Radio Białystok | Gość | Jarosław Dworzański - były członek PO

Jarosław Dworzański

były członek PO

5.12.2017, 08:27, akt. 08:44

- Na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu - mówi Jarosław Dworzański.

Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński
Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński

Z Jarosławem Dworzańskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po ostatnich wyborach wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej na Podlasiu oddał legitymację. Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Jarosław Dworzański zrezygnował z członkostwa w PO. Dlaczego? O tym z Jarosławem Dworzańskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Spodziewał się pan, że w polityce obowiązuje dobry smak?


Jarosław Dworzański: Bardzo często tak było, starałem się zawsze w polityce postępować tak, by tego dobrego smaku nie brakło, jak widzę, jest to cytat z mojej konferencji. Koledzy podsuwali mi bardziej soczyste określenia, ale nie skorzystałem z tego.


Czyli bardzo oględnie określił pan swoje wystąpienie z Platformy Obywatelskiej. Jak to tłumaczyć?


Tak jak powiedziałem - pewne granice zostały przekroczone. Moje kandydowanie w wyborach do władz Platformy na funkcję delegata był to taki w sumie symboliczny gest, takie karciane "sprawdzam".


Co pan chciał sprawdzić?


Chciałem sprawdzić swoją pozycję w Platformie, chciałem sprawdzić stosunek kierownictwa Platformy do mnie, jak pan widzi ten sprawdzian wyszedł tak, jak wyszedł. Złożyłem z jednej strony protest wyborczy, z drugiej strony rezygnację z członkostwa w Platformie. Oczywiście protest już mnie mniej interesuje, jest to zadanie dla władz Platformy.


Ale kto będzie ten protest rozpatrywał?


Ja bym tutaj dwojako spojrzał na sprawę, bo z jednej strony kierowany jest protest do regionalnej komisji wyborczej, ale z drugiej strony powinien się tym zainteresować rzecznik dyscypliny partyjnej, ponieważ to jest rzeczywiście gra na osłabienie wizerunku partii. Przecież wysyłanie tego typu informacji do wyborców, do członków Platformy w sytuacji, kiedy partia walczy o wolne wybory w kraju, jest co najmniej kuriozalne.


W tym piśmie, które zostało rozesłane do delegatów wskazywano konkretnych ludzi, których trzeba wybrać, jako delegatów.


Dokładnie tak. Ja przypomnę, że ta funkcja delegata, to jest reprezentacja białostockiej Platformy na konwencji krajowej w Warszawie, w radzie regionu i w radzie powiatu. A zatem taka funkcja honorowa, a nie praktyczna. No i tego też mi zabrakło. Ja bym nie przywiązywał zbyt dużej wagi do wyniku wyborczego, bo on nie był istotny, miałem wszak dylemat, ponieważ od razu chciałem zrezygnować z udziału w tych wyborach po otrzymaniu tego maila, niemniej jednak nie mogłem zrobić zawodu tym wszystkim, którzy chcieli zaprotestować przeciwko takim metodom i zagłosować na mnie. Wynik 26 głosów plus pięć głosów nieważnych, na których też byłem zaznaczony, więc jest to około 30 osób w Platformie białostockiej, które myślą podobnie jak ja, spośród 120 czy 130 głosujących. To nie jest już imponująca liczba, Platforma staje się wąską partią kadrową, przestaje być partią obywatelską, więc idą nowe czasy.


Ale to oznacza, w pana opinii, że całe wybory powinny zostać uznane za nieważne?


Nie całe wybory, tylko w tej części dotyczącej delegatów. Ponieważ informacja o tym, żeby  głosować na 30 członków Rady Powiatu nikomu nie szkodziła, ponieważ na 30 miejsc zgłoszonych było 30 osób. A zatem osoba, która kandydowała, głosująca sama siebie tylko i wyłącznie otrzymująca jeden głos, wchodziła.


Ale jakie to wybory? Marnie to trochę wygląda, że jest 30 kandydatów, jest jeden na przewodniczącego zarządu białostockiego, jeden kandydat na szefa regionu, to jaki wy mieliście wybór?


Ja podgrzałem trochę atmosferę zgłaszając swoją kandydaturę i widziałem, że koledzy z kierownictwa partii nie wytrzymali tego ciśnienia i czyniąc gwałtowne ruchy nieprzemyślane, bo to przecież trudno nazwać inaczej wysłanie takiego maila, który trafia do mnie, do mojej żony.


Żona miała głosować przeciwko panu?


Żona miała głosować przeciwko mnie. No proszę sobie wyobrazić ciekawą sytuację. Moja żona jest także w Platformie i dzisiaj ona jest w Platformie, a ja już poza, mamy taką sytuację rodzinną.


Oczekiwania są takie, że powinien pan zrezygnować z przewodniczenia sejmikowi samorządowemu województwa podlaskiego.


Słyszałem tę wersję, zresztą rozmawiałem z przewodniczącym Tyszkiewiczem, co prawda nie było o tym mowy, nie mogłem rozmawiać z marszałkiem i zarządem województwa, więc porozmawiam z marszałkiem województwa i z członkami zarządu w środę, na temat dalszego funkcjonowania w tej koalicji.


Bo zrezygnował pan z członkostwa w Platformie, ale nadal popiera pan koalicję PO-PSL w sejmiku.


To jest dziecko, które się przy mnie rodziło, natomiast kluby Platformy i PSL mają jednego członka mniej. Platforma Obywatelska ma 7 członków, Polskie Stronnictwo Ludowe dziewięciu. Ciągle jeszcze jest większość, ale już tylko wymagana. ponieważ brak jednego głosu tworzy sytuację bardzo trudną.


Czyli jest pan takim języczkiem u wagi?


Sporo od tego zależy. Ja nie upieram się przy funkcji przewodniczącego sejmiku, aczkolwiek zwracam uwagę na to, że wraz z moją rezygnacją z przewodniczenia w sejmiku województwa - województwo podlaskie traci członka zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, którego ja jestem członkiem i nie jest to funkcja, która należy się przewodniczącemu podlaskiego sejmiku. Jest to funkcja pochodząca z wyboru wśród wielu kandydatów, byłem jednym z tych, którzy zostali na tę funkcję wybrani. Także warto to rozważyć, to jest bardzo istotny element pracy samorządu, współpracy z rządem i warto byłoby to dla naszego województwa utrzymać.


Ale z ploteczek, które docierają wynika, że pan jakoś się próbuje dogadać się z prezydentem Białegostoku, czy z innymi, że na horyzoncie ma pan przejście teraz do Nowoczesnej, szukał pan pretekstu, żeby taki manewr wykonać.


To ciekawe, co pan mówi. Aczkolwiek chyba coś w tym musi być, ponieważ na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu, więc może coś w tym jest. 

Natomiast jeżeli chodzi o prezydenta Białegostoku, jestem z nim w znakomitych relacjach od początku pełnienia przez niego tej funkcji, cieszę się bardzo, że mogliśmy razem współpracować. Zachęcam prezydenta do kandydowania na następną kadencję, bo uważam, że lepszego kandydata nie znajdziemy i na tym się na razie kończy nasza współpraca. Prezydent nie jest członkiem żadnej partii, byłem kiedyś doradcą pana prezydenta do spraw unijnych, trzeba było to jakoś zakończyć, były takie oczekiwania. Nie trzeba było mnie odwoływać, zrezygnowałem. A z  prezydentem dalej jestem w znakomitych relacjach. 


I podobnie może być z przewodniczeniem sejmikowi.


Oczywiście, jeżeli będzie taka potrzeba, sam uznam, że dla dobra naszego samorządu województwa, należy to zrobić, to to zrobię. Aczkolwiek nie wiem, czy to jest potrzebne. Myślę, że ta najbliższa grudniowa, trudna w sumie, sesja budżetowa wymaga sprawności, wymaga doświadczenia, więc może ją poprowadzę, jeżeli mi pozwolą. Natomiast jeżeli będzie jakaś silna presja, to nie widzę powodu, żeby się przy tym upierać. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

szef PiS w Białymstoku
16.11.2018

Artur Kosicki ma zostać marszałkiem województwa podlaskiego - taka jest rekomendacja komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Tadeusz Chwiedź, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Chwiedź [wideo]

prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków
15.11.2018

"Sybiracy czują się upokorzeni, czują się pokrzywdzeni, że wszyscy inni dostali odszkodowanie, a oni nie mogą otrzymać" - mówi Tadeusz Chwiedź.

Dominik Sołowiej, Bożena bednarek i Michał Ambrosiuk, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek, Dominik Sołowiej i Michał Androsiuk

Klub Czytelniczy Ex Libris
15.11.2018

"Michał Ambrosiuk to autor, który wpisuje mi się w pewien sposób myślenia literaturze regionalnej, która z tej regionalności czerpie niesamowitą energię i wyrasta na potężną literaturę centralną" - mówi Dominik Sołowiej.


Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.11.2018

"Udało nam się ściągnąć specjalistów z górnej półki - zaprosiliśmy do udziału w tym panelu kadrę dyrektorską wiodących polskich muzeów" - mówi nasz gość.

Włodek "Paprodziad" Dembowski, fot. Monika Kalicka

Włodek Dembowski "Paprodziad"

lider zespołów "Dziady Kazimierskie", Łąki Łan"
15.11.2018

"Będzie to wyjątkowy koncert, ponieważ będzie towarzyszyć nam sekcja dęta - Rury Wydechowe - skład zaprzyjaźnionych muzyków, którzy grają na instrumentach dętych" - mówi "Paprodziad".

Inga Januszko-Manaches, fot. Monika Kalicka

Inga Januszko-Manaches

z Fundacji "Pomóż im"
14.11.2018

Podczas charytatywnego balu andrzejkowego będzie można wylicytować różne, na przykład kolację z Pawłem Małaszyńskim czy obrazy Krzysztofa Koniczka.


Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.


foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

szef klubu radnych PiS w Białymstoku
8.11.2018

Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców, by zgłaszali propozycje inwestycji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz jednak stracili większość w radzie. Czy zatem te propozycje przeforsują?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok