składania plików JPK. Wówczas zaczyna się postępowanie o odroczenie tego terminu. Urząd wydaje decyzje. Z tym, że nawet jeżeli ten termin zostanie dla podatnika odroczony, należy pamiętać, że po minięciu tego terminu, podatnik będzie musiał złożyć pliki JPK od stycznia. Więc nawet, jeżeli zostanie odroczony termin do września dla kogoś, to on w tym wrześniu będzie musiał złożyć pliki od stycznia do września i dalej już co miesiąc składać. Bo te pliki trzeba będzie przesyłać do 25 miesiąca następującego po miesiącu za który się składa.

Są jeszcze podatnicy, którzy składają deklaracje kwartalnie, ale pliki JPK trzeba składać miesięcznie. 

Chcemy jeszcze przypomnieć o pewnych zmianach, które od 1 stycznia obowiązują wszystkich w ustawie vatowskiej. Kończą się terminy vacatio legis i zwolnienia pewnych rzeczy. Po pierwsze, ewidencje podatku VAT trzeba będzie prowadzić w formie elektronicznej. I druga rzecz, wszyscy już podatnicy podatku VAT czynni będą musieli składać deklaracje także już w formie czynnej. Nie będzie już możliwości składania deklaracji w formie papierowej. 

Wszyscy podatnicy VAT czynni będą musieli od 1 stycznia składać JPK VAT. Dotyczy to także rolników, tu trzeba pamiętać, bo niektórzy rolnicy myślą, że nie są normalnymi przedsiębiorcami, jak są na vacie, a to jest mylące. To jest normalny biznesmen jak każdy inny. Więc rolnicy i wszyscy inni mikroprzedsiębiorcy składają JPK VAT.

Wszelki wątpliwości i pytania można konsultować w Krajowej Informacji Skarbowej pod telefonem 801 055 055 lub z komórek 223 300 330, a także wysyłając ewentualnie maila na info.e-deklaracje@mf.gov.pl bądź na stronach urzędów skarbowych - np. w Białymstoku to jest www.podlaskie.kas.gov.pl. Wybieramy urząd, wybieramy zakładkę kontakt. I tam jest jeszcze druga zakładka - obsługa plików JPK. Są tam adresy, z telefonami do ekspertów w każdym urzędzie skarbowym odnośnie JPK. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Wojciech Kosikowski, Wioletta Kwaśniewska, Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

11.12.2017

Jak nie dać się oszukać podczas robienia przedświątecznych zakupów?

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Biełsatu
11.12.2017

Nadająca z Polski i finansowana głównie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych białoruskojęzyczna telewizja Biełsat istnieje już 10 lat.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, fot. Iza Kosakowska

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
8.12.2017

Od trzech lat w biednych i zadłużonych Sejnach trwa swoista wojna na górze radnych z burmistrzem. Konsekwencje tej wojny ponoszą mieszkańcy miasta.


Piotr Bagniuk, fot. Marcin Gliński

Piotr Bagniuk

z Automobilklubu Podlaskiego
8.12.2017

9 grudnia odbędzie się 32. Impreza Samochodowa Barbórka 2017.

Gala wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia, Warszawa, 04.12.2017, foto: Archiwum Fundacji Villa Sokrates

Leon Tarasewicz

artysta, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
8.12.2017

Artysta z Podlasia, Leon Tarasewicz, został laureatem prestiżowej nagrody dziennika "Rzeczpospolita".

Dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.12.2017

Dla jednych zaskoczenie dla innych logika politycznych wydarzeń. Beata Szydło przestanie być premierem, a zastąpi ją prawdopodobnie Mateusz Morawiecki.


Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Krzysztof Pietras

z PKP PLK
7.12.2017

Rozpoczęliśmy prace w bieżącym roku na odcinku Sadowne - Czyżew. Prace są dosyć mocno już zaawansowane. Ich zakończenie przewidujemy na jesień 2019 r. - tak o modernizacji trasy Rail Baltica mówi Krzysztof Pietras.

Hubert Gudalewski, fot. Wojciech Szubzda

Hubert Gudalewski

student Politechniki Białostockiej
7.12.2017

Jesteśmy na etapie budowie drugiego prototypu, który chcemy wprowadzić do sprzedaży - tak o projekcie HERMES, czyli hybrydowej przystawce do napędu wózka osoby niepełnosprawnej - mówi Hubert Gudalewski.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
7.12.2017

Pierwszy pomysł, żeby promować poprzez swoją twórczość Suwalszczyznę wypłynął z tego, że inny pisarz, w podobny sposób promuje Lubelszczyznę. Więc, ja uznałem, że suwalczanie nie gęsi i również swoją piękną ziemię mają - mówi Artur Urbanowicz.


Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Żemojda

Wojciech Tarasiuk

dyrektor podlaskiego oddziału Banku PKO BP
6.12.2017

Końcówka roku na podlaskim rynku mieszkaniowym zapowiada się bardzo spokojnie. Nie będzie wzlotów i upadków.

Angelika Kitlas, fot. Monika Kalicka

Angelika Kitlas

III wicemiss Polski
6.12.2017

- Tę chwilę będę pamiętała do końca życia, chciałam zajść jak najwyżej i jestem niesamowicie zadowolona z tytułu - mówi Angelika Kitlas.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
6.12.2017

- Pierwsze zarządzenia zastępcze dotyczące dekomunizacji ulic będą wydane w przyszłym tygodniu - deklaruje wojewoda.


Jarosław Ławski, fot. Monika Kalicka

prof. Jarosław Ławski

z Katedry Badań Filologicznych "Wschód – Zachód" Uniwersytetu w Białymstoku
5.12.2017

- Zygmunt Gloger jest wartością regionalną i uniwersalną, ważną dla każdego Polaka, jako autor "Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej", ale też postacią ważną dla Litwinów, Białorusinów i Ukraińców - podkreśla prof. Jarosław Ławski.

Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński

Jarosław Dworzański

były członek PO
5.12.2017

- Na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu - mówi Jarosław Dworzański.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
4.12.2017

Śnieg i śliskie ulice utrudniały w poniedziałek (04.12) jazdę po Białymstoku, kierowcy stali w długich korkach.


Urszula Mirończuk, fot. Monika Kalicka

Urszula Mirończuk

rzecznik prezydenta Białegostoku
4.12.2017

- Do dyspozycji w sezonie zimowym są 32 pługopiaskarki, wszystkie były dziś na ulicach Białegostoku, ponad 20 ciągników oczyszczało chodniki - mówi Urszula Mirończuk.

Niebieski Mikołaj Radia Białystok, fot. Monika Kalicka

Niebieski Mikołaj Radia Białystok

4.12.2017

W grudniu przygotowaliśmy dla słuchaczy konkurs z prezentami.

Paweł Andrulewicz, Adam Romanowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

4.12.2017

- W trudnych warunkach drogowych zawsze trzeba pamiętać o bezpieczeństwie - zarówno jeśli jesteśmy kierowcami, jak i pieszymi - apelują policjanci.
źródło: www.radio.bialystok.pl​