Radio Białystok | Gość | Jarosław Dworzański - były członek PO

Jarosław Dworzański

były członek PO

5.12.2017, 08:27, akt. 08:44

- Na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu - mówi Jarosław Dworzański.

Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński
Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński

Z Jarosławem Dworzańskim rozmawia Lech Pilarski

Po ostatnich wyborach wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej na Podlasiu oddał legitymację. Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Jarosław Dworzański zrezygnował z członkostwa w PO. Dlaczego? O tym z Jarosławem Dworzańskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Spodziewał się pan, że w polityce obowiązuje dobry smak?


Jarosław Dworzański: Bardzo często tak było, starałem się zawsze w polityce postępować tak, by tego dobrego smaku nie brakło, jak widzę, jest to cytat z mojej konferencji. Koledzy podsuwali mi bardziej soczyste określenia, ale nie skorzystałem z tego.


Czyli bardzo oględnie określił pan swoje wystąpienie z Platformy Obywatelskiej. Jak to tłumaczyć?


Tak jak powiedziałem - pewne granice zostały przekroczone. Moje kandydowanie w wyborach do władz Platformy na funkcję delegata był to taki w sumie symboliczny gest, takie karciane "sprawdzam".


Co pan chciał sprawdzić?


Chciałem sprawdzić swoją pozycję w Platformie, chciałem sprawdzić stosunek kierownictwa Platformy do mnie, jak pan widzi ten sprawdzian wyszedł tak, jak wyszedł. Złożyłem z jednej strony protest wyborczy, z drugiej strony rezygnację z członkostwa w Platformie. Oczywiście protest już mnie mniej interesuje, jest to zadanie dla władz Platformy.


Ale kto będzie ten protest rozpatrywał?


Ja bym tutaj dwojako spojrzał na sprawę, bo z jednej strony kierowany jest protest do regionalnej komisji wyborczej, ale z drugiej strony powinien się tym zainteresować rzecznik dyscypliny partyjnej, ponieważ to jest rzeczywiście gra na osłabienie wizerunku partii. Przecież wysyłanie tego typu informacji do wyborców, do członków Platformy w sytuacji, kiedy partia walczy o wolne wybory w kraju, jest co najmniej kuriozalne.


W tym piśmie, które zostało rozesłane do delegatów wskazywano konkretnych ludzi, których trzeba wybrać, jako delegatów.


Dokładnie tak. Ja przypomnę, że ta funkcja delegata, to jest reprezentacja białostockiej Platformy na konwencji krajowej w Warszawie, w radzie regionu i w radzie powiatu. A zatem taka funkcja honorowa, a nie praktyczna. No i tego też mi zabrakło. Ja bym nie przywiązywał zbyt dużej wagi do wyniku wyborczego, bo on nie był istotny, miałem wszak dylemat, ponieważ od razu chciałem zrezygnować z udziału w tych wyborach po otrzymaniu tego maila, niemniej jednak nie mogłem zrobić zawodu tym wszystkim, którzy chcieli zaprotestować przeciwko takim metodom i zagłosować na mnie. Wynik 26 głosów plus pięć głosów nieważnych, na których też byłem zaznaczony, więc jest to około 30 osób w Platformie białostockiej, które myślą podobnie jak ja, spośród 120 czy 130 głosujących. To nie jest już imponująca liczba, Platforma staje się wąską partią kadrową, przestaje być partią obywatelską, więc idą nowe czasy.


Ale to oznacza, w pana opinii, że całe wybory powinny zostać uznane za nieważne?


Nie całe wybory, tylko w tej części dotyczącej delegatów. Ponieważ informacja o tym, żeby  głosować na 30 członków Rady Powiatu nikomu nie szkodziła, ponieważ na 30 miejsc zgłoszonych było 30 osób. A zatem osoba, która kandydowała, głosująca sama siebie tylko i wyłącznie otrzymująca jeden głos, wchodziła.


Ale jakie to wybory? Marnie to trochę wygląda, że jest 30 kandydatów, jest jeden na przewodniczącego zarządu białostockiego, jeden kandydat na szefa regionu, to jaki wy mieliście wybór?


Ja podgrzałem trochę atmosferę zgłaszając swoją kandydaturę i widziałem, że koledzy z kierownictwa partii nie wytrzymali tego ciśnienia i czyniąc gwałtowne ruchy nieprzemyślane, bo to przecież trudno nazwać inaczej wysłanie takiego maila, który trafia do mnie, do mojej żony.


Żona miała głosować przeciwko panu?


Żona miała głosować przeciwko mnie. No proszę sobie wyobrazić ciekawą sytuację. Moja żona jest także w Platformie i dzisiaj ona jest w Platformie, a ja już poza, mamy taką sytuację rodzinną.


Oczekiwania są takie, że powinien pan zrezygnować z przewodniczenia sejmikowi samorządowemu województwa podlaskiego.


Słyszałem tę wersję, zresztą rozmawiałem z przewodniczącym Tyszkiewiczem, co prawda nie było o tym mowy, nie mogłem rozmawiać z marszałkiem i zarządem województwa, więc porozmawiam z marszałkiem województwa i z członkami zarządu w środę, na temat dalszego funkcjonowania w tej koalicji.


Bo zrezygnował pan z członkostwa w Platformie, ale nadal popiera pan koalicję PO-PSL w sejmiku.


To jest dziecko, które się przy mnie rodziło, natomiast kluby Platformy i PSL mają jednego członka mniej. Platforma Obywatelska ma 7 członków, Polskie Stronnictwo Ludowe dziewięciu. Ciągle jeszcze jest większość, ale już tylko wymagana. ponieważ brak jednego głosu tworzy sytuację bardzo trudną.


Czyli jest pan takim języczkiem u wagi?


Sporo od tego zależy. Ja nie upieram się przy funkcji przewodniczącego sejmiku, aczkolwiek zwracam uwagę na to, że wraz z moją rezygnacją z przewodniczenia w sejmiku województwa - województwo podlaskie traci członka zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, którego ja jestem członkiem i nie jest to funkcja, która należy się przewodniczącemu podlaskiego sejmiku. Jest to funkcja pochodząca z wyboru wśród wielu kandydatów, byłem jednym z tych, którzy zostali na tę funkcję wybrani. Także warto to rozważyć, to jest bardzo istotny element pracy samorządu, współpracy z rządem i warto byłoby to dla naszego województwa utrzymać.


Ale z ploteczek, które docierają wynika, że pan jakoś się próbuje dogadać się z prezydentem Białegostoku, czy z innymi, że na horyzoncie ma pan przejście teraz do Nowoczesnej, szukał pan pretekstu, żeby taki manewr wykonać.


To ciekawe, co pan mówi. Aczkolwiek chyba coś w tym musi być, ponieważ na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu, więc może coś w tym jest. 

Natomiast jeżeli chodzi o prezydenta Białegostoku, jestem z nim w znakomitych relacjach od początku pełnienia przez niego tej funkcji, cieszę się bardzo, że mogliśmy razem współpracować. Zachęcam prezydenta do kandydowania na następną kadencję, bo uważam, że lepszego kandydata nie znajdziemy i na tym się na razie kończy nasza współpraca. Prezydent nie jest członkiem żadnej partii, byłem kiedyś doradcą pana prezydenta do spraw unijnych, trzeba było to jakoś zakończyć, były takie oczekiwania. Nie trzeba było mnie odwoływać, zrezygnowałem. A z  prezydentem dalej jestem w znakomitych relacjach. 


I podobnie może być z przewodniczeniem sejmikowi.


Oczywiście, jeżeli będzie taka potrzeba, sam uznam, że dla dobra naszego samorządu województwa, należy to zrobić, to to zrobię. Aczkolwiek nie wiem, czy to jest potrzebne. Myślę, że ta najbliższa grudniowa, trudna w sumie, sesja budżetowa wymaga sprawności, wymaga doświadczenia, więc może ją poprowadzę, jeżeli mi pozwolą. Natomiast jeżeli będzie jakaś silna presja, to nie widzę powodu, żeby się przy tym upierać. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Mortel i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

13.08.2018

Ofiarami oszustów często padają osoby starsze...

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

10.08.2018

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Małgorzata Trojanowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Trojanowska

ze Stowarzyszenia "Musica sacra"
10.08.2018

"Kwarter Prima Vera - czworo młodych muzyków - lubuje się w muzyce międzywojennej i taką będzie można usłyszeć przed Ratuszem" - poleca nasz gość.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

z fundacji "Pro Anima"
10.08.2018

"Bohaterem koncertu będzie Marcin Mielczewski - XVII-wieczny polski kompozytor. Jego muzyka pokazuje, jak wysoki poziom osiągali ówcześni kompozytorzy" - mówi nasz gość.

Katarzyn Turosieńska-Durlik, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyn Turosieńska-Durlik

9.08.2018

Koncerty, pokazy filmowe, spektakl kukiełkowy, a także warsztaty dla najmłodszych - przed nami kulturalny sierpniowy weekend w Białowieży.

Wojciech Kosikowski, Michał Wilczyński, Tomasz Organek i Tomasz Staworko, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

6.08.2018

O pracy policyjnych spottersów, procedurze niebieskiej karty i problemach z jakimi spotykają się dzielnicowi w Wysokiem Mazowieckiem.


2018-08.03 Gość Radia: Marcin Siekierko oraz Mariusz Choruży

Marcin Siekierko i Mariusz Choruży

Dyrektor i Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
3.08.2018

Niedługo rozpoczną się siódma edycja Białoruskich Spotkań Folkowych. Wystąpi na nich łącznie 160 artystów, 25 zespołów, z tego 6 zespołów zagranicznych.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

sanitariuszka zgrupowania "Gurt", uczestniczka Powstania Warszawskiego
1.08.2018

Z roku na rok jest ich coraz mniej, ich wspomnienia to przejmujące świadectwa pragnienia wolności. O swoim powstańczym szlaku w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiada bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza, sanitariuszka 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Zgrupowania "Gurt" - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka, fot. Marcin Gliński

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku
31.07.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do wielu osób informacje o przyszłych emeryturach.


Krzysztof Mnich, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Mnich

prezes Stowarzyszenia Europartner, dyrektor projektu "Cyfrowy Senior"
30.07.2018

W województwie podlaskim realizowany będzie program "Cyfrowy Senior".

Karol Witkowski, Artur Sznajderuk, Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

30.07.2018

Czy zawsze powinniśmy korzystać ze ścieżek rowerowych jadąc rowerem? Jakie obowiązki względem rowerzystów mają kierowcy samochodów?


fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Rekść-Raubo

dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO
27.07.2018

- Wydarzeń będzie tyle, że trudno wybrać coś jednego - mówi Justyna Rekść-Raubo.

Łukasz Wołyniec, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Wołyniec

z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
27.07.2018

Przed nami wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca.

ks. Marcin Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

ks. Marcin Kuczyński

kierownik Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę
26.07.2018

"To wspaniała forma rekolekcji połączona z duchem pokuty. Jest też wysiłek fizyczny, więc wartość modlitwy, intencji, które niosą pielgrzymi na pewno się zwiększa" - zachęca ks. Marcin Kuczyński.


Joanna Sitko, fot. Sylwia Krassowska

Joanna Sitko

kuratorka wystawy
25.07.2018

"Obrazy intymne" i "Super carbon facies" - od czwartku (26.07) można oglądać dwie wystawy w białostockiej galerii Marchand.

Agata Rychcik-Skibińska, fot. Sylwia Krassowska

Agata Rychcik-Skibińska

koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP
25.07.2018

"Będziemy w 7 miejscowościach - dziennie jest kilkanaście spektakli, więc każdy może znaleźć coś dla siebie" - zachęca Agata Rychcik-Skibińska.

Piotr Domagała, fot. Marcin Gliński

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie Slow Fest
24.07.2018

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Wśród atrakcji są m.in. warsztaty, koncerty, wycieczki, wykłady, pokazy filmów, ale też wydarzenia kulinarne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok