Radio Białystok | Gość | Elżbieta Rafalska - Minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Elżbieta Rafalska

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej

16.04.2018, 08:06, akt. 09:49

- Uważam, że dostępność do służby zdrowia, do usług zdrowotnych, powinna w mniejszych miejscowościach się poprawiać, i że ludzie z powodu miejsca zamieszkania nie mogą być wykluczeni z dostępu do lekarza, z dostępu do żłobka, przedszkola, do jakiś innych ważnych dla nich instytucji - mówi Elżbieta Rafalska.

Spotkanie w Łapach z Elżbietą Rafalską, fot. Lech Pilarski
Spotkanie w Łapach z Elżbietą Rafalską, fot. Lech Pilarski

Z Elżbietą Rafalską rozmawia Lech Pilarski

W regionach rozpoczęły się spotkania przedstawicieli rządu, na których omawiane są nowe zamierzenia w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego w kraju. W Łapach gościła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, z którą rozmawiał Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak wygląda ta Polska powiatowa?


Elżbieta Rafalska: Ja doskonale tę Polskę znam, ponieważ przyjechałam z Warszawy, ale w ogóle to pochodzę właśnie z takiej Polski powiatowej. Wychowałam się najpierw w malutkim miasteczku, potem wyjechałam na studia, byłam trochę większym, bo w Gorzowie mam swoje biuro poselskie, więc ta Polska jest doskonale mi znana. Polska jest krajem ciągle zróżnicowanym, mimo że chcielibyśmy, żeby była bardziej jednorodna. Większe problemy społeczne, większe problemy z rynkiem pracy, którym tak często się też chwalimy, bo tu upadłość jednego czy drugiego zakładu powoduje dramat samej miejscowości, zmienia jej zupełnie charakter. Mimo że nie mamy recepty takiej doskonałej na to, żeby ten problem rozwiązać, ja rozumiem i pewnie czuję tę Polskę mniejszych społeczności, mniejszych miasteczek.


Pytam o to ze względu na to, że spotkanie było bardzo burzliwe, co oznacza, że z jednej strony były spore oczekiwania, które udało się już zrealizować, myślę o oczekiwaniach społecznych, ale z drugiej strony są następne, rodzą się nowe potrzeby. 


Rzeczywiście spotkanie było burzliwe dlatego, że ono się głównie koncentrowało na sprawach społecznych, pewnie ze względu, że za taki resort odpowiadam, chociaż na spotkaniu mówiliśmy o kompleksowym programie Prawa i Sprawiedliwości. W sprawach społecznych każda ludzka sprawa jest po prostu inna i na to nie ma ustawy, bo życie jest skomplikowane; jedna osoba traci pracę, druga osoba ma niepełnosprawne dziecko, trzecia szuka mieszkania nie socjalnego czy chronionego. Zderzamy się z różnymi ograniczeniami, z różnymi niemożliwościami. Jedne zadania są do wykonania dla samorządu, inne są dla rządu i pewnie w takim dopiero zderzeniu patrzymy jakie są bolączki zwykłych ludzi, z czym się mierzą każdego dnia, z jakimi ograniczeniami, z jakimi też frustracjami i to też mnie absolutnie nie zaskakuje. 


Jak przełożyć te duże rządowe pieniądze na te małe strumyki, żeby trafiły do każdego potrzebującego?


To jest po pierwsze znalezienie dobrych rozwiązań systemowych, sprawiedliwa dystrybucja środków publicznych. Co to znaczy "sprawiedliwa"? Sprawiedliwa to znaczy uwzględniająca to głębokie zróżnicowanie, że jak mamy większe bezrobocie, jeżeli mamy społeczności starzejące się, jeżeli mamy ograniczenia w rozwoju infrastrukturalnym, jeżeli były tu upadłości dużych zakładów, to tu powinny być adresowane specjalne programy, bądź większe środki, ale od tego też jak one są już potem dzielone na tym poziomie lokalnym, to w dużej mierze zależy od społeczności lokalnych. Rząd przygotował nasz już program, o którym często mówią, że my się nim chwalimy, ale rzeczywiście to duży program, więc często o nim mówimy - program 500 plus - i ten program jest realizowany przy współpracy z samorządami, który ma publiczne, rządowe pieniądze, ale samorząd wydaje decyzję, realizuje program i sprawdza na przykład jak on jest rzeczywiście realizowany tu na poziomie lokalnym. I tak powinno też być z innymi programami. Ja uważam, że dostępność do służby zdrowia, do usług zdrowotnych, powinna w mniejszych miejscowościach się poprawiać, i że ludzie z powodu miejsca zamieszkania nie mogą być wykluczeni z dostępu do lekarza, z dostępu do żłobka, przedszkola, do jakiś innych też ważnych dla nich instytucji, domu seniora, klubu seniora i tak dalej. Nie powinni po to jeździ do Białegostoku czy do innych miejscowości, tylko pomału musimy te błędy i zaniechania poprzednich ekip naprawiać.


Czyli zejść z dużych miejscowości także do tych mniejszych... 

 

Tak. Jak przyszłam tylko do ministerstwa, to powiedziałam: "proszę mi pokazać, gdzie mamy największe białe plamy, że nie ma tych instytucji, które w innych miejscowościach są mocno skoncentrowane". Wtedy mi powiedziano, że tam, gdzie ich jest dużo, to bardzo aktywny jest pan starosta i pan burmistrz, a w tych innych to te samorządy są słabe. A ja mówię: "ale tam są ludzie potrzebujący". Jeżeli nawet samorząd się o to nie stara, to musi być ta inicjatywa po stronie rządowej, żeby takie społeczności mobilizować. To nie jest kara dla starosty, który sobie poradzi, czy dla wójta, burmistrza, tylko w ten sposób ogranicza się ludzi, którzy tam mieszkają i są Bogu ducha winni. Oczywiście mogą przy tych urnach decydować kto zostanie wójtem i burmistrzem, ale sytuacje są też przeróżne, więc tego typu politykę wyrównywania tych szans odbywa się na poziomie edukacji, bo jeżeli jest takie wykluczenie edukacyjne i mamy dostęp do gorszej szkoły, do niższej jakości usług, to ciągnie się to czasami za dziećmi, rodziną, ludźmi przez całe życie. Tak nie powinno być.


Czyli to trzeba zmieniać. Ale Łapy są znakomitym przykładem, kiedy mamy do czynienia z rozbieraniem takich nożyc. Z jednej strony mało dzieci, z drugiej - rosnąca liczba emerytów. 


Tu oczywiście popełniono wiele kardynalnych błędów, których nie starano się naprawić też jakby bez przewidywania skutków bardzo bolesnych dla miejscowości opierającej się o dwa podstawowe zakłady, mówię tu o cukrowni, o zakładzie naprawy taboru kolejowego. Ja znam wiele przykładów podobnych miejscowości, w których strona rządowa nie wyciągnęła ręki. Wiem, że już takie powolne zmiany, poprawa sytuacji na rynku pracy się też odbywa. Ja tu się absolutnie podpisuje pod tym, żeby takie miejscowości otrzymywały wsparcie. Ze strony moich programów społecznych ona absolutnie jest adresowana, bo my chociażby z programu Rodzina 500 plus widzimy, że tam, gdzie jest niższa dochodowość, a ona będzie tu w Łapach, bo ludzie mniej zarabiają, jest większe bezrobocie, często w rodzinie pracuje jedna osoba, to one otrzymują oświadczenie na każde dziecko. Ten program też jest w większym stopniu adresowany na polską wieś i wiele innych programów uwzględnia te specyfiki. Myślę, że taka oferta programu Mieszkanie Plus, gdzie będą dopłaty do najmu, będą uwzględniały właśnie tę specyfikę. Przez wiele lat działa się pewna taka krzywda, w której udział mają też poprzednie ekipy, ale naprawdę zaniechania wielu lat nie da się naprawić z dnia na dzień. One są utrwalone, pogłębione i wymagają też długofalowych działań.


Wielu przedsiębiorców finansuje badania okresowe dla swoich pracowników. Dlaczego tak duży odsetek Polaków ma niewykrytą cukrzycę, niewykryte choroby nadciśnieniowe i tak dalej? To oznacza, że chodzimy na te badania okresowe jak "psu na budę", bo nie do końca i nieprecyzyjnie są one realizowane? Czy nie czas na porozumienie z pracodawcami, skoro oni płacą, to też żeby zaczęli wymagać odpowiedniej jakości, żeby ministerstwo to wsparło?


Myślę, że clou tego problemu nie jest ministerstwie, tylko w rzetelności dokonywanych badań. Ja się uważnie temu przyjrzę, ale moja wiara w to, że za nas wszystkich szczegółowe przepisy precyzyjnie określające czy to ma być takie czy inne badanie, które zamienią rzetelność lekarzy, nas jako pacjentów, pracowników rozwiążą, to nie do końca jestem przekonana. Ja nie mówię, że to jest powszechna praktyka, ale naprawdę znam przypadki, kiedy po prostu te badania, które muszą się odbywać co roku są podpisywane bez odbycia rzeczywistych tych badań. Jest też tak, że my jako pracownicy nie do końca przywiązujemy wagę, więc myślę, że to jest ważne dla pracodawcy, który chce mieć zdrowego pracownika, który nie będzie chodził na zwolnienia, który nie będzie miał choroby zawodowej. Dla nas, bo to są badania profilaktyczne, które pomogą nam uniknąć chorób, których możemy się nie spodziewać i póki co bez zmiany przepisów, wypełniając te zadania, możemy naprawdę korzystać z tych badań profilaktycznych, wiedząc, że one nie są tylko spełnieniem pewnego formalnego warunku, tylko że dla nas powinny być ważne, dla nas i dla naszego lekarza również.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok