Radio Białystok | Gość | Elżbieta Rafalska - Minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Elżbieta Rafalska

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej

16.04.2018, 08:06, akt. 09:49

- Uważam, że dostępność do służby zdrowia, do usług zdrowotnych, powinna w mniejszych miejscowościach się poprawiać, i że ludzie z powodu miejsca zamieszkania nie mogą być wykluczeni z dostępu do lekarza, z dostępu do żłobka, przedszkola, do jakiś innych ważnych dla nich instytucji - mówi Elżbieta Rafalska.

Spotkanie w Łapach z Elżbietą Rafalską, fot. Lech Pilarski
Spotkanie w Łapach z Elżbietą Rafalską, fot. Lech Pilarski

Z Elżbietą Rafalską rozmawia Lech Pilarski

W regionach rozpoczęły się spotkania przedstawicieli rządu, na których omawiane są nowe zamierzenia w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego w kraju. W Łapach gościła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, z którą rozmawiał Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak wygląda ta Polska powiatowa?


Elżbieta Rafalska: Ja doskonale tę Polskę znam, ponieważ przyjechałam z Warszawy, ale w ogóle to pochodzę właśnie z takiej Polski powiatowej. Wychowałam się najpierw w malutkim miasteczku, potem wyjechałam na studia, byłam trochę większym, bo w Gorzowie mam swoje biuro poselskie, więc ta Polska jest doskonale mi znana. Polska jest krajem ciągle zróżnicowanym, mimo że chcielibyśmy, żeby była bardziej jednorodna. Większe problemy społeczne, większe problemy z rynkiem pracy, którym tak często się też chwalimy, bo tu upadłość jednego czy drugiego zakładu powoduje dramat samej miejscowości, zmienia jej zupełnie charakter. Mimo że nie mamy recepty takiej doskonałej na to, żeby ten problem rozwiązać, ja rozumiem i pewnie czuję tę Polskę mniejszych społeczności, mniejszych miasteczek.


Pytam o to ze względu na to, że spotkanie było bardzo burzliwe, co oznacza, że z jednej strony były spore oczekiwania, które udało się już zrealizować, myślę o oczekiwaniach społecznych, ale z drugiej strony są następne, rodzą się nowe potrzeby. 


Rzeczywiście spotkanie było burzliwe dlatego, że ono się głównie koncentrowało na sprawach społecznych, pewnie ze względu, że za taki resort odpowiadam, chociaż na spotkaniu mówiliśmy o kompleksowym programie Prawa i Sprawiedliwości. W sprawach społecznych każda ludzka sprawa jest po prostu inna i na to nie ma ustawy, bo życie jest skomplikowane; jedna osoba traci pracę, druga osoba ma niepełnosprawne dziecko, trzecia szuka mieszkania nie socjalnego czy chronionego. Zderzamy się z różnymi ograniczeniami, z różnymi niemożliwościami. Jedne zadania są do wykonania dla samorządu, inne są dla rządu i pewnie w takim dopiero zderzeniu patrzymy jakie są bolączki zwykłych ludzi, z czym się mierzą każdego dnia, z jakimi ograniczeniami, z jakimi też frustracjami i to też mnie absolutnie nie zaskakuje. 


Jak przełożyć te duże rządowe pieniądze na te małe strumyki, żeby trafiły do każdego potrzebującego?


To jest po pierwsze znalezienie dobrych rozwiązań systemowych, sprawiedliwa dystrybucja środków publicznych. Co to znaczy "sprawiedliwa"? Sprawiedliwa to znaczy uwzględniająca to głębokie zróżnicowanie, że jak mamy większe bezrobocie, jeżeli mamy społeczności starzejące się, jeżeli mamy ograniczenia w rozwoju infrastrukturalnym, jeżeli były tu upadłości dużych zakładów, to tu powinny być adresowane specjalne programy, bądź większe środki, ale od tego też jak one są już potem dzielone na tym poziomie lokalnym, to w dużej mierze zależy od społeczności lokalnych. Rząd przygotował nasz już program, o którym często mówią, że my się nim chwalimy, ale rzeczywiście to duży program, więc często o nim mówimy - program 500 plus - i ten program jest realizowany przy współpracy z samorządami, który ma publiczne, rządowe pieniądze, ale samorząd wydaje decyzję, realizuje program i sprawdza na przykład jak on jest rzeczywiście realizowany tu na poziomie lokalnym. I tak powinno też być z innymi programami. Ja uważam, że dostępność do służby zdrowia, do usług zdrowotnych, powinna w mniejszych miejscowościach się poprawiać, i że ludzie z powodu miejsca zamieszkania nie mogą być wykluczeni z dostępu do lekarza, z dostępu do żłobka, przedszkola, do jakiś innych też ważnych dla nich instytucji, domu seniora, klubu seniora i tak dalej. Nie powinni po to jeździ do Białegostoku czy do innych miejscowości, tylko pomału musimy te błędy i zaniechania poprzednich ekip naprawiać.


Czyli zejść z dużych miejscowości także do tych mniejszych... 

 

Tak. Jak przyszłam tylko do ministerstwa, to powiedziałam: "proszę mi pokazać, gdzie mamy największe białe plamy, że nie ma tych instytucji, które w innych miejscowościach są mocno skoncentrowane". Wtedy mi powiedziano, że tam, gdzie ich jest dużo, to bardzo aktywny jest pan starosta i pan burmistrz, a w tych innych to te samorządy są słabe. A ja mówię: "ale tam są ludzie potrzebujący". Jeżeli nawet samorząd się o to nie stara, to musi być ta inicjatywa po stronie rządowej, żeby takie społeczności mobilizować. To nie jest kara dla starosty, który sobie poradzi, czy dla wójta, burmistrza, tylko w ten sposób ogranicza się ludzi, którzy tam mieszkają i są Bogu ducha winni. Oczywiście mogą przy tych urnach decydować kto zostanie wójtem i burmistrzem, ale sytuacje są też przeróżne, więc tego typu politykę wyrównywania tych szans odbywa się na poziomie edukacji, bo jeżeli jest takie wykluczenie edukacyjne i mamy dostęp do gorszej szkoły, do niższej jakości usług, to ciągnie się to czasami za dziećmi, rodziną, ludźmi przez całe życie. Tak nie powinno być.


Czyli to trzeba zmieniać. Ale Łapy są znakomitym przykładem, kiedy mamy do czynienia z rozbieraniem takich nożyc. Z jednej strony mało dzieci, z drugiej - rosnąca liczba emerytów. 


Tu oczywiście popełniono wiele kardynalnych błędów, których nie starano się naprawić też jakby bez przewidywania skutków bardzo bolesnych dla miejscowości opierającej się o dwa podstawowe zakłady, mówię tu o cukrowni, o zakładzie naprawy taboru kolejowego. Ja znam wiele przykładów podobnych miejscowości, w których strona rządowa nie wyciągnęła ręki. Wiem, że już takie powolne zmiany, poprawa sytuacji na rynku pracy się też odbywa. Ja tu się absolutnie podpisuje pod tym, żeby takie miejscowości otrzymywały wsparcie. Ze strony moich programów społecznych ona absolutnie jest adresowana, bo my chociażby z programu Rodzina 500 plus widzimy, że tam, gdzie jest niższa dochodowość, a ona będzie tu w Łapach, bo ludzie mniej zarabiają, jest większe bezrobocie, często w rodzinie pracuje jedna osoba, to one otrzymują oświadczenie na każde dziecko. Ten program też jest w większym stopniu adresowany na polską wieś i wiele innych programów uwzględnia te specyfiki. Myślę, że taka oferta programu Mieszkanie Plus, gdzie będą dopłaty do najmu, będą uwzględniały właśnie tę specyfikę. Przez wiele lat działa się pewna taka krzywda, w której udział mają też poprzednie ekipy, ale naprawdę zaniechania wielu lat nie da się naprawić z dnia na dzień. One są utrwalone, pogłębione i wymagają też długofalowych działań.


Wielu przedsiębiorców finansuje badania okresowe dla swoich pracowników. Dlaczego tak duży odsetek Polaków ma niewykrytą cukrzycę, niewykryte choroby nadciśnieniowe i tak dalej? To oznacza, że chodzimy na te badania okresowe jak "psu na budę", bo nie do końca i nieprecyzyjnie są one realizowane? Czy nie czas na porozumienie z pracodawcami, skoro oni płacą, to też żeby zaczęli wymagać odpowiedniej jakości, żeby ministerstwo to wsparło?


Myślę, że clou tego problemu nie jest ministerstwie, tylko w rzetelności dokonywanych badań. Ja się uważnie temu przyjrzę, ale moja wiara w to, że za nas wszystkich szczegółowe przepisy precyzyjnie określające czy to ma być takie czy inne badanie, które zamienią rzetelność lekarzy, nas jako pacjentów, pracowników rozwiążą, to nie do końca jestem przekonana. Ja nie mówię, że to jest powszechna praktyka, ale naprawdę znam przypadki, kiedy po prostu te badania, które muszą się odbywać co roku są podpisywane bez odbycia rzeczywistych tych badań. Jest też tak, że my jako pracownicy nie do końca przywiązujemy wagę, więc myślę, że to jest ważne dla pracodawcy, który chce mieć zdrowego pracownika, który nie będzie chodził na zwolnienia, który nie będzie miał choroby zawodowej. Dla nas, bo to są badania profilaktyczne, które pomogą nam uniknąć chorób, których możemy się nie spodziewać i póki co bez zmiany przepisów, wypełniając te zadania, możemy naprawdę korzystać z tych badań profilaktycznych, wiedząc, że one nie są tylko spełnieniem pewnego formalnego warunku, tylko że dla nas powinny być ważne, dla nas i dla naszego lekarza również.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maria Kalinowska, fot. Monika Kalicka

prof. Maria Kalinowska

badaczka literatury i kultury antyku, romantyzmu oraz teatru i dramatu
24.04.2018

"Środowisko polonistyczne białostockie jest niezwykle cenione w środowiskach ogólnopolskich polonistycznych w Polsce m.in. ze względu na wspaniałe serie wydawnicze".

Edward Szoka, fot. Joanna Szubzda

Edward Szoka

inicjator zjazdu absolwentów
24.04.2018

"Wielu kolegów chce zobaczyć się, spotkać, powspominać i zwiedzić obecną szkołę".

Jury Kułabuchawy

radca ambasady Republiki Białoruś w Warszawie
24.04.2018

Brak egzaminów, bezpłatna nauka i pewne miejsce w akademiku - Republika Białoruś kusi absolwentów studiami dla mniejszości białoruskiej z Polski.


dr Barbara Olech

z Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2018

Prawie 20 tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend białostockie Targi Książki. To jedna z wielu inicjatyw, które mają zachęcić do czytania.

Marian Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Marian Zakrzewski

artysta malarz
23.04.2018

To moja pierwsza autorska wystawa, w większości obrazy powstały w ostatnim roku.

Wojciech Kosikowski, Sławomir Sacharczuk, Krzysztof Skalimowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

23.04.2018

Straż Ochrony Kolei z Zakładami Linii Kolejowych, policjantami i Strażą Graniczną będą prowadzić kolejną akcję z cyklu "Bezpieczny przejazd".


Paweł Lewandowski, fot. Lech Pilarski

Paweł Lewandowski

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
23.04.2018

W budżecie państwa będzie na stałe zapisany współczynnik przeznaczony na wszystkie media publiczne.

Zygmunt Miłoszewski, VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Zygmunt Miłoszewski

pisarz
22.04.2018

Nazywany jest najbardziej błyskotliwym autorem kryminałów, ale Zygmunt Miłoszewski porzucił je na razie na rzecz powieści w stylu political fiction.

Hubert Buharewicz i Krzysztof Szubzda, fot. Monika Kalicka

Hubert Buharewicz i Krzysztof Szubzda

O filmie "Czarna dama" mówią kierownik produkcji i scenarzysta.
22.04.2018

W tym filmie pojawiają się dawne Chanajki, hotel Metropol, a nawet zrekonstruowany cyfrowo hotel Ritz.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Żemojda

Cezary Kulesza

prezes Jagiellonii Białystok
20.04.2018

Jagiellonia ostatnio osiąga słabsze wyniki. Podobnie - jak Legia Warszawa i Lech Poznań.

Wojciech Kujałowicz rozmawia z Kasią Stankiewicz i Robertem Jansonem, fot. Monika Kalicka

Kasia Stankiewicz i Robert Janson

20.04.2018

"Ent" jest na wskroś baśniową, romantyczną, przemyślaną formą - mówi Robert Janson.

Katarzyna Siemieniuk, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Siemieniuk

radna PiS
20.04.2018

Do 10 maja można składać projekty na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej zielenią.


Adam "Harry" Czekała, fot. Joanna Szubzda

Adam "Harry" Czekała

z klubu No Name MC
19.04.2018

Akcja MotoSerce w tę sobotę w Białymstoku. W tym roku motocykliści położą główny nacisk na udzielanie pierwszej pomocy

Łukasz Zajcew, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Zajcew

trener personalny
19.04.2018

Co roku jest ten sam problem - jak wrócić do formy po zimie? "Modelowanie naszej sylwetki to nie jest wyścig z czasem. To jest bardziej maraton niż sprint."

płk Rafał Lis, fot. Lech Pilarski

płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
19.04.2018

Słaba jakość sprzętu, mundurów i opieki medycznej - takie zastrzeżenia ma biuro Rzecznika Praw Obywatelskich po kontroli w białostockiej jednostce wojskowej.


Katarzyna Droga, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Droga

autorka biografii Aleksandry Piłsudskiej
18.04.2018

"Olśniło mnie, że w temacie 100-lecia niepodległości bardzo zaniedbano kobiety".

Radosław Puśko, fot. Monika Kalicka

Radosław Puśko

socjolog, społecznik
18.04.2018

"Warto czasami zejść na poziom osiedla, gdzie są absolutne perełki historyczne".

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Monika Kalicka

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki Policji
18.04.2018

"Do mnie rzecznik się nie zgłosił, o żadnych kwestiach kontroli, czy czegokolwiek mnie nie informował i ja oficjalnie żadnych efektów tej wizyty nie znam".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok