Radio Białystok | Gość | Jarosław Dworzański - były członek PO

Jarosław Dworzański

były członek PO

5.12.2017, 08:27, akt. 08:44

- Na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu - mówi Jarosław Dworzański.

Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński
Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński

Z Jarosławem Dworzańskim rozmawia Lech Pilarski

Po ostatnich wyborach wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej na Podlasiu oddał legitymację. Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Jarosław Dworzański zrezygnował z członkostwa w PO. Dlaczego? O tym z Jarosławem Dworzańskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Spodziewał się pan, że w polityce obowiązuje dobry smak?


Jarosław Dworzański: Bardzo często tak było, starałem się zawsze w polityce postępować tak, by tego dobrego smaku nie brakło, jak widzę, jest to cytat z mojej konferencji. Koledzy podsuwali mi bardziej soczyste określenia, ale nie skorzystałem z tego.


Czyli bardzo oględnie określił pan swoje wystąpienie z Platformy Obywatelskiej. Jak to tłumaczyć?


Tak jak powiedziałem - pewne granice zostały przekroczone. Moje kandydowanie w wyborach do władz Platformy na funkcję delegata był to taki w sumie symboliczny gest, takie karciane "sprawdzam".


Co pan chciał sprawdzić?


Chciałem sprawdzić swoją pozycję w Platformie, chciałem sprawdzić stosunek kierownictwa Platformy do mnie, jak pan widzi ten sprawdzian wyszedł tak, jak wyszedł. Złożyłem z jednej strony protest wyborczy, z drugiej strony rezygnację z członkostwa w Platformie. Oczywiście protest już mnie mniej interesuje, jest to zadanie dla władz Platformy.


Ale kto będzie ten protest rozpatrywał?


Ja bym tutaj dwojako spojrzał na sprawę, bo z jednej strony kierowany jest protest do regionalnej komisji wyborczej, ale z drugiej strony powinien się tym zainteresować rzecznik dyscypliny partyjnej, ponieważ to jest rzeczywiście gra na osłabienie wizerunku partii. Przecież wysyłanie tego typu informacji do wyborców, do członków Platformy w sytuacji, kiedy partia walczy o wolne wybory w kraju, jest co najmniej kuriozalne.


W tym piśmie, które zostało rozesłane do delegatów wskazywano konkretnych ludzi, których trzeba wybrać, jako delegatów.


Dokładnie tak. Ja przypomnę, że ta funkcja delegata, to jest reprezentacja białostockiej Platformy na konwencji krajowej w Warszawie, w radzie regionu i w radzie powiatu. A zatem taka funkcja honorowa, a nie praktyczna. No i tego też mi zabrakło. Ja bym nie przywiązywał zbyt dużej wagi do wyniku wyborczego, bo on nie był istotny, miałem wszak dylemat, ponieważ od razu chciałem zrezygnować z udziału w tych wyborach po otrzymaniu tego maila, niemniej jednak nie mogłem zrobić zawodu tym wszystkim, którzy chcieli zaprotestować przeciwko takim metodom i zagłosować na mnie. Wynik 26 głosów plus pięć głosów nieważnych, na których też byłem zaznaczony, więc jest to około 30 osób w Platformie białostockiej, które myślą podobnie jak ja, spośród 120 czy 130 głosujących. To nie jest już imponująca liczba, Platforma staje się wąską partią kadrową, przestaje być partią obywatelską, więc idą nowe czasy.


Ale to oznacza, w pana opinii, że całe wybory powinny zostać uznane za nieważne?


Nie całe wybory, tylko w tej części dotyczącej delegatów. Ponieważ informacja o tym, żeby  głosować na 30 członków Rady Powiatu nikomu nie szkodziła, ponieważ na 30 miejsc zgłoszonych było 30 osób. A zatem osoba, która kandydowała, głosująca sama siebie tylko i wyłącznie otrzymująca jeden głos, wchodziła.


Ale jakie to wybory? Marnie to trochę wygląda, że jest 30 kandydatów, jest jeden na przewodniczącego zarządu białostockiego, jeden kandydat na szefa regionu, to jaki wy mieliście wybór?


Ja podgrzałem trochę atmosferę zgłaszając swoją kandydaturę i widziałem, że koledzy z kierownictwa partii nie wytrzymali tego ciśnienia i czyniąc gwałtowne ruchy nieprzemyślane, bo to przecież trudno nazwać inaczej wysłanie takiego maila, który trafia do mnie, do mojej żony.


Żona miała głosować przeciwko panu?


Żona miała głosować przeciwko mnie. No proszę sobie wyobrazić ciekawą sytuację. Moja żona jest także w Platformie i dzisiaj ona jest w Platformie, a ja już poza, mamy taką sytuację rodzinną.


Oczekiwania są takie, że powinien pan zrezygnować z przewodniczenia sejmikowi samorządowemu województwa podlaskiego.


Słyszałem tę wersję, zresztą rozmawiałem z przewodniczącym Tyszkiewiczem, co prawda nie było o tym mowy, nie mogłem rozmawiać z marszałkiem i zarządem województwa, więc porozmawiam z marszałkiem województwa i z członkami zarządu w środę, na temat dalszego funkcjonowania w tej koalicji.


Bo zrezygnował pan z członkostwa w Platformie, ale nadal popiera pan koalicję PO-PSL w sejmiku.


To jest dziecko, które się przy mnie rodziło, natomiast kluby Platformy i PSL mają jednego członka mniej. Platforma Obywatelska ma 7 członków, Polskie Stronnictwo Ludowe dziewięciu. Ciągle jeszcze jest większość, ale już tylko wymagana. ponieważ brak jednego głosu tworzy sytuację bardzo trudną.


Czyli jest pan takim języczkiem u wagi?


Sporo od tego zależy. Ja nie upieram się przy funkcji przewodniczącego sejmiku, aczkolwiek zwracam uwagę na to, że wraz z moją rezygnacją z przewodniczenia w sejmiku województwa - województwo podlaskie traci członka zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, którego ja jestem członkiem i nie jest to funkcja, która należy się przewodniczącemu podlaskiego sejmiku. Jest to funkcja pochodząca z wyboru wśród wielu kandydatów, byłem jednym z tych, którzy zostali na tę funkcję wybrani. Także warto to rozważyć, to jest bardzo istotny element pracy samorządu, współpracy z rządem i warto byłoby to dla naszego województwa utrzymać.


Ale z ploteczek, które docierają wynika, że pan jakoś się próbuje dogadać się z prezydentem Białegostoku, czy z innymi, że na horyzoncie ma pan przejście teraz do Nowoczesnej, szukał pan pretekstu, żeby taki manewr wykonać.


To ciekawe, co pan mówi. Aczkolwiek chyba coś w tym musi być, ponieważ na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu, więc może coś w tym jest. 

Natomiast jeżeli chodzi o prezydenta Białegostoku, jestem z nim w znakomitych relacjach od początku pełnienia przez niego tej funkcji, cieszę się bardzo, że mogliśmy razem współpracować. Zachęcam prezydenta do kandydowania na następną kadencję, bo uważam, że lepszego kandydata nie znajdziemy i na tym się na razie kończy nasza współpraca. Prezydent nie jest członkiem żadnej partii, byłem kiedyś doradcą pana prezydenta do spraw unijnych, trzeba było to jakoś zakończyć, były takie oczekiwania. Nie trzeba było mnie odwoływać, zrezygnowałem. A z  prezydentem dalej jestem w znakomitych relacjach. 


I podobnie może być z przewodniczeniem sejmikowi.


Oczywiście, jeżeli będzie taka potrzeba, sam uznam, że dla dobra naszego samorządu województwa, należy to zrobić, to to zrobię. Aczkolwiek nie wiem, czy to jest potrzebne. Myślę, że ta najbliższa grudniowa, trudna w sumie, sesja budżetowa wymaga sprawności, wymaga doświadczenia, więc może ją poprowadzę, jeżeli mi pozwolą. Natomiast jeżeli będzie jakaś silna presja, to nie widzę powodu, żeby się przy tym upierać. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Przemysław Sieńko, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sieńko

artysta
24.05.2018

- Forma moich prac jest mega abstrakcyjna, stąd tytuł wystawy "Niesubordynowane rysy". Miałem na myśli wymknięcie się pewnym ramom, wolność, swawolę.

Krzysztof Koniczek, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Koniczek

kurator wystawy
24.05.2018

Stanisław Sierko to lekarz i artysta malujący Podlasie. "Jego prace ruszają duszę" - mówi Krzysztof Koniczek.

Adam Biernacki i Dawid Malec, fot. Joanna Szubzda

Adam Biernacki i Dawid Malec

reżyser i aktor
24.05.2018

Białostockie "W pustyni i w puszczy 3" przeniesie powieść Henryka Sienkiewicza sprzed ponad stu lat w zupełnie nowe, futurystyczne realia.


Z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską rozmawia Lech Pilarski

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

kandydatka na prezydenta Białegostoku
24.05.2018

- Brak ładu przestrzennego w Białymstoku - wydaje mi się, że jest to jeden z największych problemów. Nie szanuje się też przestrzeni zabytkowej - mówi socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.05.2018

Zbliża się kolejna przysięga żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ilu żołnierzy już liczy? Na jakim etapie jest jej organizacja.

Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
23.05.2018

Na tegoroczny Konkurs Literacki im. Anny Markowej napłynęły 43 prace - opowiadania i zestawy wierszy. Jury doceniło uczniów i studentów, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym i świadomością literacką.


Kriss Sheridan w Polskim Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Kriss Sheridan

piosenkarz, autor tekstów
22.05.2018

Kariera muzyczna Krissa Sheridana nabiera rozpędu - jego piosenka "I Don't Wanna Say Goodbye" już po 3 tygodniach od premiery uzyskała status Złotej Płyty.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
22.05.2018

"Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie, występ Chóru Czarownic, spektakl plenerowy Teatr KTO - w Białymstoku rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej.

Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Jarosław Zieliński

wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji
22.05.2018

- Trzeba zrobić wszystko, żeby niebezpieczne, zakazane przedmioty nigdy nie znalazły się w przestrzeni stadionowej. Tego muszą dopilnować organizatorzy imprez sportowych, policja będzie ich wspierać - stwierdza wiceminister.


Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk

z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
21.05.2018

V Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anny German to szansa dla młodych ludzi, zafascynowanych dobrą piosenką z wartościowym tekstem.

St. sierż. Justyna Bzymek, kom. Joanna Rzepniewska, mł. asp. Wojciech Kosikowski, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

21.05.2018

Czym jest porwanie rodzicielskie i w jaki sposób różni się od zaginięcia?

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
21.05.2018

"Jeżeli ta współpraca będzie tak jak do tej pory dobrze wyglądała, Jagiellonia w kolejnych latach ma szansę na kolejne medale, a być może będzie to złoto" - mówi Mirosław Dymek.


Andrzej Ambrożej i Marek Gąsiorowski, fot. Agata Nieciecka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Dariusz Jurczak i Jerzy Kułakowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Jurczak

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2018

Jak wygląda atmosfera w szatni Jagiellonii Białystok? - Widać u nich było wielką wolę walki - mówi drugi trener Jagiellonii Białystok.

Agnieszka Syczewska i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Syczewska

wiceprezes Jagiellonii Białystok
20.05.2018

"Mamy już pewne wicemistrzostwo. Gramy o więcej, gramy o marzenia" - mówi Agnieszka Syczewska.


Sławomir Kopczewski i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Sebastian Kochaniec, fot. Joanna Szubzda

dr Sebastian Kochaniec

kulturoznawca, krytyk sztuki
20.05.2018

W ciągu Nocy Muzeów odwiedza je 4 proc. wszystkich odwiedzających placówki kultury.

Krzysztof Ratajczak

szef redakcji sportowej Radia Poznań
18.05.2018

- Trener Lecha Poznań mówi, że wszyscy piłkarze są gotowi do boju z Legią Warszawa - przede wszystkim dla siebie, dla własnych kibiców, by w ich oczach odzyskać zaufanie. A że przy okazji pomogliby Jagiellonii? To inna sprawa - relacjonuje poznański dziennikarz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok